Македонска берза

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Komplicirano e navistina. Nekoj sigurno ke zeme Nobelova za ekonomija na tema Makedonski Paradox.....
Citam pred nekoj den, Gosev imal golema maka da go odrzuva kursot na Den. prema Evroto....koe , ako se odi po terk, treba da devalvira vo odnos na Denarot.....toa ti e : 400.000 nevraboteni , berzata ko Cape Canaveral, Denarot da ne revalvira so lengeri go drzat.....sepak nekoja Nobelova e na povidok.....:)
ili nekoja dupka ko ovaa vo Rusija....

a na dnoto nekoj minister vo trenerki :) po moznost Vlav :)...
 
Член од
27 јануари 2007
Мислења
156
Поени од реакции
0
pearl напиша:
no znae li nekoj da kaze edna validna pricina, zosto raste??
Точно.
Економска логика за растот нема.
Некој само ќе го искористи неискуството на народот со берзанско тргување.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Има логика бе. Копиљаците по тренерки наместо по кладилници, почнаа да дремат на берза. Најнова занимација им е. Чуле одоколу нешто акции, пари, профит и правец таму. Сериозно, во последно време тоа се случува, купува секој од занимација.
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
892
Поени од реакции
4
Blagodarnost do tie sto mu gi izbrisaa postojte na momceto sto tresese zeleni za berzata.Taka treba so sekogo.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Само да не испадне сценарио од берзава како во Boiler room...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
А уствари што се дешава со берзата? Гледам акциите цело време одат нагоре. Со правилна инвестиција човек може пари да напрај... Ама ако ја утнеш работата...
Брокерите се отепаа од работа. Како кладилници ке почнат да работат :)
 
Член од
28 март 2007
Мислења
207
Поени од реакции
100
Ве молам,ако некој може да каже нешто повеке за РЖ Уготур. Слушнав некои информации дека во брзо време може да рипне и до 1000 ден иако движењето на берзата не го покажува тоа
 
Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
VirtualVlad напиша:
Точно.
Економска логика за растот нема.
Некој само ќе го искористи неискуството на народот со берзанско тргување.
Од коа го кажувам ја ова, ама глупи деца, никој не слуша. :glup:

Да повторам- За многу цени на акции нема никаква економска логика!!!!!:nenene: :nenene: :nenene:
 
Член од
14 март 2007
Мислења
19
Поени од реакции
0
bingo напиша:
Ве молам,ако некој може да каже нешто повеке за РЖ Уготур. Слушнав некои информации дека во брзо време може да рипне и до 1000 ден иако движењето на берзата не го покажува тоа
РЖ Уготур е на редовен пазар и е мал дел од поранешното РЖ. Според мене поинтересно е РЖ Услуги која во моментот има пониска цена од Макстил а во минатото секогаш цената на оваа акција била со 100 ден. повисока од таа на Макстил. Услуги е фирма која обезбедува услови за работа и за Макстил и за Леарница и за Валавница(обезбедува индустриска вода, гас и други услуги без кои не може да функционира производството). Па логично е да заедно со добрата работа на овие компании и растот на цената на акциите да оди нагоре и цената на РЖ Услуги.

Чекам коментари
 
Член од
9 мај 2007
Мислења
35
Поени од реакции
0
Ona so ekonomskata logika e polovicno tocno.
Firmite sto gi prebrodija tranzicionite gomna i seuste rabotat samo si ja dobivaat vrednosta sto ja zasluzuvaat,
e od druga strana ima i firmi sto ne vredat ,a gi ponese rekata,pa im se kacija akciite.
Pa sega koj kako ke se snajde.
Ama deka e piramida ,ne e tocno.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Член од
27 јануари 2007
Мислења
156
Поени од реакции
0

Kajgana Shop

На врв Bottom