Македонија - внатрешни случувања (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Shellshock nam67
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.633
Поени од реакции
70.423
Само се брукаш ... се обидуваш да навредиш двајца напаѓачи , а подржуваш 20-30 други кои десет пати појак напад направија.
Кој рече дека ги подржувам?
Нападот во Кисела Вода не требаше да се случи, ама не треба да се случат ниту еден од 28937829047289 инциденти што ги напраивте вие.

1 (па и 3-4 напади да се) се многу помал број од вашите 30 напади во рок од една недела...
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Јас се мислам како да ве спасам на христијански начин од албанчињата, а ти како ми се обраќаш?
Добро бе ок, ајт нема да пишувам повеќе да не ме сфатите погрешно...:facepalm:
ТИ да не спасиш? Кој си бе ти?! Ај озбилно тргни се од овде и не провоцирај
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.797
Поени од реакции
18.431
Ја можам да погаѓам дека македонците намерно така брутално нападнаа во Кисела Вода , за потоа да се подгрева состојбата , знаејќи дека албанците ќе возвратат.

Таков напад како во К.Вода немало одамна ... очекуваме да видиме кој се напаѓачите ... не верувам да се туку така обични малолетници ... додај тука маски , дуксери , капи , шипки , боксирачи итн , 20-30 лица ...
Јас знам дека у Ѓорче ќе се сопре некоја 2 ка деновиве, па ќе видиме до кај ќе ја отераме работава.
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
И нека го пуштат Јаким од Гостивар од притвор он знае како се постапува со овие орди. Shoot to kill. Се сомнева ли уште некој Македонец дали Јаким Трифуновски полицаецот од Гостивар беше во право!?
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
И нека го пуштат Јаким од Гостивар од притвор он знае како се постапува со овие орди. Shoot to kill. Се сомнева ли уште некој Македонец дали Јаким Трифуновски полицаецот од Гостивар беше во право!?
(y) Треба на протести за него да се излезе...
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Нека ти биде жал за твојот народ, ние сега градиме, вие откако се запаливте, тек допрва ќе треба пепелта да ја чистите.
Оди направи некоја хуманитарна акција, дај некому пари (оти ти беше од побогатите), прибери некој кој останал без работа...

Класичен пример - во двор кај тебе ѓубре, а ти смрди дворот на комшијата.
И остваруваме !
Ме потсеќа малку на ситуацијата кога Мусолини му се јавил на Итлера и му рекол “ние маршираме“...
Couldn`t help it :icon_lol:

Ти ова сериозно? Зар и ти си од Марс паднат? Ние ли ги разгоруваме страстите?
Ко је почео рат?
И ние и тие и оние треба да си ги зауздаат замислените другарчиња во главите дури не е касно. Оние кои ги разгоруваат страстите од двете страни се истите кои ќе ви го продадат јажето со кое ќе се обесите, и ќе подждригнат онака после ручек, броејќи ја добивката за исто време кога некои семејства ќе бидат завиени во црно...и после ќе биде “рат који се могао избјечи“...again and again and again ad infinitum.

Разликата меѓу животниот стандард меѓу македонците и албанците во Скопје е огромна , како две различни света ... еден дел кој живее во лавиринти од маали , со вонстандардни услови , голема сиромаштија итн ... и друг дел кој живее во средени маали , со висока вработеност и со ретко сиромашни семејства ... затоа се сложувам со тоа што го слушнав денеска , Скопје може да биде Бејрут.
:facepalm:
 
Член од
30 јануари 2012
Мислења
56
Поени од реакции
54
јас мислам дека ситуацијава сите подеднакво треба да не засега, дали сме од Охрид, Тетово, Гостивар, Скопје, Кавадарци, Прилеп... толку сме бе дечки 1 милион и нешто ситно мора да се држиме заедно. А за реалниов

 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.633
Поени од реакции
70.423
И во странство кажале за инцидентиве :)

Нивните медиуми барем реално ги изнеле фактите (y)

Ех што дочекавме во Унгарија другар мој да знае штио се случува, а во своја држава да немаш поим...

Колку повеќе се случуваат напади толку поголем е револтот кај народот.
Само невини луѓе ќе страдаат, али на народов мислам дека конечно му е преку кур.
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Ситуацијата е сосем обратна. Албанците се вработени во цела државна администрација и земаат дебели плати а македонците крпат за леб!
Инаку кажи ми во што се разликуваат албанските населби во однос на македонските?
Инфраструктура, образование, било што? Кажи што е тоа што го има во македонските насенеи места а што го нема во албанските?
КОИ ПРАВА УШТЕ ГИ САКАТЕ КОГА СИТЕ ВИ СЕ ДАДЕНИ??
Јас стварно не можам да ве разберам и ме тераш да употребам нессодветен збор. Направи компарација меѓу правата на албанците во македонија и правата на македонците во албанија !!
Da be da, epten se za zalenje Albancite, vcera proagjav niz Cair, nema sansa da vidis star avtomobil Zastava 101 Fico Yugo Lada i sl. sve samo Deutsche: Mercedes Audi BMW i.t.n. Sve kukji od po tri sprata so prodavnici, dukjani... vo prizemje, a projdi niz Makedonskive "elitni" naselbi, uste se zivee vo drveni kolibi i se vozat pezetki, polonezi, ficovci i sl. Dobro sega ne generaliziram i kaj niv bogati/siromasni i kaj nas isto ima bogati/siromasi, no on(Dardani-a) kazuva navistina nerealni i bezmisleni smesni raboti !!!
 

Tzeentch

Дискретен Херој
Член од
6 октомври 2011
Мислења
581
Поени од реакции
347
Ко је почео рат?
И ние и тие и оние треба да си ги зауздаат замислените другарчиња во главите дури не е касно. Оние кои ги разгоруваат страстите од двете страни се истите кои ќе ви го продадат јажето со кое ќе се обесите, и ќе подждригнат онака после ручек, броејќи ја добивката за исто време кога некои семејства ќе бидат завиени во црно...и после ќе биде “рат који се могао избјечи“...again and again and again ad infinitum.

Фазата рат који се могао избјечи одамна е пројдена. Војната е овде. Отвори очи.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.633
Поени од реакции
70.423
Единствен спас е масовен протест, ама МАСОВЕН.
Како што беше на денот кога ги извдија овие од Арачиново.
Само тоа е спасот.
Вака они си пецкаат секој ден, а на секој наш инцидент, ќе се напаѓаат Македонци во сите градови како одмазда.
Тие напади после не се разгледуваат туку се разгледуваат нашуве...
Никој не е будала да се жртвува да ги ебам...

Али со еден масовен протест, нема да може да се вадат на напади. Кога ќе видат здружен народ, ќе помислат два пати...
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.815
Поени од реакции
1.086
Единствен спас е масовен протест, ама МАСОВЕН.
Како што беше на денот кога ги извдија овие од Арачиново.
Само тоа е спасот.
Вака они си пецкаат секој ден, а на секој наш инцидент, ќе се напаѓаат Македонци во сите градови како одмазда.
Тие напади после не се разгледуваат туку се разгледуваат нашуве...
Никој не е будала да се жртвува да ги ебам...

Али со еден масовен протест, нема да може да се вадат на напади. Кога ќе видат здружен народ, ќе помислат два пати...
Ај да се организираме преку FACEBOOK ??
 
Г

ГОЦ-К.О

Гостин
Мене веќе ми е пукнат филмот, инаку се залагам за мир и пријателство, ама ова веќе ги надминува сите морални вредности, добивам желба да го заколам првото говедо што ќе ми излезе на патот.
Доколку стоката не се вакцинира секогаш ќе прави проблеми. Го чекам моментот за колење говеда, веќе не се издржува. Мора говедата да се истребат.
А на кого не му е пукнат филмот бе брат?Такви се Македонците...Ќути бутај,ќути бутај..Ама коа ќе им пукне филмот,мислам дека треба сите да им се тргнат од патот..Зашто ќе наебат,и тоа убаво ќе наебат..
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.633
Поени од реакции
70.423
Ај да се организираме преку FACEBOOK ??
Не туку ни треба една "НЕВЛАДИНА" организација како Разбуди се :)
Мора да потегне некој, ама кој има муда да потегне?
Или поубаво кажано кој може да собере луѓе?
Што мислите они спонтано се собираат на протести :)

За да има еден УСПЕШЕн протест, треба да има организатор. Да се пријави протестот, да има најава...
Спонтан протест би имало само ако се деси недај боже некое убиство :confused:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom