Македонија - политика - Србија: Нерешени прашања

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 февруари 2008
Мислења
33
Поени од реакции
0
Ma cekaj, koj si be ti da zboruvash za moja tatkovina i sto kur ja meshah srbija vo muabetov.
Znaci ako ne si albanofil i sto sakam sozivot so vas znaci sum srboman, ma ajde brishi od tuka.
odprethodnite postovi sto gi imas napisano tesko deka sakas sozivot taa prikazna na nekoj drug da ja raskazes
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
За мене тој дел ќе остане српски...не дека сум за нив,ич не ги сакам заради Црквата но тоа е јадрото на Србија и нема право никој да ја оттуѓува таа територија
 
Член од
3 февруари 2008
Мислења
255
Поени од реакции
1
За мене тој дел ќе остане српски...не дека сум за нив,ич не ги сакам заради Црквата но тоа е јадрото на Србија и нема право никој да ја оттуѓува таа територија
Како не ги сакаш, просто свршуваш кога ќе го слушнеш зборот СВРБИЈА. Ај сеа признај и пола ти се простува.
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Како не ги сакаш, просто свршуваш кога ќе го слушнеш зборот СВРБИЈА. Ај сеа признај и пола ти се простува.
Хе хе дечко опасен...јас на што свршувам моја работа,го кажав моето мислење ако не ти се допаѓа пријатно не дофрлај безвезе...не ме интересира ништо друго освен Македонија и многу презирам србомани,бугаромани....и слично,но што е право право е...јас не сум се откажал и од нашите етнички територии така да во овој момент мислам дека на Србите им е нанесена неправда и јас сум со нив...
 
Член од
3 февруари 2008
Мислења
255
Поени од реакции
1
Хе хе дечко опасен...јас на што свршувам моја работа,го кажав моето мислење ако не ти се допаѓа пријатно не дофрлај безвезе...не ме интересира ништо друго освен Македонија и многу презирам србомани,бугаромани....и слично,но што е право право е...јас не сум се откажал и од нашите етнички територии така да во овој момент мислам дека на Србите им е нанесена неправда и јас сум со нив...

Ме заболе десниот крајник дали им е нанесена неправда! И на нас со Букурешкиот договор ни беше нанесена неправда па никому ништо. И нас не ни ја признаваат црквата па пак ништо. Така да кој ги таласа, можат само да седат и да патат у Белградски пашалак.
 
Член од
17 февруари 2008
Мислења
33
Поени од реакции
0
Хе хе дечко опасен...јас на што свршувам моја работа,го кажав моето мислење ако не ти се допаѓа пријатно не дофрлај безвезе...не ме интересира ништо друго освен Македонија и многу презирам србомани,бугаромани....и слично,но што е право право е...јас не сум се откажал и од нашите етнички територии така да во овој момент мислам дека на Србите им е нанесена неправда и јас сум со нив...
po stomislis deka e zemeno nepravedno aj kazi zostomislis taka... malce po opsirno?
 
Член од
20 јули 2006
Мислења
260
Поени од реакции
10
Aj ti malce poopshirno zashto pa mislish deka pravedno e zemeno.Mene i drugo ne mi e jasno,aj za Srbija kako drzava pa nekako ama kako be nikomu ne mu e gajle za tie Srbi shto ziveat na Kosovo;za niv pravedno li e?I kje zborat po zapad na Albancite ova im se praelo ona im se praelo, a shto im se prai na Srbite na Kosovo sega?Zarem ne e implicitno etnicko cistenje megju drugoto.Nego pak kje recam ko shto kazav,raduvajte se ama od utre na americka pesna kje igrate,a na niv ama bash im e gajle,nashle ovci kje gi strizat vo svoja korist.
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
448
Поени од реакции
51
албанците секоја нека им е чест..холивуд неможе да глуми подобро...треба школа да земаат од нив..изглумија црвен картон во шеснаесетник против србија..не само играч што им исклучија туку и пеналот го шутнаа добро...статива гол...а ти косова да не си случајно од приштина пратен да ги застапуваш на форумов...гледам многу стручен си..ако си на правен факултет сигурно ке докторираш на темава...
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Aj ti malce poopshirno zashto pa mislish deka pravedno e zemeno.Mene i drugo ne mi e jasno,aj za Srbija kako drzava pa nekako ama kako be nikomu ne mu e gajle za tie Srbi shto ziveat na Kosovo;za niv pravedno li e?I kje zborat po zapad na Albancite ova im se praelo ona im se praelo, a shto im se prai na Srbite na Kosovo sega?Zarem ne e implicitno etnicko cistenje megju drugoto.Nego pak kje recam ko shto kazav,raduvajte se ama od utre na americka pesna kje igrate,a na niv ama bash im e gajle,nashle ovci kje gi strizat vo svoja korist.
Некоj беше ли го гаjле за албанците от 1990-1999 година,та сега да го е гаjле за србите тамо?Србиja сама си го направи това и сега ке треба да лиже рани.Убаво и беше на србиja кога касаше преди години територии от саседите си и техни малцинства беха во неjни граници.Има Бог и ке им го врати!
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Некоj беше ли го гаjле за албанците от 1990-1999 година,та сега да го е гаjле за србите тамо?Србиja сама си го направи това и сега ке треба да лиже рани.Убаво и беше на србиja кога касаше преди години територии от саседите си и техни малцинства беха во неjни граници.Има Бог и ке им го врати!
Vas vi vrati za sve, zatoa vi se namaluva narodot sekoja godina najmnogu od site.
Vie uste malce ke bidete malcinstvo a turcite vo mnozinstvo.
 
Член од
17 февруари 2008
Мислења
33
Поени од реакции
0
Aj ti malce poopshirno zashto pa mislish deka pravedno e zemeno.Mene i drugo ne mi e jasno,aj za Srbija kako drzava pa nekako ama kako be nikomu ne mu e gajle za tie Srbi shto ziveat na Kosovo;za niv pravedno li e?I kje zborat po zapad na Albancite ova im se praelo ona im se praelo, a shto im se prai na Srbite na Kosovo sega?Zarem ne e implicitno etnicko cistenje megju drugoto.Nego pak kje recam ko shto kazav,raduvajte se ama od utre na americka pesna kje igrate,a na niv ama bash im e gajle,nashle ovci kje gi strizat vo svoja korist.
jas mislam deka e pravedno da nesakas da zivees sotoj sto te ubival(zeni deca i stari) toj sto ti idel doma te tepal zatoa sto si bil albanec toj stoti negiral sve sto etvoe ne sopolitika tuku sosila.. kazi miti zosto makedonija stana nezavisna i ne ostana pod srb ija.. koga se tie nevini zosto ratuvaa vo slovenia hrvatsa bosna i kosvo..? se sekavas makedonija bese pokraina narecena od srbite dolgo vremeposle priznaa repubika zatoa ne tresi zeleni tuka
 
Член од
3 февруари 2008
Мислења
255
Поени од реакции
1
Aj ti malce poopshirno zashto pa mislish deka pravedno e zemeno.Mene i drugo ne mi e jasno,aj za Srbija kako drzava pa nekako ama kako be nikomu ne mu e gajle za tie Srbi shto ziveat na Kosovo;za niv pravedno li e?I kje zborat po zapad na Albancite ova im se praelo ona im se praelo, a shto im se prai na Srbite na Kosovo sega?Zarem ne e implicitno etnicko cistenje megju drugoto.Nego pak kje recam ko shto kazav,raduvajte se ama od utre na americka pesna kje igrate,a na niv ama bash im e gajle,nashle ovci kje gi strizat vo svoja korist.
Ништо не ми мења дали нешто им се случува на Србите или не.
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Не ги читав претходните страници, можеби се повторувам со нечие мислење, ама би почнал вака:

Според уставот на СФРЈ од 1974та сите федерални единици имаат право да решаваат за својата независност (СФРЈ како што знаеме беше федерација составена од 6 републики и 2 автономни покраини, тоа се Војводина и Косово, а тука не е дефинирано дали и тие се вбројуваат како федерални единици со што би имале право на самоодлучување иако звучи логично да е така). Од друга страна Косово по распадот на СФРЈ станува дел од нова држава (СР Југославија, сега Србија) со нов устав така што оној стариот не важи и правно ова отцепување не држи.
Ама зарем би било подобро да се форсира една огромна маса на луѓе да остане под Србија на територија (АП Косово) на која безбедносните сили на Србија немаат пристап и тешко дека би можеле да имаат, а сите тие луѓе се изјасниле за независност и во иднина да гледаме само нови конфликти, насилство и мировни мисии (?) Никој не е доволно паметен да каже што е попаметно. Ако се стремиме за целосна Евро Интеграција на Балканот, влез во Нато обединета Европа тогаш Косово и Србија повторно ќе бидат дел од една иста заедница, Европската Унија.



Што се однесува до нашиот став по ова прашање, мора да играме мудро. Се работи за две соседни територии со кои сме поврзани пред се економски и политички, а било кое решение ќе ни ги расипе односите со едните или другите. Затоа да го направиме тоа што најмногу и одговара на Македонија, а не на српските или албанските интереси. Во случајов Владата игра мудро, ги следи состојбите и чека како ќе се развива ситуацијата. Со оглед на тоа што нашата надворешна политика ја градиме врз основа на САД и ЕУ, а 25% од нашата популација јавно го прославуваше прогласувањето на независноста доста веројатно е дека ќе го признаеме Косово.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom