Македонска берза

Член од
18 јули 2009
Мислења
6.201
Поени од реакции
4.049
Комерцијална од Февруари - Март е прва по промет (50 % од цел промет на Мсе е тука) , најбарана и најдобра акција во моментов си гази и ке оди многу брзо до 6.000 ..

Денеска и Макпетрол експлодира отиде до 40.000 а сите знаеме дека пред некој период беше 28.000

Ок да речеме држи вода муабетот на Bosko дека овие две компании се блиски до Сдсм и веројатно беа потценети на берза и сега рипаат како луди , знаеме дека домашни компании и физички лица купуваат и ја креваат цената на овие две компании ..

Интерес и позитивна клима факт е дека на берза има , во моментов Макстил и врз база на еуфорија признавам дека нема купувачи и се мислам дали да докупам во Гранит бидејки Заев најави градежна експанзија летово , најверојатно ке се предомислам и ке излезам од Макстил утре ..

Му дадов шанса на Макстил на база на еуфорија се качи 160 денари место да продолжи нагоре си ја врати цената назад на 148 , такви финти не поминуваат кај мене и ке се повлечам !

Ке останам само на Комерцијална и ке докупам во Гранит , па мирно ке спијам до референдумот :)

Bosko игра на сигурно , ке играм и јас овде нема очигледно заебавање со пари , Макстил е непредвидлива акција !
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Комерцијална од Февруари - Март е прва по промет (50 % од цел промет на Мсе е тука) , најбарана и најдобра акција во моментов си гази и ке оди многу брзо до 6.000 ..

Денеска и Макпетрол експлодира отиде до 40.000 а сите знаеме дека пред некој период беше 28.000

Ок да речеме држи вода муабетот на Bosko дека овие две компании се блиски до Сдсм и веројатно беа потценети на берза и сега рипаат како луди , знаеме дека домашни компании и физички лица купуваат и ја креваат цената на овие две компании ..

Интерес и позитивна клима факт е дека на берза има , во моментов Макстил и врз база на еуфорија признавам дека нема купувачи и се мислам дали да докупам во Гранит бидејки Заев најави градежна експанзија летово , најверојатно ке се предомислам и ке излезам од Макстил утре ..

Му дадов шанса на Макстил на база на еуфорија се качи 160 денари место да продолжи нагоре си ја врати цената назад на 148 , такви финти не поминуваат кај мене и ке се повлечам !

Ке останам само на Комерцијална и ке докупам во Гранит , па мирно ке спијам до референдумот :)

Bosko игра на сигурно , ке играм и јас овде нема очигледно заебавање со пари , Макстил е непредвидлива акција !
Тоа е "убавината" на стил, треба да си трговец-играч. Тука за многу краток период се прави паричка и да 160ден е добра цена за краткорочен излез, околу 120-130 за влез. Сепак ова е за тие што сакаат да се коцкаат. Гранит и Бетон оваа година нема некој голем бум да направат. Веројатно следната година доколку има градежна офанзива.

Сивилото одоколу тплф продолжува, излегува дека било паметно да се излезе на 2 и 200 кога стигна, по цена и со одредена загуба, иако верувам дека еден ден тоа се ќе се заврши но до тој ден треба и да се живее :) Но ќе видиме за некој месец почнува грејната сезона па до тогаш мислам ќе може да се видат насоките.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Интересно како никој не ја приметува изложеноста на КМБ во случајот. А Мишко фино си кажува, да не биде нисмо знали.

Станува збор за убава пара, мислам околу 850М ден кредит. Кој ако се резервира ќе го изеде пола профит за годинава.
 
Член од
27 јули 2017
Мислења
54
Поени од реакции
37
ЕБРД започнува нова Програма за поддршка на конкурентноста на Западен Балкан.

Првата банка во регионот која ќе пристапи во овој проект е Охридска банка, која потпиша договор со кој на малите и средни претпријатија во Македонија им се ставаат на располагање 10 милиони евра повластени кредити за инвестиции.

https://faktor.mk/potpishan-dogovor-za-10-milioni-evra-povlasteni-krediti-za-mali-i-sredni-pretprijatija
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Интересно како никој не ја приметува изложеноста на КМБ во случајот. А Мишко фино си кажува, да не биде нисмо знали.

Станува збор за убава пара, мислам околу 850М ден кредит. Кој ако се резервира ќе го изеде пола профит за годинава.
Резервиран е во целост, долго време не враќа тплф... Ако се реши позитивно за тплф овој спор ќе се ослободат дополнително резервации и добивката на КБМ уште ќе расте.

Има КБМ уште многу резервации за ослободување, и имот од хипотеки за продавање... И тоа е битен фактор зошто расте акцијата во периодов
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Резервиран е во целост, долго време не враќа тплф... Ако се реши позитивно за тплф овој спор ќе се ослободат дополнително резервации и добивката на КБМ уште ќе расте.

Има КБМ уште многу резервации за ослободување, и имот од хипотеки за продавање... И тоа е битен фактор зошто расте акцијата во периодов

Никој жив не знае колку е резервикран кредитот на ТПЛФ. Се разбира само Хари волшебникот знае.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Никој жив не знае колку е резервикран кредитот на ТПЛФ. Се разбира само Хари волшебникот знае.
Многу долг период е во прашање, не е од вчера прашањето на ТПЛФ, затоа очекувам по секоја логика да е 100%
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Тоа што Те То не и плаќа на Топлификација не значи дека тие не му плаќаат на Хари. Ако памтам добро како обезбедување се дадени акции од Топлификација.
Многу долг период е во прашање, не е од вчера прашањето на ТПЛФ, затоа очекувам по секоја логика да е 100%
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Тоа што Те То не и плаќа на Топлификација не значи дека тие не му плаќаат на Хари. Ако памтам добро како обезбедувањесе дадени акции од Топлификација.
Мислам влоговите во Тето дека се заложени, така беше и со Тутунска. Од Тутунска ги продадоа за мала сума на пари на газдите (Русите) или кои и да се сопственици. Тоа е уште една карта за играње на КБМ. Еве некој поупатен ако има повеќе детали нека појасни. Иначе сум скоро сигурен дека е целосно резервирана изложеноста на ТПЛФ во КМБ.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Мислам влоговите во Тето дека се заложени, така беше и со Тутунска. Од Тутунска ги продадоа за мала сума на пари на газдите (Русите) или кои и да се сопственици. Тоа е уште една карта за играње на КБМ. Еве некој поупатен ако има повеќе детали нека појасни. Иначе сум скоро сигурен дека е целосно резервирана изложеноста на ТПЛФ во КМБ.
Топлификација“ пред неколку години зема кредит од 25 милиони евра од Комерцијална банка. Како гаранција за кредитот Комерцијална банка прифати 100.000 акции со право на глас во „Топлификација“, приватна компанија која во тој период ги вршеше јавните дејности за производство, дистрибуција и снабдување со топлинска енергија на градот Скопје, за што ги поседуваше лиценците од Регулаторната комисија за енергетика.
 
Член од
6 октомври 2017
Мислења
240
Поени од реакции
150
Abe lugje aj da vi olesnam se e tolku napisano do sega pa da ne gnjavime da se povtoruvame ima ovde cirkus takozvani proroci ili pogoduvaci na tolku ociglednoto, koi mse go svakjaat kako pogoduvanje kako sportska ako gi stavis site kombinacii edna ke ja pogodis ;)

Se shto ve interesira vo vrska so ova go imate na web toplifikacija eden ton informacii.
Znaci zaemite na TPLF prema TETO se glavnica 22 milioni koi sose kamata ke dostignat 30 zosto se dospeani. Od tie 22, 15 milioni se kredit od KB koj Toplifikacija go servisira celo vreme, dodeka TETO plaka prema povekjeto doveriteli ustvari prema onie koi mora, osven prema Toplifikacija oti mislat deka ne moraat radi seuste rasturena drzava, zarobeno sudstvo i grbot na koj seuste vozat sho e poznata rabota i otkako se dobi presudata od vrhoven za naplata, ovie pokrenuvaat kriminalni aktivnosti za stecaj a imaat dobivka 12 milioni Evra. Ima ovde (ne)lugje koi izvorno od stabot ke vi kazat kako e i terajte pogoduvanje. :)
 
Последно уредено:
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
https://www.24.mk/lazhen-stechaj

СЕЗЕЗАМЕ (Премиере) брате каде се милионите ??? Нешто ми ќутиш ???
Ги наплативте ли ??? Кога ќе ги наплатите ???
Ова одамна го чекав . . . Да го видам ХаџиМишев вака немоќен и беспомошен . . .
Да моли за политичка подршка и да бара помош од судот, државата, господ . . .
ТЕТО го прави истото тоа што го прави ФЕНИ. Ако помина за ФЕНИ како може да не помине за ТЕТО :) .
Истите ТИЕ што тој ги донеси со негови финти го издупија . . .
Он ве издупи Вас акционерите, кои ги заложивте акциите место да си ги продадете 2007 на 18.000 денари . . . ја поеба фирмата . . . А бато Боле бил мегафон на режимот ??? А види ни оваа власт неможе од говна да ве извади.
Да сум на твое место јавно би се извинил на цел форум што со години ги влечеш во провалија.
Истото тоа го правиш на мојновац . . .
Денешната прес конференција беше жална. ТПЛФ не ги враќа милионите . . .
Ако некој нешто врати тоа е КМБ тука ќе биде борбата, ТПЛФ е завршена приказна :) .

За Комерцијална имам многу пишувано, ја препорачував на 2 и 900, може да барате постари постови ќе се уверите, исто и за Макпетрол сега брзо пишував пред некој месец @bosko007 се сеќаваш :) ми пиша енергетика/индустријата нас ни ја оставаш.
Прво напиши на која цена ги купи ТПЛФ и МПТ и кога . . .
За ТПЛФ сум пишувал реферати . . . а за МПТ, ОКТА во друга шанса, немам време . . .
Колку ќе падне ТПЛФ, х5 ??? Погледни го линкот, се зборува . . .
И пак повторувам, енергетика и индустија ви оставам Вас . . . Само напишете некогаш дека нешто сте купиле, а не само навивате на празно.

Bosko игра на сигурно , ке играм и јас овде нема очигледно заебавање со пари , Макстил е непредвидлива акција !
Нека каже Bosko сега дали волку ке одеше Комерцијална ако не беше еуфоријата за Нато и ЕУ :) ?
Ама искрено нека одговори , знаеме сега сите убаво како ни се множат парите ама ајде сепак од инат ке плукаме по Заев и името ;)
Ова ти е одговорено . . . А за некоја недела ќе ти го дообјаснам . . . Дотогаш уживај во зеленилото, одмори очи . . . И знај скоро не промашувам . . . Нешто брзо ми се разочара од СТИЛ ???

p.s.
@MSE ми го нема во последно време . . . Да не го пензионира НАТО ??? Незнам дали му останала некоја акција во ТПЛФ . . .
Но, баш би сакал да го прокоментира видеото и ХаџиМишев . . .
се јавил СЕЗНАМ додека пишував :) .
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
6 октомври 2017
Мислења
240
Поени од реакции
150
Decko da porasnese malku ili sozreese pa i upristoese, ama pusta Gebels matrica go vadi najlosoto od coeka.
Baras pojacanje protiv TPLF, kaj ti se stabskive drugarcinja da napadnat izgleda cekaat aber od Cukic&Morkov pa ke respukaat kaj i da e :)
Aj pozdrav da ne ti ja rasipuvam pogoduvackava rabota :icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom