Македонска берза

Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Dobro e da ima razlicni mislenja i ako bash nekoj me prasha ubavo e i seto ova sto se desi bar da se znae do kaj moze da odi vo ler
Fakt e deka ovaa vlada nemozeshe poveke gomnarii da napravi za da ja srushi berzata ama i so seto toa nekako ne uspevaat ds prodrat kataklizmicki predviduvanja.
Fakt e deka na ovie prostori ima hieni sto ne znaat da ziveat normalno tie se eksperti za lov vo matno !!!
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
а АЛК каде имаат најмногу акции (на 31.12. во вредност преку 1.000.000.000 денари). Што значи “АКО?“ се случи ова, АЛК би одел надоле.
vo takov slucaj samo bi se smenil sopstvenikoot. od vtor stoolb u prv. ne se ponistuvaat akciite. nema zosto da odi nadole.

Колку по белиов свет/Европа има инв.фондови од типот “нова Европа“ и сл. Дали добивањето “датум за датум за датум“ може да значи дека некои од ваквите фондови би вклучиле во своето портфолио и акции од нашава берзичка?
definitivno da. samo mn losh period. site sobiraat kesh za po ''doma'' periodov e registriran najgolem outfloat na kapital od ''emerging markets'' od koga se meri. ke pocekame sa stranski kesh.
nivnite pazari treba da stabiliziraat, pa dostigne nivo od -10-15% od maximum. pa koga ke stane tamu skapo ke pocnat da lovat navaka. ima vreme. ;)
 
Член од
30 април 2018
Мислења
256
Поени од реакции
504
vo takov slucaj samo bi se smenil sopstvenikoot. od vtor stoolb u prv. ne se ponistuvaat akciite. nema zosto da odi nadole.
Nema da se ponishtat, ama na drzavava i treba pari, a ne akcii. Dokolku ova se sluci, drzavata bi gi prodala ovie akcii i od ednas ke se javi mnogu golema ponuda, a ova znaci ...
 
Член од
16 декември 2019
Мислења
63
Поени од реакции
75
True. True.

Пред неколку страни некој пиша еден многу точен термин. Dividend trap.
И изгледа така и се движи берзата. Иницијално сите чекаа дивиденди на крај на април. Почна берзата да шиба надоле. А луѓето ем несакаат да изгубат пари и продаваат, ем ги сакаат тие дивиденди па би се вратиле во прав момент да ги зграпчат :)

А како ќе преживее Макпетрол кога цела држава не мрда и никој не баш троши бензин? Не е битно.
Што ќе прави КМБ што не само што треба да одобри одлагање на исплата на кредити, туку треба и да обезбеди средства за нови кредити кои ќе имаат значително поголем ризик? Дај дивиденда и нека паѓа после колку сака :)

На светско ниво дебатите се вртат повеќе кон тоа дали ќе има рецесија или депресија.
Во МК на никој не му ни текнало да збори за раст. Само најава дека ни фалат милијарди за да излеземе на крај со ова.
Ама битно се очекува берзата да оди горе ;)

Od eden los KVARTAL poradi svetska pandemija nemozete da otpisuvate cela godina na bilo koja kompanija!!Mozebi dobivkite ke bidat pomali dividendite ke bidat pomali no seto toa e i vekje vkalkulirano vo cenite. Bidete realni a ne kako sto kaza @bosko007 pumpaci i kataklizmicari. Koga ke dojdat godisnite izvestai site ke imaat vo predvid deka imalo kriza ne se sekirajte nema da zaboravat, zatoa i mislam deka cenive momentalno se na solidno nivo za vlez.
 
Последно уредено:
Член од
21 август 2017
Мислења
158
Поени од реакции
133
Комерцијална банка АД Скопје ја известува јавноста дека во изминатиот период преку берзански трансакции правното лице Адора Инженеринг ДООЕЛ Експорт - Импорт Скопје се стекна со 1.651 обични акции издадени од Комерцијална банка АД Скопје. Правното лице Адора Инженеринг ДООЕЛ Експорт-Импорт Скопје заедно со поврзаните лица поседува вкупно 293.023 обични акции, односно има учество од 12,86% во основната главнина на Комерцијална банка АД Скопје.
Објавено на: 30.03.2020 14:42:59

Комерцијална банка АД Скопје ја известува јавноста дека во изминатиот период преку берзански трансакции правното лице Адора Инженеринг ДООЕЛ Експорт - Импорт Скопје се стекна со 10.592 обични акции издадени од Комерцијална банка АД Скопје. Правното лице Адора Инженеринг ДООЕЛ Експорт-Импорт Скопје заедно со поврзаните лица поседува вкупно 291.372 обични акции, односно има учество од 12,78% во основната главнина на Комерцијална банка АД Скопје.
Објавено на: 16.03.2020 15:47:18

Може ли некој да ми објасни зошто баш денес Адора купила 1651 иако кога проверував вчера се истргувани 1355 акции ова изгледа е земено сумарно вчера и претходните денови, последна информација за Адора е на 16.03.2020 кога исто така се стекнува со 10.592 акции.

П.С. Инаку и азија денес е повеќе зелена од вчера.
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
Добро утро, еве податоци од кинекото производство...


"Factory activity in China unexpectedly expanded in March from a collapse the month before, but analysts caution that a durable near-term recovery is far from assured as the global coronavirus crisis knocks foreign demand and threatens a steep economic slump.
China's official Purchasing Managers' Index (PMI) rose to 52 in March from a plunge to a record low of 35.7 in February, the National Bureau of Statistics (NBS) said on Tuesday, above the 50-point mark that separates monthly growth from contraction."

 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Ај и ја да напишам едно, што би било - кога би било...

Како една алтернатива која верувам дека ја размислува Bugs Bunny за да ја реши дупката во буџетот поради вирусов е веројатно измена на Законот за пензиско и враќање на едностолбен систем. Со тоа државата би ги присвоила (национализирала) средствата во вториот пензиски столб кои се во трите фонда. Ова не е толку невообичаена пракса и се има случено и во други земји во минатото, а јас ја гледам како едно од единствените решенија на оваа ситуација (која не знам дали Bugs ја сфаќа колку е сериозна од економски аспект).
Прашањето е како би влијало ова на берзата и на цените на одделни акции. Прво, ако ова се случи, на подолг рок ќе значи помал притисок на побарувачката и веројатно поефтини акции, а на краток од тоа што го гледав во нивните извештаи најмногу би влијаело на АЛК каде имаат најмногу акции (на 31.12. во вредност преку 1.000.000.000 денари). Што значи “АКО?“ се случи ова, АЛК би одел надоле.

И уште едно друго размислување. Колку по белиов свет/Европа има инв.фондови од типот “нова Европа“ и сл. Дали добивањето “датум за датум за датум“ може да значи дека некои од ваквите фондови би вклучиле во своето портфолио и акции од нашава берзичка?
Национализација на вториот столб би била една толку паметна и државничка одлука, што кога тоа би го направил Зајко, јас дури и би гласал за СДС. Пензиите ионака 45% се дотираат од буџетот, а тие пари владата ги позајмува преку обврзници што приватните пензиски фондови ги купуваат и преку кредити од банките од депозитите што фондовите ги оставаат. Практично, наместо парите директно да се уплаќаат во Фондот за ПИО, тие преминуваат преку посреднички систем што годишно наплаќа провизија од 10 миљони евра! :tapp:

Во приватните фондови и регулаторот веројатно има околу 200 вработени, а просечните плати се околу 100.000 денари. Тој систем треба целосно да се распушти, а 75% од уплатите од вториот столб да идат директ во Фондот за ПИО, а 25% по автоматизам во индексни фондови, како што и сега идат.

Што се однесува до странците, од берзанските извештаи може да се види дека странци овдека одамна нема. Сите ја напуштија игранката на цени пониски од овие, што требаше на сите да им биде сигнал дека орото у неповрат го водат разноразни чифлиганци.
 
Член од
21 август 2017
Мислења
158
Поени од реакции
133

Овој коефициент е доста голем, обично оди негде под 25 сега е дупло 57 и разбирливо е со оглед дека има голем страв овие денови, кој игра на странски берзи нека го гледа и овој индекс.
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
skoro 20% rast za 2 dena kaj blue chips na mse. Si gazime :)
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Od eden los KVARTAL poradi svetska pandemija nemozete da otpisuvate cela godina na bilo koja kompanija!!Mozebi dobivkite ke bidat pomali dividendite ke bidat pomali no seto toa e i vekje vkalkulirano vo cenite. Bidete realni a ne kako sto kaza @bosko007 pumpaci i kataklizmicari. Koga ke dojdat godisnite izvestai site ke imaat vo predvid deka imalo kriza ne se sekirajte nema da zaboravat, zatoa i mislam deka cenive momentalno se na solidno nivo za vlez.
Досега е еден лош квартал не за една туку за (скоро) сите компании. Не само кај нас, туку буквално во цел свет.
Еден квартал е четвртина година. Тоа е отпишување на 25% од годината.
Ако се прелее на два квартали, тоа е отпишување на 50% од годината.

Какви ќе бидат дивидендите следна година рано е да се каже. Секако ќе се движат од помали, па надоле.

Цените на МСЕ во моментот се ептен волатилни. Најобични информации предизвикуваат шокови нагоре-надоле по максималните 10%. Од една страна многу луѓе излегоа и имаат свеж капитал на кој немаат што да му прават. Од друга страна е период на дивиденди.

НБРМ даде препорака да не се даваат дивиденди. Сите акции вртоглаво тргнаа надоле.
Први кои решија да ја послуѓаат НБРМ се ТНБ. Се виде што се случи со нивните акции. Потонаа.
Вчера КМБ објавија дека нема да ги слуѓаат НБРМ, акциите денес рипнаа скоро 10% горе во првиот саат.
Тоа е јасен сигнал дека малкуте инвеститори кај нас се во периодов многу-многу сензитивни на информација дивиденда.

Токму поради оваа хиперсензитивност на информации, случувањата на берза на дневна основа во наредниот период се лотарија. Можна е релативна стабилизација во април со паѓање во мај. Можно е тркалање нагоре-надоле. Можно е... се што ќе посакаш :)

Што се однесува до вредноста на самите компании, ова тонење не ја отсликува нивната права моментална вредност. Точно е дека цените за влез во повеќето се супер. Но, вистинската „коцка“ не е за нивната моментална вредност, туку за нивната идна вредност. Односно влогот буквално се врти околу тоа „Колку ќе трае пандемијата?“.
Ако трае пократко, се ќе биде ОК. Може секоја здрава компанија да се опорави релативно брзо.
Ако трае долго, и најстабилната компанија ќе изгуби поголем дел од вредноста.
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Еден квартал е четвртина година. Тоа е отпишување на 25% од годината.
Ако се прелее на два квартали, тоа е отпишување на 50% од годината
Ne e bash cista matematika taka... imas prinudni odmori sto rabotnata sila nema da moze da koristi vo drugiot del od godinata, ne e otiden cel kvartal na 0, i drugi faktori koi ne si gi zemal vo predvid.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.067
Поени од реакции
3.213
За жал ова е точно, што е малку трагикомично ама ЈБГ тоа тие е таа волшебна Македонија.

Неможам да сватам што сака ТТК банка да направи, дава дивиденда 30% во однос на претходните години односно 37 ден , демек сега треба акцијата заради дивидендата да рипне 10% јеееее. :tapp::tapp::tapp:
ТЕТЕ од кај ќе исплати дивиденда ако не земе од ТТК.
И уште едно друго размислување. Колку по белиов свет/Европа има инв.фондови од типот “нова Европа“ и сл. Дали добивањето “датум за датум за датум“ може да значи дека некои од ваквите фондови би вклучиле во своето портфолио и акции од нашава берзичка?
Ако начекат ефтини акции би влегле, онака никако,
како за пример земете ја Шпаркасе и Сосиете направија зделка за 25% помалку од сите што прогнозиравме, па сега одат уште подоле со процената и кога ќе ги спојат следната година нема да ја проценат ни 3000, така и тие фондови ќе зимат само што е ефтино, колку да се знае нема шанси да купуваат КМБ на 5000.
Досега е еден лош квартал не за една туку за (скоро) сите компании. Не само кај нас, туку буквално во цел свет.
Еден квартал е четвртина година. Тоа е отпишување на 25% од годината.
Ако се прелее на два квартали, тоа е отпишување на 50% од годината.

Какви ќе бидат дивидендите следна година рано е да се каже. Секако ќе се движат од помали, па надоле.
Тој лош квартал ќе ја урне целата економија, сметај дека ќе треба време додека се стабилизира пазарот, имаш многу отпуштени работници кој сигурно утре нема да ги викнат одма на работа, што значи кредити нема да се наплаќаат и по кризата, што значи ќе нема потрошувачка на моногу производи оти нема да има пари народот, оваа е најголемата економска криза што се случила, така да со сигурност може да се прогнозира дека во следната година дена ќе биде многу тешко на економски план.
 
Член од
21 август 2017
Мислења
158
Поени од реакции
133
NLB со 10% денес ја затвори берзата сега за сега
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Ne e bash cista matematika taka... imas prinudni odmori sto rabotnata sila nema da moze da koristi vo drugiot del od godinata, ne e otiden cel kvartal na 0, i drugi faktori koi ne si gi zemal vo predvid.
Премногу буквално ме свати :)
Милојко го релативизираше лошиот квартал. Потенцирав дека лош квартал е неземање во предвид на 25% од времето што влијае на годишниот (не)успех.
Не 25/50 не беа апсолутни бројки за тоа колку би паднала економијата и како би се адаптирала.

Тој лош квартал ќе ја урне целата економија, сметај дека ќе треба време додека се стабилизира пазарот, имаш многу отпуштени работници кој сигурно утре нема да ги викнат одма на работа, што значи кредити нема да се наплаќаат и по кризата, што значи ќе нема потрошувачка на моногу производи оти нема да има пари народот, оваа е најголемата економска криза што се случила, така да со сигурност може да се прогнозира дека во следната година дена ќе биде многу тешко на економски план.
Сеуште не сме во најголемата економска криза која што се случила. Ама можеби ќе бидеме.
Работниците ќе се вратат на работа во истиот момент кога ќе ја снема забраната. Засега 100% е сигурно дека тоа нема да се случи пред мај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom