Македонска берза

До колку очекувате да падне МБИ10 заради вирусната пандемија:

 • 3000

  Гласови: 35 25,9%
 • 2000

  Гласови: 43 31,9%
 • 1000

  Гласови: 15 11,1%
 • 0 (да го испоштуваме другарот Близард)

  Гласови: 13 9,6%
 • МБИ ќе иде у плус, какво паѓање

  Гласови: 29 21,5%

 • Вкупно гласачи
  135
Член од
16 мај 2014
Мислења
428
Поени од реакции
325
Новата сметкодоводствена вредност ке биде 670денари толку се намали со поделбите на дивиденда од 930. Ке биде интересно да видиме како пазарот ке го протолкува сето ова.
Mislam deka ne ti e tocna racunicava bas eve ja knigovodtvenata na STB za poslednite tri godini.
2014- 698
2015- 808
2016- 783
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
554
Поени од реакции
588
783-(дивиденда)+(прв квартал + втор квартал) мислам дека е правата формула.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
820
Поени од реакции
537
Mislam deka ne ti e tocna racunicava bas eve ja knigovodtvenata na STB za poslednite tri godini.
2014- 698
2015- 808
2016- 783

Нема ништо неточно се е во книгите, тој пресек погоре што го напиша незнаеме кога е земен пред или по исплата.

Еве едноставно 783 денари сегашна смеководствена цена како што напиша горе. 783- 127 дивиденда бруто= 653 денари. нова смеководствена цена.

Ако на 783 денари додадеш ланската дивиденда од 170 денари бруто= ке ја добиеш тогашна сметководствена вредност околу 950 - нераспределената добивка(која е мала) испаѓа околу 920.

пс.
тука не се ставени кварталите на хуб кој се точни тие на крајот на годината ке ги собереме ако останат со исто темпо без резервации.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
866
Поени од реакции
498
Немам трансакциска во НЛБ. Ако отвориш на сајтот ќе видиш дека бараат потпишување на некои формулари што го направив и пратив електронски. Иста е процедурата и кај Кјуби.
Nemam isprateno nisto, no imam trs.s-ka vo TNB. Sega proveriv ne e legnata dividendata. Moze li nekoj da mi odgovori dali tie sto imaat s-ka vo NLB. treba nesto da dostavuvaat vo vid na soglasnost za isplata na dividenda?
 
Член од
5 април 2012
Мислења
7.654
Поени од реакции
8.301
Nemam isprateno nisto, no imam trs.s-ka vo TNB. Sega proveriv ne e legnata dividendata. Moze li nekoj da mi odgovori dali tie sto imaat s-ka vo NLB. treba nesto da dostavuvaat vo vid na soglasnost za isplata na dividenda?
Прва година ти е?

На сајтот на НЛБ имаш информации и барање што треба да го потполниш и поднесеш. Заедно со копија од лична карта и доказ за трансакциска сметка (ова третото веројатно нема да треба штом си во НЛБ)
 
Член од
28 март 2007
Мислења
207
Поени од реакции
100
има интересно сопственичко движење на обичните акции на STB овој период...
од средина на април до сега, бројот на акции што ги поседуваат домашните правни лица се зголемил за околу 7000 акции (раст 2%), домашните физички лица поседуваат околу 26000 повеќе акции ( раст 5%), додека странските правни лица имаат сега помалку околу 27000 акции ( -0,2%), а странските физички лица имаат сега околу 5800 помалку обични акции ( пад - 29%).. ама па бројот на акционери странски правни лица е намален само од 11 на 10, а на странски физички лица пак е качен од 18 на 20..
мое мислење е дека странските купувачи (претпоставувам претежно словенци и хрвати) кои имаа купено по многу ниски цен, беа задоволни од овој скок, заработија доста, и дека видоа подобри можности овој период да инвестираат посебно во хрватска после случајот со Агрокор..

додека кај приоритетните акции значајно движење има само последнава недела..221 акција купиле домашните правни лица, а продавале домашни физички лица..
за приоритетните се гледа дека станува интересно после предлогот за конверзија
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
117
Поени од реакции
108
Ако може ask/bid за UNI, STBP, BESK
Се надевам не доцнам многу, сега се прибрав...
Код:
UNI
Купување...     Продавање...  
Количина  Цена    Цена Количина
   225  1.708   1.812    90
           1.930    35
STBP
Купување...     Продавање...  
Количина  Цена    Цена Количина
   300   731    750    22
   200   725  
   200   720  
   240   700  

BESK
Купување...     Продавање...  
Количина  Цена    Цена Количина
   10 10.000   10.700    10
           11.170    18
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
820
Поени од реакции
537
посно кај бетон ептен шетета, нема ни кој да купи, а добро се изнакупуваа посебно странциве на 13,000 пред да излезе лошиот извешјтај секоја чест тие што продадоа направија 30% до сега.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
866
Поени од реакции
498
Не треба ништо да доставуваш, ќе те најдат по матичен.
Fala ti Branchez .[DOUBLEPOST=1497304537][/DOUBLEPOST]
Прва година ти е?

На сајтот на НЛБ имаш информации и барање што треба да го потполниш и поднесеш. Заедно со копија од лична карта и доказ за трансакциска сметка (ова третото веројатно нема да треба штом си во НЛБ)
Ne mi e prva godina,zemav dividenda 2015,pa 2016 pred presekot prodadov se sto imav TNB, i zameniv so STB.Sega povtorno kupuvam TNB. eden del pred dividenda , a vtor del vo sredata posle presekot
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
922
Поени од реакции
1.414
посно кај бетон ептен шетета, нема ни кој да купи, а добро се изнакупуваа посебно странциве на 13,000 пред да излезе лошиот извешјтај секоја чест тие што продадоа направија 30% до сега.
Од каде ти е информацијата дека странци купувале на 13.000?

Од кога ќе се одземе дивидендата, падот на Бетон после извештајот е за 10%. (1.000 денари)
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
820
Поени од реакции
537
Од каде ти е информацијата дека странци купувале на 13.000?

Од кога ќе се одземе дивидендата, падот на Бетон после извештајот е за 10%. (1.000 денари)
cdhv.. странци не купувале само на 13 000 ова сигурно фигуратино така нив барем ги има/ше повеке
. Тешко можеш да одвоиш после и пред извештај . цената помина 13 000 ден денес е 10 000 тоа се 30%. имаше и по некој блок колу што ме држи памтењето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom