Македонец по потекло - нов началник на Турскиот ГШ

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
МАКЕДОНЕЦ ПО ПОТЕКЛО- НОВ НАЧАЛНИК НА ГШ НА ТУРСКИТЕ ВООРУЖЕНИ СИЛИ

Армискиот генерал Илкер Башбуг, чии родители потекнуваат од Македонија, е избран за нов началник на Генералштабот на Вооружените сили на Турција, јавија денеска турските медиуми.

На четиридневното заседание на Врховниот воен совет на Турција, што заврши денеска, е решено Башбуг да го замени досегашниот началник на Генералштабот, генерал Јашар Бујуканат, кој заминува во пензија.

Изборот на Башбуг на новата дожност треба да го одобри и турскиот претседател Абдула Ѓул, што се очекува да се случи во текот на денов.

Според турските медиуми, Нашбуг важи за воен дипломат со работно искуство во Командата на НАТО и за искусен стратег, особено при командувањето со турските сили во борбата против сепаратистичката Курдска работничка партија (ПКК) во југоисточниот дел на Турција.

Аналитичарите оценуваат дека „ледениот генерал“, како што го нарекуваат Башбуг, ќе заземе потврдокрна политика во однос на происламската владејачка Партија на правдата и развојот (АКП).

Башбуг официјално треба да стапи на новата должност на 30 август.

http://www.sitel.com.mk/?ItemID=E1E4343B8D5FEB449909D7458F0E6CB9
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Не ме чуди ова зошто и Јашар како што знам имал македонско потекло. Сепак убава вест за нас:helou:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Сега можиме да бараме од Грција да ни го признае името а во спротивно да му упатиме апел на Илкер Балбук да ја нападни Грција.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Македонец само може да го оправи Балканот.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Држте се до Турција. Од секогаш сум го викал тоа.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Најголема почит за Турците.

А тоа дека нивниот главен командант на воените сили е Македонец по потекло, може да се искористи за продлабочување на воените соработки со Турција, заеднички воени вежби итн.

Треба веднаш да реагираме и да направиме таква иницијатива.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Samo za informacija za da ne dojde do zabuna. Ilker e po poteklo od Bitola, znaci od Makedonija, no ne e po poteklo etnicki makedonec. Kako i da e sepak za Makedonija e ohrabruvacka vest.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Е бре будали војводи, комити и ајдути што ги бркале Турците од тука.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Samo za informacija za da ne dojde do zabuna. Ilker e po poteklo od Bitola, znaci od Makedonija, no ne e po poteklo etnicki makedonec. Kako i da e sepak za Makedonija e ohrabruvacka vest.
Што е битно, можеби сепак ќе го држи некоја сентиментална жичка :wink:.
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
13
Поени од реакции
0
İlker Başbuğ e po poteklo albanec od reonot na Pelagonija sto negovata familija ja deportirale politikata na Rankovic.

He is proud to be albanian.

p.s
Odgovoren za turskite sili vo NATO vo vremeto na bombardiranjeto na Jugoslavija 1999.:smir:
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
Значи генералов испадна Шиптаро-Македон:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom