МЕНСА стана критериум за вработување во Министерството за здравство

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.295
Поени од реакции
18.120
Значи, крај не ни се наоѓа. Прво кукаме дека само глупаци се вработуваат во администрација, сега не чини ако се побара доказ за интелигенција при вработување.

Ни се водиме, ни се тераме.

:)

И не само тоа, туку и неколку факултети да имаш и плус неколку јазици да познаваш и за сите тие квалитети да земиш цели 3000 - 5000 денари, месечно.

:cuc:

http://www.24vesti.mk/todorov-bara-genijalci-so-iq-140-vo-negoviot-kabinet
 
L

Luki Junior

Гостин
Прашање: Мрзе ме да терам по интернет... Колку е средностатистичката/просечната интелегенција?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Значи, крај не ни се наоѓа. Прво кукаме дека само глупаци се вработуваат во администрација, сега не чини ако се побара доказ за интелигенција при вработување.

Ни се водиме, ни се тераме.

:)
Интелигенцијата не е никаков критериум.
Пошто ако беше критериум немаше да има потреба од избори и народни избраници ќе избереш 100 Менсијанци по случаен избор интеџер на IQ поголемо од 150 и ќе ги оставиш да владеат 1000 години...

Како ќе умираат така ќе ваѓаш од купот и ќе правиш допуна.

Во теорија таа држава би била многу блиску до совршенство али во пракса не е така пошто IQ само делумно корелира со мотивацијата, моралот и човечките квалитети.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Теоретски би требало да е приближно 100.
Секогаш е средината 100`ка и скалата преку годините цело време се помрднува нагоре.Тоа што денес е 100 ка не било стотка пре 40-50 години.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Мислам дека треба да пушти оглас за јасновидци...
Според мене, ниски се критериумите... Партиска книшка треба...
И за гатачки, бајачки, исцелители, нумеролози, астролози... секако сите треба да имаат минимум 140 ајкју ............. здравство е или што е ......... здравјето и животот пред се ................. (n):tapp:
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.085
Поени од реакции
11.481
Секогаш е средината 100`ка и скалата преку годините цело време се помрднува нагоре.Тоа што денес е 100 ка не било стотка пре 40-50 години.
Затоа и се прави поместување на скалата низ годините, некој вид на „баждарење“.
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
310
Поени од реакции
108
Прво, џабе е кај нас и ајкју, и диплома, ако немаш врски
ма не врски, ортоми
второ, обично, менса член, не се лесно потценува, да членува по партии, да оди на митинзи... (од искуство зборам)
трето, немора да значи дека ако некој е менса, мора да има факс
познавам многу менсијанци што немаат факс
и не им треба
денес со партиска книшка кај нас значи вработување, ништо друго
 

Shemsa

Певаљка
Член од
2 октомври 2012
Мислења
174
Поени од реакции
285
Ја не гледам што има овде лошо. Ја да сум министер, би барал не само Менса сертифицирани, туку и мензис сертификат (о.б. или компатибилен). Номинатив, генитив и лаксатив во едно.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Добро ме занима за која плата е работново место? Милион евра?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Добро ме занима за која плата е работново место? Милион евра?
Незнам за платите ............... ама сигурен сум 1000% дека овие работни места се за под принципот КЛАТАЈ ВРАТА - ЗЕМАЈ ПЛАТА .................. и драпај муда секако .......... :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom