Македонска берза

Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Пак сме најјаката берза на светот. Изгледа изјавата на Црпко сивата еминенција дека годинава ќе фали 60% од буџетот, а дури нема ни откај да се задолжиме за да исполниме половина од дупката ги поттикна инвеститорите да купуваат по која било цена. Можеби пак ќе мора да лижат кајшо плукале дека даноците ќе ги намалат на груевистички нивоа и пак ќе ги зголемат. Барем досега е јасно дека оваа екипа нема срам од ништо.
Автоматски споено мислење:

Боооо, на овие ама им пресушил кеш фондот, а имаа над 20 миљони :shok2:

Ако продолжи вака работава, ќе си турат клуч у брава

Screen Shot 2020-03-31 at 12.08.51.png
Автоматски споено мислење:

Али ова е врв на македонската финансиска неписменост: Инвестициската единица во овој Југоисточна Европа фонд е 45,7. Тоа значи дека од воспоставувањето, за околу десетина години овие „менаџери“ на „инвеститорите“ им ИЗГУБИЛЕ повеќе од половина од вложените пари :tapp: А овие овчички и натаму држат скоро миљон евра кај нив

Screen Shot 2020-03-31 at 12.13.43.png
 
Последно уредено:
Член од
8 јуни 2010
Мислења
80
Поени од реакции
34
Се надевам ќе порасне уште берзава да можам да доиспродадам и тоа што ми остана :) па на раат да си направам дисконтиран шопинг на некој од акцииве покасно :)
 
Член од
16 декември 2019
Мислења
63
Поени од реакции
75
Премногу буквално ме свати :)
Милојко го релативизираше лошиот квартал. Потенцирав дека лош квартал е неземање во предвид на 25% од времето што влијае на годишниот (не)успех.
Не 25/50 не беа апсолутни бројки за тоа колку би паднала економијата и како би се адаптирала.



Сеуште не сме во најголемата економска криза која што се случила. Ама можеби ќе бидеме.
Работниците ќе се вратат на работа во истиот момент кога ќе ја снема забраната. Засега 100% е сигурно дека тоа нема да се случи пред мај.
Tocno kako i sho napisa ova se odnesuva na celata ekonomija i na site kompanii i niz celiot svet.
Toj kvartal ne e 0 tuku e poslab od kvartalite od prethodnite godini kaj povekjeto firmi.
Koga zborime za mislam voglavnom na mbi10 kompaniite. Alk ne e bas nesto mnogu zasegnata od situacijava raboti vo polna parea. Mpt ke ima posleb period no koga ke prekine izolacija i site tie merki gorivo ke se trosi isto kako i porano nema sto da se ceka da se vrakja itn.
Bankite pak ke prodolzat so kreditiranje i toa povekje od bilo koga, a i site momentalno neisplateni rati ite kako ke bidat naplateni.
A ova toma sto kazuva ke bile otpusteni rabotnicite, pa tolku masovni otpustanja bar kaj nas ja seuste ne sum cul deka se slucuvaat ili gresam popravete me?

P.S Momentalnata situacija so korona me pravi optimist deka poleka se smiruva. Sekojdnevno e gore dole istata brojka na novozaboleni nema nekoi drasticni zgolemuvanja kaj nas a eve i italija poleka se oporavuva. E sega problemot e sto vo USA tek ide dunav.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Конкретно кога се дискутира за кварталите, мислам дека во првиот квартал нема драстично да се осети, зошто кај нас до 10ти март како и да немаше никаков економски ефект оваа криза. Но затоа вториот квартал значи од април до јуни мислам ќе биде најкатастрофалниот. Ова го кажувам од аспект дека по кварталните извештаи нема да се добие реална слика на проблемот, затоа што првиот квартал во најголем дел беше сосема нормален
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Конкретно кога се дискутира за кварталите, мислам дека во првиот квартал нема драстично да се осети, зошто кај нас до 10ти март како и да немаше никаков економски ефект оваа криза. Но затоа вториот квартал значи од април до јуни мислам ќе биде најкатастрофалниот. Ова го кажувам од аспект дека по кварталните извештаи нема да се добие реална слика на проблемот, затоа што првиот квартал во најголем дел беше сосема нормален
Moja procenka q2 -4% najmalku
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Сеуште не сме во најголемата економска криза која што се случила. Ама можеби ќе бидеме.
Работниците ќе се вратат на работа во истиот момент кога ќе ја снема забраната. Засега 100% е сигурно дека тоа нема да се случи пред мај.
Еј ако случајно имаш некаква врска со Црпко и те викне за совет немој ништо да му кажуваш, немој никако.

Значи вака, оваа ќе трае најмалку цел Април (епидемијава реално нема да сопре ни 2 месеци во целосен карантин), помина и Март, многу од населението во ЦЕЛ СВЕТ ќе нема пари да си купи храна не па нешто друго, што значи еднинствено што ќе работи турбо е прехрамбената индустрија (оти без неа не се може), со тоа што нема да има пари да си купи храна нема да троши на чоколади (пр. автомобили), што ќе има намалена побарувачка за одредени производи, со намалена побарувачка дали ќе има потреба од толку работници во автомобилската индрустрија, што значи ќе има нови откази и нови екс работници со помалку пари кој ќе трошат само на леб без да трошат на чоколада (пр. облека) и така кругот продолжува....
оваа година на градежништвото пишете му крст, ќе работат колку да преживеат.

И оваа нашава северџанска влада со дупка во буџетот од 2-3 милијарди, од каде мислеш ќе скрати,
немам коментирано ама мислам дека е време да образложам глупостите кој ги тресна,
на Црпко му светнала идеа целата администрација да ја стави на минималец (не дека е нешто лошо ама лош тајминг), ако на пример имаш 50м евра плати за администрацијата (незнам колку се точно кажувам бројќи сликовито да се разбере) со неговиот план треба да падне на 30 милиони, а тие 20 милиони да се закрпи дупката, што значи 20 милиони ќе има помалку во потрошувачката, со што синџирот кој го имало претходно сега ќе се прекине на многу места,
ама еве речеме дека тие 20 милиони се поделат на приватниот сектор, како прво не е можно да се поделат рамномерно на секој, познавајќи го северџанскиот менталитет, парите ќе се делат преку штаП (како и се останато да не набројувам што),
всушност и главните мерки што се најавуваат би биле, во следните 2-3 месеци да не плаќат данок, 50% од придонесите да ги плаќа државата (ама ако ги скратеш пензиите не ти требаат придонеси, уште не и текнало или јас не сум прочитал добро),

но да се вратиме на Црпе и неговите 50% од платата ќе ја плаќа државата со тие 20м,
ако на пример приватниот сектор дава плати 100м, државата 50м, по негова логика, 30м се доволни за администрацијата, 20 милиони за приватните, ама приватните ги преполовиле платите на 50м, што пак фали 50 милиони во потрошувачката, што значи многу ќе одат банкрот.

Мерките што ќе ги предложи владата треба да ја одржат потрошувачката, оние фирми што немаат обрат да добијат некаква помош за трошоците за да не пропаднат,
сите влади така прават, гледаат да ја одржат потрошувачката, во спротивно ќе почне да пука синџирот на потрошувачката, а оваа нашава неписмена влада на милионери, дава предлози за намалување на таа потрошувачка.
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
80
Поени од реакции
34
Две банки, односно Комерцијална банка и ТТК банка сепак известија вчера дека ја поделат како дивиденда заработката од лани и дека тоа е одлука на поголемиот дел од акционерите. Гувернерката смета дека тоа не е голем проблем, но за Фактор вели дека најверојатно другите банки ќе се однесуваат согласно препораката и нема да носат одлуки за поделба на дивиденда.

„Банките во основа се високо капитализирани, секторот ликвиден е, а активата е квалитетна. Нашата препорака беше од аспект на тоа дека треба да сме претпазливи. Затоа сметам дека повеќето банки ќе се однесуваат согласно оваа препорака. Кај тие што одлучиле да делат дивиденда постапката на одлучување кај акционерите веќе била почната и одлучувањето не можело да се запре, вели Бежоска за Фактор.

Според ова освен кај ТТК и КМБ кај останативе дивиденда давање годинава тешко ...
 
Член од
21 август 2017
Мислења
158
Поени од реакции
133
Сите што имате кеш сега, мислете мслку и на сценарио еден понеделник во 08 часот(како што беше веќе далечната 93-94 некој ќе ископа кога беше) имаше девалвација. Ако ги земате сите параметри се надевам дека и овој ќе го земете во предвид. Не сум воопшто паметен што да прави секој и со кешот и со акции и со обврзници. Ајде од старите веќе прозваните претходно нека поделат некое издржано искуство.
 
Член од
20 април 2009
Мислења
123
Поени од реакции
67
Две банки, односно Комерцијална банка и ТТК банка сепак известија вчера дека ја поделат како дивиденда заработката од лани и дека тоа е одлука на поголемиот дел од акционерите. Гувернерката смета дека тоа не е голем проблем, но за Фактор вели дека најверојатно другите банки ќе се однесуваат согласно препораката и нема да носат одлуки за поделба на дивиденда.

„Банките во основа се високо капитализирани, секторот ликвиден е, а активата е квалитетна. Нашата препорака беше од аспект на тоа дека треба да сме претпазливи. Затоа сметам дека повеќето банки ќе се однесуваат согласно оваа препорака. Кај тие што одлучиле да делат дивиденда постапката на одлучување кај акционерите веќе била почната и одлучувањето не можело да се запре, вели Бежоска за Фактор.

Според ова освен кај ТТК и КМБ кај останативе дивиденда давање годинава тешко ...
Soopstenieto kolku sto procitav,nikade ne veli deka ke podelat dividenda tuku deka planiraat da podelat.Toa se dve razlizni raboti. Izgleda vikendov na Cifliganec i Gogovski gakjite im bile puni, pa barale spas so soopstenie da si ja zadrzat akcijata da ne im pagja. Se dodeka ne vidam isplata na dividenda sto tesko se somnevam deka ke ima, stojam na toa deka ova e samo obid preku soopstenie da se ohrabrat akcionerite da ne prodavaat akcii.
 
Последно уредено:
Член од
30 декември 2007
Мислења
761
Поени од реакции
293
Ги најде парите сред емисија и му текна од рака на сите по 100 евра да им даде. А некои на форумов се воодушевени од него

 

Kajgana Shop

На врв Bottom