Македонска берза

Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
FAKM ја зголемија дивидендата на 134 денари по акција, има надеж
 
Член од
26 август 2013
Мислења
168
Поени од реакции
167
FAKM ја зголемија дивидендата на 134 денари по акција, има надеж
А во последни три години едвај пола од тоа имаат заработено по акција, единствена надеж гледам е сега да продадеш акции од нив
 
Член од
31 август 2017
Мислења
238
Поени од реакции
164
А во последни три години едвај пола од тоа имаат заработено по акција, единствена надеж гледам е сега да продадеш акции од нив
Pametno ... Ako nejke da ostane so prazni race ...sum pisal uste pred 8-10 godini na hrvatskiot portal kaj sto e hronicniot lopov "gazda" .... Begaaaajjjj
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
FAKM ми е long shot инвестиција, мала позиција-мал ризик. Размислувањето ми е дека ако дојде ден во Скопје да почнат да се прават повисоки згради што не можат да се градат со бетон и им е потребна челична конструкција, Факом ќе биде на добра позиција да одговори на таа побарувачка. Ако не се случи тоа, со сегашнава дивиденда за две години ќе си ги исплатам акциите што ги имам. Така нема потреба од бегање од акцијата.
Автоматски споено мислење:

Додека да дојде тој иден ден на облакодери, ќе се задоволам со монополот на УСЈЕ. По мене една од 5те најдобри компании на МСЕ.
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
186
Zamislete denes se javuvam vo edna brokerska kuka da prasam za prodazba na obvrznici od denacionalizacija 21 emis (na I pocnuva)zavrsi muabetot i na kraj prasuvam kako denes se trguva KB i ona mi vika ne kupuvaj visoka e cenata i pocnuva da me ubeduva kolku vredela i mi posocuva izvedtaj od finansiskata kuka od Ceska i zavrsi .Ja i go kazuvam moeto mislenje za takvite finansiski kuki i deka se moze za pari da se naraca samo od zavisnost na interesot na naracatelot i na kraj ja prasuvam kakvo tromesecje izvadi KB vika podobro od lani pa i vikam tuka zavrsuva miabetot
Автоматски споено мислење:

:)
 
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Zamislete denes se javuvam vo edna brokerska kuka da prasam za prodazba na obvrznici od denacionalizacija 21 emis (na I pocnuva)zavrsi muabetot i na kraj prasuvam kako denes se trguva KB i ona mi vika ne kupuvaj visoka e cenata i pocnuva da me ubeduva kolku vredela i mi posocuva izvedtaj od finansiskata kuka od Ceska i zavrsi .Ja i go kazuvam moeto mislenje za takvite finansiski kuki i deka se moze za pari da se naraca samo od zavisnost na interesot na naracatelot i na kraj ja prasuvam kakvo tromesecje izvadi KB vika podobro od lani pa i vikam tuka zavrsuva miabetot
Автоматски споено мислење:

:)
Bravo
 
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Priznavam deka sum "manijak". :drk: Gi listav komentarite na @stevkov todor :rolleyes:

Periodot 2008-2009 e golem podrzuvac na Mavrovo. Za tie sto ne go pamtat toa vreme, vo 2009 Mavrovo otide u stecaj i akciite se delistaa
Period 2021-2022 e golem podrzuvac na Komercijalna Banka...

vidovte deneska pominaa 4000 akcii za utre sigurno ke odi gore mavrovo ke bide to
deneska mavrovo plus 10% sto vi zboram
dobro zar ne go sledite teguvanjeto ocigledno ke go zima ingra od hrvatska edna od najgolemite gradezni kompanii akcija nema da se kupi ni za lek www.sec.gov.mk vidi posleden izvestaj mavrovo
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2013
Мислења
168
Поени од реакции
167
Priznavam deka sum "manijak". :drk: Gi listav komentarite na @stevkov todor :rolleyes:

Periodot 2008-2009 e golem podrzuvac na Mavrovo. Za tie sto ne go pamtat toa vreme, vo 2009 Mavrovo otide u stecaj i akciite se delistaa
Period 2021-2022 e golem podrzuvac na Komercijalna Banka...
Отиде и комерцијална у стечај значи :D
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Дали некој би ми дал заем во акции? Давам 5% камата годишно + дивиденда. Посебно сум заинтересиран за банки.
Автоматски споено мислење:

Како гаранција може и банкарски депозит
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Дали некој би ми дал заем во акции? Давам 5% камата годишно + дивиденда. Посебно сум заинтересиран за банки.
Автоматски споено мислење:

Како гаранција може и банкарски депозит
Не ти ја разбирам логиката. Сакаш да ги шортираш?

Ако не зошто не би го разроил депозитот ионака не верувам дека имаш депозит со над 5% каматна стапка годишно. Плус па уште дивиденда.
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
186
Da be druze Mavrovo go kupi hrvatskata firma prelistaj ubavo da imav akcii tamu i zarabotiv dosta a toa sto otide posle vo steca si druga prikazna prelistaj po internet ke doznaes
Автоматски споено мислење:

Bidi do kraj manjak
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Не ти ја разбирам логиката. Сакаш да ги шортираш?

Ако не зошто не би го разроил депозитот ионака не верувам дека имаш депозит со над 5% каматна стапка годишно. Плус па уште дивиденда.
Нормално немам депозит над 5% давам толку како мотивација за заем во акции. Имам клиент и јас кој сака ваков инструмент. Со нотаризиран договор се може да регулираме. Ако е некој заинтересиран може да се договориме. Или ако некој знае од каде може да се купи ваков инструмент.
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
186
Za komercijalna vidi pogore si zimam dividenda i ne mislam da ja napustam u dogledno vreme drugo ako te interesira pisi ke ti odgovoram javno
Автоматски споено мислење:

;);)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Za komercijalna vidi pogore si zimam dividenda i ne mislam da ja napustam u dogledno vreme drugo ako te interesira pisi ke ti odgovoram javno
Автоматски споено мислење:

;);)
За мене ова се однесува? Може +5% да добиеш принос годишно. За рочноста ќе се договориме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom