Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Се надевам утре бар на 850 да се јави некој да се стабилизира. Доста луѓе изгледа се претпазливи во случај да има продажба со оваа сметководствена цена нема мн да се земе.
Премногу големо значење и давате на сметководствената цена. Не ми е баш јасно зошто толку ја поврзувате со евентуалната цена за продажба на банката.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Премногу големо значење и давате на сметководствената цена. Не ми е баш јасно зошто толку ја поврзувате со евентуалната цена за продажба на банката.
коефициентите при продажба во европа се прилично ниски 0.80-1.40 толку идат банките од сметководствената во зависност што ке покаже проценката дали книгте одговараат на реалната состојба. Последен пример е Обединета блгарска банка продадена од НБГ . Доколку не се продаде и продолжи да дава дивиденда се слагам тогаш пак брзо ке се врати на 950+ и ке биде прилика за докуп..
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
СТБ и на почеток на годинава падна после дивидендниот пресек, па се опорави за брзо време на околу 900 денари. Прашање е дали ќе се повтори истото и сега, можеби ќе чекаме стабилизација до пред следната дивиденда догодина ова време

Stb.png [DOUBLEPOST=1497384510][/DOUBLEPOST]
Последен пример е Обединета блгарска банка продадена од НБГ .
Како беше, ОББ се продаде со 1.1 или 1.3 од боок?
 
Последно уредено:
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
ОББ беше договорена на 1 од боок. Мегјутоа после дуе дилиџенс излезе дека некои резервации мораа да се направат и цената што ја добија излезе за малце повисоко 1.1 кбс не правеше проблем.

Инаку точно е дека стб падна после пресекот на првата дивиденда мегјутоа сите мислеа дека имаа иста агенда со ОББ за продажба исти собранија исти одлуки и дека продажбата само што не се случила боокот беше поголем, секако имаше и луге кои појма немаа за што станува збор само знаеја дека дивиденда се дели и навалија. Тоа е мое гледање во секој случај неможеме ништо да изгубиме може само исто да добиеме колку е сега ако неможе нагоре да оди.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
ОББ беше договорена на 1 од боок. Мегјутоа после дуе дилиџенс излезе дека некои резервации мораа да се направат и цената што ја добија излезе за малце повисоко 1.1 кбс не правеше проблем.
Еве и јас расчепкав во меѓувреме, боок на крај на 2016 бил 639 милиони евра, а ја продале за 610 милиони плус 180 милиони евра дивиденда. По таа математика со се дивидендата испаѓа 1.25 од боок. На цена од 680 денари боок на СТБ тоа би било околу 850 денари потенцијална продажна цена.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Еве и јас расчепкав во меѓувреме, боок на крај на 2016 бил 639 милиони евра, а ја продале за 610 милиони плус 180 милиони евра дивиденда. По таа математика со се дивидендата испаѓа 1.25 од боок. На цена од 680 денари боок на СТБ тоа би било околу 850 денари потенцијална продажна цена.
од тие 639 милиона исплатија во Јануари пред продажба уште една дивиденда вкупно 2. Втората ако не се лажам беше далеку помала од 1та околу 50м евра не ме држи за збор за сумата.


Ова се вика Комерцијална е=банка. Имаше на радио порано со Викса една вечерна емисија. Се пожали дека му дошле во студио МЕН ИН БЛЕК и морал да ја прекине оти и сметала на угледот на банката:
Зошто платата на Хари Костов е „државна тајна“?
http://faktor.mk/zoshto-platata-na-hari-kostov-e-e-drzavna-tajna


 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Еве и јас расчепкав во меѓувреме, боок на крај на 2016 бил 639 милиони евра, а ја продале за 610 милиони плус 180 милиони евра дивиденда. По таа математика со се дивидендата испаѓа 1.25 од боок. На цена од 680 денари боок на СТБ тоа би било околу 850 денари потенцијална продажна цена.
Да ама во таа цена не влезе некоја голема недвижнина „Palace“ како и да се викаше, која NBG ја продаде одвоено од OBB. Така да по тие пресметки ќе дојде и повеќе од тие 1,25 од book.

Мада сепак според мене нема споредба што значи STB на овој пазар тука со тоа што значи ОBB на бугарскиот пазар, плус каматните маргини кај нас се поголеми. Ќе видиме, можи и за побрзо од што се очекува, но според мене нема да ја продадат ефтино златната кокошка.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
добро е цената почна со 850 .


Да ама во таа цена не влезе некоја голема недвижнина „Palace“ како и да се викаше, која NBG ја продаде одвоено од OBB. Така да по тие пресметки ќе дојде и повеќе од тие 1,25 од book.

Мада сепак според мене нема споредба што значи STB на овој пазар тука со тоа што значи ОBB на бугарскиот пазар, плус каматните маргини кај нас се поголеми. Ќе видиме, можи и за побрзо од што се очекува, но според мене нема да ја продадат ефтино златната кокошка.


нема никаква врска какви хотели има по закон кај нас банките не смееат на книги да држат друг тип на ассет освен за свои потреби. Дали земале дивиденда они претходно или имале емпире стајт билдинг на биланси се рачуна боокот тиер 1 ,2 3 во моментот на продажба горе тоа е 1.1 не е ништо друго релевантно. да стб има подобра каматна маргина мегјутоа и во бг не се лоши со оглед дека е 10м пазар додека ние уште попис немаме незнаеме дали сме 2 милиони или 1.4. Него најдобро за нас е да не се продава се друго е помалце добро.
 
Член од
25 декември 2010
Мислења
36
Поени од реакции
3
Zdravo , momci , a se nadevam deka ima i po koja devojka !
Trguvav pred krahot vo 2008 , sega malku sakam da vidam do kaj sum so moite akcii
Ima li nekoj da mi pise ask/bid za Vinarska vizba Tikves ?
Pozdrav i blagodaram odnapred !
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Zdravo , momci , a se nadevam deka ima i po koja devojka !
Trguvav pred krahot vo 2008 , sega malku sakam da vidam do kaj sum so moite akcii
Ima li nekoj da mi pise ask/bid za Vinarska vizba Tikves ?
Pozdrav i blagodaram odnapred !
Вчера беа 2500 со 2800 . Ауч за периодот за вложување :). Нема везе идат подобри берза времиња...
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Кумашинот на братучедот си заминува од раководната функција во Телеком. Како што ја водеа државата така и компанијата, милиони за владетелите а дени за граѓаните акционери.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom