Легализирање на марихуаната?

Да се легализира Марихуаната во РМ ?


  • Вкупно гласачи
    435
Член од
28 февруари 2009
Мислења
284
Поени од реакции
138
Јас мислам дека државата ке има поголем ќар ако се легализира. Зошто ? затоа што буџетот ке се полни од секој грам купено тревче.. Плус тие што ке продаваат ке купуваат лиценци ваму таму.. а и државата ке ја контролира цената.. така да не мора да значи дека цената ке падне...
 
Член од
28 февруари 2009
Мислења
284
Поени од реакции
138
Патем кренавме на 73 % :D мислам дека ке стигниме и до 80 :D што мислите..
 

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
Таа е нелегална само ради пари. Марихуаната е позната како лек за главоболки, и уште многу работи (читни си има ептен многу информации на интернет) и ако се легализира секој ќе може да си насади и ќе немора да купува апчиња, така да тоа е многу голема загуба за фармацевските компании.

Капитализам.
Фармацевтската, нафтената и текстилната индустрија (т.е. памучна) ќе страдаат многу (со голем потенцијал и скроз у аут да отидат), доколку се легализира марата/канабисот/конопот/травата... :)

Бенефитите од легализирана мара:



 

SayWhaat!?

олимпион
Член од
11 јуни 2011
Мислења
109
Поени од реакции
34
Еден ден ќе се легализира. Ајде да идеме на протест ќе седнеме со Грујо на кафе и кец . (по еден за секого) И ќе му кажеме да ни дозволи да си пушиме ко луѓе.Ем тие шо мислат за Холандија да летаат од околните држави ќе доаѓаат тука. И после колку убаво ќе пловиме по Вардар со бродовите што ќе ги стаат.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
^Да се собереме 1000 луге ке ни помине протестот, помалце од тоа не апсат алфиве одма :D
Но и треба да бидеме внимателни како го организираме протестот анонимно и да изгледа спонтано поради тоа што организаторот ке го јаде:)
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.679
Поени од реакции
11.737
^Да се собереме 1000 луге ке ни помине протестот, помалце од тоа не апсат алфиве одма :D
Но и треба да бидеме внимателни како го организираме протестот анонимно и да изгледа спонтано поради тоа што организаторот ке го јаде:)
Да, само што 80% ако не и повеќе ќе треба да прашаат подома дали ќе ги пуштат...
 
M

Moon Child

Гостин
Само замислете колку по среќна нација ќе станеме ако се легализира. Сите среќни и весели ќе бидеме на никој нема да му биде гајле за невработеноста и остало:vozbud:
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.679
Поени од реакции
11.737
Само замислете колку по среќна нација ќе станеме ако се легализира. Сите среќни и весели ќе бидеме на никој нема да му биде гајле за невработеноста и остало:vozbud:
Ќе се отворат повеќе работни места тоа дефинитивно. Замисли само колкав проток на пари ќе има од туристи преку цела година! И покрај обидот за сарказам, да за нијанса ќе бидеме посреќна нација и во економска смисла меѓу другото...
 
M

Moon Child

Гостин
Ќе се отворат повеќе работни места тоа дефинитивно. Замисли само колкав проток на пари ќе има од туристи преку цела година! И покрај обидот за сарказам, да за нијанса ќе бидеме посреќна нација и во економска смисла меѓу другото...
И плус со текот на времето нема да биде пушењето марихуана толку табу тема и меѓу постарите граѓани. Што би се рекло - ќе си легнат на брашното и нема да те гледаат ко паднат од марс ако пушиш :icon_lol:
Нема сарказам, јас сум мртва сериозна кога викам дека ќе бидеме многу посреќна нација (y)
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.679
Поени од реакции
11.737
И плус со текот на времето нема да биде пушењето марихуана толку табу тема и меѓу постарите граѓани. Што би се рекло - ќе си легнат на брашното и нема да те гледаат ко паднат од марс ако пушиш :icon_lol:
Нема сарказам, јас сум мртва сериозна кога викам дека ќе бидеме многу посреќна нација (y)
Sorry:pipi: Јас пак си помислив поинаку, таков призвук ми доби :)
Долго време нема да се случи тоа, мафијашкиот начин сеуште е најсладок кај власите ширум светот, а за овде ич не прам муабет :)
 
Член од
28 февруари 2009
Мислења
284
Поени од реакции
138
хехехехехех врв е песнава.. ај ем а литл наркоман :D
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.621
Поени од реакции
10.889
Ако дојдам на власт, нема да ве заборавам и ве земам во владата на зелените, за зелена Македонија :icon_mrgr: Магус ќе го поставам министер за ганџо-владини ресурси, везилка - државен инспектор со огранок на подинспектори кои на терен ќе ги контролираат субвенциите и активностите во ганџоделството, манга ќе биде министер без ресор - ќе си пафка само, а господ_не_мрази сите ќе го поставам за шеф на владата пошто само он ќе знае да ве води во права насока.
Водка, гижо и јоцо ќе бидат задолжени за меѓународната соработка, како и развојот на зелен туризам. А јас ќе се повлечам покрај моите полиња со канабис и тивко ќе си виреам.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.679
Поени од реакции
11.737
Ако дојдам на власт, нема да ве заборавам и ве земам во владата на зелените, за зелена Македонија :icon_mrgr: Магус ќе го поставам министер за ганџо-владини ресурси, везилка - државен инспектор со огранок на подинспектори кои на терен ќе ги контролираат субвенциите и активностите во ганџоделството, манга ќе биде министер без ресор - ќе си пафка само, а господ_не_мрази сите ќе го поставам за шеф на владата пошто само он ќе знае да ве води во права насока.
Водка, гижо и јоцо ќе бидат задолжени за меѓународната соработка, како и развојот на зелен туризам. А јас ќе се повлечам покрај моите полиња со канабис и тивко ќе си виреам.
Ти благодариме ГОСПОДИНЕ, ветуваме дека нема да те изневериме!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom