Лажни и погрешни пророштва за месијата

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Не си свесен што зборуваш,ти си замислуваш нешто по твое,ама таков доказ нигде нема.Вистина дека он имал познавање,ама ја знаел Вистинската страна на Христијанството која е запишана во Гностичките списи,Кумранските списи
Спиро не се замарал библијата да ја прочита, ти сега гностички списи....
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Спиро не се замарал библијата да ја прочита, ти сега гностички списи....

.
Кога ќе се разбудиш - ако е Волја БОЖЈА - за Живото Слово БОЖЈЕ (Тоа е Првороденото Чедо БОЖЈЕ), Кое што е пред секоја Света Книга и Писмо, тогаш (постепено) ќе ти се отвараат чудесни тајни и нема веќе да се книжник, туку ќе ги сфатиш и почитуваш следниве зборови Апостолски, запишани во Најсветото Писмо (Библијата) :

по волја на Бог... Го откри во мене Својот Син!

(Галат. 1:15+)

.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
.
Кога ќе се разбудиш - ако е Волја БОЖЈА - за Живото Слово БОЖЈЕ (Тоа е Првороденото Чедо БОЖЈЕ), Кое што е пред секоја Света Книга и Писмо, тогаш (постепено) ќе ти се отвараат чудесни тајни

.
alice_in_wonderland17.jpg
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
.(y)



Вистината е како песничка
Вистината е како сказна
Кој со дечјо срце не Ја прифаќа
Самиот си нанесува казна!


.
 
M

Muranyi

Гостин
I jas imam dilema dali buda postoil ili ne...se shto e zapishano e posle nego, istoriski buda postoil, ali religiozno ne.
Блаватска вели дека се тоа што ни е познато како учење кое како наследство ни го оставил Буда,т.е. будизмот е всушност модификувано, а вистинското негово учење т.е. езотерискиот будизам е достапен само за одредени друштва со тајни.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
.
Поважна од сите вери, филозофии, модифицирања, учења ... е Првородената Мудрост (Милост) БОЖЈА чиста, за спасение на сите отелотворена во Исуса Христа!

Без Неа/Него не би имало нити сонце, нити земја, нити вода, нити воздух, ... а камоли луѓе и (повеќе или помалку убави) вери, филозофии, модифицирања, учења, ... (y)

Кој ќе нè одвои од Љубовта Божја (?); тага ли, неволја ли,
или гонење, глад ли, или голотија, опасност ли или меч?
Како што е напишано:
„Заради Тебе секогаш нè убиваат; нè сметаат како овци за клање.”
Но во сето ова победуваме преку Оној, Кој нè возљуби.
Оти сигурно знам дека ни смртта, ни животот, ни ангелите, ни властите, ни силите,
ни сегашнината, ни иднината, ни височината, ни длабочината,
ниту, пак, некоја друга твар ќе може да нè оддели
од Љубовта Божја чиста во ИсусаХриста, нашиот Господ!

(Римја. 8:35+)

.

.......

.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Блаватска вели дека се тоа што ни е познато како учење кое како наследство ни го оставил Буда,т.е. будизмот е всушност модификувано, а вистинското негово учење т.е. езотерискиот будизам е достапен само за одредени друштва со тајни.
Ne si ja svatil poentata....
Moeto beshe provokacija za ateistite i sektashite....tie go negiraat Isus, i jas go negiram Buda.
Isto kako shto tie se somnevaat vo postoenjeto na Isus i go negiraat, i jas se somnevam vo postoenjeto na Buda. Poshto recisi sekoj izgovor na ateistite e deka " ako ne vidam ne veruvam", i jas velam deka Buda praviot go nemam videno, togash zoshto da mu veruvam.
Imam kazano okolu sektashite i krouli, deka celoto nivno ucenje e prepishano od Blavatskaja, koja za osnova go zema Budizmot so dodadeni primesi od drugi ezoterichni uchenja.
E sega, deka sekoja religiozna shkola ima ezoterichno uchenje i deka sekoja tvrdi deka nivnoto e Apsolutno tochno,i deka ne e dopirlivo do sekoj, toa e tochno ama samo od nivna gledna tochka. Poshto jas nivnite "tajni" gi znam, ti tvrdam deka nema pogolema religiozna shkola od hristijanskiot ezoterizam so prilmesi od sufizmot.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
...Poshto jas nivnite "tajni" gi znam, ti tvrdam deka nema pogolema religiozna shkola od hristijanskiot ezoterizam so prilmesi od sufizmot.
.

А знаеш ли исто дека Совршениот Ислам и Суфизам - Кој што Совршениот БОГ преставувајќисе себеси лично ни го престави во Исус - е далеку пред самонаречениот ислам и суфизам, заедно со сите негови примеси ?

.
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
.

А знаеш ли исто дека Совршениот Ислам и Суфизам - Кој што Совршениот БОГ преставувајќисе себеси лично ни го престави во Исус - е далеку пред самонаречениот ислам и суфизам, заедно со сите негови примеси ?

.

Ако пие од апчињата кои што ти ги оставил Павле во завештание, а кои се ептен ефикасни за визуелни прикази на совршената невистина, верувам дека знае! (y)

А ние останатите што не знаеме едвај чекаме каков доказ ( напишан) ќе ни приложиш во твоја полза, ама да не биде изваден од светот на бајките.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Ако пие од апчињата ...

Слободно ти мајтаписе роде, но има дана за БОЖЈЕГ мегдана, кога се’ што е сокриено ќе биде одкриено и докажано!

За тој ден живееме и стрпливо го чекаме, а во ова време - како што и ни беше најавено - сме предмет на мајтапи, негирања, омаловажувања, понижувања, прогони, затварања, убивања ... кои со БОЖЈА помош дури и со радост ги поднесуваме и победуваме.

Стрпление Спасение!

.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Poshto recisi sekoj izgovor na ateistite e deka " ako ne vidam ne veruvam", i jas velam deka Buda praviot go nemam videno, togash zoshto da mu veruvam.
логиката ти е ептеен плитка, ако го негираш Буда оти го немаш видено, тогаш го негираш и Исус кој исто така не си го видел. (Да не се заплеткаш самиот со инаетчиско тврдење дека си го видел и разговарал со Исус - сети се дека второто доаѓање на Исус е најавено како доаѓање и на царството небеско, страшен суд, ангели со труби и огнени мечеви огномети спектакуларни звучни и визуелни ефекти)
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
.

Страшниот суд е самозаслужен, само за сите оние надувени души кои што Ја одбиваат, негираат и девалвираат
Милоста (Мудроста) БОЖЈА чиста - за спасение на сите кои нема да Ја одбијат - отелотворена во Исуса Христа!

.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom