Македонска берза

Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
nakov напиша:
Treba se samo uključiti na vrijeme, a vi to vrijeme imate, pogotovo kad se pogledaju cijene i omjeri p/bv, p/e, p/s.
Ovih dana ću staviti grafove nekih vama znanih i neznanih firmi iz bivše Juge, a sada stupova Hrvatskog gospodarstva, pa da vidite kako su otišli, svi uglavnom iznad svog booka (BV), nekoliko desetaka puta P/e itd.
Pozdrav :mist:
Чекам графикони. :)
 
Член од
9 август 2006
Мислења
15
Поени од реакции
0
pearl напиша:
Молам?!?!?! Една акција на Макпетрол е 52,000 денари???
Тоа ти се околу $1,200 USD. Бог да чува :nesvest:

И вие очекувате со такви цени пазарот да се развива? Па со ова е промашена целата идеја на берзата, подигање на капитал од outside sources. Чисто од љубопитност, знае некој да каже колку shares outstanding има Макпетрол? Направиле до сега некој split? За IPO да не ни прашувам, нели? И после прашајте се зошто има само двајца без тројца газди, зошто бројките што ги кажувате се нереални во нормални услови, и зошто македонската берза не е поврзана на регионално ниво. Не би ме зачудило и голем процент од тргувањето да е на база на инсајдерство.

18% за 4 месеци е повеќе од одличен return.
Mutual funds не носат 15% годишно, ако стигнеш до 10%, на коњ си. Уште нешто околку нив е што се long-term investment vehicle и како такви не треба да се мешаат со френкфентно берзанско тргување. Или што ќе рече, ги ставам во ист кош со депозити, само малку попрофитабилни (ако зборуваме генерално, нели). Јас не ги сакам, никогаш не инвестирам во нив и ги сметам за л'жги за народ (ме мрзи да објаснувам зошто). Ако веќе се одлучувам за buy and hold strategy, повеќе би одела со берзански индекс, отколку со mutual funds.

Неколку правила околу берзата:
- preserve your equity
- don't be greedy
- don't chase the low-don't run for the high, it is a mission impossible
- одлуката да се купи е потешка да се донесе, од одлуката да се продаде (колку и да звучи едноставно, многу луѓе кикснуваат токму на тој момент)
- успехот при тргување, зависи најмалку од бројките, сметковотсвото, графиконите и анализите, тие се само "one, but not vital piece of the puzzle". Како и се' во животот, колку поедноставно гледаш на работите, толку појасно ти станува. Гледајте ја големата слика. Берзата не реагира на тоа колкав е p/e ratio, туку реагира на информација, која за чудо е јавно достапна, значи не мислам на инсајдерство.

Инаку, берзата е легално касино. Колку побрзо ова го прифатиш, толку подобро за твоите финансии. Не велам дека не може да се заработи, туку велам дека не можеш да се збогатиш на берза.


П.С. Да удрам еден disclaimer дека сево ова погоре кажано, не се однесува за македонската берза. Таму очигледно владее: All rules are my rules, and I rule that there's no rule, hahahahaha :):):)
Pearl,ili si ekonomist,ili naskoro ce bides.
Ti pozeluvam uspeh.A so zivotot vrska nemas.
Dodeka ti filozofiras,jas stanav milioner,pa sega vidi.I pazi ne sum seljak pa da vozam Ferrari ili bilo kako da trosam.
 
Член од
17 август 2006
Мислења
7
Поени од реакции
1
Hm...nije mi se baš dalo zezati s resize u Photoshopu, pa sam vam stavio u .doc sve grafove firmi koje su otišle gore.

Bacite pogled na VDKT koji je gubitaš i puno lošija firma od Granita, koji je vrhunska firma.
Pozdrav
 

Attachments

Член од
17 јануари 2006
Мислења
28
Поени од реакции
1
Do kolku bi odele akciite na Komercijalna?? Imate nekoja pretpostavka?
 
Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
Bibi напиша:
Do kolku bi odele akciite na Komercijalna?? Imate nekoja pretpostavka?
Појма неам. И оваа цена не ја очекував. Што е многу, многу е. :vozbud:

Ако вака продолжи да расте златни гаќи ќе си купам. :pos: :pos: :pos:
 
Член од
17 август 2006
Мислења
7
Поени од реакции
1
Macedonian напиша:
Појма неам. И оваа цена не ја очекував. Што е многу, многу е. :vozbud:

Ако вака продолжи да расте златни гаќи ќе си купам. :pos: :pos: :pos:
Kupuje i KD.

Ovo je visoka cijena. No treba uzeti u obzir da Komercijalna banka drži ispod 30% cijele bankarske aktive Makedonije koja je jako mala.
Nadalje, ta aktiva se može napucati
tako da me neće čuditi ako Komercijalna ode i na 12.000-15.000 denara. Potencijal bankarskog sektora u Makedoniji je velik. Mogu vas zadužiti kao i nas, i pretvoriti u potrošačko društvo. Ne mislim je prodavati, čekam da dođe kupac (Raiffeisen, Soceietat Generale ili netko treći).
 

Aha

Член од
10 февруари 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
Kako sakas

Super tema. Mal interes ama ke odi napred.

Berzata zasega e ok. Ima dobra zarabotka no veke treba da se siri, treba poveke firmi da kotiraat i toa tie aktivnite. Nekoj treba da gi ubedi kompaniite deka kotiranjeto e od korist no isto taka treba da gi ubedi deka objavuvanjeto informaciite za firmata e isto taka korisno. Mnogu se sturi informaciite
:zlo:.
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
мене ме интересира дали знае до кај ќе идат акциве на Гранит.Ја иам некоја информација за некоја цена околу 2400 денари,ама незнам дали е сигурна.Дали некој има акции од Гранит,или знае некој што има,и до колку ќе ги чека?!
А околу берзава сакам д кажам дека не ми е јасно зашто не се изрегулира на некој начин бројот на акциите кој секоја фирма го има.Еве на пр. на оваа страна го видов Макпетрол дека го зборите дека има висока цена на акцијата,само да ви кажам дека квантитето на Макпетрол,значи бројот на вкупниот пакет акции е неколку илјади,а на Гранит е 90000 илјади,така да неможе да се ориентирате само преку цената на една акција.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
436053 напиша:
само да ви кажам дека квантитето на Макпетрол,значи бројот на вкупниот пакет акции е неколку илјади,а на Гранит е 90000 илјади,така да неможе да се ориентирате само преку цената на една акција.
Нормално дека вкупната вредност на некоја компанија не се проценува само според цената на поединечна акција.

Инаку, да не поседува некој акции од Скопски Пазар? Би купил 20-30.
 
Член од
27 јануари 2007
Мислења
156
Поени од реакции
0
Обврзници државни

Дали оние државните обврзници се врзани со курсот на еврото?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom