Лажни и погрешни пророштва за месијата

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Spiro..... dali tvojot Bog koga pishuva za tebe pisuva so crveni bukvi also ?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Одлично насловена тема. Дали има некои лажни али тачни пророштва на месијата?
имаше нешто отприлика дека ќе го однесе костумот на хемиско чистење но со мрсна дамка ќе му го вратат
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
имаше нешто отприлика дека ќе го однесе костумот на хемиско чистење но со мрсна дамка ќе му го вратат
Не бе, си се збунал. Тоа е првио дел од точното и вистинско пророштво на Саи Баба. Вторио дел вели дека Коче и она чупено од театарон ќе пра бељи али бес ногу фајде.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Не бе, си се збунал. Тоа е првио дел од точното и вистинско пророштво на Саи Баба. Вторио дел вели дека Коче и она чупено од театарон ќе пра бељи али бес ногу фајде.
еретику!
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
se
.
Денот доаѓа на Кој точно ќе се види кој ги мешал работите и чиј дух (психа,ψυχή) имал(а) проблем да се поклони пред Совршено *Светиот БОГ, Неговиот *Светол Дух и Неговото *Свето Слово! (y)



.[/quo
.
:) Sto te prasav jas tebe ostavigo ti denot, znaeme deka denot ke dojde potrudise da odgovoris na prasanjeto.

kako prvo site Hristijanski vernici ne se slozuvaat so toa sto ti go zboruvas, mozes li ti da gi ubedis niv deka vistinskiot sv.Muhamed(spored tebe,svetec) e bozji glasnik, dali Hristijanstvoto go velicuva ovoj svetec kako i site drugi svetci, i dali go priznava kako svetec?i iznesi dokazi za toa , a ako ne dokazis so bibliski dokazi togas ti si lazgo ili pak ima nesto drugo ,(problemi so psihata)
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
se:) Sto te prasav jas tebe ostavigo ti denot, znaeme deka denot ke dojde potrudise da odgovoris na prasanjeto.

kako prvo site Hristijanski vernici ne se slozuvaat so toa sto ti go zboruvas, mozes li ti da gi ubedis niv deka vistinskiot sv.Muhamed(spored tebe,svetec) e bozji glasnik, dali Hristijanstvoto go velicuva ovoj svetec kako i site drugi svetci, i dali go priznava kako svetec?i iznesi dokazi za toa , a ako ne dokazis so bibliski dokazi togas ti si lazgo ili pak ima nesto drugo ,(problemi so psihata)


.
Побратиме, вашето верување во кураишките испревртени приказни - коишто всушност се тешка навреда на Вистината и вистинската личност на Св. Мухамед - се најголемата причина зошто широката христијанска маса се гади од вистинското чедо БОЖЈЕ (Св. Мухамед), кој што никогаш не убил, не практицирал полигамија, немал односи со малолетничка, не вршел каменопоклонство, ... нити пак некогаш се израмнил или издигнал над Првороденото Чедо БОЖЈЕ (Христос)!

.
 
M

Muranyi

Гостин
Пред известно време доживеав нешто чудесно.

Луѓе (слични на Let3, Omer, Мухамед и компанија) дојдоја да ме убедуваат дека Тросветиот БОГ не е вистина, туку лага. После читањето на нивните силни книги и убедувања (кои не се страмеа да ја злоупотребуваат и Библијата), појдов до ближното езеро да се прошетам.

Во душава и срцево (и поради други причини) ми беше толку тешко, што во очајна молитва повикав кон Живиот БОГ (Отецот) и го замолив да ми го разјасни прашањето и тајната за Неговата Тросветлост.

Денот беше страшно темен и ладен. Небото затворено со црни и дебели облаци.

Само неколку секунди по молитвата, туку почуствувам убава топлина на мојот грб, а во радиус од околу 10 метри (само околу мене) прекрасна светлина.

Јас се завртев и погледнав нагоре, гледајќи дека во дебелата покривка од црни облаци како со нож пресечен отвор низ кој сјае сонцето, точно над мене.

Во тој момент во срцето ми помина нешто неопишиво: 1 сонце (извор). 1 сончева светлина 1 сончева топлина, не се три сонца, туку ЕДНО!

Сонцето (изворот) е сонце, сончевата светлина е исто така (неодвојив дел од тоа) сонце и сончевата светлина е исто така (неодвојив дел од тоа) сонце!


Да, во тој момент преку сонцето Живиот БОГ (Отец) ми покажа нешто толку важно, што сите силни умови, учења,теории, ... и книги на неверните книжници, никогаш не можеле, нити пак некогаш ќе можат да го сторат!

Чудесен е Живиот БОГ! Чудесен и Прекрасен!

ХалелуЈАХ!!!






.
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
.
Побратиме, вашето верување во кураишките испревртени приказни - коишто всушност се тешка навреда на Вистината и вистинската личност на Св. Мухамед - се најголемата причина зошто широката христијанска маса се гади од вистинското чедо БОЖЈЕ (Св. Мухамед), кој што никогаш не убил, не практицирал полигамија, немал односи со малолетничка, не вршел каменопоклонство, ... нити пак некогаш се израмнил или издигнал над Првороденото Чедо БОЖЈЕ (Христос)!

.
abre covece ti me citas li jas sto prasuvam abe ostaj tie rekla kazala tuku odgovori na postavenoto prasanje ? stom ti veruvas deka muhamed e svetec kako sto velis vistinskiot sv muhamed, nema da ti bide tesko da ni kazis deka navistina vistinskiot sv. muhamed e spomnat kako bozji glasnik vo biblijata ,i deka navistina on povikuval na veruvanje na isus hristos kako bog , zosto toa ne go iskazis so dokazi deka stvarno bil svetec od hristijanska gledna tocka.:rolleyes:
kako prvo site Hristijanski vernici ne se slozuvaat so toa sto ti go zboruvas, mozes li ti da gi ubedis niv deka vistinskiot sv.Muhamed(spored tebe,svetec) e bozji glasnik, dali Hristijanstvoto go velicuva ovoj svetec kako i site drugi svetci, i dali go priznava kako svetec?i iznesi dokazi za toa , a ako ne dokazis so bibliski dokazi togas ti si lazgo ili pak ima nesto drugo ,(problemi so psihata)
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
abre covece ti me citas li jas sto prasuvam abe ostaj tie rekla kazala tuku odgovori na postavenoto prasanje ?
kako prvo site Hristijanski vernici ne se slozuvaat so toa sto ti go zboruvas, mozes li ti da gi ubedis niv deka vistinskiot sv.Muhamed(spored tebe,svetec) e bozji glasnik, dali Hristijanstvoto go velicuva ovoj svetec kako i site drugi svetci, i dali go priznava kako svetec?i iznesi dokazi za toa , a ako ne dokazis so bibliski dokazi togas ti si lazgo ili pak ima nesto drugo ,(problemi so psihata)
Абре не го замарај Спиро,зар не сваќаш!:) И јас на почетокот неговото пишување за наводниот св.Мухамед го сватив премногу сериозно и тоа просто бев премногу изиритиран од таквите негови налудничави постови.Сега кога пишува за тој некојси св. Мухамед едноставно ќе се :pos:,бидејќи сега 100 % сум сигурен дека Спиро е уфилман во некое шизофренично сценарио, и затоа сега нека јаде трици колку сака,баш ме заболе....
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Абре не го замарај Спиро,зар не сваќаш!:) И јас на почетокот неговото пишување за наводниот св.Мухамед го сватив премногу сериозно и тоа просто бев премногу изиритиран од таквите негови налудничави постови.Сега кога пишува за тој некојси св. Мухамед едноставно ќе се :pos:,бидејќи сега 100 % сум сигурен дека Спиро е уфилман во некое шизофренично сценарио, и затоа сега нека јаде трици колку сака,баш ме заболе....
Ne si svesen kolku e Spiros u pravo.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Ne si svesen kolku e Spiros u pravo.
Ај преслушај се што зборуваш?Јас колку и да сакам неможам да имам никаква врска ниту со овој св Мухамед,па ниту со вистинскиот пророк Мухамед.Немам никаква поврзаност со пратеникот Мухамед ниту по религиска основа ниту по етничка поврзаност.Јас единствено може да бидам поврзан со предците од дамнешно време кои живееле на територијата на Балканот,почнувајќи од Александар,Архимед,св Климент,преку средновековните владетели и свештеници,цар Самоил,поп Богомил,Крал Марко се до преродбениците како Миладиновци и Прличев,истотака и со раководната структура на ВМРО и останатите комити и војводи кои сториле се за мојата татковина.Одвратно е и далеку од здравиот разум да барам поврзаност со пратеникот Мухамед,а уште позлобно е неговата историска улога да ја припишувам на некој имагинарен лик св.Мухамед за кој нема никаква историска основа.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
abre covece ti me citas li jas sto prasuvam abe ostaj tie rekla kazala tuku odgovori na postavenoto prasanje ? stom ti veruvas deka muhamed e svetec kako sto velis vistinskiot sv muhamed, nema da ti bide tesko da ni kazis deka navistina vistinskiot sv. muhamed e spomnat kako bozji glasnik vo biblijata ,i deka navistina on povikuval na veruvanje na isus hristos kako bog , zosto toa ne go iskazis so dokazi deka stvarno bil svetec od hristijanska gledna tocka.:rolleyes:
kako prvo site Hristijanski vernici ne se slozuvaat so toa sto ti go zboruvas, mozes li ti da gi ubedis niv deka vistinskiot sv.Muhamed(spored tebe,svetec) e bozji glasnik, dali Hristijanstvoto go velicuva ovoj svetec kako i site drugi svetci, i dali go priznava kako svetec?i iznesi dokazi za toa , a ako ne dokazis so bibliski dokazi togas ti si lazgo ili pak ima nesto drugo ,(problemi so psihata)
.

Вистината за вистинската личност на Св. Мухамед не е позната на широките маси на христијанството, мухамеданството, јудејството, ... и затоа тој од ними не е почитуван во онаа мера и на оној начин кој е адекватен за неговата личност.
Што се работи за споменувањето во Библијата, тој таму посебно и по име нее споменат - бидејќи неговата релевантност не е ништо поголема од онаа на сите останати вистински чеда БОЖЈИ кои живееле во 7ми век после Христа - но затоа е засигурно споменат со сите оние кои Го прифатија Евангелието на Живото и се’опфатно Слово БОЖЈЕ, кога се вели:

А на сите што Го примија - на сите што веруваа во Неговото име -
им даде можност да станат чеда Божји

(Ев.Јован 1:12)

Ај преслушај се што зборуваш?Јас колку и да сакам неможам да имам никаква врска ...
[


Кога ќе се разбудиш за Вистината, ќе видиш една врска која што сега не ја гледаш и таа ќе ти биде поважна од онаа (телесната) со александар македонски или типот на сликата од твојот аватар! :)


....Одвратно е и далеку од здравиот разум да барам поврзаност со пратеникот Мухамед,а уште позлобно е неговата историска улога да ја припишувам на некој имагинарен лик св.Мухамед за кој нема никаква историска основа.

.
Не е имагинарен, тој навистина бил со 40 години крстен и воведен во Вистината! Имагинарни се грозотиите и ересите кои му се препишуваат!

Еден ден се’ ќе излезе на површина и многу лаги и илузии - коишто ти и такви како тебе ги сметате основани - ќе паднат пред Вистината чиста!

Дури и светлината на најмалечката свеќичка е појака од сета темнината на сиот универзум, бидејќи таа е светлина!(y)

.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Ај преслушај се што зборуваш?Јас колку и да сакам неможам да имам никаква врска ниту со овој св Мухамед,па ниту со вистинскиот пророк Мухамед.Немам никаква поврзаност со пратеникот Мухамед ниту по религиска основа ниту по етничка поврзаност.Јас единствено може да бидам поврзан со предците од дамнешно време кои живееле на територијата на Балканот,почнувајќи од Александар,Архимед,св Климент,преку средновековните владетели и свештеници,цар Самоил,поп Богомил,Крал Марко се до преродбениците како Миладиновци и Прличев,истотака и со раководната структура на ВМРО и останатите комити и војводи кои сториле се за мојата татковина.Одвратно е и далеку од здравиот разум да барам поврзаност со пратеникот Мухамед,а уште позлобно е неговата историска улога да ја припишувам на некој имагинарен лик св.Мухамед за кој нема никаква историска основа.
:facepalm:
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
.


.




.
Не е имагинарен, тој навистина бил со 40 години крстен и воведен во Вистината! Имагинарни се грозотиите и ересите кои му се препишуваат!


.
Не си свесен што зборуваш,ти си замислуваш нешто по твое,ама таков доказ нигде нема.Вистина дека он имал познавање,ама ја знаел Вистинската страна на Христијанството која е запишана во Гностичките списи,Кумранските списи(Тоа е вистинската Библија,и таму е опишан вистинскиот живот на Исус Христос.Таа тајна 2000 години вешто се криеше од црковните лица.Сега дојде време кога целиот мит врз кој се крепеше Ватикан,паѓа во вода)Тој никогаш не прифатил и не станал дел од официјалното Христијанство кое било под директива на Рим или Константинопол.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Не си свесен што зборуваш,ти си замислуваш нешто по твое,ама таков доказ нигде нема.Вистина дека он имал познавање,ама ја знаел Вистинската страна на Христијанството која е запишана во Гностичките списи,Кумранските списи(Тоа е вистинската Библија,и таму е опишан вистинскиот живот на Исус Христос.Таа тајна 2000 години вешто се криеше од црковните лица.Сега дојде време кога целиот мит врз кој се крепеше Ватикан,паѓа во вода)Тој никогаш не прифатил и не станал дел од официјалното Христијанство кое било под директива на Рим или Константинопол.


Чувствувам тага, не само за тебе, туку и за секој кој како ти е слеп за Евангелието на Оној Кој што на човекот му е поблиску од неговиот здив и пулс! :(


Sorry :(

.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom