Ласерско отстранување на диоптрија - митови и прашања

Ласерска корекција на видот?

  • Да, но само во странство

    Гласови: 45 28,7%
  • Да

    Гласови: 66 42,0%
  • Не

    Гласови: 12 7,6%
  • Не ми е сигурно, незнам...

    Гласови: 34 21,7%

  • Вкупно гласачи
    157
Член од
1 јули 2010
Мислења
138
Поени од реакции
22
Кој е нај голем диоптер од + за симнување со ласер?
можат да симнат од + 7 мислам дека беше, меѓутоа најбитна е дебелината на рожницата, таа ти ја мерат пред операција и од тоа зависи дали ќе те оперираат или не.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
имам закажано ласер за другата недела во Клиника Маја во Ниш http://www.facebook.com/KlinikaMaja?fref=ts
таму корекцијата се врши со анестезија и капки, нема никакво гребење на око

.....има некој искуство???
 
А

Атомската мравка

Гостин
имам закажано ласер за другата недела во Клиника Маја во Ниш http://www.facebook.com/KlinikaMaja?fref=ts
таму корекцијата се врши со анестезија и капки, нема никакво гребење на око

.....има некој искуство???
Што направи да споделиш искуство дали си задоволна ?

Ќе закажувам деновиве на очен лекар да видам до кај сум со диоптеров па големи се шансите за брзо време и јас да правам ласерска корекција, ептен голема е разликата со без и со наочари ама штета што ме мрзи да ги носам и ме замараат па затоа ги носам само пред компјутер а за леќи нема шанси многу комплицирани се а не сум јас за такви работи.. едвај средив за на возачката да не ме сликаат со наочари инаку ако ме сопре полицаец и ако не ги носам (а не ги носам) ќе лапав казна :D
 
3

321456

Гостин
Сметам дека голем број од луѓето кои се одлучуваат за ласерска операција не се запознаени со можните несакани ефекти.

Еве една страница што има збирка од несакани ефекти. Кај некои објаснувања е претерувано, ама воглавно се реални. Особено видете ги сликите.
http://www.lasikcomplications.com/index.htm

Прво, ласерската операција нема медицинска оправданост. А естетска оправданост има само за диоптери над 8-9. За помалите диоптри едноставно не е оправдано да се изложуваш на такви процедури кои се неповратни и ја ослабуваат рожницата.
Наочарите денес може дури и да ја подобрат естетиката со малку подобар избор.
Исто со денешната техника дури и кај нас доста ефтино можеш да си купиш стакла кои се истенчени и воопшто не се познаваат дека има висок диоптер.

Потоа, добри резултати се постигнуваат најмногу кај пациенти кои немаат астигматизам и диоптер со цилиндар и воглавно нивни се извонредните позитивни искуства кои ги читаме по интернетот. Кај оние со астигматизам резултатите се доста ограничени и не може да бидат подобри од корекцијата на видот која ја нудат очилата.

Несаканите ефекти кои ги читаме како проценти се всушност многу чести и горе долу со нив се справува секој кој имал ваква операција.
Прво суви очи, извонредно често.
Намален ноќен вид.
Пречки во видното поле кои не се поправаат со очила или леќи, како што се: дамки, точки, светла, поматувања, дури и дупли слики.

Јас и брат ми бевме закажани во една македонска клиника за да направиме операција. Требаше да се правиме во ист ден, но мене ми се укажа шанса за патување и ја откажав операцијата и за среќа никогаш не ја направив.
Брат ми се направи операција и сега се жали на лош ноќен вид и некои вакви ефекти од светлата како на сликата подолу и многу му пречи денска светлина. Не признава директно, но гледам дека се кае што правел операција.

И како една анегдота која не мора ништо да значи, лекарот кој нѐ прегледуваше носеше очила.

 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.646
Поени од реакции
1.895
Исто со денешната техника дури и кај нас доста ефтино можеш да си купиш стакла кои се истенчени и воопшто не се познаваат дека има висок диоптер.
Кај има вакви стакла и колку пари се? Прв пат слушам за вакви стакла.
 
3

321456

Гостин
Кај има вакви стакла и колку пари се? Прв пат слушам за вакви стакла.
Во сите подобри оптики. Цената е различна, зависи од факторот на истенчување. Поскапи се од обичните.
Ќе прашаш за истенчени стакла и ќе побараш да ти покажат како ќе изгледа и колку ќе бидат потенки, имаат модели со стакла со различни фактори.

Ако сакаш да побараш на интернет, мислам дека се работи за high index lenses.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Во сите подобри оптики. Цената е различна, зависи од факторот на истенчување. Поскапи се од обичните.
Ќе прашаш за истенчени стакла и ќе побараш да ти покажат како ќе изгледа и колку ќе бидат потенки, имаат модели со стакла со различни фактори.

Ако сакаш да побараш на интернет, мислам дека се работи за high index lenses.
Нема да биде на одмет ако посочиш барем една подобра оптика,каде може....
 
А

Атомската мравка

Гостин
321456 ме замисли малце со постов дали стварно вреди да се прави операција оти далеку ми е диоптерот од 8-9 ама сепак немам прочитано ниту едно негативно искуство од страна на некој Македонец или општо од балканов.
 
3

321456

Гостин
Нема да биде на одмет ако посочиш барем една подобра оптика,каде може....
Ете на пример брат ми имаше земено од Цајс во ГТЦ (не препорачувам, скапи се), јас имав од Галерија на плоштад. Ама во сите оптики во кои прашавме работеа со такви стакла.
Само внимавајте, кога веќе давате повеќе пари за вакви стакла, бидете сигурни да имате стабилни и издржливи рамки.
--- надополнето: 1 април 2013 во 22:24 ---
321456 ме замисли малце со постов дали стварно вреди да се прави операција оти далеку ми е диоптерот од 8-9 ама сепак немам прочитано ниту едно негативно искуство од страна на некој Македонец или општо од балканов.
И ние пред да се одлучиме ги испрочитавме сите форуми и не видовме некои посебно негативни искуства. Додуша и нема многу искуства. Ама излезе дека на пример на англиски форуми има негативни примери и ние сме читале и земале во обзир селективно.
Потоа, не сите, гледањето на сјај и одблесок го сметаат за страшен негативен ефект.
И на брат ми, на пример, не му е најстрашно тоа што има отсјај, туку тоа што не гледа повеќе отколку со очилата.
Корекцијата која му ја нудеа очилата, заради високиот цилиндар, беше доста ограничена, и се надеваше дека ќе има подобар вид, ама отпосле ни кажаа дека кај тие со цилиндар не се очекува подобар вид отколку со очила.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
Што направи да споделиш искуство дали си задоволна ?

Ќе закажувам деновиве на очен лекар да видам до кај сум со диоптеров па големи се шансите за брзо време и јас да правам ласерска корекција, ептен голема е разликата со без и со наочари ама штета што ме мрзи да ги носам и ме замараат па затоа ги носам само пред компјутер а за леќи нема шанси многу комплицирани се а не сум јас за такви работи.. едвај средив за на возачката да не ме сликаат со наочари инаку ако ме сопре полицаец и ако не ги носам (а не ги носам) ќе лапав казна :D

Направив ласер и сега имам диоптер 0, гледам чисто јасно и сум најсреќна на свет:)
Не читајте се што пишува и не верувајте во се.....кој реши да прави немој да мисли дека не боли првите саати, денови....
За цената нема да коментирам најдобро потрошени пари во мојот живот уште толку би дала да гледам вака како што гледам денес!!
 
А

Атомската мравка

Гостин
Направив ласер и сега имам диоптер 0, гледам чисто јасно и сум најсреќна на свет:)
Не читајте се што пишува и не верувајте во се.....кој реши да прави немој да мисли дека не боли првите саати, денови....
За цената нема да коментирам најдобро потрошени пари во мојот живот уште толку би дала да гледам вака како што гледам денес!!
Супер чим е така, а имаше нешто цилиндар/астагмизам или само обично диоптер (и колку предходно) ? Инаку за парите не е проблем би дал сепак ме плашат овие 1% што ги спомнуваат, како и да е ќе проверам диоптер деновиве па ќе одлучам.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
Цилиндар да друго не. Диоптер не баш мал. Ја така да се плашев од толку % немаше да отидам. Леќи носев преку 10 год. Споредбата сега е 100% разлика:) Кај мене проблемот беше што не верував на ниедна клиника овде се ми беше ново и не толку сигурно....
Кој реши да прави обавезно вадење на леќите 2/3 недели пред ласер
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Направив ласер и сега имам диоптер 0, гледам чисто јасно и сум најсреќна на свет:)
Не читајте се што пишува и не верувајте во се.....кој реши да прави немој да мисли дека не боли првите саати, денови....
За цената нема да коментирам најдобро потрошени пари во мојот живот уште толку би дала да гледам вака како што гледам денес!!
Bas mi e milo sto si srekna i sekogas da bides.:)
Samo ako sakas da mi kazes koj diopter imase i kaj se operira:)
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Цилиндар да друго не. Диоптер не баш мал. Ја така да се плашев од толку % немаше да отидам. Леќи носев преку 10 год. Споредбата сега е 100% разлика:) Кај мене проблемот беше што не верував на ниедна клиника овде се ми беше ново и не толку сигурно....
Кој реши да прави обавезно вадење на леќите 2/3 недели пред ласер
Кај се оперираше и јас имам астигматизам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom