Македонска берза

Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Најновиот извештај на ММФ предвидува раст од 1.6% за годинава, 2.6% догодина. Страна 6

https://www.imf.org/~/media/Files/Publications/WEO/2018/October/English/main-report/TablePartA.ashx?la=en

Супер :confused:
Супееер последни во ЕВРОПА по економски раст . . .
По светска банка и ММФ не става последни . . .
А вториот квартал 3,1% што имаше раст ????
Уште колку време треба да помине за да сфатат дека нешто треба да сменат и да се фатат со работа . . . А тие пак се фалат, само што не им тргнало, оптимисти биле . . .

https://sitel.com.mk/mmf-makedonija-so-najnizok-ekonomski-rast-na-balkanot-srbija-kosovo-i-albanija-so-rast-od-4[DOUBLEPOST=1539099058][/DOUBLEPOST]уште бараат локација за нов клинички центар :) . . .
можеби за некоја година и ќе најдат . . .
Па нели за 4 години ќе го изградеа . . . . а тие за 4 години локација неможат да најдат . . . . Џабе го поништуваа тендерот. Гранит и Бетон останаа без бизнис.
https://faktor.mk/privatnoto-zemjishte-vo-bardovci-bilo-skapo-za-filipche
 
Последно уредено:
Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
Se rasprašav vo CK na VMRO i vo DIK, severnjacive nemaat 2/3 mnozinstvo,a DIK e na gotovs za izbori.:) Nekoi popusto se zatrčaa denes na kupovna.Za mene dobrodojdeno da doprodadam ušte nešto.Utre povtorno gravitacija... :kafence:
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Чекај си дисконтирал со 6.32%? Да не е малку?

За кеш флоу ти треба капитални инвестиции плус работен капитал. Тие не ги гледам. Ти всушност си сметал по ДДМ, dividend discount model
Не знам зошто, но веќе во серија имам критика на постовите, иако не се убави прегледани и прочитани.

Како што не беше убаво прочитано и протолкувано дека наводно АДИНГ ќе продавале сопствени акции по 600 денари, еве сега и ова:

Во фундаменталната анализа во пресметките се вклучени капитални инвестиции и промената на работниот капитал.
upload_2018-10-9_19-48-54.png

Се дисконтира со 10.45%.
Трошокот од 6,91% е од долг од кредитирање, а трошокот на сопствениот капитал е 10.77%, но 91,74% работењето на компанијата во тоа време се финансирал од сопствен капитал кој бил поскап.

upload_2018-10-9_19-50-46.png [DOUBLEPOST=1539108199][/DOUBLEPOST]
@ Tendo, интересна ти е оваа анализа за АЛК иако веќе ја оспорија некои форумаши. Те молам сподели ако имаш вакво нешто работено со "посвеж датум" и за останатите членки на МBI 10.

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk
Многу време бара изработка на една ваква анализа (особено прибирањето на историските податоци од ревидираните извештаи).
Можев да си дозволам едно време кога останав без работа пред 5-6 години.
Лани пробав да правам нешто слично за Пекабеско, но не стигнав до крај. Сепак вакви DCF анализи најчесто се користат за вреднување на компании кои веќе влегле во стабилен раст и се предвидливи нивните перформанси.
Не знам колку ќе биде корисна за компанија која сеуште е во рана фаза на силен раст.
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
Скоро сите денешни тргувања на берзата се со позитивен раст, освен Фершпед кој бележи пад од 3%. Земајќи го во обзир извештајот кој е повеќе од благо-надежен (260%) од минатогодишниот... Се поставува прашањето каде е логиката?

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Не знам зошто, но веќе во серија имам критика на постовите, иако не се убави прегледани и прочитани.

Како што не беше убаво прочитано и протолкувано дека наводно АДИНГ ќе продавале сопствени акции по 600 денари, еве сега и ова:

Во фундаменталната анализа во пресметките се вклучени капитални инвестиции и промената на работниот капитал.
Прегледај го приврзокот 197862

Се дисконтира со 10.45%.
Трошокот од 6,91% е од долг од кредитирање, а трошокот на сопствениот капитал е 10.77%, но 91,74% работењето на компанијата во тоа време се финансирал од сопствен капитал кој бил поскап.

Прегледај го приврзокот 197863[DOUBLEPOST=1539108199][/DOUBLEPOST]

Многу време бара изработка на една ваква анализа (особено прибирањето на историските податоци од ревидираните извештаи).
Можев да си дозволам едно време кога останав без работа пред 5-6 години.
Лани пробав да правам нешто слично за Пекабеско, но не стигнав до крај. Сепак вакви DCF анализи најчесто се користат за вреднување на компании кои веќе влегле во стабилен раст и се предвидливи нивните перформанси.
Не знам колку ќе биде корисна за компанија која сеуште е во рана фаза на силен раст.
Да да, сега гледам. Претходно имав видено на ајфонот, а тој не ми ги даде тие табчињата.

Се извинувам!

Добра ти е математиката, горе доле, малце комплицирано за мој вкус, ама ОК. Јас моментално ВАККот го сметам 10,64% на АЛК, ама СЕГА...во далечната таа и таа беше поголем, пошто и референтната каматна стапка беше повисока.

Сума сумарум фирмата искочи одлична, моменталната валуација зависи најмногу од проекциите за раст, но реално би требала да биде 10-11К.

Патем, ако некој профитира од влез во ЕУ, тоа ќе биде АЛК...пошто ќе им се отвори огромен пазар кој е инаку стриктно регулиран. Да не се лажеме дека сите ќе профитираат - некои ќе нафркаат
 
Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
650 denari preku Eurohaus broker[DOUBLEPOST=1539160659][/DOUBLEPOST]
E aj sega sto ke kazete vie sto ispanicivte i prodadovte ?
Jas bi rekol navremenoto izleguvanje e dobra kalkulacija,panikata e ona što sledi posle toa.Ke kažam raat sum,ako pomine vo parlament kupuvam na ista cena na koja prodadov. Do togaš sum 80% cash.Tuku što pravime ako ne se izglasa? :rolleyes::)
Lošo ke bide,lugje ima da patat...
 
Последно уредено:
Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
Da se nadevame na dobri kvartalni,no i na zlatoto mu pagja cenata vo nedostig na kupci.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Пред референдумот мислев дека сите работи околу имплементацијата на договорот се средени. Сега мислам дека овој јазол нема да се одврзе без избори.
 
Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
Neznam što ne e jasno.Vmro se izjasni deka ke pocituva volja na narodecot.Sds si tera vo sobranie za da dokaze pred naredbodavcite(stranci) deka raboti nešto na slucajot.So drugi zborovi da go opravda neuspehot na stoletieto :D
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Ne e ni cudo sto si berzava so godini vakva kakva sto e !!! Poveke ima mrcenje otkolku cist biznis!! Eve fali uste nekoja budala da napise deka ja ceka ALK na 4500 :) :) :)
Bas deckovo od 3D produkcija cekase GRANIT na 200 :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom