Македонија-Унгарија (6.4.2012, 14:45 ч.),Скандинавиум арена-Гетеборг

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 март 2007
Мислења
4.575
Поени од реакции
3.772
И покрај лошата игра имавме шанса на крај не само за реми туку и за победа...последните 6 голови ги дадовме по крилата и наместо со играч повеќе да му ја даде Мојсовски на Манасков,тој прави пробивање.Наместо да играме пресинг со играч повеќе на минута пред крај,им оставаме да си организираат цел напад.

Нема никаква дисциплина во тимот...да има авторитет тренерот ќе го седне Кире и ќе му укаже каква почетнички грешки прави,грешки што може да ги забележи лаик а не селектор.При 8-10 за нас и играч повеќе Лазаров упропасти 4 напади по ред и нема кој да му каже да не форсира.Од 8-10 стана 13-10.

Таман даде 2 голови ниско,при 2 за Унгарците на 4 минути до крај пак шутира право во голман.

Кире е вонсериски играч ама не е за вакви натпревари.И на Европското против Данска и Германија ги правеше истите работи...штом паднаа притисокот и очекувањата на наредните натпревари почна да игра како што треба и знае.Македонскиот Леброн Џејмс.

Да имавме дисциплина,тактика и да не правевме почетнички грешки,сега немаше ни да има потреба од квалификации за ОИ.Истите проблеми од почетокот на Европското се повторија и сега.

Имаме квалитет ама џабе е кога не знае да се искористи.
Само за потсетување, Кире имаше 13 гола против Данска.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.325
Поени од реакции
9.188
Шведска без Екберг и со неизвесен Андерсон мислам дека имаме големи шанси :)

Јас си сум оптимист, вие шо сакате мислете.
Чекај чекај..нели Риц нема да настапи..од кај сега Андерсон..И он ли е повреден ?
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.523
Абе Шундо беше слеп повеќе за одбраната наша не за Борко, Маџарите многу ротираа де Перез де Кривокапич, Часчар сите не дрмаа од кај ќе стигнеја требаше да менува во одбрана формација, играчи во прво полувреме многу наивни голови... А Маџариве сепак се класа екипа, тоа го покажаа и во Србија.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Абе прошетај те 10 минути да ви се разбистри глата, не туку тресите по форуми. Денес не изгубивме поради индивидуални грешки, туку поради притисокот врз играчите и Шундо. Ќе го искритикувам Шундо прво поради тоа што нема авторитет врз играчите, сигурно сакаше да го извади Борко по катастрофалното издание денес, но Борко и Кире се авторитет за него.

Ајде да речеме дека имавме лош де, и успеавме да се приближиме на -1, знаев дека Мојсовски или Миркуловски во недостиг на уиграна акција многу лесно ќе ги навлечат на пробивање искусните Унгарци, Кире беше затворен а Шундо баш тој напад требаше да бара тајм аут. И последниот напад што демек требаше на крило да го играме преку Златко и тој лошо го испланира.

Неможам да ги гледам како ротираат по цел тим напад одбрана, голема, огромна грешка е у Македонските школи што јаките играчи не ги учат да играат одбрана уопште... само нашите бекови се апчиња у одбрана, и пикерите, но тие оправдано имаат по 150 кила.

И за крај да им се помочам у уста на навивачите што ја пеат таа песната за браќата, да ти го ЕБАМ таквиот национализам у пеење песни што се мери.

Толку од мене.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.491
Поени од реакции
1.118
шундо во еден од последните тајмаути рече - ако одат на 6-0 одбрана одиме на крило. после само 30 секунди се реализира таа замисла со злате - абе фил џексон јебеш му матер!

не можам да ја разберам таа неорганизираност кога сме со играч повеќе и во напад и во одбрана.

кога ги гледав кривокапиќ и перез како ни го полнат газот, помислив дека од некаде ќе влезе пепи манасков и ќе им скрши кичма.

патем преку двојни блокови влагаа шутеви, министерот за одбрна ваљда го смениле во министер за шумарство и водосптопанство или можеби за земјоделие.

еве ги главните фактори:
15 грешки, наспроти 4 на унгарија
голманот нивни беше ѕверка, наспроти нашиот директор на паркови и зеленила.
играта со играч помалку катастрофална, немам такво нешто видено

тоа е тоа. да не се лажеме унгарија воопшто не е слаба, не што не е слаба, него во многу аспекти од ракометот се подобри од нас. нема што да жалиме. не изгубивме од ракомет од шкотска, изгубивме од гигант во ракометот, можевме и да победиме да, но тоа е спротот. 2 разлика, тесна утакмица. заслужен пораз, нема што
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.036
Поени од реакции
1.567
НОВ ТРЕНЕР!
А со овој и Митков аут... или да се припитоми тој... да се научи малку.
Друго играчки кадар одличен , само ментален план слаб и раводоство..
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
29.198
Поени од реакции
60.306
Абе Чкембари се баксузот, увек они се сами на првиот меч и цело време губиме :P
Одма назад во Битола би ебам малерите :icon_lol:
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
27.989
Поени од реакции
35.031
Syn , mislam deka ne e sekogas vinata vo trenerot , ete i Cervar ne go pobedi Zagreb ;)
Па Загреб реално се поквалитетен тим од Металург и пак победија поради судиска наклонетост на нивни терен, каде резултатот беше тесен.
Червар оваа репрезентација со таква подршка у Србија под дифолт ќе ја однесеше у полуфинале, поготово ако се земе во предвид начинот на кој беа губени клучни бодови во натпреварите што ги загубија и изиграа нерешено, ако ништо друго, веќе ќе бевме пласирани на Олимпијада што дефакто е голем успех за оваа земја.

Али ајде, надежта последна умира, сме биле сведоци на многу спортски чуда па се надевам тоа ќе биде случај сега со Шведска, зашто победа у тој натпревар после поразов за мене ќе е чудо ако се земе во предвид фактот дека Лазаров им е тренер-играч.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.964
Поени од реакции
18.065
Абе Чкембари се баксузот, увек они се сами на првиот меч и цело време губиме :P
Одма назад во Битола би ебам малерите :icon_lol:
И Лозари беа со тој транспарентот веќе на нерви ми одат на репрезентативни настани.Можда и во дрес од Фени биле облечени :P
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.180
Поени од реакции
1.642
Многу технички грешки направија и кога имавме играч повеке ни даваа многу голови
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.523
Абе прошетај те 10 минути да ви се разбистри глата, не туку тресите по форуми. Денес не изгубивме поради индивидуални грешки, туку поради притисокот врз играчите и Шундо. Ќе го искритикувам Шундо прво поради тоа што нема авторитет врз играчите, сигурно сакаше да го извади Борко по катастрофалното издание денес, но Борко и Кире се авторитет за него.

Ајде да речеме дека имавме лош де, и успеавме да се приближиме на -1, знаев дека Мојсовски или Миркуловски во недостиг на уиграна акција многу лесно ќе ги навлечат на пробивање искусните Унгарци, Кире беше затворен а Шундо баш тој напад требаше да бара тајм аут. И последниот напад што демек требаше на крило да го играме преку Златко и тој лошо го испланира.

Неможам да ги гледам како ротираат по цел тим напад одбрана, голема, огромна грешка е у Македонските школи што јаките играчи не ги учат да играат одбрана уопште... само нашите бекови се апчиња у одбрана, и пикерите, но тие оправдано имаат по 150 кила.

И за крај да им се помочам у уста на навивачите што ја пеат таа песната за браќата, да ти го ЕБАМ таквиот национализам у пеење песни што се мери.

Толку од мене.
Во репрезентација скоро никој никогаш немал авторитет, затоа и Лино не стапна да биде селектор, така беше и со Темелковски и неговиот смешен авторитет на СП 2009 во Хрватска. Ама за тоа другпат не вреди да плукаме по играчите сепак се херои, федерацијата сноси одговорност.
И се играше под грч најмногу ради тоа што беше меч да се биде или не ако влезеја со друга филозофија и без натурање дека само ТОЈ меч решава можеби ќе беше и подобро.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom