Левица - Политичка партија

Дали ќе гласате за Левица на Парламентарните избори?

  • Да

  • Ќе гласам за мафијашката коалиција СДССМ-ДПМНЕ

  • Не

  • Ќе гласам за друга "ТРЕТА ОПЦИЈА" партија


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Инаку преку глава ми се муабети и за брзи кредити и за факторинг и рефинансирање така не мислам овде да ги цепидлачам везден. Имаше миљон други мерки.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.438
Поени од реакции
7.897
Сакав и јас да пишам еден осврт околу изборите, па твојов пост ме мотивираше да биде ем тоа, ем како реплика.

И јас очекував барем 80.000 гласови и 8 пратеници, но ДПМНЕ удри многу агресивно со кампања, а Левица направи некои грешки изминативе неколку недели, па веројатно тука е разликата. Не мислам дека Максим им земал гласови, тие што гласаа за него не се потенцијални гласачи за Левица, туку за СДС.

И доаѓаме до гласачкото тело на Левица. Претежно млади, образовани, вработени луѓе, кои сакаат да продолжат да живеат во Македонија, но не сакаат да гледаат како ДПМНЕ, СДС и шиптaрите ја пустошат. И тука е целиот проблем околу гласачите на Левица. Они целат кон сите граѓани, но нема никакви шанси брате да натераш пензионер, џаболебар или богаташ да гласа за Левица. Првите знаат само ВМРО-ЕСДЕЕС и или гласаат за нив, или воопшто не излегуваат на гласање, вториве знаат дека џабе би гласале за Левица кога нема да ги ухлебаат никаде за разлика од другиве партии, а третите не сакаат да им го чепкаат богатството иако они никогаш не би го ни потрошиле и би било попаметно наменето за општото добро на сите граѓани во државата.
Овие третите се генерално исти низ цел свет заради човековата природа - лакомост и себичност. Сите сакаат да земат, не сакаат да дадат. А кога овие луѓе би се довеле под контрола на државата (т.е. државата да ги даночи многу повеќе од просечниот работник) - државите стануваат поубаво место за живеење.

Ќе спомнам 2 примера: САД и Данска. Имаат отприлика исто БДП по глава на жител, но МНОГУ различна распределба на богатство. САД како чисто капиталистичко уредување ги има најбогатите луѓе во свет, но и илјадници (ако не и милиони) бездомници и луѓе што преживуваат на улица. Значи двете екстреми - и најбогати, но и најсиромашни. Просечен човек во Америка е мноооогу поблиску до тоа да остане на улица, отколку да стане милијардер.
Од друга страна во Данска сите се на некој просек. Не дека нема милионери и милијардери, но богатството е МНОГУ пораспределено и сиромаштијата е скоро искоренета. Кога сите имаат - сите се среќни. Затоа Нордиските земји се секоја година на врвот од држави со најсреќни луѓе во светот.
Богатите нема наеднаш да престанат да бидат богати ако државата им земе поголем дел богатството за да ги балансира посиромашните. Они и понатаму ќе останат богати и со пари што никогаш нема да ги потрошат, но на сиромашните многу ќе им значи ако имаат некој денар повеќе. Јас лично многу повеќе сакам да живеам во општество каде што сите ќе бидеме исти, отколку каде што има голема поделеност во однос на богатството.

Најтажно од сè, е што иако Левица е единствената вистинска партија (партииве што не освоија ни 2.000 гласови не ги бројам) што отворено се залага за зачувување на Македонија и сè што е Македонско, народот пак не може да го увиди тоа (или можеби не го боли кур), и ќе кука пак набрзо кога ќе внесуваат Бугари во устав, Албански јазик итн итн...

Околу точкиве што си ги набројал:
а) Корисна работа, но не би требало да биде приоритет наредниве неколку години, но мислам дека би можела лесно да се истера
б) Мислам дека веќе се залагаат за тоа? Можеби сум грешка... но без разлика, сигурен сум дека би се залагале за ова дури и ако не им е експлицитно наведено во програмата
в) What the fuck bro? Треба сите да се залагаме за легализација на СИТЕ ДРОГИ, не само канабис. Само корист може да имаме од тоа.
г) Никој нема ништо против тие луѓе, они воопшто не се тема на муабет. Проблемот се богаташите што богатството го стекнаа на државна сметка и распродавајќи државен имот/капитал. Левица има огромен проблем со тоа, а во реалност треба СИТЕ луѓе да имаме проблем со тоа. И што е со ова "наплаќање на трудот во СЈО"? Требал тие неколку месеци што бил ангажиран да ги работи без пари? Сите работиме за пари.
д) Тотално погрешно размислување имаш околу ова. Ништо не е во гените (демек Германците и Швеѓаните имаат подобар ген од Балканците), туку во системот. Колку Македонци и Балканци работат во Германија и Шведска и се успешни во работата, па макар била и 6 саати дневно? Зашто знаат дека не смеат да забушаваат, ќе летаат од работа. А од друга страна донеси Германци и Швеѓани овде, и кога ќе видат каков е системот и како е дозволено забушавање од работа, и они ќе се преточат во "Македонци". Значи не е до народот, туку до системот/државата што толерира такво однесување.
ѓ) Мислам дека тоа им се подразбираше, дека мора прво сите да плаќаат данок (а.к.а шиптaрите). Е кога тоа ќе се среди, после може различно даночење врз база на богатство.

Мое предвидување за во иднина е дека пратенициве што влегоа во Собрание нема да се шитнат и да ги разочараат гласачите, а како сè повеќе младите добиваат право на глас, а старите умираат, Левица ќе има сè повеќе гласачи на сметка на ВМРО-ЕСДЕЕС, со што би имале уште повеќе пратеници во собрание и можност да бидат дел од власт. Не очекувам сега да влезат во влада најмногу заради тоа што така не би влегле шиптaрите, а веќе сите знаеме дека Мицковски уште пред избори си договори коалиција со нив знаејќи дека така многу лесно можат да владејат во државата неконтролирано.

Реков во некој подоцнежен пост после овој дугачкиов, дека не можеме да се споредуваме ни со САД ни со Данска. Особено не со вториве кај што даночната култура и плаќањето јавни давачки е на едно астрономско ниво во споредба со нас. Додека нашиве сакаат да грабаат а ништо да дадат.

Има тука уште многу што да се додаде, за многу ствари (под број г и д) ме имаш лошо сфатено.
Би рекол дека луѓето го ствараат системот а не системот луѓето. Е за промена на луѓето ќе мора малку "блага сила" или "блага присилба".
Иако да, има инстанци каде што системот креира мрзи и неработници и негативно влијае на продуктивност на работа (енормен број празници и неработни денови од бизарни причини - избори, пази).

Под точка ѓ, ја ќе ти кажам дека енормно се избегаваше издавање фискални, поготово кај луѓе бизнисмени блиски до власта, македонци. Албанците апсолутно предничат, ама ни ние не сме сјајни на ова поле и гледаме кај можеме да закрпиме. Ти си син, имаш брат што е посинет... И сеа посинетиот гледа како ти ја изневеруваш мајка ти, па и он ќе го прави тоа. Мада долга и широка е оваа тема. Многу лесно ќе се покаже и докаже дека албанците се најголеми неплаќачи на даноци и давачки. Направи истражување и после ќе имаш црно на бело. Вака они си релативизираат до сабајле, пошто се такви, избегаваат одговорност и само мачкаат очи.

Левицата низ светот се залага за промоција и стимулирање на локални, мали и зелени бизниси на сметка на глобални или големи корпорации. Тука Левица можеше многу да капитализира исто. Тука треба да и биде економскиот/стопански фокус. Поттик на овие мали/средни бизниси на сметка на експанзијата на големците.
Дали станува збор за стартапи, дали станува збор за мали/микро фармери, млекари, мали пивари или произведувачи на вино. Не е ова мој домен на експертиза, ама може да се истражи и да се дознае како може ова да се стимулира.
Секако, ова да биде строго контролирано и да се врши надзор над ова.
Уште некои работи кои би ги истакнал, на кои Левица требаше да капитализира во некој економски аспект:
a) Еколошки одржлив транспорт, болна точка, но со истражување на темава верувам дека ќе се најдат мерки од други држави кои вродиле со плод. Како дел од ова би било изградба и подобрување на вело/тротинет инфраструктура во државата, како државна стратегија.
б) Стимулирање или поттикнување на обновливи извори на енергија. Не знам, субвенции за сончеви колектори (што би било контра ЕВН што прави кражби), енергетска независност и тн и тн. Ова ем кон домаќинства ем кон мали/средни претпријатија.
в) Иницијативи како "Донирај компјутер", поддржување и рекламирање на истите. Можат и они самите да стапат во контакт со човекот. Ваква слична иницијатива би била "интернет за секое дете". Иако интернетот можеби е демонизиран, но сепак е "човечко право" во 2024та.
г) Иницијативи за сузбивање на големи каматни стапки од банките, иницијативи за ограничување на цената на м2 станови, субвенции за млади брачни парови и тн и тн, иако делумно се начна и ова.
д) 2.0 на спротивставувањето на рудниците и сите тие работи (ШТО СЕ СУПЕР), е предлагање на зелени и пристапни енергенси. Ако се снимаш од протести, ти само си реактивен. Луѓето тоа сакаат очигледно да го видат и чујат, ама не се најдоа многу предлози по ова прашање за жал, во поглед на алтернативи секако.
ѓ) Правилна поддршка на иновации, патенти и тн. Не државно спонзорирани глупости од типот на магариња и фризерници, ами присуство на мал милион Хакатони, Innovation days, настани околу Роботика, енергетика, моторни возила и тн и тн.

Значи мора да еволуираат во партија што ќе предлага современи левичарски методи за надминување некои проблеми. Мора да бидат проактивна партија, наместо реактивна, иако хаосот во кој се наоѓаме е таков што од нив се бара да бидат реактивни и "блокатори".

Поентата ми е, што јас како поддржувач, сега за сега сум ок со нив како анти-естаблишмент. Но, ќе дојде момент кога ќе се бараат мерки за подобрување на животниот стандард и подобрување на животот на секој граѓанин.

Мора да учат од современите левици каде они грешат и зошто скоро секаде имаат по 7-8% поддршка.

Потребен е економски поткован човек експерт во врхушката кој ќе иницира економски политики во склад со идеологијата на радикалната левица. А не латентност на ова прашање.
Мора да се има сенс за стопанство и за развој на истото, не може за се одговорот да биде "државно претпријатие" или "државен интервенционизам" и тука да застане целиот муабет.
 
Последно уредено:

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.722
Поени од реакции
11.944
Доколку некој, било кој, од модерниве пропагатори на болшевистичко-ленинистички, сталинистичко-комунистички, левичарско-индивидуалистички идеи има појма за суштинското значење на ,,српот и чеканот", за нивниот изворен симболизам, јас го сечам кур*от на пет парчиња од по пет сантими (шо би рекол царот Сашо Тасевски).
Хитлеровата злоупотреба на т.н. ,,кукаст крст" како архетипски симбол во служба на пропаганда е исти курац, скрос исти. Единствено само, разликата е во перцепцијата на толкувањето од страна на толпата, тоа е она што е као поинакво затоа што тој као, нели, ја изгуби војната итн.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.194
Поени од реакции
20.834
третите не сакаат да им го чепкаат богатството иако они никогаш не би го ни потрошиле и би било попаметно наменето за општото добро на сите граѓани во државата.
Овие третите се генерално исти низ цел свет заради човековата природа - лакомост и себичност. Сите сакаат да земат, не сакаат да дадат. А кога овие луѓе би се довеле под контрола на државата (т.е. државата да ги даночи многу повеќе од просечниот работник) - државите стануваат поубаво место за живеење.

Ќе спомнам 2 примера: САД и Данска. Имаат отприлика исто БДП по глава на жител, но МНОГУ различна распределба на богатство. САД како чисто капиталистичко уредување ги има најбогатите луѓе во свет, но и илјадници (ако не и милиони) бездомници и луѓе што преживуваат на улица. Значи двете екстреми - и најбогати, но и најсиромашни. Просечен човек во Америка е мноооогу поблиску до тоа да остане на улица, отколку да стане милијардер.
Од друга страна во Данска сите се на некој просек. Не дека нема милионери и милијардери, но богатството е МНОГУ пораспределено и сиромаштијата е скоро искоренета. Кога сите имаат - сите се среќни. Затоа Нордиските земји се секоја година на врвот од држави со најсреќни луѓе во светот.
Богатите нема наеднаш да престанат да бидат богати ако државата им земе поголем дел богатството за да ги балансира посиромашните. Они и понатаму ќе останат богати и со пари што никогаш нема да ги потрошат, но на сиромашните многу ќе им значи ако имаат некој денар повеќе. Јас лично многу повеќе сакам да живеам во општество каде што сите ќе бидеме исти, отколку каде што има голема поделеност во однос на богатството.
Државата ич кур не треба да ја боли што ќе прави некој со богатството што го стекнал со труд, знаење и ризик, на легален начин, при што за да го стекне отворил десетици, стотици или илјадници работни места и платил 40% давачки кон државата (даноци + придонеси), за да може таа да плаќа партиски ботови во администрација.

За државата да ги балансира посиромашните, треба да им овозможи услови, да ги стимулира и тие да можат да станат побогати, а тоа се прави со едукација, пониски даноци, регулаторна гилотина, помала бирократија и здрав правен систем, а не со казнување на поуспешните за да бидат поеднакви со посиромашните. За да се развива државата, луѓето треба да стануваат понезависни, да не чекаат на милостина од државата, да не бидат робови на партиите, државниот апарат и "сигурна работичка".

Даноци се зголемуваат врз основа на економски параметри и актуелната состојба на економијата, а не заради лични хирови и комплекси на властодржците.

Имавме пред неколку години едни пациенти кои исто така мастурбираа на Данска, пробаа со некои идеолошки екскурзии, но после само неколку месеци примена, резултатот беше: изгубени 50% од даночните приходи кои можеле да се соберат, зголемена даночна евазија и одлевање пари во соседните држави, одложување на планирани инвестиции во фирмите.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.139
Поени од реакции
5.892
Реков во некој подоцнежен пост после овој дугачкиов, дека не можеме да се споредуваме ни со САД ни со Данска. Особено не со вториве кај што даночната култура и плаќањето јавни давачки е на едно астрономско ниво во споредба со нас. Додека нашиве сакаат да грабаат а ништо да дадат.

Има тука уште многу што да се додаде, за многу ствари (под број г и д) ме имаш лошо сфатено.
Би рекол дека луѓето го ствараат системот а не системот луѓето. Е за промена на луѓето ќе мора малку "блага сила" или "блага присилба".
Иако да, има инстанци каде што системот креира мрзи и неработници и негативно влијае на продуктивност на работа (енормен број празници и неработни денови од бизарни причини - избори, пази).

Под точка ѓ, ја ќе ти кажам дека енормно се избегаваше издавање фискални, поготово кај луѓе бизнисмени блиски до власта, македонци. Албанците апсолутно предничат, ама ни ние не сме сјајни на ова поле и гледаме кај можеме да закрпиме. Ти си син, имаш брат што е посинет... И сеа посинетиот гледа како ти ја изневеруваш мајка ти, па и он ќе го прави тоа. Мада долга и широка е оваа тема. Многу лесно ќе се покаже и докаже дека албанците се најголеми неплаќачи на даноци и давачки. Направи истражување и после ќе имаш црно на бело. Вака они си релативизираат до сабајле, пошто се такви, избегаваат одговорност и само мачкаат очи.

Левицата низ светот се залага за промоција и стимулирање на локални, мали и зелени бизниси на сметка на глобални или големи корпорации. Тука Левица можеше многу да капитализира исто. Тука треба да и биде економскиот/стопански фокус. Поттик на овие мали/средни бизниси на сметка на експанзијата на големците.
Дали станува збор за стартапи, дали станува збор за мали/микро фармери, млекари, мали пивари или произведувачи на вино. Не е ова мој домен на експертиза, ама може да се истражи и да се дознае како може ова да се стимулира.
Секако, ова да биде строго контролирано и да се врши надзор над ова.
Уште некои работи кои би ги истакнал, на кои Левица требаше да капитализира во некој економски аспект:
a) Еколошки одржлив транспорт, болна точка, но со истражување на темава верувам дека ќе се најдат мерки од други држави кои вродиле со плод. Како дел од ова би било изградба и подобрување на вело/тротинет инфраструктура во државата, како државна стратегија.
б) Стимулирање или поттикнување на обновливи извори на енергија. Не знам, субвенции за сончеви колектори (што би било контра ЕВН што прави кражби), енергетска независност и тн и тн. Ова ем кон домаќинства ем кон мали/средни претпријатија.
в) Иницијативи како "Донирај компјутер", поддржување и рекламирање на истите. Можат и они самите да стапат во контакт со човекот. Ваква слична иницијатива би била "интернет за секое дете". Иако интернетот можеби е демонизиран, но сепак е "човечко право" во 2024та.
г) Иницијативи за сузбивање на големи каматни стапки од банките, иницијативи за ограничување на цената на м2 станови, субвенции за млади брачни парови и тн и тн, иако делумно се начна и ова.
д) 2.0 на спротивставувањето на рудниците и сите тие работи (ШТО СЕ СУПЕР), е предлагање на зелени и пристапни енергенси. Ако се снимаш од протести, ти само си реактивен. Луѓето тоа сакаат очигледно да го видат и чујат, ама не се најдоа многу предлози по ова прашање за жал, во поглед на алтернативи секако.
ѓ) Правилна поддршка на иновации, патенти и тн. Не државно спонзорирани глупости од типот на магариња и фризерници, ами присуство на мал милион Хакатони, Innovation days, настани околу Роботика, енергетика, моторни возила и тн и тн.

Значи мора да еволуираат во партија што ќе предлага современи левичарски методи за надминување некои проблеми. Мора да бидат проактивна партија, наместо реактивна, иако хаосот во кој се наоѓаме е таков што од нив се бара да бидат реактивни и "блокатори".

Поентата ми е, што јас како поддржувач, сега за сега сум ок со нив како анти-естаблишмент. Но, ќе дојде момент кога ќе се бараат мерки за подобрување на животниот стандард и подобрување на животот на секој граѓанин.

Мора да учат од современите левици каде они грешат и зошто скоро секаде имаат по 7-8% поддршка.

Потребен е економски поткован човек експерт во врхушката кој ќе иницира економски политики во склад со идеологијата на радикалната левица. А не латентност на ова прашање.
Мора да се има сенс за стопанство и за развој на истото, не може за се одговорот да биде "државно претпријатие" или "државен интервенционизам" и тука да застане целиот муабет.
Сè што имаш пишано е на место, но проблемот е што сите овие работи се нормално дејствување на левичарски идеологии низ Европа, во држави каде што идеолошката определба на партиите е јасно определена, но државата сплотена. Во држава како нашата каде што имаш лопови и терористи во влада, а други лопови и лајт-терористи во опозиција - ништо од ова нема да е битно додека не се се доведе државата во единство.

Левица како партија чија примарна цел е Македонија и Македонците, секогаш ќе ми биде прв избор пред другиве без разлика какви програми тераат.

Државата ич кур не треба да ја боли што ќе прави некој со богатството што го стекнал со труд, знаење и ризик, на легален начин, при што за да го стекне отворил десетици, стотици или илјадници работни места и платил 40% давачки кон државата (даноци + придонеси), за да може таа да плаќа партиски ботови во администрација.

За државата да ги балансира посиромашните, треба да им овозможи услови, да ги стимулира и тие да можат да станат побогати, а тоа се прави со едукација, пониски даноци, регулаторна гилотина, помала бирократија и здрав правен систем, а не со казнување на поуспешните за да бидат поеднакви со посиромашните. За да се развива државата, луѓето треба да стануваат понезависни, да не чекаат на милостина од државата, да не бидат робови на партиите, државниот апарат и "сигурна работичка".

Даноци се зголемуваат врз основа на економски параметри и актуелната состојба на економијата, а не заради лични хирови и комплекси на властодржците.

Имавме пред неколку години едни пациенти кои исто така мастурбираа на Данска, пробаа со некои идеолошки екскурзии, но после само неколку месеци примена, резултатот беше: изгубени 50% од даночните приходи кои можеле да се соберат, зголемена даночна евазија и одлевање пари во соседните држави, одложување на планирани инвестиции во фирмите.
Јас за мене би кажал. Да имам толку многу пари што не би можел да ги потрошам во 2 животи, ич не би имал проблем да одвојувам повеќе за државата да може да вработи повеќе чистачи или косачи на трева, за кога би шетал низ град да ми е чисто и средено. Давам ептен глуп пример, но мислам дека ја доловува поентата.

Да, целиот проблем е трупање на јавна администрација и она "вработување во сигурна работичка на државно", но кога државата би го средила тој проблем и парите од даноци навистина би се користеле за подобрување на животот во општеството за општото добро на сите (со вработување и зголемување на плата на наставници, професори, доктори, полицајци, итн итн...) - не гледам зошто би било проблем зголемување на даноци.

Ако си богат - пак ќе останеш богат. Но ако си сиромашен, вака би бил барем малку помалку сиромашен.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.043
Поени од реакции
4.833
Глеам повеќето делат “памет“ на сите страни, ...само ќе изнесам свое видување...

Профил на “форумски експерти“ кој го преферира ДПсНЕ се повеќе се покажува во вистинското светло, овие кои преферираат Лефица лесно паѓаат во нивните замки.
За цело време на кампањата па и сега од страна на првите ништо да слушнеме за името МАКЕДОНИЈА кое беше сменето на насилен начин, што планираат да направат по тоа прашање, туку постојано ја напаѓаат Лефица демек немала издржана економска програма :yid: и се разбира овие заради неискуството се фајќаат во мрежа и почнуваат да се расправаат за ... КЛАСИЧНА ДИСТРАКЦИЈА (манипулација)

Треба борбата да се префрли на нивно поле за кое велат се неприкосновени.
Што правиме со името, идентитетот, лгбтркг права и легализација на педофили да станат старатели
Се покажаа како многу ефикасен дел од СЕВЕЏГАНСКИО СОЈУЗ кој извонредно си ја одигра улогата постојано па и денес говорат било тешко а всушност го имаат веќе прифатено тој северџгански дух исто како и бугарските пасоши...

Има многу што да се пишува ама не знам дали вреди.....

П.С:
Знае ли некој за оној Квиско Златев има ли даунов или само така изгледа, дечкото не ми стои здрав, не би сакал да пишувам лошо за болни!

Државата ич кур не треба да ја боли што ќе прави некој со богатството што го стекнал со труд, знаење и ризик, на легален начин, при што за да го стекне отворил десетици, стотици или илјадници работни места и платил 40% давачки кон државата (даноци + придонеси), за да може таа да плаќа партиски ботови во администрација.
...ајдее почна да убедуваш дека мотивот на оние “што го стекнал со труд, знаење и ризик, на легален начин,“ мотивот за отварање на работни места им е заради тие луѓе да им помогнат, а јас па цело време мислев заради профит, значи тоа го правеле од алтруистички побуди!:yid::yid::yid:
Ашколсун бре момче :aplauz:
А како државата ќе знае дали е нешто стекнато на законски начин ( не мешај чесен и законски разликата е небо и земја - приватизацијата е законска ама нема ништо со чесноста!) ако не врши контрола на процесот?

За државата да ги балансира посиромашните, треба да им овозможи услови, да ги стимулира и тие да можат да станат побогати, а тоа се прави со едукација, пониски даноци, регулаторна гилотина, помала бирократија и здрав правен систем, а не со казнување на поуспешните за да бидат поеднакви со посиромашните. За да се развива државата, луѓето треба да стануваат понезависни, да не чекаат на милостина од државата, да не бидат робови на партиите, државниот апарат и "сигурна работичка".
Ова што си го пишуел се вика ВРЕДНОСЕН СИСТЕМ
Тој вредносен систем се класифицира во однос на РАСПРЕДЕЛБАТА на БДП...
За да се развива и да има раст некоја економија-држава постојат внатрешни/субјективни и надворешни/објективни фактори а ти едните ги исклучуваш од равенката, па добиваш што сакаш!

И најголемата грешка/манипулација која си ја напишал е за државата и нејзината улога (денес).
Државата е инструмент на капиталот/моќта политчките елите (кои се алатка на тој капитал/моќ) и ја заболе онаа работа за сиромашните да ги “балансира“ неа само ја интересира да има социјален мир за да не стане некоја побуна од страна на сиромашните кои би тргнале кон богатите за да ја исправат работата во распределбата на колачот.

Но додека на сиромашните им се продава магла од тој тип дека и тие ќе станат богати (и ќе имаат свои слуги) наместо слобода ништо од таја работа.
Во принцип секогаш постои нерамнотежа помеѓу егоизма/алтруизам илити тежнеење кон егалитаризам секогаш таа рамнотежа се воспоставува на некое рамниште и секогаш е динамична (шо би рекле комунистите ја следи законитоста на дијалектиката :))

Даноци се зголемуваат врз основа на економски параметри и актуелната состојба на економијата, а не заради лични хирови и комплекси на властодржците.

Имавме пред неколку години едни пациенти кои исто така мастурбираа на Данска, пробаа со некои идеолошки екскурзии, но после само неколку месеци примена, резултатот беше: изгубени 50% од даночните приходи кои можеле да се соберат, зголемена даночна евазија и одлевање пари во соседните држави, одложување на планирани инвестиции во фирмите.
Даночанта политика исто е во оној вредносен систем шо го спомнав погоре, од истиот зависат и финесите на тој даночен систем, даночниот систем е инструмент на фискаланата политика, ако можеш да менаџираш само со фискалниот систем а монетарно-кредитниот тие надвор од твоја контрола

@831 , експерт за “суштинското значење“, а зошто како експерт не земеш да им објасниш на “модерниве пропагатори на болшевистичко-ленинистички, сталинистичко-комунистички, левичарско-индивидуалистички идеи “ за симболиката на српот и чеканот?

“пуца ти курац у јуначку гузицу“ или во превод не си ти тука за симболика ами за дистракција, убо ја тераш само продолжи.
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
1.932
Поени од реакции
3.424
Jas Dimce go gledam kako idniot Naib Bukele.. Pred nekoj den Naib vo prisustvo na site svoi ministri dal naredba na glavniot obvinitel da sprovede istraga za korupcija vrz site (i nego samiot)...
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.722
Поени од реакции
11.944
@Таксист
Јас само кога ќе ја ставам значкава, која ретко, но горделиво ја носам во специјални пригоди. Само со тој мал симболечен акт, поради мои приватни, симболични причини, ме прави поголем левичар од сите членови на т.н. левица на чело со апасиев.
20240511_214506.jpg
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.892
Поени од реакции
35.720
Сè што имаш пишано е на место, но проблемот е што сите овие работи се нормално дејствување на левичарски идеологии низ Европа, во држави каде што идеолошката определба на партиите е јасно определена, но државата сплотена. Во држава како нашата каде што имаш лопови и терористи во влада, а други лопови и лајт-терористи во опозиција - ништо од ова нема да е битно додека не се се доведе државата во единство.

Левица како партија чија примарна цел е Македонија и Македонците, секогаш ќе ми биде прв избор пред другиве без разлика какви програми тераат.


Јас за мене би кажал. Да имам толку многу пари што не би можел да ги потрошам во 2 животи, ич не би имал проблем да одвојувам повеќе за државата да може да вработи повеќе чистачи или косачи на трева, за кога би шетал низ град да ми е чисто и средено. Давам ептен глуп пример, но мислам дека ја доловува поентата.

Да, целиот проблем е трупање на јавна администрација и она "вработување во сигурна работичка на државно", но кога државата би го средила тој проблем и парите од даноци навистина би се користеле за подобрување на животот во општеството за општото добро на сите (со вработување и зголемување на плата на наставници, професори, доктори, полицајци, итн итн...) - не гледам зошто би било проблем зголемување на даноци.

Ако си богат - пак ќе останеш богат. Но ако си сиромашен, вака би бил барем малку помалку сиромашен.
Ова се се дистописки муабети.

Не треба никој да го распредели богатството, поголем проблем е немањето ниту план ниту идеја каде тераат, и грдиот менталитет.

На народот не му пречи да се гуши во гомна само и само да искористи нешто за своја лична корист. Има илјадници ситуации каде посадени дрва низ паркови се крадеа во рок од 24 часа, кршење на клупи, крадење на се што може да се украде. Сигурно владата на мнозинството им ги има направено дворовите како отпад.

Не можеш да помогнеш на некој што не сака да си помогне себеси.

Сакаш чиста улица - почни си од дворот, сакаш убава населба - почни си од дворот и твојата куќа (пола куќи немалтарени, почнати пред 50 години и така ќе се распаднат, а сите тие имаат за да ги доправат), сакаш ред - почни да почитуваш закони и да ги пријавуваш тие што не почитуваат.

Ти текнува што остана од компјутерите кои ги поставија низ училиштата? Епа тоа ќе се случи и со парите во случај на национализација. Да не правиме муабет за странски инвестиции, за неколку месеци ќе си ги соберат парталите и тие што инвестирале.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
556
Поени од реакции
307
Знаете зошто левица немаше повеќе гласови? Па како ќе има кога народот се радува шо Лидл ќе дошол во Македонија, е до толку ни е паметен народот. Ние де факто сме колонија и потрошачко друштво на странските компании и робови во нивните фабрики. Ќе си гласа овој народ уште долго за вмро и сдс.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
736
Поени од реакции
1.599
Jas Dimce go gledam kako idniot Naib Bukele.. Pred nekoj den Naib vo prisustvo na site svoi ministri dal naredba na glavniot obvinitel da sprovede istraga za korupcija vrz site (i nego samiot)...
:pos::pos::pos: Човек дај бе...
Автоматски споено мислење:

Знаете зошто левица немаше повеќе гласови? Па како ќе има кога народот се радува шо Лидл ќе дошол во Македонија, е до толку ни е паметен народот. Ние де факто сме колонија и потрошачко друштво на странските компании и робови во нивните фабрики. Ќе си гласа овој народ уште долго за вмро и сдс.
Баш тие странски компании го спасија народов од пеколот и колку толку се допира до некои 40.000, па некаде и по 50.000.
Да останевме уште на фирмите лапнати од апашишта во транзицијата е тога ќе видиш што ти се вика иселување од државава.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.101
Поени од реакции
2.770
Баш тие странски компании го спасија народов од пеколот и колку толку се допира до некои 40.000, па некаде и по 50.000.
Да останевме уште на фирмите лапнати од апашишта во транзицијата е тога ќе видиш што ти се вика иселување од државава.
За ова потполно се согласувам иако гласав за Левица

Непотребно влегуваат во „војна“ со странскиве инвестиции и критика на нивна сметка, да не беа тие ќе беше уште поголем потоп во државата. Во ред форсирај домашно производство, домашни фирми ама никако не треба да се влегува во војна со странскиве инвестиции, да не заборавиме дека домашниве до вчера го експлоатираа до максимум обичниот работник. Кај странскиве барем имаш посолидни плати, платени трети смени викенди, организиран превоз, имаат кујна храна сите од нив го кренаа стандардот на едно повисоко ниво

Да се паметни овие од новата влада ќе донесат пак странски инвестиции барем x2 од она Грујо што го донесе во неговите мандати
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.043
Поени од реакции
4.833
Баш тие странски компании го спасија народов од пеколот и колку толку се допира до некои 40.000, па некаде и по 50.000.
кхм, не знаев дека странциве биле спасители на народот, цело време мислев погрешно дека дошле овде за профит!
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.101
Поени од реакции
2.770
Далеку од спасители ама умешност е и да инвестираш да отвориш работни места, да го кренеш стандардот на граѓаните на работниците. Зошто нашиве домашни бизнисмени не го направија тоа ? Тоа е патриотизам а не само да чукаш во гради и да вееш знамиња

Бидете малку реални, не како комуњариве од сдш што ги критикуваа странските инвестиции од опозиција а после на нив се шлепаа
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.043
Поени од реакции
4.833
Далеку од спасители ама умешност е и да инвестираш да отвориш работни места, да го кренеш стандардот на граѓаните на работниците. Зошто нашиве домашни бизнисмени не го направија тоа ? Тоа е патриотизам а не само да чукаш во гради и да вееш знамиња

Бидете малку реални, не како комуњариве од сдш што ги критикуваа странските инвестиции од опозиција а после на нив се шлепаа
Не те разбрав најдобро, ако сакаш малку да подобјасниш!

Инаку патриотизмот треба/мора да го налага државата, истата е окупирана па не очекувај такво нешто.
Комуњариве мислиш на сдсСС се минато свршено време, привикни се.
Мојот коментар беше за странците, ако и ти сметаш дека се спасители на Македонците ќе мора да аргументираш инаку не би се сложил.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom