Македонска берза

Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
Pravilata se tie.Zošto komercijalna otide 5000? Zatoa što prikaza dobra dobivka prv kvartal,sekako i ostanatite parametri se bitni,vključuvajki go i parametar Bole.:D
 
B

Bafra

Гостин
Pravilata se tie.Zošto komercijalna otide 5000? Zatoa što prikaza dobra dobivka prv kvartal,sekako i ostanatite parametri se bitni.
Очекувања за уште подобри резултати.
Најликвидна акција. (во кое време можеш да ја продадеш со минимална загуба)
Блу чип акција.
Чифлиганец не влегол сигурно ради добивката ;)
КБ има уште многу скриени адути, Хари магионичарот многу добро си ги знае, а и вешто ги работи.
 
Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
Aha,znaci Cifliganec ne go interesira dobivka,mozebi coekot e kolekcioner na akcii jbg .:D Nema veze sekoj po svoe neka si investira ,bitno e da se napravi nekoja para..
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Последно уредено:
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Se sto vredese veke e skapo za kupuvanje.Tuka pred se mislam TNB,PPIV.PKB,i uste nekoi drugi.So STIL i takvi kako nego voopsto ne se zamaram.Voopsto nemam namera da kupuvam akcii soP\E preku 10, a tie na nasava berza gi ima se poveke.
Според кој критериум PKB е скапа?
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Pravilata se tie.Zošto komercijalna otide 5000? Zatoa što prikaza dobra dobivka prv kvartal,sekako i ostanatite parametri se bitni,vključuvajki go i parametar Bole.:D
Боле, Вас убаво Ви кажуваше уште од својот прв пост . . .
Убаво си го откри портфолиото уште при првиот пост . . . И најфер игра од сите . . .
И Боле не гледа емотивно на работите, чита, следи, логички расудува . . .
Боле се труди да ги види акциите за 2-3 години каде ќе стигнат, а не утре каде ќе бидат . . .
Кој го следел Боле на мојновац, па и сега на кајгана знае дека Боле не заебал во последните 6-7 години и секогаш погодувал . . . Дали било тоа СТБ, па ОХБ, БЕСК место ГРНТ, па и последнава година со КМБ . . . . Топлификација да не ја спомнувам :D . . .

Тоа што лани само Боле ја типуваше КМБ не е случајно туку логика и искуство . . .
1. Влада формира СДСМ т.е. Хари, Андреја Јосифофски, Анѓушев . . .
2. Мораше да дојде крај на резервациите . . .
3. КМБ има добра позиција на пазарот, а тоа е многу битно за банкарство . . .
4. Акцијата беше потценета. Најбитно.
5. Јасен ми е менталитетот на Хари . . .

А тоа што некој ги форсираше ТНБ (13.500 по дивиденда) и СТБ(970 по дивиденда) на тие цени место КМБ на 2700 денари значи дека некој не ги разбира РЕЗЕРВАЦИИТЕ . . . .
@Branchez дури и се симна од возот (на 3150 ден., а можеше од СТБ да излезе . .), а јас само неколку дена претходно му кажав дека ќе оди доста :) . . . па сега ме обвинува дека сум имал инсајдери, па и дека сум влечел . . . Ако се сеќавате едно време се појави и еден лик Петровски кој пред големите превземања тврдеше дека се ќе биде по 57 евра . . . Големи превземања имаше, но цената беше повисока, а Петровски се изгуби . . . И тогаш бато Боле кажа дека тоа е ниска цена (57 евра) . . . Искуството ме научи некогаш да гледам меѓу редови . . .
Сега тие што не го слушаа бато Боле му мавкаат на возот и може да си гризнат од г’зот . . . На останатите со здравје да си ги трошите парите . . . КМБ беше фикс и тешко се промашуваше, па и јас на ѓутуре погодив :) . . .
Бато Боле мирно следи и се вози во возот, ни купува, ни продава . . . Убава вожња без многу клацкање. . . прави пресметки што да прави . . . кога че има новост че си каже !!!!!

p.s.
И друже немој да ме правиш толку голем фактор. Вака голема чест ни мајка ми не ми учинила :) . Јесте сум пророк ама јас да ја буткам КМБ ни во сон . . . големи пари за тоа треба, а и пријател треба со Хари да си . . . . а јас уште од мал сум андерграунд и своеглав . . . мене целта во живот ми е да го прочитам Хари во неговите намери . . .
Политичко - бизнис елитата СЕГА ја турка КМБ исто како и Макпетрол (тоа го немам) . . .
Растури ова НАТО :D . . .
А Топлификација колку требаше да биде ??? И за тоа ли Бате Боле е крив ?? Тука @MSE буташе јас бев логистика ?? А нешто ќутат експертите за термодинамика .
За 2 пива и шарска на мој терен давам дел моќта :D . А и оние пара што направивте, па заслужува бато Боле една шарска, на гладен стомак може чакрите да не ми се отворат и да промашам следен пат :D .
Штета што не ми текна да појдам кај Чифлиганец на време . . . досега ќе беше сопственик на КМБ, а мене цел спрат ќе ми дадеше, а не стан да купувам со пари сега :D:D.
Имајте убав ден. Гледајте Фудбал. И навивајте Русија да не го земе светско, че ни ја ебе берзата и хармонијата ГАРАНТ . . .
А гледате дека Кире Ултрас излага од Макстил фаќајте и Вие џаде . . . Ако повози Нато и Кире до референдум јас частам пиво за цел форум !!!
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Го слушав вчера малку Заев на Канал 5 и се спомнуваа големи суми на инвестиции во патна и железничка инфраструктура. Како што разбрав пари има само се ревидираат проектите и се средува документацијата за тендери. Сепак веројатно и вториот квартал ќе биде лош за градежништвото и економијата поради тоа што се зборуваше во идно време.

Се спомна дека е голем приоритет гасификацијата, а некаде прочитав дека Макпетрол вложил околу 25м евра во Гама. Така што ако успее да го продаде тоа на државата ќе има овде астрономски скок на акцијата.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Според кој критериум PKB е скапа?
Јас одамна ја меркам, по ниеден параметар не е преценета, но не е ликвидна. Не знам колку е паметно да се инвестира во ПКБ ако не можеш лесно да ги продадеш, иако на некоја скромна сума веројатно не би било проблем. Друго нешто е што таа растеше (и компанијата и акцијата) многу изминатите години
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Spored likvidnosta i pomala dobivka vo odnos na minatata godina.Pogledni gi kolicinite i ke vidis deka od 10 akcii poveke ne mozes da prodades, a za 30-40 akcii ke treba da cekas cel mesec.
Помала добивка во 2017 во однос на 2016 имаа 75% од фирмите. Кај некои таа добивка беше изразена само како позитивна нула.

Зависи на која цена продаваш, ако продаваш на +10%, тешко е да продадеш брзо.
 
Член од
28 март 2007
Мислења
207
Поени од реакции
100
Spored likvidnosta i pomala dobivka vo odnos na minatata godina.Pogledni gi kolicinite i ke vidis deka od 10 akcii poveke ne mozes da prodades, a za 30-40 akcii ke treba da cekas cel mesec.
Дополнително мислам дека не се очекува дивиденда уште некоја година.. но фирмата работи добро и имаат инвестиции константно.. мое мислење е дека оваа приказна е слична на прилепска пивара..
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Дополнително мислам дека не се очекува дивиденда уште некоја година.. но фирмата работи добро и имаат инвестиции константно.. мое мислење е дека оваа приказна е слична на прилепска пивара..
So toa sto PPIV. pretstavuva edna od najmodernite pivari na Balkanot so moznost za prezemanje od nekoj svetski brend,a za PKB. nemam slusnato ni procitano takvo nesto.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
So toa sto PPIV. pretstavuva edna od najmodernite pivari na Balkanot so moznost za prezemanje od nekoj svetski brend,a za PKB. nemam slusnato ni procitano takvo nesto.
Јас слушнав нешто но сеуште не ми е потврдено. Чекам веќе некое време некој на форумот да сподели некое инфо.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
2 проценти раст на МБИ10 во првиот час од тргувањето
 

Kajgana Shop

На врв Bottom