Македонска берза

Член од
17 мај 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво. Заинтересиран сум да купам некои од акциите на македонската берза. Ако се продадат акциите после две години дали добивката подлежи на некаков данок?
 
Член од
27 мај 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите,
нова сум на форумот, а добив во наследство 250 акции од АЛК. Дали истите подлежат на некој данок, бидејќи транферот во ЦДХВ се случи во 2024 година?
Исто така, ме интересира дали е паметно да се диверзифицираат истите, преку продажба (делумна) на АЛК и купување на некои други акции, нпр некоја од банките? Сакам да напоменам дека ме интересира само долгорочно финансирање.
Фала унапред на добронамерните совети :)
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
592
Поени од реакции
1.102
Здраво на сите,
нова сум на форумот, а добив во наследство 250 акции од АЛК. Дали истите подлежат на некој данок, бидејќи транферот во ЦДХВ се случи во 2024 година?
Исто така, ме интересира дали е паметно да се диверзифицираат истите, преку продажба (делумна) на АЛК и купување на некои други акции, нпр некоја од банките? Сакам да напоменам дека ме интересира само долгорочно финансирање.
Фала унапред на добронамерните совети :)
Ako na toj/taa sto ti gi podari im se steknati pred 1.1.2023 ne treba da plakjash nikakov danok...

Alk e bash za long pozicija... Jas bi diverzificiral so dividendata sto kje ja zemash i so dopolnitelni vlozuvanja....
 
Член од
31 август 2017
Мислења
246
Поени од реакции
167
Здраво на сите,
нова сум на форумот, а добив во наследство 250 акции од АЛК. Дали истите подлежат на некој данок, бидејќи транферот во ЦДХВ се случи во 2024 година?
Исто така, ме интересира дали е паметно да се диверзифицираат истите, преку продажба (делумна) на АЛК и купување на некои други акции, нпр некоја од банките? Сакам да напоменам дека ме интересира само долгорочно финансирање.
Фала унапред на добронамерните совети :)
Kupi 50m2 stan :D :vozbud: .... shala.... ali koga ke dojde za stan i dobro auto razmisljaj ....imas zlato vo raka
 
Член од
20 декември 2021
Мислења
186
Поени од реакции
208
Здраво на сите,
нова сум на форумот, а добив во наследство 250 акции од АЛК. Дали истите подлежат на некој данок, бидејќи транферот во ЦДХВ се случи во 2024 година?
Исто така, ме интересира дали е паметно да се диверзифицираат истите, преку продажба (делумна) на АЛК и купување на некои други акции, нпр некоја од банките? Сакам да напоменам дека ме интересира само долгорочно финансирање.
Фала унапред на добронамерните совети :)
kupi si 1716959229043.png
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
430
Поени од реакции
527

ТНБ на собрание ги усвои предложените одлуки. Од утре до 10 јуни ТНБ се купува со попуст од 2636 денари...
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
162
Поени од реакции
198

ТНБ на собрание ги усвои предложените одлуки. Од утре до 10 јуни ТНБ се купува со попуст од 2636 денари...
За долгорочни инвеститори нема попаметен избор на МСЕ од ТНБ. Со дивиденден принос од 7% и годишен раст на добивка 15-30%, можеш да ја купиш и да ја заборавиш,да не се оптоваруваш туку само да си ги уживаш дивидендните приходи.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
6
Поени од реакции
0
Ве молам ваше мислење и искуства со Еурохаус и Илирика за продажба на акции? Или препорака за други?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.915
Поени од реакции
15.902
За долгорочни инвеститори нема попаметен избор на МСЕ од ТНБ. Со дивиденден принос од 7% и годишен раст на добивка 15-30%, можеш да ја купиш и да ја заборавиш,да не се оптоваруваш туку само да си ги уживаш дивидендните приходи.
не знам тоа да ја заборавиш, има и шпицови и падови колку сакаш, а и не е 7%, бруто денда е 2636мкд а уште од 28.03 е 39750мкд...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom