Македонска берза

Член од
12 март 2007
Мислења
13
Поени од реакции
2
zdravo,
za site forumasi,koi investiraat vo hartii od vrednost,ili sakaat da pocnat.
jas sum nov vo ovoj forum,a isto i vo investiranjeto vo akcii sum relativno nov.
sakam da kupam nesto akcii od fersped i ohis,ili granit!
me interesiraat mislenja,komentari za ovie tri firmi-akcii.
pozdrav,
mihailo
 
Член од
12 март 2007
Мислења
13
Поени од реакции
2
makedonska berza

zdravo kolegi investutori,

bidejki sum relativno nov investitor na mak.berza,t.e. amater investitor,literaturata za investiranje mie mnogu bitna,kako bi naucil sto poveke,za kratko vreme.
Poseduvam nekolku knigi za investiranje,a zainteresiran sum za knigata:
INTELEGENTEN INVESTITOR, avtor: BENJAMIN GRAHAM, prevedena na srpsko hrvatski jazik.Verojatno ja ima orginalna na angliski na NET.
Dokolku nekoj ja ima molam da se javi, bi mozele da si razmenime kopii.
Knigata "HOW TO MAKE MONEY IN STOCK" od O'Neill ja imam vo elektronska forma, pa moze koj saka da mu ja ispratam.
pozdrav,
mihailo :helou:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
mihailo напиша:
zdravo kolegi investutori,

bidejki sum relativno nov investitor na mak.berza,t.e. amater investitor,literaturata za investiranje mie mnogu bitna,kako bi naucil sto poveke,za kratko vreme.
Poseduvam nekolku knigi za investiranje,a zainteresiran sum za knigata:
INTELEGENTEN INVESTITOR, avtor: BENJAMIN GRAHAM, prevedena na srpsko hrvatski jazik.Verojatno ja ima orginalna na angliski na NET.
Dokolku nekoj ja ima molam da se javi, bi mozele da si razmenime kopii.
Knigata "HOW TO MAKE MONEY IN STOCK" od O'Neill ja imam vo elektronska forma, pa moze koj saka da mu ja ispratam.
pozdrav,
mihailo :helou:
Ај адни ме на мсн, пошо и ја имав читано по некој книга порано мада сеа слабо нешо. toae:

Книгите се добра поткрепа меѓутоа најдоброто школо е самото инвестирањето и играње со вистински пари нормално и учењето од грешките е битна работа. :helou:

Ако си студент можеш да се вклучиш и на Студентска Берза, каде што можеш да се испробаш како инвеститор со замислени пари. toae:

www.studentskaberza.com.mk
 
Член од
12 март 2007
Мислења
13
Поени од реакции
2
makedonska berza

Macedonian напиша:
Ај адни ме на мсн, пошо и ја имав читано по некој книга порано мада сеа слабо нешо. toae:

Книгите се добра поткрепа меѓутоа најдоброто школо е самото инвестирањето и играње со вистински пари нормално и учењето од грешките е битна работа. :helou:

Ако си студент можеш да се вклучиш и на Студентска Берза, каде што можеш да се испробаш како инвеститор со замислени пари. toae:

www.studentskaberza.com.mk

kolega "macedonian",
kako sto spomnav, investiram na nasata betza.iman veke nesto akcii vo ALK,TNB,FERSPED,GRANIT,OHIS, vlozuvam zivi pari.
kako sto gledate,hrabrost ne mi nedostasuva,a i nesto se zarabotuva.
jasno mie deka investiranjeto vo akcii e ozbilna rabota, i bara pokraj hrabrost i sreka, mnogu znaenje i informacii.
znaenje se dobiva od knigi,i so ikustvo vo investiranje.
me interesira sto mislite za ovie akcii, i firmi se razbira ???

pozdrav, mihailo :helou:
 
Член од
14 март 2007
Мислења
19
Поени од реакции
0
mihailo напиша:
zdravo,
za site forumasi,koi investiraat vo hartii od vrednost,ili sakaat da pocnat.
jas sum nov vo ovoj forum,a isto i vo investiranjeto vo akcii sum relativno nov.
sakam da kupam nesto akcii od fersped i ohis,ili granit!
me interesiraat mislenja,komentari za ovie tri firmi-akcii.
pozdrav,
mihailo
ej jas sum nov na forumo ama na berza kupvam prodavam dve godini
me interesira so informacii imate za granit, makospe, beton, ttk

Dali mozi nekoj da kazi do koja cena ke odi komercijalna, do koga ke pagja makosped i takvi nekoi informacii
 

duffy_f

денес те сакам повеќе од вчера
Член од
29 јануари 2007
Мислења
353
Поени од реакции
13
Gumba напиша:
Dali mozi nekoj da kazi do koja cena ke odi komercijalna, do koga ke pagja makosped i takvi nekoi informacii
Мислам дека најдобро ке биде да ги следиш движењата на берзата на www.mse.org.mk таму даваат и дневни извештаи за просечната цена.максималната и минималната по која се продавале,количините кои се продаваат па можеби ке ти биде појасно.А мислам и дека тешко некој дека со сигурност може да каже до каде ке се движат.Или барем јас така мислам и толку можам да помогнам!:helou:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
Gumba напиша:
Dali mozi nekoj da kazi do koja cena ke odi komercijalna, do koga ke pagja makosped i takvi nekoi informacii
Види вака, немој вакви прашања овде, ќе се смее некој. :helou:

Никогаш не може да се каже за цена на одредена акција дека ќе расте или ќе паѓа со сигурност. Можеме само да претпоставуваме, меѓутоа некогаш претпоставката да не е точна. Следи ги цените како одат, и ако имаш некоја битна информација за компанијата каде сакаш да инвестираш или имаш инвестирано браво за тебе. toae:
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
892
Поени од реакции
4
1.kmb e ako imas +200,300k
2.grn sell
mako,slicno na fers
besk,zarem ima uste nekoj?
ttk sell
 
Член од
12 март 2007
Мислења
13
Поени од реакции
2
itar pero напиша:
1.kmb e ako imas +200,300k
2.grn sell
mako,slicno na fers
besk,zarem ima uste nekoj?
ttk sell
itar pero,
makosped,slicno na fersped ???
fersped e mn. po jaka i bogata od mako.ima mn.objekti,
hoteli,placevi okolu niv,skovin,metropol,al.palas,vo centar posl.prostorii 2000 m2 !!!!
mislam , ne se sporedlivi mako i fers.
mihailo
p.s. objasni zasto grn----> sell ???
" " tnb ----> tapa !!! zasto ???
" " alk ----> tapa !! zasto ??? :helou: :helou: :helou:
 
Член од
14 март 2007
Мислења
19
Поени од реакции
0
mihailo напиша:
itar pero,
makosped,slicno na fersped ???
fersped e mn. po jaka i bogata od mako.ima mn.objekti,
hoteli,placevi okolu niv,skovin,metropol,al.palas,vo centar posl.prostorii 2000 m2 !!!!
mislam , ne se sporedlivi mako i fers.
mihailo
p.s. objasni zasto grn----> sell ???
" " tnb ----> tapa !!! zasto ???
" " alk ----> tapa !! zasto ??? :helou: :helou: :helou:
Makosped e poeftina oti ima poveke akciii, a pozadi taja cena ima nekoi spekulacii koj poupatenite igraci na berza gi znaat
 
Член од
14 март 2007
Мислења
19
Поени од реакции
0
Macedonian напиша:
Види вака, немој вакви прашања овде, ќе се смее некој. :helou:

Никогаш не може да се каже за цена на одредена акција дека ќе расте или ќе паѓа со сигурност. Можеме само да претпоставуваме, меѓутоа некогаш претпоставката да не е точна. Следи ги цените како одат, и ако имаш некоја битна информација за компанијата каде сакаш да инвестираш или имаш инвестирано браво за тебе. toae:
На нашата берза многу полесно можиш да заработиш ако имаш некоја шпекулативна информација. Што се однесува до извештаите на берза многу малце од нив може да се оцени која акција ке расти. Пример прошлата недаела најавија словенски инвестиции и сите акции поараснанаа врз база на таја шпекулација. Затоа мислам ако некоја има некаква шпекулативна информација да подели со останатите тоа би било добро.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Член од
27 јануари 2007
Мислења
156
Поени од реакции
0
Да! Ех ме превари со постов.
Па луѓево што тргуваат уште не разбираат како работи берзата.

Имајќи во предвид како се' друго функционира во државава, јас се уште не би инвестирал во берза.

Секој начин за инвестиција во нормална држава беше злоупотребен во Македонија. (Сетете се на банките, штедилниците, ФИКОМ, па разноразни пензиски фондови од странство, првичното крадење на акциите на директорите од вработените; па истите тие директори што ги украдоа акциите сега ги продаваат).

Едноставно сеуште нема закон во РМ и луѓево тоа го злоупотребуваат.
Шпекуланти - фолиранти; тие ја контролираат берзата. И во право е пеарл - чиста коцка е тоа.
Берза? Се уште не. Можда за 5-7 години. Да се средат работите.


pearl напиша:
Според мене на нашата берза ЕДИНСТВЕНО можеш да заработиш преку шпекулација или инсајдерство. Не може да се очекува фер тргување во услови каде нема редовни финансиски извештаи, нема воспоставено стандардни процедури, нема код на однесување, нема отворено информирање, нема реални брокери итн.

Македонската берза е OFF од нормалата, таму нема правила. Не треба да бидеш во економските кругови за да го увидиш тоа. Доволно е да го погледнеш берзанскиот индекс. Рипна 30% за еден месец. Секој нормален ќе знае што тоа значи во услови на мак. стопанство, каде стапката на невработеност е 40%.

Така што според мене не треба да се прашуваш дали цената ќе се движи горе или долу. Тргувањето на мак. берза е чист ризик, коцкање и ништо повеќе.
 
Член од
12 март 2007
Мислења
13
Поени од реакции
2
investiranje vo akcii vo R.M.

VirtualVlad напиша:
Да! Ех ме превари со постов.
Па луѓево што тргуваат уште не разбираат како работи берзата.

Имајќи во предвид како се' друго функционира во државава, јас се уште не би инвестирал во берза.

Секој начин за инвестиција во нормална држава беше злоупотребен во Македонија. (Сетете се на банките, штедилниците, ФИКОМ, па разноразни пензиски фондови од странство, првичното крадење на акциите на директорите од вработените; па истите тие директори што ги украдоа акциите сега ги продаваат).

Едноставно сеуште нема закон во РМ и луѓево тоа го злоупотребуваат.
Шпекуланти - фолиранти; тие ја контролираат берзата. И во право е пеарл - чиста коцка е тоа.
Берза? Се уште не. Можда за 5-7 години. Да се средат работите.

kolega "virtual vlad",

Nikako ne bi se slozil so ovaa konstatacija i mislenje !!!
Za spekulanti i foliranti e tocno, gi ima i ke gi ima sekogas.
siguren sum deka gi ima i na dr. berzi.
Spored moe sromno mislenje, makedonskata berza momentalno,a i po 2 do 3 godini maksimum, e mnogu interesna i profitabilna ( iako na sekoja berza ima odreden rizik, i ke go ima sekogas).
Najgolem broj akcii vo sledniov period ke rastat poprilicno,nekoi zatoa sto se podceneti, a drugi zatoa sto najgolem del-akcii imaat "gazdite"-gen.menadzeri, pa normalno ke pravat se da im raste vrednosta na akciite.
Sekoj sto ima nesto pari, i golema hrabrost-" mu..a", treba da vlozi del od parite vo akcii.
Ziherasite neka si vlozuvaat vo obvrznici,no tamo karot e mnogu pomal,a i rizikot skoro nikakov.
pozdrav,
mihailo-kara :helou: :helou: :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom