Македонија под српска окупација

Член од
7 декември 2019
Мислења
3.947
Поени од реакции
6.677
Од сите аутистични теории што сум ги изначитал од кога се приклучив на форумов, оваа ја зема тортата.

Што те натерало на ова мислење пиле шарено?
Тебе аутист да не те викаа како мал?
Се ти е аутистично, сибеш векот!
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.523
Поени од реакции
5.841
Од сите аутистични теории што сум ги изначитал од кога се приклучив на форумов, оваа ја зема тортата.

Што те натерало на ова мислење пиле шарено?
Првата линија на одбрана е или морале така да се пишат или Бугаритр ги прелажале. Кога таа ќе се соголи, втората линија е уствари Бугари не постојат. Кога и таа ќе колабира оди последната Бугарите се Татари, монголоиди, друга раса и кога и тоа почнува да паѓа, доаѓа сочна пцовка и крај на дискусијата.

Секогаш ист шаблон без грешка.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
2.537
Поени од реакции
4.353
Прегледај го приврзокот 307943

Ај на здравље со презимињата... една слика милион зборови.
Четнички гомнарии. Фоткава од каде е, од Сурдулица?
Него дај пример како тоа, да кажеме, Крушево било модернизирано, средено, пицнато за време на србијанската злочиначка окупација?
Србите како геноциден народ не се особено познати по модернизирање или воведување на културни институции.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.810
Поени од реакции
4.329
Четнички гомнарии. Фоткава од каде е, од Сурдулица?
Него дај пример како тоа, да кажеме, Крушево било модернизирано, средено, пицнато за време на србијанската злочиначка окупација?
Србите како геноциден народ не се особено познати по модернизирање или воведување на културни институции.
Одамна те нема да ми се закачиш на курац… инаку фоткава е од прилепско, каде што марко мрњавчевиќ или нашироко познат како крале марко владеел пред турците, знам не ти одговара ама како е така е, и да пак ке ти кажам да не биле србите сега ке си најверојатно бугар евентуално турчин и ке се клањаш у џамија, говно провокатарско.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
2.537
Поени од реакции
4.353
Одамна те нема да ми се закачиш на курац… инаку фоткава е од прилепско, каде што марко мрњавчевиќ или нашироко познат како крале марко владеел пред турците, знам не ти одговара ама како е така е, и да пак ке ти кажам да не биле србите сега ке си најверојатно бугар евентуално турчин и ке се клањаш у џамија, говно провокатарско.
Турците биле тука 550 години и сепак не го направиле населението турско, додека четниците за само 29 години насилно измениле презимиња, населувале колонисти, правеле најстравични злочини, клање на секој чекор, силувања и затварања, се обиделе да го избришат македонството од светот.
Но како и секој четнички проект, така и овој не успеал. Србијанците се познати по тоа што се ултимативни лузери, никогаш не успеале во ништо освен повремено клање.

Сето тоа се непобитни факти, нема место за навреди и нервоза, ти и твојата породица треба да сте среќни што немате проблеми тука, како потомци на насилно наметнати колонисти, локалново население е повеќе од фер и коректно према потомците на колонизаторите. Наместо тоа да го цените вие го негирате постоењето на македонскиот народ!
 
Член од
18 јуни 2021
Мислења
68
Поени од реакции
48
Првата линија на одбрана е или морале така да се пишат или Бугаритр ги прелажале. Кога таа ќе се соголи, втората линија е уствари Бугари не постојат. Кога и таа ќе колабира оди последната Бугарите се Татари, монголоиди, друга раса и кога и тоа почнува да паѓа, доаѓа сочна пцовка и крај на дискусијата.

Секогаш ист шаблон без грешка.
Дека не постојат ми е досега омилената.

“Абе шо да ти кажам Пацо, Бугарите да то биле привиденија, абе фатаморгана да сибат веко”
Автоматски споено мислење:

Одамна те нема да ми се закачиш на курац… инаку фоткава е од прилепско, каде што марко мрњавчевиќ или нашироко познат како крале марко владеел пред турците, знам не ти одговара ама како е така е, и да пак ке ти кажам да не биле србите сега ке си најверојатно бугар евентуално турчин и ке се клањаш у џамија, говно провокатарско.
Шо е филмот со Прилеп и србомани никогаш не ми стана јасно, ај да беше Куманово ќе сватев, ама Прилеп од каде.
 
Последно уредено:

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.523
Поени од реакции
5.841
Дека не постојат ми е досега омилената.

“Абе шо да ти кажам Пацо, Бугарите да то биле привиденија, абе фатаморгана да сибат веко”
Автоматски споено мислење:Шо е филмот со Прилеп и србомани никогаш не ми стана јасно, ај да беше Куманово ќе сватев, ама Прилеп од каде.
Мислам дека pixa е грешка. Џорџе Цветковиќ е српски војвода од Лабуништа, така што гробот не е во прилепско.

Инаку, прилепските србомани се поврзани со Порече и Азот. Селата таму кон Порече, сега што се во општина Долнени се најмногу србомански. Плус веројатно доста се одело од таму на гурбет во Србија. Така е создадена и србоманската енклава во Дримкол.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.810
Поени од реакции
4.329
урците биле тука 550 години и сепак не го направиле населението турско, додека четниците за само 29 години насилно измениле презимиња
ти гледаш од која година прво датира споменикот?
Сето тоа се непобитни факти, нема место за навреди и нервоза, ти и твојата породица треба да сте среќни што немате проблеми тука, како потомци на насилно наметнати колонисти, локалново население е повеќе од фер и коректно према потомците на колонизаторите. Наместо тоа да го цените вие го негирате постоењето на македонскиот народ!
па ке те прашам едн споменик, црква, манастир, гроб во име и за слава на макединизмот пред 45`, немој да ми тупиш како во претходни теми, а нормално сите тие биле четнички колонисти како Мицко Кртиќ, Јован Бабунски, Довенски, Петко Илиќ Муса, Ѓорѓе Скопљанче... се ова комунисти само што случајно биле родени тука пред колонистите да дојдат во Валандово и Дојран.
Автоматски споено мислење:

Мислам дека pixa е грешка. Џорџе Цветковиќ е српски војвода од Лабуништа, така што гробот не е во прилепско.

Инаку, прилепските србомани се поврзани со Порече и Азот. Селата таму кон Порече, сега што се во општина Долнени се најмногу србомански. Плус веројатно доста се одело од таму на гурбет во Србија. Така е создадена и србоманската енклава во Дримкол.
Моја информација е дека од прилепско, али добро неека биде и од струшко секако е на југ на денешна македонија.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
3.947
Поени од реакции
6.677
@pixa што ти е поентата?
Дека све је ово србија? Не те разбирам!
Јас по мајка сум од бивша колонистичка фамилија, кои се откажале да спроведуваат големосрПство во Мк.
Нормално Мк си ја доживувам како родина и јас во неа како Македонец.
Не како изгубена бановина :cautious:
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.810
Поени од реакции
4.329
@pixa што ти е поентата?
Дека све је ово србија? Не те разбирам!
Јас по мајка сум од бивша колонистичка фамилија, кои се откажале да спроведуваат големосрПство во Мк.
Нормално Мк си ја доживувам како родина и јас во неа како Македонец.
Не како изгубена бановина :cautious:
Поента е во 2021 година има македонци и тоа никој не може да ви го оспори, тоа е субјективно чуство на секој поединец, дури и има оние што се осеќаат како југословени а таква држава повеќе не постои, но факт е дека во средновековието на оваа територија имало славјанско население кое се поистоветувало со срби и бугари, но не и со некакви македонци, факт е дека по доаѓање на турците оваа територија потпаѓа под турска окупација и толку е угнетувано населението и онеписменувано што истите се одржале врз основа на културолошките вредности како православието, крсната слава и митовите за краљевиќ марко, косовски бој, милош обилиќ..., факт е дека уште во 19 век се појавуваат четнички војводи родени во велес,, скопје, кратово, куманово, тетово, кичево, струга, прилеп кои се борат за србија и во име на србија, исто има и за бугарија, факт е дека каде и да погледнеш во денешна македонија ке најдеш културно наследство од срби, византијци, антички грци и турци , факт е дека оваа територија ја ослободува српска војска и вложува во неа, не знам за друг пример окупатор да вложува во население и инфраструктура и за на крај факт е дека денешна македонија настанува 45 година како резултат на комунистичкото движење и не знам зошто би се некој вреѓал од истото, едноставно ова се историски факти и тоа е тоа, а да повржуваш денешни македонци со атнички македонци е во најмала рака дебилна работа, а при тоа да знаеш дека александар велики пишувал на грчки, ширел грчка култура...
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
3.947
Поени од реакции
6.677
Исто е дебилно ако не и повеќе да негираш постоење на Македонци и да ја враќаш историјата назад! И се' додека српското присуство и вложување овде го поистоветуваш со персони како Јован Бабунски, за мене ќе бидеш националист и кукавичјо јајце!
Додека вие и бугарите избивате права врз Македонија, успеавте да го изгубите Косово, а кај е да е спасувајќи не, ќе не удавите и нас! Ја терате водата на млин на брајчата и гејците:mad: Секаде терате иста агенда, вашата големодржавност труе и во Босна и во Црна гора не само кај нас!
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.523
Поени од реакции
5.841
Моја информација е дека од прилепско, али добро неека биде и од струшко секако е на југ на денешна македонија.
Би требало да е од Лабуништа. Датумите на раѓање и смрт, титулата и името и презимето одговараат на Ѓорѓе Цветковиќ од Лабуништа. Не е ваљда дека ќе го погребувале во прилепско, иако секако може да сум грешка.

Има енклава таму во областа Дримкол која е меѓу струшко и дебарско каде што селата биле 50/50 Егзархија и Патријаршија. Моја претпоставка е декаима улога нивното генерациско печалбарство во Србија бидејќи се енклава окружена со Егзархисти околу, а и самиот крај бил барем 50/50.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.810
Поени од реакции
4.329
Исто е дебилно ако не и повеќе да негираш постоење на Македонци и да ја враќаш историјата назад! И се' додека српското присуство и вложување овде го поистоветуваш со персони како Јован Бабунски, за мене ќе бидеш националист и кукавичјо јајце!
Додека вие и бугарите избивате права врз Македонија, успеавте да го изгубите Косово, а кај е да е спасувајќи не, ќе не удавите и нас! Ја терате водата на млин на брајчата и гејците:mad: Секаде терате иста агенда, вашата големодржавност труе и во Босна и во Црна гора не само кај нас!
очиглендо погрешно ме имаш сфатено, јас зборувам со факти ти мислиш терам големо српска агенда... од фактите што ги набројав кажи еден кој не е точен јавно ке ти се извинам.
 
Член од
18 јуни 2021
Мислења
68
Поени од реакции
48
Поента е во 2021 година има македонци и тоа никој не може да ви го оспори, тоа е субјективно чуство на секој поединец, дури и има оние што се осеќаат како југословени а таква држава повеќе не постои, но факт е дека во средновековието на оваа територија имало славјанско население кое се поистоветувало со срби и бугари, но не и со некакви македонци, факт е дека по доаѓање на турците оваа територија потпаѓа под турска окупација и толку е угнетувано населението и онеписменувано што истите се одржале врз основа на културолошките вредности како православието, крсната слава и митовите за краљевиќ марко, косовски бој, милош обилиќ..., факт е дека уште во 19 век се појавуваат четнички војводи родени во велес,, скопје, кратово, куманово, тетово, кичево, струга, прилеп кои се борат за србија и во име на србија, исто има и за бугарија, факт е дека каде и да погледнеш во денешна македонија ке најдеш културно наследство од срби, византијци, антички грци и турци , факт е дека оваа територија ја ослободува српска војска и вложува во неа, не знам за друг пример окупатор да вложува во население и инфраструктура и за на крај факт е дека денешна македонија настанува 45 година како резултат на комунистичкото движење и не знам зошто би се некој вреѓал од истото, едноставно ова се историски факти и тоа е тоа, а да повржуваш денешни македонци со атнички македонци е во најмала рака дебилна работа, а при тоа да знаеш дека александар велики пишувал на грчки, ширел грчка култура...
Се согласувам со историските факти кои ги изведе, но не со тоа што сублиминално го сугестираш дека во македонија имало некое многубројно население кое се декларирало за србско до 1913та.

Сите тие војводи се исклучоци кои се производ на (неуспешната) србска пропагандна машинерија од 19ти век. Имаш војводи славјани од македонија кои се борат за грчките интереси и имаат хеленизирани имиња, но исто како со србските немаат некое клучно значење или историски успех.

Доколку би било поинаку населението на вардарска македонија комплетно би се србизирало за време на србската окупција после првата балканска војна и не би издржало ни да стигни до фазата на македонизација од комунистите.

Самиот факт што воопшто постои македонска нација во вардарска македонија контрадиктира било каква теорија за србско потекло или некое темелно србство на ова население, и сите тие -ич војводи се само историски куриозитет за чисто надворешна пропаганда.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom