Македонска берза

Член од
18 јули 2009
Мислења
6.534
Поени од реакции
5.542
Како преурането делува овој раст, се прават многу големи очекувања за добивката што може да биде негативно.

Очекував и јас дека ќе биде 20.000 ама на есен, а не во јуни веднаш по дивиденда.

Ме ставаат на искушение да продадам ама засега HODL.
Мој совет ти е да не продаваш , и оваа година ке биде плодна за КМБ и ке има добра дивиденда , но сепак ти си знаеш најдобро :)
 
Член од
26 јули 2023
Мислења
40
Поени од реакции
23
Еве и денеска КМБ оди уште нагоре , мојата прогноза најнова е дека за многу брзо време Комерцијална ке оди над 20.000 и со тоа ке ја престигне акцијата на Алкалоид која споро се движи и стои околу 20.000 подолг период ..

Ако се вратиме поназад на времето , Алкалоид скоро дупло бегаше со цената на Комерцијална ,до крајот на оваа 2024 или најкасно почеток на 2025 убеден сум дека КМБ ке ја помине цената на Алкалоид, нека остане запишано :) ..

Огромен интерес има и луѓето вложуваат највеќе во КМБ бидејки дава добра дивиденда и последниве години вади одлични резултати , прометот на берзата убедливо на 1 место го има КМБ , од тука и го влечам мојот став за оваа банка ..

Во оваа година кај КМБ ке влезат и парите од Фени околу продажбата, околу 35 милиони евра ако добро памтам , додај и спојувањето со Стопанска Битола , тогаш за КМБ само небото е лимит :)
Не би се кладел дека баш така ќе се одвиваат работите со Комерцијална. Ми се чини дека претстои турбулентен период, најмногу поради промените во сопственичката структура. Може да има многу непријатни изненадувања за Комерцијална по објавувањето на следните имиња на американската црна листа. Ќе видиме...
 
Член од
2 април 2018
Мислења
94
Поени од реакции
112
На Waal Street плаќаат долар и седумдесет за долар имот на J. P. Morgan, на МСЕ долар имот на КМБ кошта два и пол долари.

Во Република Вукојебна Македонија сѐ е поскапо и/или пофуш... парфеми, телефони, нутели, тутуни, патики, банки, манки, цдхв, кхв, берза, секс, кафе, мафе... сѐ!
 
Последно уредено:

v140

giallorosso
Член од
26 август 2009
Мислења
193
Поени од реакции
5
Zdravo
Dali nekoj od vas ja koristi platformata za trending Trading 212?
Imam problem da vnesam pari preku banka, od Tutunska banka mi baraat dokument deka imam nesto kako dogovor so Trading 212 i deka parite ke legnele na nivna smetka, help centar na aplikacijata e avtomatski robot i nisto ne mi pomaga...
Nekoe iskustvo od vas bi mi bilo od pomos, blagodaram
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
241
Поени од реакции
191
Zdravo
Dali nekoj od vas ja koristi platformata za trending Trading 212?
Imam problem da vnesam pari preku banka, od Tutunska banka mi baraat dokument deka imam nesto kako dogovor so Trading 212 i deka parite ke legnele na nivna smetka, help centar na aplikacijata e avtomatski robot i nisto ne mi pomaga...
Nekoe iskustvo od vas bi mi bilo od pomos, blagodaram
 
Член од
8 април 2014
Мислења
154
Поени од реакции
18
ако не е објавава за тука избришете ја или посочете некоја тема...

неколку дена има проблем со сметката од Комерцијална банка, неможам да платам услуга,или да нарачам/купам нешто... исто неможат да повлечат пари од сервисите што ги користам како Netflix, Spotify, Google...
пробав да платам ЕВН, безуспешно,сакав да купувам нешто од странство исто неможев,а подолго време имам проблем и со добивање OTP код на мојот број од Lycamobile...нешто е поврзано или два различни проблеми?
 
Член од
4 август 2022
Мислења
33
Поени од реакции
31
ако не е објавава за тука избришете ја или посочете некоја тема...

неколку дена има проблем со сметката од Комерцијална банка, неможам да платам услуга,или да нарачам/купам нешто... исто неможат да повлечат пари од сервисите што ги користам како Netflix, Spotify, Google...
пробав да платам ЕВН, безуспешно,сакав да купувам нешто од странство исто неможев,а подолго време имам проблем и со добивање OTP код на мојот број од Lycamobile...нешто е поврзано или два различни проблеми?
Наместо да прашуваш по форуми ти препорачувам да се јавиш во банката.
 
Член од
20 декември 2021
Мислења
187
Поени од реакции
211
ако не е објавава за тука избришете ја или посочете некоја тема...

неколку дена има проблем со сметката од Комерцијална банка, неможам да платам услуга,или да нарачам/купам нешто... исто неможат да повлечат пари од сервисите што ги користам како Netflix, Spotify, Google...
пробав да платам ЕВН, безуспешно,сакав да купувам нешто од странство исто неможев,а подолго време имам проблем и со добивање OTP код на мојот број од Lycamobile...нешто е поврзано или два различни проблеми?
Denes ako imas sreka akcijata na KMB da kreni do 21 000 po avtomatizam ke pusti i smetkata da se vrsi sekakvo plakanje ako ne ti se ceka obrati se vo bankata.
 
Член од
8 април 2014
Мислења
154
Поени од реакции
18
Наместо да прашуваш по форуми ти препорачувам да се јавиш во банката.
им пишав вчера меил а неможев да одам дека недела, денес ќе одам, инаку било огромен проблем со Lycamobile и Комерцијална,хакирано било нешто кај Lyca па сите што имале зачувани картички за надополнување биле под ризик,затоа од претпазливост банката ги блокирала повеќето картички колку што разбрав...на ИТ форум го читав ова
 
Член од
5 октомври 2013
Мислења
23
Поени од реакции
53
Нов сум на берзава и Ве молам некој ако може да ми објасни за КМВ акцијата што е овој раст , без навивачки коментари ќе Ве молам . Да ми објасни некој ако може со показатели ROS , EPS , ROA , ROE , искуства со акцијата дали е добро да се влегува во КМВ сега :kuracc: , штом толку расте изгледа дека е ефтина , има интерес и пазарот си го прави своето , па сите да фатиме дел од тоа небото. КМВ ги изеде Топлификација , па Технометал Вардар , сега на ред е ФЕНИ , а се е почнато со ГОДЕЛ , МЗТ , фАС 11 Октомври , кои сите земале кредити токму од Комерцијална Банка. Книговодствена цена колку е , ајде некој имаше веќе споредено со JP Morgan CHASE Bank .Има ли уште фирми во Македонија за јадење . Колку знам гасната централа ТЕ ТО АД Скопје исто е многу задолжена кај Комерцијална Банка . Има изгледа уште многу фирми за јадење .Власите не ги набројав со кои пари работат , Европа , Фершпед ... Акција што чини 8000 , отиде на 21.000 .КМБ кога стана дивидендна акција од која година , има некој од постарите акционери да напише мислење ? Ако може некој да ми напише мислење како да споредам Фармацевтска компанија и Банка под кој основ. Како на пример GRNT и STIL да ги споредам со Банка и зошто тие акции не отидат накај тоа неботo ? Има уште некој да напише за НЕБОТО???Јас колку знам со небо го споредуваа тој артистот , алатот. Колку повеќе се дига накај тоа небото толку е помал. Имаше и една друга мисла. Вели кој високо лета ,НИСКО ПАЃА ! Совет и сол се дава само ако некој ти побара. Јас барам совет од стручњаци да објаснат за ROS , ROA , ROE па да изанализираат некој квартален за нас лаиците да не убедат , а не навивачки , КМВ го претрка АЛК и што ако ? Грујо беше прв брокер на берзата сега ако се врати и да им ги ограничи провизиите и добивките , па да биде регулиран бизнис .Во други држави КМВ има филијали ? УСЈЕ пример продава цемент и во Косово и во Грција и во Албанија . АЛК кој еве беше спомнат 80% од прометот му е од извоз ! Затоа , добар е растот , се убаво , сите удбаши , власи и фирми имаат акции во КМВ , се е убаво , ама смалете малце доживљај . Позз до дечкото што размислуваше за продажба на КМВ .
 
Член од
20 декември 2021
Мислења
187
Поени од реакции
211
И покрај периодот на продолжени последователни шокови, активностите на банкарскиот систем и натаму растат и тој е стабилен, со силна капитална и ликвидносна позиција.
Силната капитална позиција на банките, којашто постојано се подобрува, придонесува за највисока стапка на адекватност на капиталот од 2007 година наваму, до нивото од 18,1% на крајот на 2023 година.
Нивото на квалитетот на капиталот е највисоко, каде што над една третина од сопствените средства на банките им служат како заштитен слој или се „слободни“ и може да се користат за справување со различни предизвици.
❗
Тоа во голема мера е резултат на зајакнувањето на регулаторната и супервизорската рамка и макропрудентните мерки преземени од страна на Народната банка, меѓу другото и преку воведување и постепено зголемување на противцикличниот капитален заштитен слој, од 0,5% од август 2023 година до 1,5% од јануари 2025 година
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.534
Поени од реакции
5.542
Нов сум на берзава и Ве молам некој ако може да ми објасни за КМВ акцијата што е овој раст , без навивачки коментари ќе Ве молам . Да ми објасни некој ако може со показатели ROS , EPS , ROA , ROE , искуства со акцијата дали е добро да се влегува во КМВ сега :kuracc: , штом толку расте изгледа дека е ефтина , има интерес и пазарот си го прави своето , па сите да фатиме дел од тоа небото. КМВ ги изеде Топлификација , па Технометал Вардар , сега на ред е ФЕНИ , а се е почнато со ГОДЕЛ , МЗТ , фАС 11 Октомври , кои сите земале кредити токму од Комерцијална Банка. Книговодствена цена колку е , ајде некој имаше веќе споредено со JP Morgan CHASE Bank .Има ли уште фирми во Македонија за јадење . Колку знам гасната централа ТЕ ТО АД Скопје исто е многу задолжена кај Комерцијална Банка . Има изгледа уште многу фирми за јадење .Власите не ги набројав со кои пари работат , Европа , Фершпед ... Акција што чини 8000 , отиде на 21.000 .КМБ кога стана дивидендна акција од која година , има некој од постарите акционери да напише мислење ? Ако може некој да ми напише мислење како да споредам Фармацевтска компанија и Банка под кој основ. Како на пример GRNT и STIL да ги споредам со Банка и зошто тие акции не отидат накај тоа неботo ? Има уште некој да напише за НЕБОТО???Јас колку знам со небо го споредуваа тој артистот , алатот. Колку повеќе се дига накај тоа небото толку е помал. Имаше и една друга мисла. Вели кој високо лета ,НИСКО ПАЃА ! Совет и сол се дава само ако некој ти побара. Јас барам совет од стручњаци да објаснат за ROS , ROA , ROE па да изанализираат некој квартален за нас лаиците да не убедат , а не навивачки , КМВ го претрка АЛК и што ако ? Грујо беше прв брокер на берзата сега ако се врати и да им ги ограничи провизиите и добивките , па да биде регулиран бизнис .Во други држави КМВ има филијали ? УСЈЕ пример продава цемент и во Косово и во Грција и во Албанија . АЛК кој еве беше спомнат 80% од прометот му е од извоз ! Затоа , добар е растот , се убаво , сите удбаши , власи и фирми имаат акции во КМВ , се е убаво , ама смалете малце доживљај . Позз до дечкото што размислуваше за продажба на КМВ .
Не сум експерт во економија ама треба да знаеш дека во моментов топ 3 банкиве КМБ,Стопанска Скопје и НЛБ буквално прават рекорди по годишен профит во Македонија .

Историски КМБ неколку години по ред дава одлична дивиденда што привлече доста инвеститори да купуваат акции во КМБ , незнам дали знаеш дека Ванчо Чивлиганец човекот кој во моментов има највеќе акции во оваа банка кога купуваше пред 7 години рече дека банкарскиот систем во наредните години ке биде најстабилен во државата и тоа и се оствари ..

Каматите растеа банките газеа , за нив немаше ни корона вирус ни некаков негативен ефект од војната Русија-Украина , секако дека имаше пад на акциите низ светов на сите берзи но нивните добивки станаа многу поголеми од минатото ..

За крај ке ти кажам дека во Македонија секој втор човек има кредит во банка , и ке се навратам кога беше корона кризата , банките не наплќаа 6 месеци рати и немаа проблем да ја одржат ликвидноста и капиталот , ова ти кажува дека се полни како брод и само небото е лимит за нивниот профит , поздрав :)
 
Член од
4 август 2022
Мислења
33
Поени од реакции
31
Војната во Украина не да беше криза за банкарскиот сектор туку дирекно влијаеше на нивни рекордни резултати. Со почетокот на војната и ембаргото на енергенсите од Русија почна енергетската криза особено израена во 2022 со цената на струјата. И почнаа инфлаторните движења ЕЦБ за да влијае на сузбивње инфлацијата почна да ги зголемува каматите, ЕУРИБОР-от почна да расте без контрола. Наша НБРМ бидејќи денарот е врзана валута со еврото мора да ги прати ЕЦБ со мерките, почна да ја качува референтната стапка за благајничките записи сега мислам е на 6,25%. Банките ни криви ни должни се најдоа во состојба на високи камати и зголемена кредитна побарувачка, нели во време на инфлација да купиш иста работа ти требаат повеќе пари и за бизнисот и за населнието.
Зголемени камати и кредитна изложеност водат до рекордни профити.
Рекордни профити водат до добра дивиденда.
Добра дивиденда води до КМБ 20.500 и НЛБ 41.000.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom