Лажни и погрешни пророштва за месијата

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
.

Твојот лукав месечарски ум, е од одамна прозирен! :D



.
остај скарата, сам се пофали дека“силни книги“ си прочитал, не се сеќаваш ни кој автор ни наслов, а изгледа ни на текстот не се сеќаваш !

мислам дека само сакаше малце да се пофалиш? а спиро?
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
.
Се фалам само со Совршениот БОГ, Кој Својата Милост чиста - за спасение на сите кои нема да Го одбијат - Ја отелотвори во Исуса Христа!(y)

Тој е повеќе од секоја книга, секоја наука, ... повеќе од се’! (y)

.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.532
Поени од реакции
59.065
Спиро, ти тој ден кога те искушувале антихристите, прв пат виде сонце?
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
.
Се фалам само со Совршениот БОГ, Кој Својата Милост чиста - за спасение на сите кои нема да Го одбијат - Ја отелотвори во Исуса Христа!(y)

Тој е повеќе од секоја книга, секоја наука, ... повеќе од се’! (y)

.
Спирко,ти од која деноминација се декларираш?Исламо-Христијанин:pos:.За да бидеш Православен или Католик треба да ја почитуваш и Мајката Божја,а додека од протестантите си многу далеку...Ова го прашам од причина што баш ме интересира како му служиш на Бог,во каква Црква одиш,има ли други такви како тебе.....
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Кај Спирче нема кураишко декларирање... ниту пак има некој сличен на Спирче :)
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
Го нема сеуште,сигурно се моли на Св.Мухамед:D!

Ако не отишол на курејшиите да им го проповеда совршениот Ислам, па сега му го меркаат скалпот занесени од неговата убедливост во изразувањето.:icon_mrgr:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
.
Го нема сеуште,сигурно се моли на Св.Мухамед:D!
Не, ние се молиме само на Единствениот Вистински и Совршен БОГ, Кој својата се’опфатна Мудрост (Милост) чиста - за спасение на сите кои што ќе Ја прифатат и не Го одфрлат - под верното срце на мајчица Девица, Ја отелотвори во Господа Исуса Христа!

Денот ќе дојде кога сите ќе Ја видат Вистината Совршено чиста во Исуса Христа!


п.с. Што се работи за вистинскиот Св.Мухамед, тој никогаш не убил никого, немал друга жена освен првата и единствената, верувал во Евангелието и затоа бил посебно мразен, фалсификуван и подмолно убиен од страна на арапските кураиши.

.
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
.
.

Не, ние се молиме само на Единствениот Вистински и Совршен БОГ, .
Обџекшн! Вие се молите на Троичниот Измислен и Фаличен Бог.


.п.с. Што се работи за вистинскиот Св.Мухамед, тој никогаш не убил никого, немал друга жена освен првата и единствената, верувал во Евангелието и затоа бил посебно мразен, фалсификуван и подмолно убиен од страна на арапските кураиши.

.
Кажи ми и овде кога за прв пат била преведена Библијата на Арапски јазик?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.763
Обџекшн! Вие се молите на Троичниот Измислен и Фаличен Бог.
Некој би рекол дека ти се молиш на педофил, но кога тоа би го рекол, би бил на твое ниво, што е прилично незавидна позиција.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
Обџекшн! Вие се молите на Троичниот Измислен и Фаличен Бог.




Кажи ми и овде кога за прв пат била преведена Библијата на Арапски јазик?


.
Целата Библија незнам кога точно е преведена, но известни списи на Библијата со сигурност се преведувани на семитските јазици (а со тоа и на арабскиот), дури и во времето пред да бидат запишани Новозаветните Списи! Што значи, (минимум) околу 700 години пред првите куранските записи и преписи.(y)


Што мислиш, што стои таму на местото каде што стои Бог, Мир вам, Мирот Божји, ако сака Бог, ... итн.? :)

Еден ден ќе се разбудите дека сите вистински чеда БОЖЈИ и верници, веруваат и се поклонуваат на Единствениот Вистински и Совршено Тросветол БОГ!

*Светол е Совршено Живиот БОГ
*Светло е БОЖЈОТО Живо Слово
*Светол е БОЖЈИОТ Животодарен Дух, пред Кого шејтанот и неговите деца несакаа (од времето на Адам, па се’) и до ден денешен несакаат да Го признаат, препознаат и да Му се поклонат!


.
.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Низ новиот завет, постоењето и делото на Исус често се поврзува со цитати од стариот завет, како доказ дека тој е месија - спасителот на Израел проречен уште од старите пророци. Но многу од тие пророштва всушност и не се пророштва, или воопшто не постојат, или се однесуваат на други ликови, или не се однесуваат на посочените настани и ликови.
Како почеток ќе го земам Матеј, 27: 9-10 каде предавството на Исус од страна на Јуда го доведува со пророштво од стариот завет во книгата на Еремија.

Тогаш се исполни реченото преку пророкот Јеремија: "И ги зедоа триесетте сребреници, цената на Непроценливиот, Кого Го оценија синовите Израелеви,
и ги зедоа за грнчаревата нива, како што ми кажа Господ".

Се решив да започнам со тој пример затоа што е наједноставен, имено кај Јеремија воопшто не постои такво пророштво! Матеј се повикува на непостоечко пророштво да ги докаже настаните врзани со Исус како дел од некаков си божествен план познат и утемелен со векови наназат.
Одлично насловена тема. Дали има некои лажни али тачни пророштва на месијата?
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
.
Целата Библија незнам кога точно е преведена, но известни списи на Библијата со сигурност се преведувани на семитските јазици (а со тоа и на арабскиот), дури и во времето пред да бидат запишани Новозаветните Списи! Што значи, (минимум) околу 700 години пред првите куранските записи и преписи.(y)


Што мислиш, што стои таму на местото каде што стои Бог, Мир вам, Мирот Божји, ако сака Бог, ... итн.? :)

Еден ден ќе се разбудите дека сите вистински чеда БОЖЈИ и верници, веруваат и се поклонуваат на Единствениот Вистински и Совршено Тросветол БОГ!

*Светол е Совршено Живиот БОГ
*Светло е БОЖЈОТО Живо Слово
*Светол е БОЖЈИОТ Животодарен Дух, пред Кого шејтанот и неговите деца несакаа (во времето на Адам) и до ден денешен несакаат да Го признаат, препознаат и да Му се поклонат!


.
.
Ne treskaj zeleni, ti veruvajsi vo sto sakas ,no ne gi mesaj rabotite , i ne zboruvaj za nesto sto ne znaes, kako prvo site Hristijanski vernici ne se slozuvaat so toa sto ti go zboruvas, mozes li ti da gi ubedis niv deka vistinskiot sv.Muhamed(spored tebe,svetec) e bozji glasnik, dali Hristijanstvoto go velicuva ovoj svetec kako i site drugi svetci, i dali go priznava kako svetec?i iznesi dokazi za toa , a ako ne dokazis so bibliski dokazi togas ti si lazgo ili pak ima nesto drugo ,(problemi so psihata)
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
Ne treskaj zeleni, ti veruvajsi vo sto sakas ,no ne gi mesaj rabotite , i ne zboruvaj za nesto sto ne znaes, kako prvo site Hristijanski vernici ne se slozuvaat so toa sto ti go zboruvas, mozes li ti da gi ubedis niv deka vistinskiot sv.Muhamed(spored tebe,svetec) e bozji glasnik, dali Hristijanstvoto go velicuva ovoj svetec kako i site drugi svetci, i dali go priznava kako svetec?i iznesi dokazi za toa , a ako ne dokazis so bibliski dokazi togas ti si lazgo ili pak ima nesto drugo ,(problemi so psihata)
.
Денот доаѓа на Кој точно ќе се види кој ги мешал работите и чиј дух (психа, ψυχή) имал(а) проблем да се поклони пред Совршено *Светиот БОГ, Неговиот *Светол Дух и Неговото *Свето Слово! (y)



.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom