Македонска берза

Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Почетната паника и бранот на распродажби поради пандемијата мислам дека помина.
Сите оние што беа спремни да продадат на било која цена, веќе продадоа.
Веќе и КБ Публикум со моменталните AUM нема сила подрастично да влијае врз надолното движење на акциите.
Нема белки сите средства да им ги повлечат.

Така да на негативни движења ќе влијаат веќе резултатите кај некои од компаниите кои не работеа периодов и тоа ќе се одрази кај извештаите особено во вториот квартал. Позитивни вести ќе има кога ќе се нормализира ситуацијата, и компаниите ќе продолжат да работат нормално, со акционерски собранија и дивиденди.
 
Член од
16 декември 2019
Мислења
63
Поени од реакции
75
Тоа ја поткрепува мојата теза дека голем дел од акционерите не се зависни од парите на берзата и не гледаат да продадат по секоја цена. Исто дека најголем дел од акциите се на луѓе со поголеми проценти во компаниите кои планираат долгорочно да ги чуваат акциите без оглед на цената
Kako od eden den so namalen promet ti ja potvrdi ovaa tvoja teza, a minatiot period koga se prodavase po market ceni i togas li ne prodavaa po sekoja cena? Ednostavno splasna panikata i pomina dosta vreme
Ova padni stani nemoze da trae celo vreme. Ke ima sega calm before the storm period na stagnacija. Firmite objavija se sto imaat da objavat i dividendi i godisni izvestai, situacijata so koronata e ista kako sto si e. Do nekoj sleden bran na informacii spekulacii itn ke bide mirno, moe glediste.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.067
Поени од реакции
3.213
Како што читам денес: Профит кај банките ќе има за 2020 година. Можеби и зголемен.
За 2020 нема шанси да има зголемен профит од причина што поголем дел од населението се неписмени и тие што имаат пари ќе ги одложат на 6 месеци ратите,
но на подолг рок и те како ќе имаат кога ќе си лапнат камата за уште 6 месеци без да издаваат нов кредит.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
За 2020 нема шанси да има зголемен профит од причина што поголем дел од населението се неписмени и тие што имаат пари ќе ги одложат на 6 месеци ратите,
но на подолг рок и те како ќе имаат кога ќе си лапнат камата за уште 6 месеци без да издаваат нов кредит.
Pismenosta so odlozuvanje na ratite nema ama bas nikakva vrska,zasto za da go stavis plakjanjeto na rati ne treba ama bas nisto da napravis zasto toa si ide po avtomatizam.Ako ne go prifakas plakjanjeto na rati togas treba da ja izvestis bankata.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.067
Поени од реакции
3.213
Pismenosta so odlozuvanje na ratite nema ama bas nikakva vrska,zasto za da go stavis plakjanjeto na rati ne treba ama bas nisto da napravis zasto toa si ide po avtomatizam.Ako ne go prifakas plakjanjeto na rati togas treba da ja izvestis bankata.
Си го напишал одговорот на тоа што не си го разбрал, ама и тоа не си го разбрал.

Верувај дека голем дел од тие што имаат пари и можат без проблем да си ги плаќат ратите, нема да седнат и да пресметаат колку ќе изгубат (дали и ќе знаат дека пкаќаат камата), туку ќе си речат еј имам 6 месеци да си уживам без да плаќам рати, овоа лето која ли плажа да ја фатам.
 
Член од
21 август 2017
Мислења
158
Поени од реакции
133
До Бошко, Мандрак може ли да објасните што се случуваше со акциите на Комерцијална банка во последните 15 минути, уште една наместаљка или ?
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
ajdee u turn . sega ke imalo sobranija.
ima li pilot vo avionot?
Takozvana hari/cifliganec uredba. Ke go jadat na long run
Автоматски споено мислење:

Na kratko dividenda samo na mkd drzavjani i entiteti.
pratete sega kako nlb stb i ohb ke ja poebat drzavata.
 
Последно уредено:
Член од
21 август 2017
Мислења
158
Поени од реакции
133
Има некоја уредба/закон за собранија или ја слишаш Маја.
Второ ај малку просветли ме како ќе ја изигра државата.
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Има некоја уредба/закон за собранија или ја слишаш Маја.
Второ ај малку просветли ме како ќе ја изигра државата.
ke iskoci utre ke si procitas.
ednostavno ne moze kapital da delish na mkd i stranski.
kapital e kapital. nema pasosh.
i ke bega u prva prilika, so vakvi pravila na igra. ne ti igra slovenec,grk... harievo oro
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
ajdee u turn . sega ke imalo sobranija.
ima li pilot vo avionot?
Takozvana hari/cifliganec uredba. Ke go jadat na long run
Автоматски споено мислење:

Na kratko dividenda samo na mkd drzavjani i entiteti.
pratete sega kako nlb stb i ohb ke ja poebat drzavata.
Mislis ke ja zaebat drzavata taka sto ke najdat nekoj nacin da podelat dividenda ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom