Македонска берза

Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Инаку секој посериозен инвеститор треба да има информација за длабочината на пазарот, особено што кај нас тоа е бесплатно.
Се согласувам од почеток до крај. Претерав. ИЗВИНИ!

П.с имам Етрејдер бе брат, основен пакет у КМБ. Толку ми треба. Освен за реинвестирање не планирам да купувам на мсе . Си отидов и јас на интерактив...
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Се согласувам од почеток до крај. Претерав. ИЗВИНИ!

П.с имам Етрејдер бе брат, основен пакет у КМБ. Толку ми треба. Освен за реинвестирање не планирам да купувам на мсе . Си отидов и јас на интерактив...
Оди во Етрејдерот и во Подесувања - Овозможи го Мтрадерот. Со истиот user и pass можеш да ја гледаш длабочината.
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
337
Поени од реакции
325
Се согласувам од почеток до крај. Претерав. ИЗВИНИ!

П.с имам Етрејдер бе брат, основен пакет у КМБ. Толку ми треба. Освен за реинвестирање не планирам да купувам на мсе . Си отидов и јас на интерактив...
Брату, според постовите те мислев дека си некој God of the Stock Investing, а ти испадна да си ми штедел 300 денари месечно на членарина. Нат кул бро, нат кул. Во секој случај добри анализи имаш како за незналици како мене и го ценам тоа!
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Ne e ni cudo sto brokerite ponekogash so po edna dve akcii si igraat na pazarot !!! Zatoa sto 90% akcionerite nemaat plus 300 denari za da gledaat dlaboci a pa si gi igraat komitentite kako ovci :)
Od tamu doaga i narodnata za eden denar sto mozesh da izgubish nemozesh ni so 1 milion :)
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Сочуство до вас нелкумина шо фејкерот без 300 дИнари успеа да ви го скрши срцето.
П.с Мандрац, и ти самиот да знаеше шо напиша погоре ќе те грабнев за глупостиве шо ги редиш тука . Ама ај ќе ти оставам време да се извиниш.
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Bas sakam da vidam za koi gluposti stauva zbor :)
Ne trebashe da go svatish mojot post kako navred tulu kako poula ama sekoj ima razni pogledi !! Eve jas ne se ljutam :)
 
Член од
10 април 2020
Мислења
26
Поени од реакции
7
Денес бев во Спаркасе да уплатам со Bank Wire со испринтан лист, но ми побараа договор потпишан со interactive brokers во PDF или испринтан. Некој да има слично искуство?
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Денес бев во Спаркасе да уплатам со Bank Wire со испринтан лист, но ми побараа договор потпишан со interactive brokers во PDF или испринтан. Некој да има слично искуство?
Гуштер :), си го утнал форумот али ќе ти помогне овој сиромавиов со 300че едвај у гаќи ... Две работи треба да сториш.

1. Оди у IBKR, Help (горе десно), Secure message center и пишии на таа кокошката да ти прати signed customer agreement.

2.Oди во Reports (некаде на средина),Other Reports, Account Confirmation Letter (извади го и принт одма)

P.s Ако планираш да купваш у УСА во Account на Base Currency стави $ ако сакаш у Европа - ЕУР и така натака (многу битно ти е ова пошо се чека 24 саати апрувал).
Автоматски споено мислење:

Bas sakam da vidam za koi gluposti stauva zbor :)
Ne trebashe da go svatish mojot post kako navred tulu kako poula ama sekoj ima razni pogledi !! Eve jas ne se ljutam :)
Шо да му пишувам на [U]Dar_Mak[/U], ме завреѓа чоекот си се именуваше и ме остави без збор. Но ти бе срце? Каква поука или порака ти Мене ми праќаш и шо иам јас тебе да те сфаќам (да со ,,ф'' се пишува). Ај да си некој опскурен, лукав тип како овие шо претходно се препирав. У тебе глеам селски буквар шо навидум те влечат финансии а незнаеш еднаш да го погодиш дали е ,,ефтино'' или ,,евтино'' . Значи вонсериски експерт за пасивни камати и принудна наплата. Да, зборам за имагинарни 20 миљони од Еуролинк шо ќе легнат у КМБ годинава, ад акта прикаска пар екселанс.
Кога одат добро работите се повикуваш на Чичко ти Хари, скандираш и лицитираш варварски со суми а кога ќе се деси мала корекција, повлекуеш гс' демек избегав јас братче од КМБ и сеа сум у ТНБ со цветање ружи со све. Односно те Чифлиганец е бугарски квислинг те паметно миљонерче. Пошо сум јас тој кутриот шо нема 300 ден за длабочина, посакувам да ти го видиме колективно вака потрфолиото и нормално уплатницата за етрадер со длабочина (небаре must have инаку ќе ти земат пасош од мсе). Више коа сакаш со мене кур да мериш ќе мора да ме победиш прво интелектуално па стучно а ти отиде директно уличарски со примеса на некоја максима шо и ти не ја владееш.
 
Последно уредено:

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Од која банка функционира најглад interactive brokers?
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Од која банка функционира најглад interactive brokers?
 
Член од
10 април 2020
Мислења
26
Поени од реакции
7
Гуштер :), си го утнал форумот али ќе ти помогне овој сиромавиов со 300че едвај у гаќи ... Две работи треба да сториш.

1. Оди у IBKR, Help (горе десно), Secure message center и пишии на таа кокошката да ти прати signed customer agreement.

2.Oди во Reports (некаде на средина),Other Reports, Account Confirmation Letter (извади го и принт одма)

P.s Ако планираш да купваш у УСА во Account на Base Currency стави $ ако сакаш у Европа - ЕУР и така натака (многу битно ти е ова пошо се чека 24 саати апрувал).
Автоматски споено мислење:
Фала за советот.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Гуштер :), си го утнал форумот али ќе ти помогне овој сиромавиов со 300че едвај у гаќи ... Две работи треба да сториш.

1. Оди у IBKR, Help (горе десно), Secure message center и пишии на таа кокошката да ти прати signed customer agreement.

2.Oди во Reports (некаде на средина),Other Reports, Account Confirmation Letter (извади го и принт одма)

P.s Ако планираш да купваш у УСА во Account на Base Currency стави $ ако сакаш у Европа - ЕУР и така натака (многу битно ти е ова пошо се чека 24 саати апрувал).
Автоматски споено мислење:


Шо да му пишувам на [U]Dar_Mak[/U], ме завреѓа чоекот си се именуваше и ме остави без збор. Но ти бе срце? Каква поука или порака ти Мене ми праќаш и шо иам јас тебе да те сфаќам (да со ,,ф'' се пишува). Ај да си некој опскурен, лукав тип како овие шо претходно се препирав. У тебе глеам селски буквар шо навидум те влечат финансии а незнаеш еднаш да го погодиш дали е ,,ефтино'' или ,,евтино'' . Значи вонсериски експерт за пасивни камати и принудна наплата. Да, зборам за имагинарни 20 миљони од Еуролинк шо ќе легнат у КМБ годинава, ад акта прикаска пар екселанс.
Кога одат добро работите се повикуваш на Чичко ти Хари, скандираш и лицитираш варварски со суми а кога ќе се деси мала корекција, повлекуеш гс' демек избегав јас братче од КМБ и сеа сум у ТНБ со цветање ружи со све. Односно те Чифлиганец е бугарски квислинг те паметно миљонерче. Пошо сум јас тој кутриот шо нема 300 ден за длабочина, посакувам да ти го видиме колективно вака потрфолиото и нормално уплатницата за етрадер со длабочина (небаре must have инаку ќе ти земат пасош од мсе). Више коа сакаш со мене кур да мериш ќе мора да ме победиш прво интелектуално па стучно а ти отиде директно уличарски со примеса на некоја максима шо и ти не ја владееш.

Kako baba mi si bog da ja prosti :)
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Брокерот ти е егзекутор на наредбите што ќе му ги дадеш односно маргинална фигура во твоите инвестиции. Совет од него не добиваш. Почни да читаш и обрни внимание на ликови како Mandrac и therealgrim и тн. Они ќе те заинтригираат многу повеќе во прикаскава.
Абе у референца сум те ставал, малце респект да пуштеше :cautious:.
Со 200 % поврат на мсе, со позиции бар на два континента кај шо провизија за свифт ми е како 16 пакета у ,,океанскине'' длабочини у КМБ, уше што колумни не почнав тука да ви пишувам беспари, ти баба без 300 дИнари ме напраи со оној горе другар ти (бтв Бог да ја прости). Од вакви кооперациски препукувања се изгуби поентата на форумов. Пола од опсерваториве тука воајерски чекаат вакви фајтови без грам желба да истажат и проучат нешо и да напишат квалитетен текст за економски случувања и потенцијални коњуктури за заработка.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Пола од опсерваториве тука воајерски чекаат вакви фајтови без грам желба да истажат и проучат нешо и да напишат квалитетен текст за економски случувања и потенцијални коњуктури за заработка.
Nope, cekame kvalitetni tekstovi ama mora da gi filtrirame pomegju mnozinstvoto postovi so merenje kurovi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom