Македонска берза

Член од
18 јули 2009
Мислења
6.528
Поени од реакции
5.525
Се надевам дека ги чуваш од времето кога кажа дека КМБ ќе биде 8.000
Да , фамилијарно имаме од тогаш во КМБ и НЛБ купено на 17.000 :)

Моето прво купување во КМБ беше на 3,200 денари во 2017 , па потоа на 5.000 , затоа реков и пред 10 дена тука тоа ми беше потег на векот :)
Нека си стојат идат накај небото посебно КМБ :cool:
Автоматски споено мислење:

Ova da ne donde miliardata na Micko preku KB
Не е стигната уште таа пара во Мкд, прво влада да се формира на 18 јуни па потоа иде Мицкоски по парите :D
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.136
Поени од реакции
8.927
Да , фамилијарно имаме од тогаш во КМБ и НЛБ купено на 17.000 :)

Моето прво купување во КМБ беше на 3,200 денари во 2017 , па потоа на 5.000 , затоа реков и пред 10 дена тука тоа ми беше потег на векот :)
Нека си стојат идат накај небото посебно КМБ :cool:
Автоматски споено мислење:


Не е стигната уште таа пара во Мкд, прво влада да се формира на 18 јуни па потоа иде Мицкоски по парите :D
Си влегол во КМБ пред Чифлиганец

Добри зделки buy and hold, сепак човек треба да има и план за излевање од позициите.
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
269
Поени од реакции
190
Да , фамилијарно имаме од тогаш во КМБ и НЛБ купено на 17.000 :)

Моето прво купување во КМБ беше на 3,200 денари во 2017 , па потоа на 5.000 , затоа реков и пред 10 дена тука тоа ми беше потег на векот :)
Нека си стојат идат накај небото посебно КМБ :cool:
Автоматски споено мислење:


Не е стигната уште таа пара во Мкд, прво влада да се формира на 18 јуни па потоа иде Мицкоски по парите :D
Pa ne rekov deka e stignata moze kako opcija ke dojde
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.528
Поени од реакции
5.525
Си влегол во КМБ пред Чифлиганец

Добри зделки buy and hold, сепак човек треба да има и план за излевање од позициите.
Да , пред него купив јас .
Он мислам почна да ги купува околу 4.000

Види КМБ ми е мене златна кокошка и сега нема шанси да ја продавам , за во 2025 година ке видиме пратам ситуација но мислам дека не би ја продавал ни во следниве години ... :)
 
Последно уредено:
Член од
26 јули 2023
Мислења
40
Поени од реакции
23
ОК но кое е твоето очекување. Ќе падне за 5%, 10%, 50%?
Според мене ќе има флуктуации но не очекувам некој посериозен пад.
Тој муабет е за подоцна, кога ќе се објават новите имиња на црната листа. Тогаш најверојатно ќе има панично продавање.
 
Член од
4 октомври 2023
Мислења
6
Поени од реакции
1
Ова што се случува моментално, не знам како да го објаснам. У просек у последната година КМБ се тргувало просечно околу 300 акции на д'н (300 акции на д'н на 365 денови иако сите не се трговски д'ни). А денес со 6 акции се придвижи цели'т индекс речиси 2%. 1718279559760.png 1718279567740.png
Автоматски споено мислење:

Ова што се случува моментално, не знам како да го објаснам. У просек у последната година КМБ се тргувало просечно околу 300 акции на д'н (300 акции на д'н на 365 денови иако сите не се трговски д'ни). А денес со 6 акции се придвижи цели'т индекс речиси 2%. 1718279559760.png 1718279567740.png
Слична ситуација има со МБТ, просек от 11 акции на ден. Иако кај МБТ имаме малце поздрав P/E на околу 11. За компанија што прави трговија со енергенси, памтите ли к'де беше цената по акција за време на понудата за превземанье.
Автоматски споено мислење:

Ова што се случува моментално, не знам како да го објаснам. У просек у последната година КМБ се тргувало просечно околу 300 акции на д'н (300 акции на д'н на 365 денови иако сите не се трговски д'ни). А денес со 6 акции се придвижи цели'т индекс речиси 2%. 1718279559760.png 1718279567740.png
Автоматски споено мислење:


Слична ситуација има со МБТ, просек от 11 акции на ден. Иако кај МБТ имаме малце поздрав P/E на околу 11. За компанија што прави трговија со енергенси, памтите ли к'де беше цената по акција за време на понудата за превземанье.
Мене ми смрди работава по малку, другите от вас какво мисленье имате?
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
269
Поени од реакции
190
Ова што се случува моментално, не знам како да го објаснам. У просек у последната година КМБ се тргувало просечно околу 300 акции на д'н (300 акции на д'н на 365 денови иако сите не се трговски д'ни). А денес со 6 акции се придвижи цели'т индекс речиси 2%.Прегледај го приврзокот 420120Прегледај го приврзокот 420121
Автоматски споено мислење:


Слична ситуација има со МБТ, просек от 11 акции на ден. Иако кај МБТ имаме малце поздрав P/E на околу 11. За компанија што прави трговија со енергенси, памтите ли к'де беше цената по акција за време на понудата за превземанье.
Автоматски споено мислење:


Мене ми смрди работава по малку, другите от вас какво мисленье имате?
Doodta so gluposti
Автоматски споено мислење:

Ako ti smrdi prodaj gi
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
299
Поени од реакции
289
Ова што се случува моментално, не знам како да го објаснам. У просек у последната година КМБ се тргувало просечно околу 300 акции на д'н (300 акции на д'н на 365 денови иако сите не се трговски д'ни). А денес со 6 акции се придвижи цели'т индекс речиси 2%.
Да не ги гледаш само последните трансакции?
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
269
Поени од реакции
190
Тој муабет е за подоцна, кога ќе се објават новите имиња на црната листа. Тогаш најверојатно ќе има панично продавање.
Koj iminja
KB nema sopstvenik
Sto samo tropass
I da ima toa nema nikakva vrska so rabotata na bankata
Da ima sopstvenik pa nego da go sankcioniratt e druga rabota
Vaka samo nesto sakas da postignes
Ama toa bi pominalo samo kaj neupateni investitori a tie se malku
 
Член од
4 октомври 2023
Мислења
6
Поени од реакции
1
Кај виде 6 акции на КМБ !? 840 се истргувани.
Прав си, но има еден момент, зошто на виртуелна ги пишува само шест? 1718284580227.png

Да не има блок трансакција? иако во податоците го има тој момент

1718284621592.png

Некој от системите не работи како што треба че видиме на трговската листа на крај'т от тргуването. Некој што има пристап до Е-трејдер или знае што се случува нека објсни.

п.с знам дека виртуелна не е релевантен извор но сепак.
 
Член од
26 јули 2023
Мислења
40
Поени од реакции
23
Тодор, вака како што ми се обрати можеш евентуално дома на домашните да им се обраќаш. Иако не би требало ни со нив така да комуницираш. А да беше малку поинтелигентен, пред да скокнеш да се палиш ќе размислеше и можеби ќе ти текнеше дека во сопственичката структура на КМБ има значителни промени. Има акционери кои значително го зголемија својот удел во компанијата, а има најави дека ќе се појават на новата црна листа и ќе бидат започнати и/или продолжени судски процеси против нив.

Како тоа ќе се одрази на вредноста на КМБ ќе гледаме наскоро.

И пријателски совет - поразговарај со стручни лица во врска со бесот и нервозата.
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
269
Поени од реакции
190
Тодор, вака како што ми се обрати можеш евентуално дома на домашните да им се обраќаш. Иако не би требало ни со нив така да комуницираш. А да беше малку поинтелигентен, пред да скокнеш да се палиш ќе размислеше и можеби ќе ти текнеше дека во сопственичката структура на КМБ има значителни промени. Има акционери кои значително го зголемија својот удел во компанијата, а има најави дека ќе се појават на новата црна листа и ќе бидат започнати и/или продолжени судски процеси против нив.

Како тоа ќе се одрази на вредноста на КМБ ќе гледаме наскоро.

И пријателски совет - поразговарај со стручни лица во врска со бесот и нервозата.
Ne mi se veruva
Pa ke te poducam promeni vo akcionerskata struktura ima sekoj den
Dominanten sopstvenik so 51 posto nema taka da se sto pisuvas e muabet za pred koperacija
I moram vaka prosto da ti objasnam zosto vo tvojot post za crni listi ne tretiras na forumov isto kako da sme nepismeni investitori
I stilot na pisuvanje ti ostanuva ist pobaraj si pomos
KOPERACIJA (znaes sto znaci ) ili ke si pobaras pomos
 
Член од
7 март 2023
Мислења
32
Поени од реакции
27
Прав си, но има еден момент, зошто на виртуелна ги пишува само шест? Прегледај го приврзокот 420137

Да не има блок трансакција? иако во податоците го има тој момент

Прегледај го приврзокот 420138

Некој от системите не работи како што треба че видиме на трговската листа на крај'т от тргуването. Некој што има пристап до Е-трејдер или знае што се случува нека објсни.

п.с знам дека виртуелна не е релевантен извор но сепак.
Виртуелна !?
Пријателе, ниво без длабочина ти е бесплатно (барем преку КБ Брокер, а верувам и останатите).
Не знам што коментираш тогаш воопшто, очигледно не си сериозен или барем хоби инвеститор.

Не, немаше блок на КБ воопшто, сите се регуларен трејд.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom