Македонска берза

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.436

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Мене ме интересира дали се плаќа за ваква е-трговија и како се одвива, дали пример треба да имам депонирано средства кај нив за да можам да направам куповен налог?
Мора да имаш уплатени средства.(кога си нов клиент) или да продадеш нешто прво.се плаќа ~600 ден за пристап до платформата. Сам си креираш налози и супер е за користење. Не мора да се слушаш со брокерот и имаш увид на сите налози. Заразно е доста.
 
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
Мора да имаш уплатени средства.(кога си нов клиент) или да продадеш нешто прво.се плаќа ~600 ден за пристап до платформата. Сам си креираш налози и супер е за користење. Не мора да се слушаш со брокерот и имаш увид на сите налози. Заразно е доста.
Mene komplicirano mi izgleda, a ne znam kolkavi se i proviziite ? Uvid imas li za bid/ask kako e toa ili i toa se plakja plus? I sto e zarazno???
 
Последно уредено:

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Mene komplicirano mi izgleda, a ne znam kolkavi se i proviziite ? Uvid imas li za bid/ask kako e toa ili i toa se plakja plus?
Имаш бид/аск за сите. Има две опции 300-350 ден. месечно и 600 ден. Во вторава имаш увид и во дубина. Кој е втор , трет колку комада купува продава... Имаш и други екстрас како на пр многу корисна евиденција колку денари си горе,доле дневно,месечно,што си купил,кога си купил,колку си платил се на едно место.
Ако се тргува фрекфентно дефинитивно препорачувам. Може брзо да се реагира и ако пазиш секој ден се начекува по нешто чисто зошто си најбрз.
Провизиите се исти -претплата за е-трејдер
 
Последно уредено:
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
Имаш бид/аск за сите. Има две опции 300-350 ден. месечно и 600 ден. Во вторава имаш увид и во дубина. Кој е втор , трет колку комада купува продава... Имаш и други екстрас како на пр многу корисна евиденција колку денари си горе,доле дневно,месечно,што си купил,кога си купил,колку си платил се на едно место.
Ако се тргува фрекфентно дефинитивно препорачувам. Може брзо да се реагира и ако пазиш секој ден се начекува по нешто чисто зошто си најбрз.
Провизиите се исти -претплата за е-трејдер
Kazi mi kade da se javam da se informiram detalno ?
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Имаш бид/аск за сите. Има две опции 300-350 ден. месечно и 600 ден. Во вторава имаш увид и во дубина. Кој е втор , трет колку комада купува продава... Имаш и други екстрас како на пр многу корисна евиденција колку денари си горе,доле дневно,месечно,што си купил,кога си купил,колку си платил се на едно место.
Ако се тргува фрекфентно дефинитивно препорачувам. Може брзо да се реагира и ако пазиш секој ден се начекува по нешто чисто зошто си најбрз.
Провизиите се исти -претплата за е-трејдер
Налогот автоматски ти го внесуваш или мора да го одобри брокерот ако треба да го одобри колку време обично трае тоа.
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Налогот автоматски ти го внесуваш или мора да го одобри брокерот ако треба да го одобри колку време обично трае тоа.
Мора да го одобри.кратко иде. Сам креираш налог.
*Секунди-минути.[DOUBLEPOST=1496780525][/DOUBLEPOST]
Kazi mi kade da se javam da se informiram detalno ?
Нлб,еурохаус,илирика
 
Последно уредено:

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Ај добро утро. вчера го гледав новиот премиер и ми фати око муабетот за гасификација (убрзување и повлекување средства од западни институции за да се заокружи цел процес) што малку отвара хоризонт окулу цената на ТПЛФ.Наводно гасификацијата на Струмица е проект на Топлификација.
Исто многу интересна ми се виде изјавата за чепкањето по акцизите за горива..

Ќе си дозволам да прогнозирам интересен пероид за енергија и осигурување.
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Не ги следев делот на економски прашања што кажа таму.

Инаку делуваше многу сигурен дека ќе влеземе во НАТО под фиром и најави посета на генералниот секретар на алијансата на лето. Ова може да биде силен позитивен удар врз берзата.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Не ми е јасно како може некој да донесе одлука за купување на сопствени акции со цена многу, многу помала од моменталната цена на берза.. што е користа од ова? има ли нешто друго во позадина?

www.seinet.com.mk/FileServer.aspx?file=45534
http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?docID=41420



Не сум го користел Best Net никогаш, незнам ни кои опции ги има.. сум го користел etrader и задоволен сум.. и цената му е многу помала, мислам дека е околу 600ден/месечно
Не знам која им е идејава со ова, но реално ништо не можат да направат.

И да сакаат да ги продадат сопствените акции испод цена, тоа мора да оди на јавна понуда.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom