Левитација - лебдење

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
viktorgg напиша:
Бам, зборено е погоре за тој тип.
Ја веруем у левитација. Верувам во телепортација, телепатија и сите метафизички муабети. Ама исто така верувам дека тоа ќе можеме да го правиме малку подоцна. Некаде околу 3 по полнок. :) Подоцна во развтивокот на мозокот на човекот. На некоја тема се расправав... човекот користи само максимум 10% од Капацитетот на мозокот. Со тие 10% што се успева да направи. Ако има 20тина % ќе биде лудории, не можам ни да замислам. Денес, само добри илузионисти...
ЗАборавете на тоа дека човекот користи само 10% од својот мозок, само модерен мит е, прашајте кој и да саката неуро биолог ќе ви го потврди ова, човекот може да го користи можокот и до 100%, а тоа зависи од активностите кои ги врши во моментот.
А сега за сега не ми е познат ниту еден физички феномен, со кој би можело да се оопише левитација на човеково тело без никаков уред, па затоа и тврдам дека такво нешто не постои.
Башка имам гледано клипче во кое Крис Ејнџел убаво си го покажува трикот како успева да ги измамаи луѓето да помислат дека лебди, се е во мајсторијата како ќе го изведеш.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
viktorgg напиша:
Бам, зборено е погоре за тој тип.
Ја веруем у левитација. Верувам во телепортација, телепатија и сите метафизички муабети. Ама исто така верувам дека тоа ќе можеме да го правиме малку подоцна. Некаде околу 3 по полнок. :) Подоцна во развтивокот на мозокот на човекот. На некоја тема се расправав... човекот користи само максимум 10% од Капацитетот на мозокот. Со тие 10% што се успева да направи. Ако има 20тина % ќе биде лудории, не можам ни да замислам. Денес, само добри илузионисти...
да те корегирам, користиме од 2 до 2,14%, просечно, ајнштајн 2,46
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Абре љуѓе, нон стоп викате, лесно е, се учи, трте мрте... Не тресите глупости, ако мојте напрајте!
Дејвид Блејн, Дејвид Коперфилд и Крис Ејнџел се ИЛУЗИОНИСТИ, а не МАГИОНИЧАРИ. правете разлика
на кој не му е јасно шо е шо, нека праша, ќе му објаснам со задоволство
 
S

Stef Bachatero

Гостин
moze da stvori levitacija na supekocoductori koga ke dostignat kriticna sostjba to es temperatura.A luge ne e dokazano?
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
StevoMC напиша:
moze da stvori levitacija na supekocoductori koga ke dostignat kriticna sostjba to es temperatura.A luge ne e dokazano?
Па добро де тоа е и јасно зошто е така, со создава суперпроводливост во предметот и се создаваат магнетни полиња кои доведуваат до лебдење, да не заборавиме дека постојат возови кои со помош на лебдење кое се создава со помош на многу јаки електромагнети постигнуваа брзини над 400 км/ч. Ама кај човек тое е едноставно неизводливо.
 

I am a bitch

Мачкица
Член од
24 февруари 2006
Мислења
2.016
Поени од реакции
2
StormAngel напиша:
Како тоа да ја "sovladaat" левитацијата?
Не си ми јасна. Левитација не може да се совлада, не е нешто кое што се учи за да може да го совладаш кога ќе го научиш.
Или имаш дарба за тоа, или немаш. Нема тука совладување од никаков вид. :wink:
а јас па на една страна прочитав дека со магија можеш да лебдиш :pos2:
јас не верувАм многу во тоа, може постојат луѓе кои можат да лебдат, али ретки се :) :tapp:
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
21
Fantom_oh напиша:
Абре љуѓе, нон стоп викате, лесно е, се учи, трте мрте... Не тресите глупости, ако мојте напрајте!
Дејвид Блејн, Дејвид Коперфилд и Крис Ејнџел се ИЛУЗИОНИСТИ, а не МАГИОНИЧАРИ. правете разлика
на кој не му е јасно шо е шо, нека праша, ќе му објаснам со задоволство
Ај дај објасни...не за мене за сите оние шо мислат дека овие тројцава праат магии.....
п.с. не верувам дека чеок може да лебди....освен ако некој не го влече со сајли од горе :):)
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Па вака:
Магионичарите прает магии, т.е. прават нешто натприродно, со помош на виши сили.
Илузионистите секој трик шо го прает, го прает така да, ни мислиме дека е магија, а всушност е евтин и лесен трик, лесно изводлив.
Ени куесчнс?
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Јес, ај хев а куешчн. Зошто мислиш дека имаш 60 години кога имаш 15???
Ај сега дај ми линк за ова:
да те корегирам, користиме од 2 до 2,14%, просечно, ајнштајн 2,46
Сакам доказ... да видам линк.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Ако ме лажеше профата по биологија, и јас те лажам тебе.:toe:

ако сакаш да ти дам телефон да ја прашаш:duel:

а, шо е ова со годиниве? 15 - 60 нешо викаш? ај пообјасни
 

Swifty

Никола
Член од
5 февруари 2007
Мислења
992
Поени од реакции
2
Дајте конкретно нешто во врска со ова,некој доказ кој ке не разубеди сите,до тогаш не верувам.
 

LaVista

Traumatic Playground
Член од
31 јануари 2007
Мислења
4.183
Поени од реакции
958
Човек може да се концентрира до тој степен што може да ја занемари болката(кој гледал ЛИЛА ШОУ пред 2-3 недели ќе знае за што му зборувам) а освен ако нема крила на грбот не ми се верува дека може да лета.
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Можеби ќе се случи и такво нешто по едно 200-300 години ако се пробие законот за гравитација...којзнае:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom