Македонија или Северна Кореја - химната ги буди секое утро граѓаните на Ново Лисиче

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Ништо значи, не ти се оставаат пари?
кои бе пари?? јас не сум член на партија и сум во Македонија
чекам боранијата да падне на 40 денари (последна берба потврда посува) и 3 ручеци со кило прам, појќе вода еден компир брашно да згусне.....
Вчерашен леб 16 денари, околу куќа (напраена во златните времиња на СФРЈ сега не мом крово да го подзакрпам течи и прокиснува) посадив блитва, има на пролет тро штаве, коприви и сркај манџи или замеси в комад
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.235
Поени од реакции
26.069
кои бе пари?? јас не сум член на партија и сум во Македонија
чекам боранијата да падне на 40 денари (последна берба потврда посува) и 3 ручеци со кило прам, појќе вода еден компир брашно да згусне.....
Вчерашен леб 16 денари, околу куќа (напраена во златните времиња на СФРЈ сега не мом крово да го подзакрпам течи и прокиснува) посадив блитва, има на пролет тро штаве, коприви и сркај манџи или замеси в комад
Не е проблем, стигни некако до Кичево со автостоп, за натаму јас ќе преземам. Таман ќе се разубедиш за некои работи, а и може ќе најдеме некоја Шпреса што личи не личи на четник, за плодење.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Не е проблем, стигни некако до Кичево со автостоп, за натаму јас ќе преземам. Таман ќе се разубедиш за некои работи, а и може ќе најдеме некоја Шпреса што личи не личи на четник, за плодење.
Не бе кај одам јас поназапад од Ресен, то е се друга територија, друг народ други закони други знамиња и химни. Не можеш да ме прелажиш мене, јас само еднаш гласав во животто и само ради жената на кандидатот шо ми беше многу секси и јебозовно дур стоеше до него на митинг.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.235
Поени од реакции
26.069
Не бе кај одам јас поназапад од Ресен, то е се друга територија, друг народ други закони други знамиња и химни. Не можеш да ме прелажиш мене, јас само еднаш гласав во животто и само ради жената на кандидатот шо ми беше многу секси и јебозовно дур стоеше до него на митинг.
Шпреси сакаат воспитани, културни и грацки деца. Размисли, нема што да изгубиш.
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Има многу за цитирање, да не праам гужва ваќа ќе пишам. Главно од Inglourious Basterd би биле цитатите инаку.

*чкарт мапа
----------------ШКОЛО-------------------- (кај што е кецот е снимано одприлика)

улица
------------------------------------------------
|||||||| |||||||||| |||||||||||||||||||||||||(црвена)
|||||||| |||||||||| ||||||||||||||||||||||||
||||||||
|||||||| ||||||||||||||||| |||||||||||
(бела) ||||||||||||||||1 |||||||||||(црвена)
(бела) |||||||||||



Сите згради што се во околината на училиштето се или поблиску или исто оддалечени. Како црвено-сивите што се снимени има уште ама тие се десно, незнам како се слуша натака, само знам дека ехо. Слично и за белите, лево има уште 5 згради од различна големина од кои 3 излегуваат директ на улицата. Позади школото има и ќуќи, дел во изградба (имаат мешано прсти во земјиштето нашиве омилени политичари, ептен е погодно ама за тоа другпат).

Да не го дрвам многу со непотребни информации, ќе преминам на поентата. Црвените згради се полупразни, но белите се полни, слободно можам да речам дека над 50 посто од становите имаат мали деца. Уствари цело маало е полно со мали деца. Прво беше химната секој понеделник, ај океј. Ама кога свечена песна пушташ секој ден, нешто дефинитивно не е како што треба.


Инаку, химната се пушта некои 5 минути пред осум и притоа гласноста е рандом. Има денови кога не ме разбудила, има денови кога ќе ја пуштат макс па ќе намалат, ама џабе кога пола маало е веќе будно.

*just for the record, таму кај што е снимано видеото дури е и тивко, кај другите згради е минимум дупло појако, затворени прозорци или не.

И за крај. Немам ништо против химната и слични патриотски ствари, ама будење на пола маало од понеделник до петок заради нечија идеја за патриотизам кај децата не. Остај тоа, Аеродром како населба е причично патриотски расположена против Албанците, не гледам некоја посебна потреба за вакви мерки освен курчење по партиските штабови. Дур не ме чепкаат директно нека праат какви сакаат дебилни ствари за да си го задоволат егото и се покажат пред шефовите ама ова е претерано. Толку.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.378
Поени од реакции
1.966
Секогаш кога ќе помислам дека не е можно поголема глупост да смислат, се избацуваат со некоја ваква моронска идеја и ме демантираат..
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.416
Поени од реакции
5.372
A чекај зашто во текстот пишува

Од локалната самоуправа објаснуваат дека ваквата одлука е донесена бидејќи оваа практика предизвикала воодушевување кај мнозинството од родителите и децата.

Па ваљда родителите и децата не се од Ѓорче и Сарај.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.252
Поени од реакции
21.146
Вие тупете го за боранија и веб страни, ама @Darko_ufo си лапна сладолед, си ја исполни нормата за денес. Утре пак. :D
 
D

Darko_ufo

Гостин
Има многу за цитирање, да не праам гужва ваќа ќе пишам. Главно од Inglourious Basterd би биле цитатите инаку.

*чкарт мапа
----------------ШКОЛО-------------------- (кај што е кецот е снимано одприлика)

улица
------------------------------------------------
|||||||| |||||||||| |||||||||||||||||||||||||(црвена)
|||||||| |||||||||| ||||||||||||||||||||||||
||||||||
|||||||| ||||||||||||||||| |||||||||||
(бела) ||||||||||||||||1 |||||||||||(црвена)
(бела) |||||||||||



Сите згради што се во околината на училиштето се или поблиску или исто оддалечени. Како црвено-сивите што се снимени има уште ама тие се десно, незнам како се слуша натака, само знам дека ехо. Слично и за белите, лево има уште 5 згради од различна големина од кои 3 излегуваат директ на улицата. Позади школото има и ќуќи, дел во изградба (имаат мешано прсти во земјиштето нашиве омилени политичари, ептен е погодно ама за тоа другпат).

Да не го дрвам многу со непотребни информации, ќе преминам на поентата. Црвените згради се полупразни, но белите се полни, слободно можам да речам дека над 50 посто од становите имаат мали деца. Уствари цело маало е полно со мали деца. Прво беше химната секој понеделник, ај океј. Ама кога свечена песна пушташ секој ден, нешто дефинитивно не е како што треба.

Инаку, химната се пушта некои 5 минути пред осум и притоа гласноста е рандом. Има денови кога не ме разбудила, има денови кога ќе ја пуштат макс па ќе намалат, ама џабе кога пола маало е веќе будно.

*just for the record, таму кај што е снимано видеото дури е и тивко, кај другите згради е минимум дупло појако, затворени прозорци или не.

И за крај. Немам ништо против химната и слични патриотски ствари, ама будење на пола маало од понеделник до петок заради нечија идеја за патриотизам кај децата не. Остај тоа, Аеродром како населба е причично патриотски расположена против Албанците, не гледам некоја посебна потреба за вакви мерки освен курчење по партиските штабови. Дур не ме чепкаат директно нека праат какви сакаат дебилни ствари за да си го задоволат егото и се покажат пред шефовите ама ова е претерано. Толку.
Чекај, чекај сеа тебе Бастердот ќе ти каже како ти си Соросид и дека не си патриот и дека нема ништо поубаво од тоа да те буди химната на најјаката Југо-Источна Европска земја и една од лидерите во регионов и пошироко, како ние не сме ич задолжени според ММФ и дека сите странски инвеститори се тепаат да дојдат кај нас.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
A чекај зашто во текстот пишува
Од локалната самоуправа објаснуваат дека ваквата одлука е донесена бидејќи оваа практика предизвикала воодушевување кај мнозинството од родителите и децата.

Па ваљда родителите и децата не се од Ѓорче и Сарај.
Од 4:07
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.235
Поени од реакции
26.069
Инаку, химната се пушта некои 5 минути пред осум и притоа гласноста е рандом. Има денови кога не ме разбудила, има денови кога ќе ја пуштат макс па ќе намалат, ама џабе кога пола маало е веќе будно.
Одлично тогаш. Значи проблемот е банален. Треба само една петиција до училиштето да си ја унифицира гласноста на прифатливо ниво. Поедноставно здравје. Толку објаснувања, штабови, чуда за технички проблем.
Чекај, чекај сеа тебе Бастердот ќе ти каже
Уште 100 години да пробуваш, нема да можеш да погодиш што ќе кажам. :D
 
V

viktora

Гостин
Да му ибам матер,па зошто бре луѓе се буните што ја пуштеле химната рано на сабајле а не се буните што оџине се слушаат од Ѓорче до Драчево.Тоа не ви пречи ли?И тоа у пет саат,не измочани а некој ти рика ко свиња заклана.Ама битно химната пречела,сонче не ве фаќало,за рикањево се навикнавте?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Да му ибам матер,па зошто бре луѓе се буните што ја пуштеле химната рано на сабајле а не се буните што оџине се слушаат од Ѓорче до Драчево.Тоа не ви пречи ли?И тоа у пет саат,не измочани а некој ти рика ко свиња заклана.Ама битно химната пречела,сонче не ве фаќало,за рикањево се навикнавте?
Како не се бунат? Се разбира дека се бунат луѓето за оџите. И што државата направи да го спречи тоа рикање? Апсолутно ништо, во интерес на тендерската коалиција со Аљи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom