Лондон - работа, живот, авантура

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Да да и ќумбе и еден кубик дрва треба да носи со него у случај да залади повеќе.дај не тресете глупости.времето у лондон обично е врнежливо или само облачно.никогаш ама баш никогаш не сум носел екстра дуксер или чадор(чадор само ако врне коа сум испаднал).
:facepalm: тогаш или ти не си во англија или пак намерно лажеш за времето- трето нема
Најнепредвиливото нешто што може да ти се случи во Англија е токму тоа -времето кое може да се смени неколку пати во текот на денот.Ако наутро има дожд после неколку часа може да припече сонце, за да после некое време придува некојси студен ветер па пак да заврне дожд
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
:facepalm: тогаш или ти не си во англија или пак намерно лажеш за времето- трето нема
Најнепредвиливото нешто што може да ти се случи во Англија е токму тоа -времето кое може да се смени неколку пати во текот на денот.Ако наутро има дожд после неколку часа може да припече сонце, за да после некое време придува некојси студен ветер па пак да заврне дожд
Не сум во англија моментално,али бев таму 2 години и многу добро знам какво е времето во лондон не треба да ми кажуваш али тотална глупост е она твоено да носиш дуксер и чадор у ранец секој ден.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
На зима во еден ден може да се променат 4 годишни времиња, ама на пролет и на лето е по-константно времето. Се живее и без чадор, а и ретко кога заладува во минуски.Денес например беше убаво и сончево цел ден, ама вечерва ептен залади скоро 0 дојде. All in all ако се навикнеш, нема да ти смета тоа што понекогаш врне.
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
после повеќе пратени апликации и првични онтакти , веке имам покана да почнам ( на проба) во Ливерпул , мислам дека ќе прифатам ...Како за прво искуство да видиме како ќе оди ....

Се надевам на најдобро ама на се треба да сум спремен...

А овие од Британска влада нешто споменуваат некои рестриктивни мерки , не би чекал долго ....
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
после повеќе пратени апликации и првични онтакти , веке имам покана да почнам ( на проба) во Ливерпул , мислам дека ќе прифатам ...Како за прво искуство да видиме како ќе оди ....

Се надевам на најдобро ама на се треба да сум спремен...

А овие од Британска влада нешто споменуваат некои рестриктивни мерки , не би чекал долго ....
Со среќа!
Тоа за рестриктивни мерки е за оние што ги мрзе и сакаат бенефиции,не се секирај многу :)
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
treba li da se prijavam kako zitel tamo vo policija (imigracija biro ) ?
se pravi li raboten dogovor so firmata ?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
после повеќе пратени апликации и првични онтакти , веке имам покана да почнам ( на проба) во Ливерпул , мислам дека ќе прифатам ...Како за прво искуство да видиме како ќе оди ....

Се надевам на најдобро ама на се треба да сум спремен...

А овие од Британска влада нешто споменуваат некои рестриктивни мерки , не би чекал долго ....
пази се од комарците во лондонското метро - единствени се од тој вид едино таму ги има- мутирани Culex pipiens f. molestus
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
пази се од комарците во лондонското метро - единствени се од тој вид едино таму ги има- мутирани Culex pipiens f. molestus
This is so fucking true, од време на време ме јаде нешто, сигурно се тоа комарците. :) I am not taking the piss, this is true.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Си шетал Бристол и регионот околу ? Гледав неколку селца таму, навистина преубаво. :) Ова е најубавото село во свет.
Не сеуште не сум бил натаму, сега за сега само Југозападна Англија сум ја прошетал.Brigthton, Porstmouth ,Southampton, Southend and such.Какви селца има во Есекс, на гз да паднеш, све Порше и Ауди Q7 паркирани пред куќите.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Знае некој како е со здравствено осигурување ако не си пријавен дека си вработен?
 
Член од
16 ноември 2009
Мислења
41
Поени од реакции
4
Едно огромно благодарам и од мене, таман ќе почнував нова тема за истата проблематика глеам дека веќе постоела. И јас планирам да одам за месец-два и гледам по огласи за соба но тешко се наоѓа, би ги замолил оние што се веќе таму доколку ќе имаат информација за слободна соба за месец-два да ме исконтактираат бидејќиво спротивно ми останува да отидам и одма во хостел па да барам интензивно. Исто така имам прашање дали по ваше мислење може за почеток да се најде работа преку агенција во хотели, ресторани, супермаркети па понатаму да си напредуваш бидејќи иако имам факултет (правен) таму ништо не правам со него, фала и секој совет нормално е добредојден
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Има отидено некој оваа работа да ја работи во лондон http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1365221-SE-BARAAT-LICA-ZA-RABOTA-VO-ANGLIJA ?
Незнам за што работа се работи точно, ама го прочитав огласот.100 фунти за такси од аеродром? :pos:
Исто и делот 50 фунти неделно за соба ми звучи нереално, све на све ми изгледа како scam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom