МАКЕДОНИЈА-Холандија 06.09.2015 Недела,15:00

Статус
Затворена за нови мислења.

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
13.190
Поени од реакции
14.545
Не знам како да ви се објасни дека не се збори за Бо, него за тип на играч како него. Некој ко Љуљ, Чача, random црнец па и Богдановиќ... Што знае да направи кросовер и да ја отвори играта и одбраната на противникот.
Епа за таков може само да сонуваме,еднио не знам што бидна со Гаудлок,негде прочитав некоја шпекулација?Инаку Хендрикс у моментов е каде каде покорисен од моменталниот Бо.
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.963
Поени од реакции
8.681
Ete nekoj pogore spomna koj moze da go zameni Bo.Toa moze da bide Goudelock aka Mini Mamba.Momentalno igra vo Kina.
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
1.364
Поени од реакции
193
Ја носеше цела екипа на грб бидејќи цела екипа беа дефанзивци. А сите резултати кои ги постигнавме беа заради добра одбрана.

Друго не гледам апсолутно никаква причина да го земам Меккејлеб пред повредата. Тој Меккејлеб не постои веќе.

Трето и најважно, ако мислиш дека ова е лошо, не можеш ни да замислиш колку полошо ќе беше без Хендрикс во однос на штитење рекет и скокови...

И за крај не знам зошто сите гледате како да се подобри нападот. Нападот ни е добар, подобар отколку во времето на Меккејлеб. Одбраната ни е катастрофа.
Кажа еден тон глупости у еден пост. Ама ова највеќе ме зашемети, Нападот ни е добар, подобар од времето на Меккелеб ? Во што е подобар, нема кој да влезе, само 3ки се шутираат, единствен влез на двете утакмици беше онној на Владо што го заприметив, да беше Бо во старата форма ќе имаше најмалце 10 такви, а да го имавме Бо во таква форма веруј дека ќе играа и Антич и Чековски, затоа што со Бо во старата форма ќе се наѕираше уште еден успех
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.941
Поени од реакции
74.159
Хендрикс е во тимов пошто ни треба играч на негова позиција повеќе од што ни треба играч на позицијата на Бо.

..а и поради тоа што Бо полупензиониран беше едно време...
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.398
Поени од реакции
13.557
Кажа еден тон глупости у еден пост. Ама ова највеќе ме зашемети, Нападот ни е добар, подобар од времето на Меккелеб ? Во што е подобар, нема кој да влезе, само 3ки се шутираат, единствен влез на двете утакмици беше онној на Владо што го заприметив, да беше Бо во старата форма ќе имаше најмалце 10 такви, а да го имавме Бо во таква форма веруј дека ќе играа и Антич и Чековски, затоа што со Бо во старата форма ќе се наѕираше уште еден успех
No dissrespect, ама Ксаго за 95% од нас овде е Фил Џексон.
Друга работа...му држи вода муабетот дека сега сме подобри во напад од во времето на Бо. Еве денеска дадовме 78 коша, со Грците 65...слободно види просек на постигнати поени кој ни беше во 2011. Ти добиваш впечаток дека тогаш во напад бевме подобри, пошто 85% од нападите одеа и ги завршуваше Бо, а и тој имаше по 20 поени во просек. Ама тогаш сите други затајуваа во напад. Ние во 2011 натпреварите ги добивавме заради цврстата одбрана, а не заради нападот.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.215
Поени од реакции
53.351
Значи ај вака.
Бо никад нема да ја врати формата. Веќе раситни триесет години, неговата приказна со Македонија е завршена.
Хендрикс не е слаб играч, но не ни во AllStarr ЕП форма во каква што беше гореспоменатиот, ни изгледа прејак јер игра до Трајковски и Самарот.

Но имаме две ситуации за споредување:
- Хендрикс на центарските позициии и просечни македонски бекови
наспроти:
- Плеј или двојка црнец и просечни македонски центри.

Втората опција е во секоја прилика подобра, освен ако под кош не го натурализираш Ентони Дејвис да ти врши работа за двајца. Пошто Меккејлеб тогаш вршеше работа за двајца. Шпанците ги натурализираа Ибака и Миротиќ затоа што на плеј и бек ги имаат Родригез, Љуљ, Руди Фернандез... ние, знаеме што имаме на бек и колку они се способни да продрат во противничка одбрана.

Да имавме комбо плеј или бек (Бо играше бек/двојка/shooting-guard тогаш, да се разбереме), пак ќе имавме минимум 10 скока помалку од противникот, ама и играч кој ќе донесеше нова димензија во нападот а со тоа и ќе го поддотвореше просторот и за соиграчите.

Сеа со Хендрикс имаме пак барем 10 скока помалку од противникот, му дозволуваме не втора него и трета шанса да има и можеме само да се крстиме да ни тргне шутот.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.455
Поени од реакции
16.868
Коментар под сликата на Костоски на фан страна КК Куманово, текстот интегрално:
Daj da mu organiziramo prevoz STOJANa da ga vratimo u Makedoniju i da gu pojacamo reprezentaciju
:D
 
Член од
14 април 2010
Мислења
4.616
Поени од реакции
5.643
Па имавме играч кој може слобдно да оди на влезови, Магдевски ама го оставија него за да дреме на клупа Соколов, лани во квалифиакциите се докажа он.
И според мене проблемот со скоковите воопшто не е до толку битен со колку се квалитетни високите играчи, едноставно лошо затвараат рекетот, многу лесно дозволуваат противницте да дојдат пред нив и да се изборат за подобра позиција во скокот. Никој не им бара офанзивни скокови ама дефанзивните треба да ги соберат што е можно повеќе, а нас Холандија ни направи 20 офанизвни скока.
 

Saber Rider

Модератор
Член од
27 ноември 2007
Мислења
27.123
Поени од реакции
47.834
Па имавме играч кој може слобдно да оди на влезови, Магдевски ама го оставија него за да дреме на клупа Соколов, лани во квалифиакциите се докажа он.
И според мене проблемот со скоковите воопшто не е до толку битен со колку се квалитетни високите играчи, едноставно лошо затвараат рекетот, многу лесно дозволуваат противницте да дојдат пред нив и да се изборат за подобра позиција во скокот. Никој не им бара офанзивни скокови ама дефанзивните треба да ги соберат што е можно повеќе, а нас Холандија ни направи 20 офанизвни скока.
Магдевски јас не би го земал ни во маало да игра со мене, па камоли за репрезентација :D
Колку шанси доби во последно време, апсолутно никаков впечаток не остави. Не знае да префрли топка од наша на протиничка половина, камоли нешто повеќе.
Во секое време би го земал Соколов место него :icon_mrgr:

Не знам зошто го земаа и тоа каменот Младеновски. Никогаш нема да добие шанса, мислат ова младинска лига е на Македонија па ќе доминира само со висината. Самарџиски двојка...
Која е целта да се земаат играчи кои немаат што да пружат на теренот?
Подобро некои анти-таленти како Аврамовски да земеа, или Кирил Павловски кој е измислев за Љубо, отколку без врска само да пополнуваат позиции со играчи кои нема да влезат во игра.

Уште не можам да си објаснам зошто Брчков не игра ич. Ако ништо друго во дефанзива е солиден...
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.941
Поени од реакции
74.159
Значи ај вака.
Бо никад нема да ја врати формата. Веќе раситни триесет години, неговата приказна со Македонија е завршена.
Хендрикс не е слаб играч, но не ни во AllStarr ЕП форма во каква што беше гореспоменатиот, ни изгледа прејак јер игра до Трајковски и Самарот.

Но имаме две ситуации за споредување:
- Хендрикс на центарските позициии и просечни македонски бекови
наспроти:
- Плеј или двојка црнец и просечни македонски центри.

Втората опција е во секоја прилика подобра, освен ако под кош не го натурализираш Ентони Дејвис да ти врши работа за двајца. Пошто Меккејлеб тогаш вршеше работа за двајца. Шпанците ги натурализираа Ибака и Миротиќ затоа што на плеј и бек ги имаат Родригез, Љуљ, Руди Фернандез... ние, знаеме што имаме на бек и колку они се способни да продрат во противничка одбрана.

Да имавме комбо плеј или бек (Бо играше бек/двојка/shooting-guard тогаш, да се разбереме), пак ќе имавме минимум 10 скока помалку од противникот, ама и играч кој ќе донесеше нова димензија во нападот а со тоа и ќе го поддотвореше просторот и за соиграчите.

Сеа со Хендрикс имаме пак барем 10 скока помалку од противникот, му дозволуваме не втора него и трета шанса да има и можеме само да се крстиме да ни тргне шутот.
Точно е ова.

Со таа разлика што Владо Илевски > Самарџиски.

Џабе ќе даваше Бо кошеви кога Самарџиски ќе дозволуваше по 50 скока. Вака бар Владо колку толку ќе има ок партии и сам а на Пеџа ќе му помогне Хендрикс.

Па имавме играч кој може слобдно да оди на влезови, Магдевски ама го оставија него за да дреме на клупа Соколов, лани во квалифиакциите се докажа он.
Магдевски изигра минута на турниров до сега ?
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.341
Поени од реакции
1.619
Добар натпревар одиграа дечките, шутот за три е најсилно оружје на оваа репрезентација, нема потреба да им ја сереме победата на играчите, свесни сме дека и толку ни е капацитетот.
Ја одржувавме предноста во текот на целиот натпревар, иако после вчерашното издание на лалињата против Грузија мислев дека тешка битка ќе водиме со нив .. но на крајот излезе спротивното.
Мора да испратам една критика на сметка на Пеџа.. па човече со 2.15 цм и таква страшна градба за центар делува како изгубен, ниту е за во напад ниту е за во одбрана.
Второ, кој к*р се форсира толку овој неспособниот Ѓуровски? овој не заслужува кошаркарска топка да фати а камоли да игра на Европско.
Мора да добива повеќе шанса Брчков па и Младеновски.
Костоски засега одличен, од голема полза е на репрезентацијата што е во ваква форма, браво :D
Инаку Хендрикс е најдоброто што можеше да се извлече кога е во прашање натурализацијата, да се смилуваше Антиќ и да играше на ова ЕП ќе немавме потреба од центар, ќе можеше да се натурализира Гаудлок и да имавме по конкурентен тим.. али јбг, тоа не се случи.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
2.949
Поени од реакции
4.774
Не знам како да ви се објасни дека не се збори за Бо, него за тип на играч како него. Некој ко Љуљ, Чача, random црнец па и Богдановиќ... Што знае да направи кросовер и да ја отвори играта и одбраната на противникот.
Апсолутно не се зборува за играч како него туку баш за Бо. Ти можеби нешто друго сам си правиш муабет.

И уште поважно јас толку многу уствари не зборував ни за Бо не ми беше тоа целта. Поентата на сите постови е дека повеќе имаме ќар од Хендрикс отколку од Бо во оваа репрезентација. Сите споредби со Бо од минатото, Чековски и не знам какви се измислени играчи се небитни бидејќи во моментов за нас не постојат. Нив не можеме да ги имаме. Во однос на тоа што можеме да го имаме ова е максимумот.

И пак ќе кажам, џабе ти се 3ца играчи со смртоносни кросовери и брзина ако одбраната ти е тиња. А и одбраната исто како и нападот е главно способност а не само залагање како што некои си мислат.
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
5.862
Поени од реакции
4.643
Да, од сите овие подобар гард е...

Ако веќе го зимаш за пример Мекејлеб пред повредата, нема двоумење дека со него сме секако посилна репрезентација, он на грб ја носеше целата екипа на последното првенство со поени, асистенции и украдени.
Не ми продавајте еднодимензионалност кај Мекејлеб..

Сега со Хендрикс - потребниот играч, се решија ли проблемите со штитење на рекет и скокови?
Ние немаме висок играч кој ќе штити рекет освен Самарџиски, незнам Хендрикс која улога ја има...
Дај не ме јеби Хендрикс е еден од најдобри дефанзивци у Европа, и плус знае да изигра центарски и да залепи банана до 2,04 додека дрвото Самарџиски со 2,15 не може
 
Член од
5 април 2013
Мислења
2.949
Поени од реакции
4.774
Значи ај вака.
Бо никад нема да ја врати формата. Веќе раситни триесет години, неговата приказна со Македонија е завршена.
Хендрикс не е слаб играч, но не ни во AllStarr ЕП форма во каква што беше гореспоменатиот, ни изгледа прејак јер игра до Трајковски и Самарот.

Но имаме две ситуации за споредување:
- Хендрикс на центарските позициии и просечни македонски бекови
наспроти:
- Плеј или двојка црнец и просечни македонски центри.

Втората опција е во секоја прилика подобра, освен ако под кош не го натурализираш Ентони Дејвис да ти врши работа за двајца. Пошто Меккејлеб тогаш вршеше работа за двајца. Шпанците ги натурализираа Ибака и Миротиќ затоа што на плеј и бек ги имаат Родригез, Љуљ, Руди Фернандез... ние, знаеме што имаме на бек и колку они се способни да продрат во противничка одбрана.

Да имавме комбо плеј или бек (Бо играше бек/двојка/shooting-guard тогаш, да се разбереме), пак ќе имавме минимум 10 скока помалку од противникот, ама и играч кој ќе донесеше нова димензија во нападот а со тоа и ќе го поддотвореше просторот и за соиграчите.

Сеа со Хендрикс имаме пак барем 10 скока помалку од противникот, му дозволуваме не втора него и трета шанса да има и можеме само да се крстиме да ни тргне шутот.
Ова се работите во кои не се разбираме:
1. "Плеј или двојка црнец и просечни македонски центри." - Оваа опција не постои. Постои можеби опција плеј или двојка црнец и најлошите центри кои заиграле во историјата на едно ЕП да добиваат по 25-30 минути на натпревар. Ама тоа е многу различно. Мислиш дека е проблем 10 скока помалку и просечен rim protection како што добиваме сега? Замисли како ќе беше тогаш?

2. Играч од тој ранг на бек не ни имавме на располагање. Туку го споменувате Goudelock, како демек него го одбивме за да го земеме Hendrix. Тој никогаш немаше да игра за екипа која нема никакви шанси за медал како Македонија. Турците беа ептен попалени по него ама и нив ги одби.

3. Мислам дека генерално премногу ја потценувате одбраната. Не е спорно дека со играч како Меккејлеб од 2011 место Илиевски или Костовски нападот ќе ни беше нешто подобар. Меѓутоа има лимит до каде може да оди тој напад со овој играчки кадар. А од друга страна одбраната ќе ни беше многу полоша без Хендрикс (иако и вака е лоша). Слободно гледајте ги Италијаните. Во напад со нив единствено Шпанија во фул состав (не оваа на ова ЕП) може да се носи. Ама немаат никаков резултат постигнато во последните 5-6 години (далеку полоши и од нас се) затоа што се катастрофа во одбрана. А ние со тој состав кој го заговарате би биле веројатно полоши и од нив во одбрана, а сеуште нешто послаби во напад.

Инаку немој да мислиш ти дека јас не сакам играчи кои можат да продираат до кошот. Се разбира дека сакам. Ама во однос на она што го имаме како опција тоа е помалку важно. Ај да живееме малку во реалноста а не во хипотетички ситуации кои не можат да се случат.[DOUBLEPOST=1441603913][/DOUBLEPOST]И чисто колку да имаме бројки на маса, а да не зборуваме на памет. Ова е тој "одличен" напад на минатата генерација:

Македонија 2011:

FG% - 37.9%
3p% - 29.5%
2p% - 43.3%

Македонија 2013:

FG% - 40.3%
3p% - 28.8%
2p% - 47.8%

Единствената позитивна работа во нападот на таа екипа е што губеа помалку топки.

И не заборавајте дека 3ката вреди 50% повеќе од 2ка. Пример 33% за 3 е еквивалентно на 50% за 2.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom