Лав vs Тигар! Кој е помоќен???

Кој е помоќен лавот или тигарот???

  • Лав

    Гласови: 23 41,8%
  • Тигар

    Гласови: 36 65,5%

  • Вкупно гласачи
    55

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.467
Поени од реакции
3.267
Дали лавот треба да се нарече цар на животните?

Зошто цар на животните кога ретко некој лав успева да победи тигар?

Јас мислам тигарот треба да се нарече цар на животните...
Физички помоќен е тигарот. А лавот е прогласен за цар зашто изгледа царски поради гривата и зашто живее во чопор па има поданици и лидерски особини, а не поради неговата физичка надмоќ.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.270
Поени од реакции
4.092
Физички помоќен е тигарот. А лавот е прогласен за цар зашто изгледа царски поради гривата и зашто живее во чопор па има поданици и лидерски особини, а не поради неговата физичка надмоќ.
Јеботе лидерските способности..... чека храна ко бубрег у лој и ебе ,,,
 

Византиецот

Бета маж, со темнорубин вкус на Алфа.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.469
Поени од реакции
5.773
Лавот е крал, затоа што живее во Матријархат. Имено кај оваа неверојатно силна и курпулентна сорта на мачки, доминантниот пол е женката. Често пати машките лавови се пресметуваат едни со други, затоа и растат грива. Кога напаѓаат главната стратегија им е давење околу вратот (исто како и кај мачките), затоа во пределот на вратот растат грива за заштита. Колку поголема грива, толку лавот е помоќен и попривлечен за женките. Никогаш нема да се случи машки лав да нападни женка. Има документирани случаи во кои женки заедно напаѓаат заскитан машки лав, со цел да го истераат од територијата. Но уште еднаш - во генезата на лавот е да живее во Матријархат, тоа му е запишано во генетскиот код, исто како и гривата која ја расти, затоа машки лав не би се осмелил да напаѓа женки. Најчесто живеат фамилијарно, и сите функции и на мажјакот и на женката се однапрет предодредени. Лавот е искулчително заштитнички настроен кон својата фамилија. Ете затоа е крал.
Меѓу лав и тигар, секогаш би го одбрал лавот како пофасцинантно суштество. Ги има и во бела, sort of пена од капучино боја.

Ерменија, Белгија, Чешка, Данска, Естонија, Финска, Грузија, Луксембург, Монтенегро, Норвешка, Шпанија, Шведска, Обединетото Кралство - се земји во Европа кои имаат лав на својот Државен Грб. 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
730
Поени од реакции
995
тигар зашто лав личи на куче а тигар на мачка мачка е подобро од куче само на маса се вади а во иста категорија го кине а тигар и лав се иста категорија и тигар кида лав
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.094
Поени од реакции
2.707
Физички помоќен е тигарот. А лавот е прогласен за цар зашто изгледа царски поради гривата и зашто живее во чопор па има поданици и лидерски особини, а не поради неговата физичка надмоќ.
И загризот во вилицата на тигарот е доста појак од лавот... И забите и шепите му се поостри...

Тигарот нема гајле од доста ниски минусни температури и живеење во снежни услови, а лавот на минусни температури ќе пцојса...

Тигарот има поголема брзина од лавот и доста голем скок во височина...

Али од сите тигри најмоќнен е белиот сибирски тигар...
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.808
Поени од реакции
2.899
Тигари потекнува во Азија и Индија , а лавот во африка затоа никогаш не можеме да гледаме ривалство . Тигарот единствена родот мачки што обожава вода и се бања и си ужива освен исклучок Јагуарот кое живее само во Јужна Америка и единствен има најсилна вилица и угриз за разлика од другите од родот мачки

Sent from my SM-N986U using Tapatalk
 
Член од
1 септември 2021
Мислења
28
Поени од реакции
71
И загризот во вилицата на тигарот е доста појак од лавот... И забите и шепите му се поостри...

Тигарот нема гајле од доста ниски минусни температури и живеење во снежни услови, а лавот на минусни температури ќе пцојса...

Тигарот има поголема брзина од лавот и доста голем скок во височина...

Али од сите тигри најмоќнен е белиот сибирски тигар...
Несомнено дека тигарот е физички појак нема потреба од појаснување едноставно лавот е поубав и изгледа како крал a и на крајот тоа е повеќе некој детски концепт за у цртани не дека они правеле сериозна селекција.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.844
Тигарот секогаш сам лови, а лавовите се збираат во група од едно 6-7 на било кое животно... Тигарот може да победи и крокодил и алигатор.

Лавот ни со мечка сам на сам не може да се бори...

А од каде носорог и тој да биде цар на животните? Не е толку моќно животно против фамилијата мачки!!!
Лавот не лови, туку лавицата.
За мене никогаш нема да биде лавот крал. Лавот е крал само поради особините. Ништо друго.
Автоматски споено мислење:

Aбе има доста такви само што не можам да ги најдам во моментов...

Нилскиот коњ е животно со најсилен загриз. Не поради острината на забите туку поради јачината на вилицата...

А порано тоа беа тигри „сабјозабни тигри“ (SMILODON) - SABER TOOTH TIGER... Изчезнале во времето на леденото доба 30.000 години п.н.е. Денешниве тигри се ништо во споредба со нив...

Прегледај го приврзокот 305874

Прегледај го приврзокот 305875
Крокодилот има најсилен загриз.
 
Последно уредено:

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.076
Поени од реакции
1.708
Ерменија, Белгија, Чешка, Данска, Естонија, Финска, Грузија, Луксембург, Монтенегро, Норвешка, Шпанија, Шведска, Обединетото Кралство - се земји во Европа кои имаат лав на својот Државен Грб.

Најбитните ги заборави :D . Не еден, три лава :pos:
 
Член од
4 септември 2021
Мислења
6
Поени од реакции
30
Najjako zhivotinja u voda je kit u vazduk je orel a na zemja je slon
a lav go zimame mie kako simbol za silla i ovie drzhavi shto go stavalje lavot
u embljem sakat da kazhit

- Mlogo sme jaki - eve gi muskulji

Tigrovi ima najvishe u indija a i tije go stavalje lavot vo drzhaven embljem :D
znaci tigarot ne go ni 2 % :)))
Автоматски споено мислење:

Lav go ima still kako car, spije po cel den zhenite mu nosit sofra,
kako sulltan a toj shutrak tigar ce odi kutrijot da lovi, vo orman ce odi.

Predatori se popametni od zhivotni shto jadit treva zashto mora da bide taka
Lopov treba da bide popameten od chuvar od alarm zada mozhe da kradi
a od predatori najpametni se shto se u koljektiv hijeni, kuchinja, volkot, lavovi
zashto tie mora da se uchat soigra - coplay.

Da go igrash tenis je ljesno sam go pravish sve,
a da go igrash fudball treba da go mishljish koj kade se naogja i shto ce pravi
znachi treba da rachunash da pravish matematika
a da go pravish matematika treba da go imash dobar kalkulator
shto ce pravish shto che pravi tvoj drugar od grupa
a shto ce pravit dushmani ...
shto che pravime mijea shto ce pravit oni

Lavot go stavalje i u film i mnogu povishe u svet se koristi kako simboll.
Edno mnogo vazhno je shto lavot poslje kit najsilno go ima glasot
lion roar -arapite mu vikat - grom

Автоматски споено мислење:

Tigar je pogoljem i mozhda pojak ama lav je fajter i protector toj mu je zhivot.
ne pobedi sekogash pojakiot, i ne mozhe sekoje kuche da go ubiva na machka
machka je mnooogo pomalo zhivotinja od kuche i nekogash i dupllo pomalla
machka go tepa dupllo pogoljemo kuche

Eve za tije shto misljit deka pojakiot mora da pobedi :)))

320px-Emblem_of_India.svg.png
Автоматски споено мислење:

Лавот е крал, затоа што живее во Матријархат. Имено кај оваа неверојатно силна и курпулентна сорта на мачки, доминантниот пол е женката.
Колку поголема грива, толку лавот е помоќен и попривлечен за женките.

Sve shto si go pishal je OK samo 2 raboti ne gi razbiram.
Kako mozhe da je Materijarhat i zhenata da mu je gllaven koga toj mu go ponishtuva
cello familjija.
Na primer eden chovek dovagja od nekade i vleguva vo kucha i 2 shamari na mazhot vo kujchata
ajde mrsh od tuka , mazhot domachin bega da spasi zhiva gllava
Poslje gi ubiva decite vo kujchata za da go zima zhenata i na kraj go skoka na zhenata i prc prc mu pravi novi deci i poslje ona mu nosi sofri so jadejnje...
Kako je ova Materijarhat ilji dominantna zhenka ja hic ne go razbiram ???????
Misljish deka se sretnalje porano i mu narachal da doagja i go izbrka mazhot ???
Hajvani se tie ne razbirat tollko mlogo ??

I ova za kosi kako mu vikate griva shto gi ima je tachno deka zhenite paljit na tije shto go imat pogoljemo
i pocrno kosi zashto go privljechit povishe ama toj mu je frizura za izgljed i za odbrana shtit a neje za sila
ja eve sum go gljedal ovoj kljip i ima 3 lavski vrsti
Atlas - Barbarian lion - toj je najgoljem
Masai - africhki standard lav
Persian Asian lion - azijski lav

Atlas go ima kosata najgoljemo i zhenite sakat so nego da pravit deci
a Persian go ima najmallo kosite i muskuljite ama srceto go ima najgoljemo

I eve za tije shto misljit deka pojakiot mora da pobedi
Prvo go gljedate africhki poslje dovagja asian i na kraj iskacha atlas barbarian
i tamu se gljeda deka razlichno mislit
Toj aziski mislji deka je gllaven i saka da pravi deci a zhenite misljit deka
Atlas je glaven i koga ovoj Asian go napagja Atlas i zhenite gljedat koj je frajer
sami se mestat da mu pravi deci
Poslje go napagja i Masai - africhki
dvajcata gi iztepa a toj je najmall najsllab i kosite gi ima najmalji
ama srceto go ima najgoljemo

silla je vo muskulji ama pobeda je vo srce

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom