Левица - Политичка партија

Дали ќе гласате за Левица на Парламентарните избори?

  • Да

  • Ќе гласам за мафијашката коалиција СДССМ-ДПМНЕ

  • Не

  • Ќе гласам за друга "ТРЕТА ОПЦИЈА" партија


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
367
Поени од реакции
747
Што има лошо да се знае колку точно етникуми има? Ова со случај на војна ти е многу јако. Затоа што ако не ти пишува во лична карта, нема да знаат. :pos:

Како се намалуваат Македонците како бројка? И како ова ќе ја убрза федерализацијата?

Бентлија, олигарси, крефки влади не ме интересираат. Тоа ќе дискутираш со останати експерти во внатрепартиска дебата.
Samo edno dali si cul za srebrenica ? Znaes deka orvata podelab e naorsvena po licna karta , grafa nacionalnost
Види, некој да одговори дека вметнување на графа за етничка припадност ќе донесе до федерализација, без притоа да објасни како, е во најмала рака несериозно.

Тие што објаснуваа, објаснуваа за цивилициски придобивки, сите сме исти и слични левичарски глупости што не ме интересираат. Повеќе сакав дискусија како законов ќе ја убрза федерализацијата. Ама јебига, може и до мене е.
Dva dela imam
Prv del za tebe:
Eve vaka kako bi se odvival procesot drygar , samo kako heads up. Vnesuvame grafa vo licna karta nacionalnost, po default ova znaci cista separacija , makedonec ,alabanec , itnitn, za 5-10 godini toa se vo tvojot mind set up 2-3 glasanja brakata od skopje sever do ohrid ke recat , nasite opstini ne se dominantno albanska nacionalnost tuku se celosno , koi benefiniti gi imame nie/jas od drzavata ( pazi ne od dui od drzavata , ovoj dualitet na koga mi odgovoara sum ekstremno inteligenten koga ne ne citame mnogy dobro zastapen kaj clenot @puno), kako sto pravi sega taravari, braka ke glasame referendum za pogolema samostojnost podrzana od tirana i pristina , poso neli motherland vika deka pravata ne im se ispolneti... Od ovde natamy znaes . I ne veli deka nema sansi ili slicni sranja , poso ova e copy paste na bosna i kosovo.
Vtor del : E sega imam edno klucno prasanje , eve stane golema albanija , dali nekoj albanec znae dali ke ima vrabotyvanjw bez rabota od drzavata ? Dali ke ima pravo preku ohridski mobridski ili bilo koj dryg eb#n dogovor da imaat palati plateni od tyg dzep ? Dali danok nema da plakaat i vo albanija ? Ne be braka albanci koi ziveat makedonija , vakov raj nema da najdete nikade , dryg raboti za vas , site benefiti gi zimate , porano barem vnesyvavte od stranstvo za kuki da gradite sega ne . Ve zaebavaat vo zdrav mozok na nacionalna karta , grdata slika ne ja kazuvaat , Edi Rama sigyrno so pregratka ke preceka 60 000 administrativci so aber nemaat od rabota , vo golemata albanija, i ke im pisuva kazna od 40e koga na plostadot vo pristina so Bentley ke mu vlezes i ke gazis luge , ke rece mirupavshim neli ?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.771
Поени од реакции
11.489
Кој е ставот на Левица за пописот и за потписите што се собираат од дпмне?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
8.011
Поени од реакции
10.714
Самото користење на Левица и Економија во иста реченица нема логика. Повеќе би му верувал на Љупчо Интегра (со неговите возови со светлосна брзина од Охрид до Струга) за економија одколку на Апсиев.
Имаат економска програма и скоро 200 членови кои ќе гласаат за нив. Најголем број не се ни замараат и како главна и единствена причина им е смаченоста од режимот Сдсм-Вмро. Ама сепак ако програмата им е чисто идеолошка, ме интересираат економските прогнози т.е. резултатите кои се очекуваат од ние политики!
 
Член од
24 март 2010
Мислења
12.907
Поени од реакции
18.765
Samo edno dali si cul za srebrenica ? Znaes deka orvata podelab e naorsvena po licna karta , grafa nacionalnost
Ахам. Значи ако не стои графа националност, и се случува геноцид, ти нема да знаеш дека лицето Стојан Стојановски е Македонец, а лицето Арбен Абази Албанец? Ти треба графа за тоа.

Бонус, еве ти лична карта на убиен во Сребреница.


Каде жити експертиза му пишува дека е Бошњак?
Samo edno dali si cul za srebrenica ? Znaes deka orvata podelab e naorsvena po licna karta , grafa nacionalnost
Dva dela imam
Prv del za tebe:
Eve vaka kako bi se odvival procesot drygar , samo kako heads up. Vnesuvame grafa vo licna karta nacionalnost, po default ova znaci cista separacija , makedonec ,alabanec , itnitn, za 5-10 godini toa se vo tvojot mind set up 2-3 glasanja brakata od skopje sever do ohrid ke recat , nasite opstini ne se dominantno albanska nacionalnost tuku se celosno , koi benefiniti gi imame nie/jas od drzavata ( pazi ne od dui od drzavata , ovoj dualitet na koga mi odgovoara sum ekstremno inteligenten koga ne ne citame mnogy dobro zastapen kaj clenot @puno), kako sto pravi sega taravari, braka ke glasame referendum za pogolema samostojnost podrzana od tirana i pristina , poso neli motherland vika deka pravata ne im se ispolneti... Od ovde natamy znaes . I ne veli deka nema sansi ili slicni sranja , poso ova e copy paste na bosna i kosovo.
Vtor del : E sega imam edno klucno prasanje , eve stane golema albanija , dali nekoj albanec znae dali ke ima vrabotyvanjw bez rabota od drzavata ? Dali ke ima pravo preku ohridski mobridski ili bilo koj dryg eb#n dogovor da imaat palati plateni od tyg dzep ? Dali danok nema da plakaat i vo albanija ? Ne be braka albanci koi ziveat makedonija , vakov raj nema da najdete nikade , dryg raboti za vas , site benefiti gi zimate , porano barem vnesyvavte od stranstvo za kuki da gradite sega ne . Ve zaebavaat vo zdrav mozok na nacionalna karta , grdata slika ne ja kazuvaat , Edi Rama sigyrno so pregratka ke preceka 60 000 administrativci so aber nemaat od rabota , vo golemata albanija, i ke im pisuva kazna od 40e koga na plostadot vo pristina so Bentley ke mu vlezes i ke gazis luge , ke rece mirupavshim neli ?
Ок, и јас имам два дела за тебе.

Прв дел: Устав на Република Северна Македонија, преамбула

"Граѓаните на Република Северна Македонија, македонскиот народ, дел од албанскиот народ, турскиот народ, влашкиот народ, српскиот народ, ромскиот народ, бошњачкиот народ и другите, преземајќи ја одговорноста за сегашноста и иднината на нивната татковина, свесни и благодарни на своите предци за жртвите и посветеноста во нивните заложби и борба за создавање самостојна и суверена држава Северна Македонија и одговорни пред идните генерации за зачувување и развој на сè што е вредно од богатото културно наследство и соживот во Северна Македонија, еднакви во своите права и обврски кон заедничкото добро - Република Северна Македонија - во согласност со традицијата на Крушевската Република и правните одлуки кои се наведени во Прогласот од Првото заседание на АСНОМ до македонскиот народ за одржаното заседание на АСНОМ и на Референдумот од 8 септември 1991 година на кои се изрази волјата за создавање на самостојна суверена држава и Охридскиот рамковен договор, ја конституираат Република Северна Македонија како самостојна, суверена држава, со намера да се воспостави и зацврсти владеењето на правото, да се гарантираат човековите права и граѓанските слободи, да се обезбеди мир и соживот, социјална правда, економска благосостојба и напредок на личниот и заедничкиот живот, преку своите претставници во Собранието на Република Северна Македонија, избрани на слободни и демократски избори го донесуваат овој
УСТАВ
НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА
"

Така да, тоа не е мој мајндсет, тоа е реалноста, предочена во преамбулата на Уставот, и во уште неколку члена после тоа. И уште стотици закони. Така да, не ги делам јас луѓето по етнички групи, туку веќе ги има поделено највисокиот законодавен акт. Тоа е денешната реалност, не лешот кој го браните.

Втор дел: Поим немам што е прашањето, ама верувам дека Албанците на форумов кога те читаа, во најмала рака исплакаа базен од солзи колку ги трогна.
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
367
Поени од реакции
747
Ахам. Значи ако не стои графа националност, и се случува геноцид, ти нема да знаеш дека лицето Стојан Стојановски е Македонец, а лицето Арбен Абази Албанец? Ти треба графа за тоа.

Бонус, еве ти лична карта на убиен во Сребреница.


Каде жити експертиза му пишува дека е Бошњак?

Ок, и јас имам два дела за тебе.

Прв дел: Устав на Република Северна Македонија, преамбула

"Граѓаните на Република Северна Македонија, македонскиот народ, дел од албанскиот народ, турскиот народ, влашкиот народ, српскиот народ, ромскиот народ, бошњачкиот народ и другите, преземајќи ја одговорноста за сегашноста и иднината на нивната татковина, свесни и благодарни на своите предци за жртвите и посветеноста во нивните заложби и борба за создавање самостојна и суверена држава Северна Македонија и одговорни пред идните генерации за зачувување и развој на сè што е вредно од богатото културно наследство и соживот во Северна Македонија, еднакви во своите права и обврски кон заедничкото добро - Република Северна Македонија - во согласност со традицијата на Крушевската Република и правните одлуки кои се наведени во Прогласот од Првото заседание на АСНОМ до македонскиот народ за одржаното заседание на АСНОМ и на Референдумот од 8 септември 1991 година на кои се изрази волјата за создавање на самостојна суверена држава и Охридскиот рамковен договор, ја конституираат Република Северна Македонија како самостојна, суверена држава, со намера да се воспостави и зацврсти владеењето на правото, да се гарантираат човековите права и граѓанските слободи, да се обезбеди мир и соживот, социјална правда, економска благосостојба и напредок на личниот и заедничкиот живот, преку своите претставници во Собранието на Република Северна Македонија, избрани на слободни и демократски избори го донесуваат овој
УСТАВ
НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА
"

Така да, тоа не е мој мајндсет, тоа е реалноста, предочена во преамбулата на Уставот, и во уште неколку члена после тоа. И уште стотици закони. Така да, не ги делам јас луѓето по етнички групи, туку веќе ги има поделено највисокиот законодавен акт. Тоа е денешната реалност, не лешот кој го браните.

Втор дел: Поим немам што е прашањето, ама верувам дека Албанците на форумов кога те читаа, во најмала рака исплакаа базен од солзи колку ги трогна.
So srebrenica mi pisa ti pisav , da ne odime po toj pat .... Zgresiv i sto go spomnav toa zlo. Setne na drugovo sto pisa , dali albancive placat ili ne zosto im izigravas advokat? Ubavo pisav i tagnav kogo treba vo vtoriot del, ne bidi hrabar makedonec kako so se politicarive bez jajca , tagni so nik so bilo sto , ne bese nameneto za tebe ne se maci da odgovoaras na prasanaja koi se nameneti za drygi, odgovoaraj na tie kon tebe i za tebe.
Vo vrska so ustavot , drygar tragikomicno e ako mi repliciras so ustav mozeme dvujcata da bideme kako Apasiev, na tvojot УСТАВ
НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА "
Mozam da ti repliciram so УСТАВ
НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ", ama kako so gledas nekoj se posra na nego i si izbrisa gomnata od gazot so istiot, navisiitina veryvas nema da go napravat pak ??? Ima izreka izlazi me ednas ebi se , izlazi mw dvapati ebi me , izlazi mw trwt pat ... Valjda peder sum neli ? E sega jas peder ne sum , zatoa pred da me izlazat tret pat izbegav od vukojebinata makedonija, i go nemam pravoto da izigravam patriot zosto ne sum covek sto moze da laze duri ni na net jebi ga , no ne sum ni svetec , daleku od toa , po cela definicija jas sum poveke severo makedonec od tebe, gi imam site benefiti na EU, a plakam samo danok na imot vo mk , koga ke razmislam podobro ne znam zosto go nejkam organski zajko , se sto veti jas sega imam ,vo EU sum, imam poveke od 500 e plata ... Au Au cekaj mi tekna mi se smaci da me ebat i vodat glupi ajduci kako nego i tie pred nego , preferiram vaka da izigravam glup i da me vodat kolku tolku intelegentni homosapiens .
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
8.011
Поени од реакции
10.714
Овој дел од преамбулата е софт порн за Албанците. Челичење и величење дека се дел од нешто големо. И во преамбулата од 1974 вметната е кованицата "народност" (малцинство). Тоа не е толку нагласено во преамбулата од 1991, ама влегуваме во зоната на правната проблематика. Го има, ама е во заден план. Не знам што спорите!

Сега зошто тоа да биде вметнато во личната карта? Дали тоа е пресудно за утврдување на идентитетот? Еве, Бранко Манојловски на стари години стана Албанец, а на прв поглед (име и презиме) би рекле Македонец!
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
3.801
Поени од реакции
7.419
Имаат економска програма и скоро 200 членови кои ќе гласаат за нив. Најголем број не се ни замараат и како главна и единствена причина им е смаченоста од режимот Сдсм-Вмро. Ама сепак ако програмата им е чисто идеолошка, ме интересираат економските прогнози т.е. резултатите кои се очекуваат од ние политики!
Ако членството им е како овој трол ни половина од нив нема да гласаат.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
8.011
Поени од реакции
10.714
Ако членството им е како овој трол ни половина од нив нема да гласаат.
Не, гледаш дека само прогнозираат и калкулираат со гласови. Битола е жешката тема. Наводно Левица ќе земе таму 30%!

Втората жешка тема им е знаменосецот Борат, кој е напаѓан поради глупостите кои ги тресе. Тука им снемува пиво и разговорите престануваат.

Читај, сите дискусии им се поврзани со овие теми и периодично за некој твит, цитат или амандман на Левица односно Димитар. Толку.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
11.083
Поени од реакции
14.208
Okolu zaednicka pripadnost vo licna karta:

Da, mozeme da ja prifatime novata realnost okolu sve i da gi otvorime site brani. A mozeme i da imame cel da gi vratime site sranja koi se napraveni od ovaa i od predhodnite vlasti, kolku sto e mozno. Ne deka e lesno ama ako nemas celi i se odkazuvas od sve togas na start ne mozes da smenis nisto. Od ova ima samo DPNE benefit a toa e poddrska za koalicija. Partiskite interesi nad drzavnite. Albancite sve skapo si naplakjaat a nie sve za bagatela sitkame.
 
Член од
18 март 2019
Мислења
180
Поени од реакции
600
Аууу каков страв од левица испливува на дебатата ТВ24 :vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom