Македонска берза

Член од
21 август 2017
Мислења
158
Поени од реакции
133
ke iskoci utre ke si procitas.
ednostavno ne moze kapital da delish na mkd i stranski.
kapital e kapital. nema pasosh.
i ke bega u prva prilika, so vakvi pravila na igra. ne ti igra slovenec,grk... harievo oro
Тогаш си во право и ќе има дури и продавање на банки со странски капитал, сега е јасно што правеа денеска со акцијата на Комерцијална банка. Сега банките со странски ќе бараат алтернативни начини како да го испумпаат продитот(читај дека ќе земат позајмици од банките ќерли кои никогаш нема да ги вратат).
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Mislis ke ja zaebat drzavata taka sto ke najdat nekoj nacin da podelat dividenda ?
na primer restriktivna kreditna politika, ko za start. capital conservation.
pozajmici u majki banki... ima mnogu nacini
ako nemash partnerski odnos so site banki podednakvo, veruvaj deka ke ostanesh so prstot u usta.
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Изгледа полесно е на сите банки да им се дозволи одлив на капитал во странство, наместо на влашкото лоби да му се забрани исплата на дивиденда
 
Член од
21 август 2017
Мислења
158
Поени од реакции
133
Да стигна сега и си прочитав, беше побрз и ти благодарам, Утре ќе биде тепачка за Комерцијална и тој што шиткаше денес по 13 30 кој и да е нема што е берза сем ако имал премногу зорт па морал да продава. Доволно е за денес ....
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Што тоа кажала Маја да не мора да чекаме до утре, а се однесува на КБ?
 
Член од
18 септември 2010
Мислења
61
Поени од реакции
40
Може некоја информација за годишниот на Фершпед од вчера бидејќи имаат 996 103к денари "намалување на средства", тоа се 16М евра, малку ме изненади ваквиот извештај. Малку ми е нејасно како може фирмата да има добивка 28 306к денари а само од дивиденди има собрано 14 348к денари во 2019 зарем работат со загуба???
 
Последно уредено:

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Дали некој може да ми постира точно како е во уредбата на Влада во врска со собранијата. Официјалното соопштение од Влада:
Во таа насока со членот 2 од Уредбата се овозможува пролонгирање на роковите за свикување и одржување годишно собрание на акционери, како и собир на содружници, од страна на трговските друштва, за време на траењето на вонредната состојба. Пролонгирањето на роковите се однесува и на започнатите постапки за свикување и одржување годишно собрание на акционери, односно собирот на содружници.
Ако е вака и во Уредбата, јас како правник слободно ќе дадам правно мислење дека не постои пречка да се свика акционерско собрание и да си одлучат компаниите како сакаат.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.884
Поени од реакции
7.264
Се укинува забраната за исплата на дивиденда на сопствениците-резиденти на РС Македонија.

Останува забраната за исплата на дивиденда на странските сопственици (нерезиденти) на трговски друштва.

И другите банки ќе можат, ама само на домашните :D
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Веројатно поради тоа што го продадоа целиот имот на Сковин, а ја прокнижиле загубата од 120м денари
Може некоја информација за годишниот на Фершпед од вчера бидејќи имаат 996 103к денари "намалување на средства", тоа се 16М евра, малку ме изненади ваквиот извештај. Малку ми е нејасно како може фирмата да има добивка 28 306к денари а само од дивиденди има собрано 14 348к денари во 2019 зарем работат со загуба???
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Се укинува забраната за исплата на дивиденда на сопствениците-резиденти на РС Македонија.

Останува забраната за исплата на дивиденда на странските сопственици (нерезиденти) на трговски друштва.

И другите банки ќе можат, ама само на домашните :D
Фактички со забранава па укинување на забраната скроз се поигра некој со берзата.
Ги спушти сите цени доле, сега ќе се качат одма назад горе.

Супер :)
 
Член од
13 ноември 2013
Мислења
24
Поени од реакции
8
Дали мислите дека после новата уредба која се однесува на дивидендите, ТНБ и КМБ и останатите банки ќе исплатат дивиденда?
И нели забрането е одржување на собрание, дали ќе може без одржување на собрание да се исплати дивиденда?
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Па ред е и Македонија да добие пропис скроен по мерка и за интерес на мала група луѓе. Нека ни е со среќа Лекс Чифлиганец!
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Po sevo ova neloj treba da se najde vo zatvor !!!
Za da se nauci na pamet deka koga tropa gluposti nekoj gubi pari a i zivoti !!!
Ovaa vlast samo potvrdi deka se klasicni moroni i pojma nemaat od ekonomija ili se posrani od strav do daska cim vaka se ponashaat !!!
Do vcera se falea na stransli investicii i zgolemen izvoz a denes im zabranuvaat da si delat dividendi t.e. odanoceni pari ????
Ke da bide vistina deka ovie ne pushele dovolno za da donesat nekoja investicija civ vaka kubanska politila teraat kako da nema utre ?

Dali vie kako stranski investitori ke mozete da podignete dividendi od stransli berzi i ima li vakvi nebulozi vo normalniot svet !!!

P.s. Nisto veke ne e isto se poglasni sme site nie sto porano nikoj ne ne slushashe !!!zatoa borete se za vashite prava i barajte da si odlezi nekoj za valviot cirkus sto go napravi ovaa nedela guskata guverner na narodna banka na celo so ministerkata za finansii i onoj pazardzojata zaev !!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom