Македонска берза

Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Си излегов и од Гранит денес на цена над 900 денари.
Немам веќе позиции на МСЕ и не мислам да влагам набрзо.
Поздрав до сите јунаци што купуваат на овие цени.
Браво, кец на десетка се овие покачувања "на ура" за излез :) што ти е план за наредна инвестиција? Странство?
 
Член од
16 декември 2019
Мислења
63
Поени од реакции
75
Во ваква криза добар промет денес 65.000 милиони , од кој КМБ има како по обичај половина од цела берза ..
Мене сепак ме радува што има промет , дали големи или мали играчи незнам ама битно промет тргување има солидно и добро е тоа за МСЕ во ваков период ..

Факт е дека после големиот пад МСЕ колку толку се врати , не заборавајте дека влеговме Нато и добивме датум за ЕУ па не е толку црно во Македонија , а мислам дека и 600 заразени не е толку лоша бројка до сега гледајки ги другите држави од балкан има и полоши од нас ..

Не бранам власт , имаат грешки ама па и не е толку црно чим берза расте :cool:
Po postot na neznam koj forumas kaj sho imase deka 83% se blok transakcii sve u kmb mi smrdi

Pa i ne sme taka megju podobrite koga ke go stavis vo soodnos so brojot na naselenie.

Datumot za pocnuvanje na pregovori ke se odrazi na cenata tek koga ke gi pocneme pregovorite e togas e drug muabet
 
Член од
21 август 2017
Мислења
158
Поени од реакции
133
Гледам никој не спомнува за фонансиските мерки на "најуспешната влада" некогаш досега и како тоа меркиве се одлични само за нив и никој не аплицира за меркиве. Многу ми е сомнителна(нов многу употребуван збор суспектно) целава оваа ситуација. Не ми баш јасно како ова ќе се одрази на нашава берза. Банките нема да бидат во минус, ќе треба кај нив да се гледа ставката резервации, таа ќе биде главна ставка за следната дивиденда. За странските берзи читам и ги гледам индексите дека има оптимизам со оглед дека во европа(освен франција) коронава забавува т.е. има помали бројки во однос на недела порано.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Браво, кец на десетка се овие покачувања "на ура" за излез :) што ти е план за наредна инвестиција? Странство?
Да во странство, нејќам да си играм на берза кај што неколкумина ги движат цените како сакаат(најчесто во нивна полза).
Плус сакам да сум на пазар и акции кои имаат тргување по неколку десетици милиони евра на ден, а не неколку илјади евра(во превод поголема ликвидност).
Може да размислам дел да вратам на МСЕ ама само после објавени резултати од втор квартал односно некаде Јули би му дошло тоа ако цените се привлечни за мој вкус.

п.с. Ако треба да бирам дали да инвестирам во Алкалоид, Комерцијални, Гранит или да инвестирам во Twitter, Boeing, BMW, Volkswagen мислам дека е повеќе од јасен изборот.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
Јас да пријавам купување БЕСК на денес на 6090 и вчера на 5880...не сум нормален знам.
Немам веќе BESK. Но не ти е лоша одлуката. И таа акција е многу ефтина во однос на се она што располага како имот.

Пред некој ден прашуваше некој тука за Фершпед, зошто се отпишале огромна сума на пари... повеќе од 10 милиони евра.
Ако некој ги читал ревизорските извештаи на Фершпед ќе види дека неколку години по ред, ревизорите му препорачуваат да ги отпиши тие средства (инвестициите во ТВ Алфа) уште на времето. Изгледа собраа храброст годинава да ги послушаат.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Немам веќе BESK. Но не ти е лоша одлуката. И таа акција е многу ефтина во однос на се она што располага како имот.

Пред некој ден прашуваше некој тука за Фершпед, зошто се отпишале огромна сума на пари... повеќе од 10 милиони евра.
Ако некој ги читал ревизорските извештаи на Фершпед ќе види дека неколку години по ред, ревизорите му препорачуваат да ги отпиши тие средства (инвестициите во ТВ Алфа) уште на времето. Изгледа собраа храброст годинава да ги послушаат.
Оо немам јас проблем со отписот. Тој си е коректен и фер, бидејќи дава пореална слика за вредноста на компанијата.

Проблемот беше друг. Како тоа направиле отпис без да го тоа прикажат во БУ? И како за тој отпис не се платени 10% данок? И зошто тоа УЈП го толерира?
 
Член од
31 август 2017
Мислења
235
Поени од реакции
162
Бетон е во катастрофална позиција. Но има сили да се извлече. Не се надевам на парите во следните 5 години.
2-3godini x4-5 od investicijata ako starion ne drpa tolku za privatni negovi stvari ako pocne da raboti a ne so politika da pecali, ako se fati malku za dzep I vrati nekoj denar vo firmite od panama I sekako ako ja stopira familijata od mnogu konzumiranje secer vo prav :)))))))
 
Член од
9 февруари 2020
Мислења
37
Поени од реакции
18
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Ovaa e za NLB Slovenija t.e majkka banka ,a ke sakaat da gi izvlecat site pari od bankite kerki poradi kupuvanje na KB vo Srbija.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Денешниве тргувања само ми ги потврдуваат моите називи за македонските "инвеститори" или тнр. кафекуварки.

НЛБ кога излезе дека не може да даде денда падна на 12.000 денари. Сабајлево поминаа налози на 16.000 денари, откако се утврди дека МОЖЕ да дадат денда. МОЖАТ, ама не мораат и прашање е дали ке дадат, се уште непознато.

За можна денда од 1.700 денари, акцијата скокна 4.000 денари.

Исто и за КМБ. Падна на 5.000 денари, денда е 495 денари, малку поверојатна дека ке се исплати него НЛБ, а акцијата скокна цели 1.500 денари.

А да не ја заборавиме и СТБ. падна на 800 денари, нема ни најава за дивиденда, денес на 1.060 денари поминува....СТРАШНО.

Луд јебе збуњеног е таканареченава БЕРЗА. И вие ставате свои пари тука, ево не знам....
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom