Македонска берза

Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
што се случува со УЈП ??? имав проблем со сметка од трансакциска за денда, ми кажуе од Гранит ако си имал прекид, мора наново, ама морало УЈП да прифати трансакциска на која ќе иде денда ??? ...се јавувам, требало некој друг локал, ама тамо нема НИКОЈ...пак се јавувам на поредходниот локал, вика биди упорен ??? отиде директорката у карантин и се у пичвајз...
Jas deneska po prepiracana pratka im isprativ na Granit izjava,fotokopija od l.k. i fotokop. od trans.smetka ama ne znaev za ovaa od UJP.Od kaj ti e informacijata deka smetkata treba da bide potvrdena od UJP ?
Автоматски споено мислење:

Na SEI-NET objavata na Granit nigde ne se spomnuva potvrda na trans.ska. vo UJP.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.791
Поени од реакции
15.696
Jas deneska po prepiracana pratka im isprativ na Granit izjava,fotokopija od l.k. i fotokop. od trans.smetka ama ne znaev za ovaa od UJP.Od kaj ti e informacijata deka smetkata treba da bide potvrdena od UJP ?
Автоматски споено мислење:

Na SEI-NET objavata na Granit nigde ne se spomnuva potvrda na trans.ska. vo UJP.
имав проблем со АЛК... имено порано имав таму и земав денда, а трансакциска беше од КМБ... годинава пак ссе стекнав и дадов трансакциска од СТБ, каде што имам и електронски известија, ама ми се јавија дека УЈП не признавал, и пак им ја дадов трансакциската од КМБ и на таа ми префрлија...
И во Гранит сум стар акционер, ама службеничката бара повторно се да пратам, може и по меил, сум имал прекин... и ми нагласи прво УЈП да ми ја прифати трансакциската :mad:
А инаку на е-такс имам трета трансакциска ( кај што идат пари од фискалните)... не знам, ништо не ми е јасно а овие УЈП во моментот не работаат...
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
Има некој на форумов со изразени сметководствени способности:
Како анализирам повеќе компании на MSE, се повеќе го гледам влечењето на парите од страна на менаџментот, особено ако е и главен акционер (не е само Пекабеско).

Е сега ме интересира до кое ниво на плата со се даночни олеснувања му се исплаќа да ги влечи парите преку плата, а над кое ниво на плата повеќе му се исплаќа да подели дивиденда, затоа што преку плата поголеми му се трошоците. Мислам дека може тоа да се пресмета.

П.С. Нека има сопственикот да речеме 85% од акциите.
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Ima i po bolno od toa kako na primer da imash akcii od evropa i da gledash kako ugotur ti nabavuva seker za komenzacija so nafta pa si ziv sreken sto rakovodstvoto so toa imalo namera da napravi domakinski biznis i da zaraboti na naftata posto imalo mnogu razlika na sekerot :)
 
Член од
9 февруари 2020
Мислења
37
Поени од реакции
18
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Член од
9 ноември 2008
Мислења
28
Поени од реакции
3
Каде можи да се најди повеќе информации за жаргонот во врска со тргување со хартии од вредност, како тоа функционира кај нас, дали можи да се учествува на странски берзи и како сето тоа се одвива (целиот процес објаснат) ?

На официјалната веб страна од македонска берза спомнат е прирачник, дали е тоа добра појдовна точка ?

Во врска со trading (forex, stock market) на интернет можи да се најда премногу информации, но колку од нив се релевантни за оние што се надвор од USA, посебно кај нас во Македонија.

Нормално принципите би биле исти, но многу работи се поразлични или поинаку функционираат кај нас (моја претпоставка)
bump
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Има некој на форумов со изразени сметководствени способности:
Како анализирам повеќе компании на MSE, се повеќе го гледам влечењето на парите од страна на менаџментот, особено ако е и главен акционер (не е само Пекабеско).

Е сега ме интересира до кое ниво на плата со се даночни олеснувања му се исплаќа да ги влечи парите преку плата, а над кое ниво на плата повеќе му се исплаќа да подели дивиденда, затоа што преку плата поголеми му се трошоците. Мислам дека може тоа да се пресмета.

П.С. Нека има сопственикот да речеме 85% од акциите.
Не сум сметководител, ама еве конкретно за оваа година е ова:
„Највисока основица за пресметка на придонесите за 2020 година за примањата од работен однос и за примања на извршен член на одбор на директори, член на управен одбор, односно управител во трговско друштво изнесува 613.104,00 денари (16 x 38.319) “ (38.319 е просечна бруто плата)
Пред неколку години беше ислатливо ако поминуваш плата на 1.000.000 денари, затоа што се плаќаше придонеси на 6 х Просечна плата, а сега е 16 х Просечна плата. Сега мислам дека треба многу повеќе.
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
Има некој на форумов со изразени сметководствени способности:
Како анализирам повеќе компании на MSE, се повеќе го гледам влечењето на парите од страна на менаџментот, особено ако е и главен акционер (не е само Пекабеско).

Е сега ме интересира до кое ниво на плата со се даночни олеснувања му се исплаќа да ги влечи парите преку плата, а над кое ниво на плата повеќе му се исплаќа да подели дивиденда, затоа што преку плата поголеми му се трошоците. Мислам дека може тоа да се пресмета.

П.С. Нека има сопственикот да речеме 85% од акциите.
Не дека сум сметководител ама од примерите кои сум ги видел во пракса, најчесто се случува да вршат „набавки“ од некоја друга фирма формирана од менаџментот, по многу повисоки цени се разбира, и од таа фирма (во 99% од случаите без ниеден вработен) си префрлаат хонорари за фиктивни консултантски услуги. На ова се надоврзуваат и одредени игри со ДДВто, што често е опасно, но сум слушнал за многу примери кои се офајдиле од тие играрии.
Сличен пример е како Јордан Трајков испумпува пари од Попова Кула, имено фирмата Интеко која има доминантен пакет во ПОПК истовремено е ангажирана како екстерен сметководител на ПОПК, можеш да замислиш само колку наплаќа Интеко од ПОПК.
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Член од
12 јули 2017
Мислења
109
Поени од реакции
100
Да си чуваме кешот, ќе заглавиме.
 
Член од
18 ноември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
65
Мала дигресија:
Пропаст или многу пари се отвора можност со Luckin Coffe кинескиот "Старбакс". Кратка историја: се трејдаше на над 40, 50 долари, од ИПО то во 2019, но открија превара сега во април, па се запре тргувањето до вчера и акцијата е падната на 2.5 долара, и мислам дека ке падне до 2.
LK се води на Nasdaq
Кој испрати добре дојде во едно дуплирање (за помалце од месец дена) кон триплирање, а наскоро и многу натака :)
Автоматски споено мислење:

За нафтата ќе треба некој месец сепак е берза, секако ќе оди нагоре. Еве де пријавам влез во Рно денеска на 18,3 пошто е багатела
И Рено вози нагоре добро, качувајте се побрзо има уште место :)
Автоматски споено мислење:

и нафата се врати скоро, бтв да не барам постови
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom