Македонска берза

Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
...Секако, да ме слушавте 100% мене овие 1-2 месеци, ке имавте мин. 4-50% плус сега - ке продадевте АЛК на 12,5-13.5, ке купевте на 8.5-9К :)
Ako seto toa si go predvidel ili pa si go znael zosto za 1 mesec ti ne go zgolemi svojot kapital za 4-50%, ili filozovii na forumot ti se edinstveno nesto. Kako pred nekoj den koga eden forumdzija ti kaza deka najverojatno nemas nikakva investicija osven sto filozofiras tuka.
 
Член од
16 декември 2019
Мислења
63
Поени од реакции
75
Prodadeno ALK deneska. 3% dividenden prinos na ovaa cena (ne gledam mnogu pogore deka moze da odi) ne bi vrsel rabota koga ke padne posle dividenda mnogu povekje od 3% a i ubava kapitalna izvadiv. Ke bese ubavo na 13 koga bese no ete so ogled na situacijava ne mi e krivo. Istata taktika ke ja igram i so KMB a MPT i NLB tie mi se HOLD.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
Јас да пријавам купување БЕСК на денес на 6090 и вчера на 5880...не сум нормален знам.
јас продадов нешто од АЛК... туку како е сега, се пријавува во УЈП или ослободени се продавањата ??
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Ako seto toa si go predvidel ili pa si go znael zosto za 1 mesec ti ne go zgolemi svojot kapital za 4-50%, ili filozovii na forumot ti se edinstveno nesto. Kako pred nekoj den koga eden forumdzija ti kaza deka najverojatno nemas nikakva investicija osven sto filozofiras tuka.
А кој вели дека не го зголемив? Со тоа што продадов тоа што сакав на 7-8% пониско од макс сега сум у ГОЛЕМ плус. На МСЕ не влегов од наведените причини - преценети акции, НЕСИГУРНОСТ во одлуките на комисијта и државата, си играат курташак со берзата како им прдне на памет...., државата ио берзата ни се бруки невидени. Пари веке у МСЕ - НЕ! Во странство сеуште не, истотака поради горенаведени причини. Не ми е проблем да сум у кеш во вакви времиња, па тоа и да значи дека ке изгубам 10-20%. Инвестирање не е оп труп одлука, како вие кафекуварите што правите и што влеговте у КМБ на 8к и АЛК на скоро 14к. Ваљда тоа го сфативте до сега или малку ви беше оваа брза школа?
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Ах бе Блиѕардче, додека ти се пазиш од ножот да не те исекол, како рече, берзиве отидоа 10-15% у зелено. И тек ќе одат во зелено.

Знаеш зошто? Оти све повеќе луѓе полека разбираат дека ова со вирусов е една голема манипулација. Огромна! Епска! Не сме виделе вакво нешто во нашиов животен век!

Еееј моделите на светскине мешетари покажуваа дека пола милион луѓе ќе умреле во УК. Колку умреа до сега? Сто пати помалку. Малку погрешиле. Две нули.

И сега ќе речат ама тоа е ради мерките. Само има еден зајеб. Една држава по име Шведска. Која не превзема никакви мерки. И која, според истите модели пропорционално требаше да има 80 илјади умрени. Колку умреа всушност? Помалку од 500.

Не го викам само јас ова. Све повеќе има гласни размислувања. Дури и Економист, не баш анти-естаблишмент списание, вика дечки доста е. Претеравте!
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Ах бе Блиѕардче, додека ти се пазиш од ножот да не те исекол, како рече, берзиве отидоа 10-15% у зелено. И тек ќе одат во зелено.

Знаеш зошто? Оти све повеќе луѓе полека разбираат дека ова со вирусов е една голема манипулација. Огромна! Епска! Не сме виделе вакво нешто во нашиов животен век!

Еееј моделите на светскине мешетари покажуваа дека пола милион луѓе ќе умреле во УК. Колку умреа до сега? Сто пати помалку. Малку погрешиле. Две нули.

И сега ќе речат ама тоа е ради мерките. Само има еден зајеб. Една држава по име Шведска. Која не превзема никакви мерки. И која, според истите модели пропорционално требаше да има 80 илјади умрени. Колку умреа всушност? Помалку од 500.

Не го викам само јас ова. Све повеќе има гласни размислувања. Дури и Економист, не баш анти-естаблишмент списание, вика дечки доста е. Претеравте!
Нека одат 10-15% во зелено, како што кажав, не ми е проблем за "изгубам" 10-15%. Инвестирањето е многу озбилна работа, тоа пред 10-15 години сам на своја кожа го сфатив. Ја платив школата, за среќа не скапо. Сега играм многу по претпазливо, не заборавај, овие што отидоа 10-15% у плус се малку, а оние што се изгореа на 40-50% у минус се многу, зборам за МСЕ берза и кајгана профи инвеститори од типот "ИДЕ АЛК НА 20К, КМБ на 15К, ИДЕМООО!!! "
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Кој кого манипулира со вирусот можеш ли да ми објасниш?
Ах бе Блиѕардче, додека ти се пазиш од ножот да не те исекол, како рече, берзиве отидоа 10-15% у зелено. И тек ќе одат во зелено.

Знаеш зошто? Оти све повеќе луѓе полека разбираат дека ова со вирусов е една голема манипулација. Огромна! Епска! Не сме виделе вакво нешто во нашиов животен век!

Еееј моделите на светскине мешетари покажуваа дека пола милион луѓе ќе умреле во УК. Колку умреа до сега? Сто пати помалку. Малку погрешиле. Две нули.

И сега ќе речат ама тоа е ради мерките. Само има еден зајеб. Една држава по име Шведска. Која не превзема никакви мерки. И која, според истите модели пропорционално требаше да има 80 илјади умрени. Колку умреа всушност? Помалку од 500.

Не го викам само јас ова. Све повеќе има гласни размислувања. Дури и Економист, не баш анти-естаблишмент списание, вика дечки доста е. Претеравте!
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.157
Поени од реакции
3.875
Во ваква криза добар промет денес 65.000 милиони , од кој КМБ има како по обичај половина од цела берза ..
Мене сепак ме радува што има промет , дали големи или мали играчи незнам ама битно промет тргување има солидно и добро е тоа за МСЕ во ваков период ..

Факт е дека после големиот пад МСЕ колку толку се врати , не заборавајте дека влеговме Нато и добивме датум за ЕУ па не е толку црно во Македонија , а мислам дека и 600 заразени не е толку лоша бројка до сега гледајки ги другите држави од балкан има и полоши од нас ..

Не бранам власт , имаат грешки ама па и не е толку црно чим берза расте :cool:
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Ako ovie 10 miliona se oslobodeni od rezervacii na Eurolink da ne ispadne KMB na prvo tromesecie so 50% realizacija od lani ?
Ako na ova se dodade novi krediti so 5,7% kamata mene mi mirisa na barut vo KMB ama nakaj 8000 .
Dobro eve priznavam denes gi prodadov tie sto gi kupiv na 5700 na 6500 ama pa kupiv na 6600 kako potvrda na ova sto go kazuvam !!! Nekako mnogu lesno ide ova nagore ne e deka samo mene mi teknalo :)
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Банките и градежниците на изјавите на владата за дивиденди и инфраструктурни проекти ја кренаа цената.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Си излегов и од Гранит денес на цена над 900 денари.
Немам веќе позиции на МСЕ и не мислам да влагам набрзо.
Поздрав до сите јунаци што купуваат на овие цени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom