Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Мислев за државата, имаше една одлична емисија на Васко Ефтов на оваа тема.
Зависи за кого како, ако си акционер незнам дали така би размислувал...
Не после овие вести дека ќе им следи оштета, а и нејзина реинвестиција во произвидство и продажба на струја, за што и веќе имаат дозвола и го прават.

Пуштањето на нафтоводот драстично ќе го намали трошоците за транспорт, а и рафинеријата гледам сакаат да стане ХАБ за транспорт до сите пазари каде што оперира елпе а тоа се:
300 бензински пумпи комбинирано во Србија, Бугарија, Црна Гора и Македонија...
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
ИМА ЕДНИ 120, ПОСЛЕДНИВЕ 30г имаат таква приватизација направено, ни денар немаме видено назад како value for the country !

Мислев за државата, имаше една одлична емисија на Васко Ефтов на оваа тема.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Не знам за нив но ти овде делуваше како ПР на ПКБ
Северџанската раја повеќе паѓа на тоа што ќе им се каже „ексклузивно“, во приватна порака, такашто не се сомневам дека они повеќе луѓе убедиле да инвестираат во ПКБ него јас. А ти како многу перцептивен требало да увидиш дека они многу верба полагаат во адвокати, експерти и судови, па накај нив да го насочиш своето попување...

Што се однесува на ОКТА, ќе броиме за колку дена ќе му се нацртаат камионџиите со цистерни на протести пред влада...
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Има уште некој што нема добиено дивиденда од Гранит?
 
Член од
4 декември 2012
Мислења
45
Поени од реакции
37
Тоа значи судска дозвола за секој директор да краде од акционерите колку сака!

Малите акционери сега имаат две опции: да ги распродадат сите македонски акции што ги поседуваат по овие многу солидни цени и парите да си ги орочат со 0,5% камата или да си го изнесат капиталот во странство, или да помогнат судот да не го одобри овој претстоечки грабеж на акционерите со тоа што ќе ги информираат сите можни општествени чинители каква катастрофа го чека пазарот на капитал доколку Апелација ја потврди пресудата!
Не прашав за да ти да ми дадеш твое субјективно мислење и муабети за на пазар. Прашав што значи правно
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Не прашав за да ти да ми дадеш твое субјективно мислење и муабети за на пазар. Прашав што значи правно
Правно нека ја постираат @TENDO и @mishevski и Владимир којшто себично само чита а ништо од големата „мудрост“ не споделува, па сам ќе извлечеш заклучок без никој да ти толкува, ама изгледа ги фатила мајата од Кутревски па ни они не даваат документи :lolzz: Како тепано дете што одвај дочекало да порасне па и оно да си ги тепа децата. Дај им малце моќ над други и ќе видиш колку им сече црпката! Да се подослободам малце оваа недела, па ќе ви напишам еден крајно инструктивен текст за човечката природа со практични примери
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
337
Поени од реакции
323
Не им ја сфаќам математиката на овие што тргуваат со по 2-3 акции вредни по 2000-3000 ден. ама ме имат заебано неколку пати да си платам провизија за ситен промет. Изгледа нивна функција е да ги кочат другите, а не да постигнат нешто за себе со нивното учество. Претпоставувам тоа е казната за оние што сакаат да им се умешаат во играта на "големите", ама не им попуштам, кој ги е.е :kuracc:
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
294
Поени од реакции
249
Не им ја сфаќам математиката на овие што тргуваат со по 2-3 акции вредни по 2000-3000 ден. ама ме имат заебано неколку пати да си платам провизија за ситен промет. Изгледа нивна функција е да ги кочат другите, а не да постигнат нешто за себе со нивното учество. Претпоставувам тоа е казната за оние што сакаат да им се умешаат во играта на "големите", ама не им попуштам, кој ги е.е :kuracc:
Не знам дали купувачите се такви, да купуваат по 2-3 акции, или некогаш брокерите ги цепкаат налозите за да земат поголема провизија :rolleyes:
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
286
Поени од реакции
266
Не им ја сфаќам математиката на овие што тргуваат со по 2-3 акции вредни по 2000-3000 ден. ама ме имат заебано неколку пати да си платам провизија за ситен промет. Изгледа нивна функција е да ги кочат другите, а не да постигнат нешто за себе со нивното учество. Претпоставувам тоа е казната за оние што сакаат да им се умешаат во играта на "големите", ама не им попуштам, кој ги е.е :kuracc:
Пуштај ги налозите со „се или ништо“.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom