Македонска берза

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
Баш дека сме јануар... http://en.wikipedia.org/wiki/January_effect
The January effect is a calendar-related anomaly in the financial market where financial security prices increase in the month of January.

Секако даноците и игрите на фодновите за книжење загуби/добвики се позади ова..

Порано овај ефект највероватно и не постоел (немам провероно) кај нас, но одкако се формираа 50-60 инвестицски фондови сосема е логично да се очекува рационализација на даноците..

Треба да се има во предивд неодамнешното движење може да е резултат на општа инфлација, која е за сите видилива (леб,масло,шеќер,нафта,ориз,пченка,железо,коноп,итн итн итн) освем за главнината од "економистите" кои следат некои безвезни владини агрегати... Инфлација се друго еднакво, значи пораст на берзата...


Ако не се работи за инфлационо индексирање на берзата, тогаш мислам дека телеком е релативно преценет.. Пред се поради тоа движењето на цената пред/по дивиденда вообичано е поголемо од дивидендата... Значи за 50 денари дивидена не се исплати да ја чуваш ако ценовниот опсег е 350-450. Односно падот е поголем од доделената дивиденда... Добивка од над 55 денари е добар сигнал за продавање. (инаку до бројката стигнав со добивка до трет квартал 2010/добивка до трет квартал 2009 = 0,88х ланска дивиденда = 55 ден.).. Значи ако би добил и денар над 55 би продал од проста причина што падот по дивиденда е поголем од порастот пред - барем лани така беше...

Инаку штом поделат дивиденда би купил недела-две пред/по ланското пост-дивидендно дно.

многу мангупски одговор, ми ги отвори малце очите за работи што ни е**аните професори што незнаат да ми го кажат...ќе го разгледам ова утре и од пон ќе прашам еден проф да видам што ќе каже...
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
што било тоа дека берзата поскапува од нова година(мислам на 1ви јануар 2011) несо самиот цдхр ги зголемил бла бла...ај ако знае некој да објасни со примерче едно...
 
Член од
9 декември 2010
Мислења
59
Поени од реакции
1
Nemozam da veruvam deka ovoj rast deneska ne bese pozdraven od nikogo?

eve jas prv ke go pozdravam :) so zelbi za ist rast i utre :) :) :)
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
мене ме интересира колку вреди нашата берза??? Исто така ме интересира што е the dutch effect, и како тоа може да го видиме...

прашав на факс и ми рекоа дека јануарски ефект кај нас не постои...дека неаме такви фирми...и секоја фирма кај нас гледа да покаже добивка иако таа всушност ја нема...
 
Член од
26 јануари 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo na site :)
Nova sum na forumot i milo mi e sto postoi vakva tema.
Bi ve zamolila za sovet...
Imam nekoi 3.500 evra i bi sakala da kupam akcii za site pari.Samo sto problemot e :''Nemam nikakvo znaenje i iskustvo''.Ucam i ne bi sakala da izbrzuvam.Upatena sum kade da najdam broker i slicno ,isto taka znam deka ne treba da kupam akcii od edno mesto . No neznam koga e vistinskoto vreme za kupuvanje i koi bi bile nadezni akcii???Kako poveke da naucam za akciite?Imav vujko bog da go prosti on porano ziveese od berza zarabotuvase premnoogu ,pamtam kako non stop mu stigaa informacii od nekoi luge i znaese koga tocno da kupi - prodade nemase utka.

Odnapred vi blagodaram za odgovorite.
 
Член од
9 декември 2010
Мислења
59
Поени од реакции
1
Zdravo na site :)
Nova sum na forumot i milo mi e sto postoi vakva tema.
Bi ve zamolila za sovet...
Imam nekoi 3.500 evra i bi sakala da kupam akcii za site pari.Samo sto problemot e :''Nemam nikakvo znaenje i iskustvo''.Ucam i ne bi sakala da izbrzuvam.Upatena sum kade da najdam broker i slicno ,isto taka znam deka ne treba da kupam akcii od edno mesto . No neznam koga e vistinskoto vreme za kupuvanje i koi bi bile nadezni akcii???Kako poveke da naucam za akciite?Imav vujko bog da go prosti on porano ziveese od berza zarabotuvase premnoogu ,pamtam kako non stop mu stigaa informacii od nekoi luge i znaese koga tocno da kupi - prodade nemase utka.

Odnapred vi blagodaram za odgovorite.
Trebase da investiras pred 2-3 meseci koga cenite na akciite bea mn po niski.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Zdravo na site :)
Nova sum na forumot i milo mi e sto postoi vakva tema.
Bi ve zamolila za sovet...
Imam nekoi 3.500 evra i bi sakala da kupam akcii za site pari.Samo sto problemot e :''Nemam nikakvo znaenje i iskustvo''.Ucam i ne bi sakala da izbrzuvam.Upatena sum kade da najdam broker i slicno ,isto taka znam deka ne treba da kupam akcii od edno mesto . No neznam koga e vistinskoto vreme za kupuvanje i koi bi bile nadezni akcii???Kako poveke da naucam za akciite?Imav vujko bog da go prosti on porano ziveese od berza zarabotuvase premnoogu ,pamtam kako non stop mu stigaa informacii od nekoi luge i znaese koga tocno da kupi - prodade nemase utka.

Odnapred vi blagodaram za odgovorite.
Само 2 општи совети
1. Дивиденди - сакаш да поседуваш акции затоа што ќе ти исплаќаат добивки и дивиденди а не поради спекулативни надежи дека цената ќе расте.
2. Фундаменти - нема подобри индикатори од П/Е и бук-то-маркет рацио. Најдобро е да инвестираш во компании за кои ќе платиш најмалку по денар добивка. Секако треба да се испитаат трендовите на бизнисот и индустријата, квалитетот на менаџментот, квалитетот на извештаите и сл.

Најдобро е да зборуваш со професионалец ама никогаш да не ги испуштатш од вид овие две работи - дивиденди и фундаменти.
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
каков раст на берза...што се дешава бе!!!
 
Член од
26 јануари 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Само 2 општи совети
1. Дивиденди - сакаш да поседуваш акции затоа што ќе ти исплаќаат добивки и дивиденди а не поради спекулативни надежи дека цената ќе расте.
2. Фундаменти - нема подобри индикатори од П/Е и бук-то-маркет рацио. Најдобро е да инвестираш во компании за кои ќе платиш најмалку по денар добивка. Секако треба да се испитаат трендовите на бизнисот и индустријата, квалитетот на менаџментот, квалитетот на извештаите и сл.

Најдобро е да зборуваш со професионалец ама никогаш да не ги испуштатш од вид овие две работи - дивиденди и фундаменти.

TI BLAGODARAM
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Инаку чисто информативно денес најверојатно поради снегот електронскиот ситем на тргување бил паднат пола пазарен ден. Еееее наша берза `крахира` и од 10 см снег. :salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom