Луѓе со комплекс на ниска вредност

Дали Македонецот е човек со ниска вредност.


  • Вкупно гласачи
    101
C

cige

Гостин
Добро сеа, за болдираното можеби се у право, али и јас имам роднини кои живеат во странство и замисли, децата нивни на македонски знаат само "Здраво" и "Пријатно" да кажат.. сепак Македонци се, не може јазикот да ги смени во нешо друго.
Кога бев во Америка пред 2 години, запознав млад брачен пар бугари, и имаа синче 2-3 годинки, и него му зборуваа строго англиски.

А општо вие народе колку македонци познавате што слушаат строго српска музика?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Кога бев во Америка пред 2 години, запознав млад брачен пар бугари, и имаа синче 2-3 годинки, и него му зборуваа строго англиски.

А општо вие народе колку македонци познавате што слушаат строго српска музика?
E добро де, не е проблемот само во српската музика.
Слушаат луѓе строго америчка, па никому ништо.
Проблемот е што своето познавање на српскиот јазик (а некои и бугарскиот) го употребуваат за ,,браќата срби,,, и тоа ме вади од кожа.
Историјата кажува дека никои од соседите не ни се никакви браќа. Ама тоа е, останато од нели минатиот систем, да си Србин е брате, кул.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Кога бев во Америка пред 2 години, запознав млад брачен пар бугари, и имаа синче 2-3 годинки, и него му зборуваа строго англиски.

А општо вие народе колку македонци познавате што слушаат строго српска музика?
Има и дабетар. Кога бев во Габрово двајца хомо Амери (кои беа посвоиле дете на 3-4 годинки) му зборуваа строго бугарски на габровски дијалект: „Джеимс, не де деи да ровиш! Хората ште си помислат че сички педерасти гонат децата си да роват черви по увеселителни паркове.“ Поодвратна реченица, здравје.

Инаку општо да, слушам доста српска музика, претежно нови хитови на Пинк (а понекогаш и бугарска на Планет). Мислам дека добрата музика не познава граници.
 
C

cige

Гостин
E добро де, не е проблемот само во српската музика.
Слушаат луѓе строго америчка, па никому ништо.
Проблемот е што своето познавање на српскиот јазик (а некои и бугарскиот) го употребуваат за ,,браќата срби,,, и тоа ме вади од кожа.
Историјата кажува дека никои од соседите не ни се никакви браќа. Ама тоа е, останато од нели минатиот систем, да си Србин е брате, кул.
Еве и вечерва бев кај еден другар правевме пијанка. Музиката строго Аца Лукас, Ацо Пејовиќ, Адил, Шако Полумента. Мене ми се повраќа од таа музика. Или некој кога ќе ми рече "како је брате, шта радиш,.........бла бла". Статуси на фејсбук на српски јазик. Се нервирам од српското влијание во Македонија.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Имаш многу примери, оние кои доаѓаат во Скопје да студираат, па се упикаваат кај Скопјаниве, за да не бидат третирани на ваков или онаков начин. На некој начин се срамат од местото од каде што доаѓаат, па си наоѓаат засолниште привремено, мислејќи дека ќе го изгубат тој комплекс, ако ете, се дружат со момците и девојките од метрополата.
Ја брат ич не се дружев со скупјани. Си имав тајфа од Велес, Гевгелија, Струга, Куманово, Кавадарци, МК Брод...
Иначе, ние у последните години имаме комплекс на висока вредност, не на ниска.
 
D

Daedalus

Гостин
Феномен како комплекс на нижа вредност е нешто што не е кривица на тој што го има. Никој не го имал живот на таа особа и нејзиниот изглед за да сфати од каде води потекло тој таканаречен комплекс. Почнувајќи од комплекси поврзани со физичкиот изглед и за вршувајќи со комплекси поврзани со когнитивните способности на тој што е искомплексиран. Луѓето во принцип се сугестибилни на авторитети и на луѓето кои ги сметаат за блиски и слични на нив самите. Така што честопати таквите луѓе може да им набијат комплекси со нивното критикување. Постои разлика секако од добронамерно критикување до навреда. Ако на некој му кажеш дека има голем нос (автоматски со тоа подразбираш дека тоа е нешто што е лошо), тоа не е добронамерна критика туку е обид да го навредиш. Сигурно знае колкав му е носот и тоа што ќе му го посочиш истото, укажува на тоа дека сакаш да го направиш да се осеќа лошо. Ако на некој му кажеш дека некои негови постапки не ти се допаѓаат или дека е премногу дебел, тоа се ствари кои практично знае дека може да ги смени (освен ако не е дебел поради некои болести), и може твојот совет да го сфати како навреда или како совет, што е до него самиот. Важно е кој го дава советот и со каква намера како и колку советот или критиката држат вода. Луѓе со комплекс на повисока вредност може да се нарциосидни или само да имаат висока самодоверба (постои разлика помеѓу овие две). Важно е да се знае дали нивното мислење за самите себе им е поддржано и базирано на некои реални способности кои ги имаат и успеси или не им држи вода и се само дигнати. Нарциосидните пак кои имаат фрагилно его у принцип ја базираат својата самодоверба на тоа што другите мислат за нив и како другите ги гледаат. Тоа го манифестираат со тоа што пробуваат да ги спуштат останатите луѓе околу нив.
Како и да е, ова е комплексен феномен и не може да биде објаснат преку еден пост.
И не сметам дека комплексот на нижа вредност може да го наметнеш како таков во рамките на цела нација. Од друга страна, нормално е држави кои се посиромашни и со понизок стандард, да се состојат од луѓе кои имаат помала самодоверба неголи држави со висок стандард.
 
G

Geezer

Гостин
Ја брат ич не се дружев со скупјани. Си имав тајфа од Велес, Гевгелија, Струга, Куманово, Кавадарци, МК Брод...
Иначе, ние у последните години имаме комплекс на висока вредност, не на ниска.
Си има фини луѓе од секаде. Се дружам и со скопјани и со гостиварци и со битолчани и со виничани. Баш ми се супер.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Еве и вечерва бев кај еден другар правевме пијанка. Музиката строго Аца Лукас, Ацо Пејовиќ, Адил, Шако Полумента. Мене ми се повраќа од таа музика. Или некој кога ќе ми рече "како је брате, шта радиш,.........бла бла". Статуси на фејсбук на српски јазик. Се нервирам од српското влијание во Македонија.
Те разбирам, ама пак ќе ти кажам - турбо фолкот е една работа, одлика на сељачизам и површност, додека сепак, од друга страна, не можеме да кажеме дека ако некој слуша Чорба (пример) е србоман. Исто како и фолкериве. Срањето од музика што го слушаат е една работа, а сосема друга нивната национална свест.


Ме нервира мене несогледување на вистината, но тоа се луѓе кои живеат од денес за денес.
Се обидувам да ги избегнувам.
Не ми иде многу добро, ама не е толку страшно.
 
D

Daedalus

Гостин
Те разбирам, ама пак ќе ти кажам - турбо фолкот е една работа, одлика на сељачизам и површност, додека сепак, од друга страна, не можеме да кажеме дека ако некој слуша Чорба (пример) е србоман. Исто како и фолкериве. Срањето од музика што го слушаат е една работа, а сосема друга нивната национална свест.


Ме нервира мене несогледување на вистината, но тоа се луѓе кои живеат од денес за денес.
Се обидувам да ги избегнувам.
Не ми иде многу добро, ама не е толку страшно.
Не можеш да ги стереотипизираш луѓето на сељаци или не зависно од тоа каква музика преферираат. Кажи ми зошто не се сељаци тие што слушаат Motorhead? Ако ја прочиташ содржината на текстовите на Motorhead, ќе видиш дека прилично 1000 пати посељачки тематики обработува неголи турбо фолкот на пример.
 
D

Daedalus

Гостин
Роџер, одма се слагам со тебе. Леми Килмистер (и уопште Моторхед) се турбо сељачишта со тапија. Во спредба со нив, Лепа Брена или Шабан Шаулиќ се уметници. Певачи!
Нене, поентата ми е дека длабочината на текстовите не е нешто поголема кај Моторхед неголи кај турбо фолкот. Секако дека текстот е подложен на различна интепретација и некој може повише да најде поента у текстовите на Моторхед додека пак друг ќе пронајде повише смисла во турбо фолк жалопојките. Од музички гледен аспект, комплексноста на мелодијата не може да одреди што е поубаво за повеќето луѓе. Нирвана постигнаа многу поголем успех со нивните шити две ноти и текстови неголи некој напатен прог џез музичар со одлични познавања од областа на музиката што пробува да направи варијации на бе боп скалата и создава комплексни хармонии. Јас не тврдам дека Моторхед се лоши, али не можам да тврдам дека луѓето кои сакаат да слушаат турбо фолк се сељаци или глупави. Знам многу луѓе кои слушаат турбо фолк а се интелигентни и образовани момци исто ко што знам фаци што слушаат Моторхед и бараат од нивните за пиво.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544

п.с. Многу ја тераш у дубина. Глеј го Шабан, стегнат, спастрен, човечански облечен. Без тртки на фаца. Доволно е.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.833
Поени од реакции
23.356

п.с. Многу ја тераш у дубина. Глеј го Шабан, стегнат, спастрен, човечански облечен. Без тртки на фаца. Доволно е.
Многу, мнооооогу тешка дилема. Од една страна го имаш најебаниот момент на сите можни видеа на свет кога Леми излегува од гробот на 3:30
и најмаженствената блузерска песна на сите времиња
Од друга страна го имаш Краљ Боема
Majko, nisam zaboravio
kraj tvoje marame natopljene suzama
ni tvoj topli sareni sag
iako k'o beskucnik lutam
vezan duboko za kucni prag

Ref.
Jedino tebe nisam psovao
u ovom zivotu stradanja
volim te iako si rodila u meni
tuznog coveka, kralja propadanja

И еден од најјаките стихови во тф ергелата-Венчавао сам се и разводио с'кафанама велеградским

И тоа и тоа лечи сиду, педерлук, хипстеризам, миркопоповизам, анархоатеотелемовегеганокосмополиберализам и афилијација кон Ен Хатавеј.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
И тоа и тоа лечи сиду, педерлук, хипстеризам, миркопоповизам, анархоатеотелемовегеганокосмополиберализам и афилијација кон Ен Хатавеј.
Друже, ја више гласав за Шабан, али ако имало било какви дилеми, овде одма децидно застанувам на негова страна. Башка турбофолкот неправедно им се припишува само на шака естрадни изведувачи. Проф. д-р Рамбо Амадеус изнесе цврсти докази дека таа редукционистичка класификација е невалидна.

Бора Чорба (и сите негови деривати) се турбофолк. Одамна. Балканот е турбофолк. Комплет. Сите ние имаме турбофолк елементи и пориви. Некои поише некој помалце.
Рамбо, царе, купи нам цигаре!
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Не можеш да ги стереотипизираш луѓето на сељаци или не зависно од тоа каква музика преферираат. Кажи ми зошто не се сељаци тие што слушаат Motorhead? Ако ја прочиташ содржината на текстовите на Motorhead, ќе видиш дека прилично 1000 пати посељачки тематики обработува неголи турбо фолкот на пример.
Ако најдеш една песна, која е посељачка од Уџи ми дубоко и Гачице, пропратено со текстови од типот Нечеш пасуљ да ми скуваш а не па деца да ми чуваш, признавам, дека сум била во заблуда за сељачизмот.
 
D

Daedalus

Гостин
Ако најдеш една песна, која е посељачка од Уџи ми дубоко и Гачице, пропратено со текстови од типот Нечеш пасуљ да ми скуваш а не па деца да ми чуваш, признавам, дека сум била во заблуда за сељачизмот.
Абе ок имаш турбо фолк и турбо фолк. Прати ги лирките на оваа дет гор метал нумера од бендот Cock and ball torture..Практично, песната која ми ја даде како пример е англиски бонтон и златно славејче за оваа толку длабока...нумера.:X3:
I needed to cum, so I washed my own tits
Together around his prick, so he could finger my clit
I sat down hard on his knees, wiggling my bum around
And felt a hot piece of shit cuming down
 

Kajgana Shop

На врв Bottom