Македонска берза

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
Опааа, премиерот е малце лут на Комерцијална

Прегледај го приврзокот 242280
Нина што ти кажа преска, и банките мора да живеат од нешто, ќе пропаднат за пола година мора да наплаќаат камата :D, еба ти шит мерката што е барем ич да не ја дават, по крајот на кризата банките ќе профитират, а не да одат во загуба.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
423
Поени од реакции
516
Нина што ти кажа преска, и банките мора да живеат од нешто, ќе пропаднат за пола година мора да наплаќаат камата :D, еба ти шит мерката што е барем ич да не ја дават, по крајот на кризата банките ќе профитират, а не да одат во загуба.
Па нема ваљда пасивните камати од џеб да ги плаќаат?!
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
2. Грујо вложи во барок, патишта, стадион . . ., а ЗЗ неможе да ја склопи конструкцијата за плати во администрација.
Од кога инвестирањето во стиропор се смета за инвестиција? Кога нема ни сметководствена вредност.

за кмб соопштението што го напишаа , личеше на проглас од некоја селска кооперација, врв на примитивизам. затоа сега нбрм, владо/влада е на потег.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
Па нема ваљда пасивните камати од џеб да ги плаќаат?!
Мерката треба да биде во корист на граѓаните, а не на банките,
оваа одложување на банките ќе и направи плус уште 6 месеци профит од еден кредит, па и зошто само 6 месеци, кога без проблем можат и цела година, :sekc:
на банката не и е битно да и го вратиш кредитот, туку да наплаќа камата од тој кредит (ако е возможно и милион години), со оваа мерка владата и го развива бизнисот на банките, ако беше толку загрижена владата ќе и наредеше 3 месеци одложување за кредити (нормално без камата),(y)
затоа викам подобро да ја немаше меркава, кој нема да може да плати секако немаше од каде да му наплатат кога изврашителите не работат до 30 јуни, а за тоа време можеби ќе се снајдеше тој некој ќе платеше затезна камата, која ја намалија и можеби би била помала од каматата шо би требала да се плати.

И друга работа, што би ги спречило банките да исплатат дивиденда, кога никако нема да бидат во загуба:toe:
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Za bankite ke ima golemi otpisi vo idnina. dosta firmicki i fizicki lica ke idat u out radi krizava. ne e rabotata za do juni. ke dospevaat so godini.
na pozitivna strana e sto se puni kesh, i se dosta konzervativni so obezbeduvanja.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Iskoci na videlina nesposobnosta na vlasta kolku i da imaa podrzuvachi sega se na brishan prostor !!
Na tolku mnogu prijateli da iskocish na telwvizija so izmocani gaki da brash narodot da ti gi smeni ???
Grujo beshe intelekt za ovaa bagra !!Nikade ne vidovne politika da se podrzi makedonskiot biznis i da se davaat vauceri na narodot ako kupuvast makedonski proizvodi !!!
Jas odgovorno tvrdam deka se ke se vrati na svoi stazi od pricina ato veke nikoj ne ceka nisto od vladata i prasanje na vreme e koga ke pocne lugeto da teraat kako syo sakaat od pricina sto treba i da jadat !!!
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.538
Iskoci na videlina nesposobnosta na vlasta kolku i da imaa podrzuvachi sega se na brishan prostor !!
Na tolku mnogu prijateli da iskocish na telwvizija so izmocani gaki da brash narodot da ti gi smeni ???
Grujo beshe intelekt za ovaa bagra !!Nikade ne vidovne politika da se podrzi makedonskiot biznis i da se davaat vauceri na narodot ako kupuvast makedonski proizvodi !!!
Jas odgovorno tvrdam deka se ke se vrati na svoi stazi od pricina ato veke nikoj ne ceka nisto od vladata i prasanje na vreme e koga ke pocne lugeto da teraat kako syo sakaat od pricina sto treba i da jadat !!!
Ааа, ова е многу јака изјава, ама тешко дека рајава би излегла на улица за време на вонредна состојба и полициски час.

Ако потрае состојбава барем уште 3 до 4 месеци, па да удрат Сонце и летни горештини при празни џебови, изводлива е таква состојба на лето, ама тешко дека ќе ја биде сега во зима/пролет 2020.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Како што читам денес: Профит кај банките ќе има за 2020 година. Можеби и зголемен.

Понатаму времето ќе покаже кој што имал во портфолио.

Ова сум го постирал на fb пред четири години. Денес ми излезе како потсетување:

Говорот на гувернерот Богов на конференцијата по повод 20 години од Македонска берза почна со дневно-политички теми, сепак на крај заврши анализирајќи ги суштинските проблеми на нашиот пазар на капитал. Се разбира медиумите не го објавија овој дел.

Колку акционерски друштва со домашен капитал во Македонија имаат добро корпоративно управување? Колку акционерски друштва со домашен капитал имаат добар финансиски менаџмент? Колку домашни компании имаат ангажирано професионален менаџмент? Колку акционери активисти има во Македонија? (Тоа се акционери кои купуваат пакет на акции којшто им овозможува да влезат во надзорниот одбор на компанијата без намера да ја преземат и таму да се борат за подобрување на нејзините остварувања). Колку компании направиле ИПО? Колку акционерски друштва (каде што нема претежен акционер) има во кои менаџментот не се обидува, по секоја цена, да ја избегне контролата од акционерите? Колку акционерски друштва има каде што на менаџментот му е грижа колкава е цената на акцијата? Колку акционерски друштва има каде што менаџментот е сменет поради слаби резултати и незадоволителен поврат на капиталот на акционерите? Сѐ додека одговорот на овие прашања е „воопшто нема“ или „има незначително“, не може да очекуваме ефикасен пазар на капитал.
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Абе ова грешка ли е, пола саат нема трансакција??
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Некако купувачите и продавачите се далеко со цените, кога отвори од сабајле беа небо и земја разлика :D
Автоматски споено мислење:

 

Attachments

Член од
21 август 2017
Мислења
158
Поени од реакции
133
Ајде некој брокер нека пушти некоја информација што се случува ова што нема тргување што е причината?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.866
Поени од реакции
7.254
Епа Филипче што кажал: Мерките кои се на сила за заштита од коронавирусот ќе траат најмалку до крајот на април, а дали ќе бидат поригорозни или, пак, ќе се попуштат во однос на забраната на движење, ќе покажат анализите на состојбата, рече министерот за здравство

Вас ова ви личи на нормална состојба... најмалку уште 1 месец, државата планира да продолжи со диктатура, со напомена дека уште повеќе ќе применуваат сила и забрани.

Имајте надеж во тие политичарите, тие се докажани професионалци (иако за политичар не ти треба никаква диплома/знаење/искуство)
 
Член од
10 септември 2011
Мислења
38
Поени од реакции
39
Не мора да има посебна причина, едноставно купувачите не сакаат да купат по цената од продавачите и продавачите не секаат да продадат за цената од купувачите.
 
Последно уредено:

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Не мора да има посебна причина, едноставно купувачите не сакаат да купат по цената од продавачите и продавачите не секаат да продадат за цената од купувачите.
Тоа ја поткрепува мојата теза дека голем дел од акционерите не се зависни од парите на берзата и не гледаат да продадат по секоја цена. Исто дека најголем дел од акциите се на луѓе со поголеми проценти во компаниите кои планираат долгорочно да ги чуваат акциите без оглед на цената
 

Kajgana Shop

На врв Bottom