Лав vs Тигар! Кој е помоќен???

Кој е помоќен лавот или тигарот???

  • Лав

    Гласови: 23 41,8%
  • Тигар

    Гласови: 36 65,5%

  • Вкупно гласачи
    55

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.144
Поени од реакции
2.797
Дали лавот треба да се нарече цар на животните?

Зошто цар на животните кога ретко некој лав успева да победи тигар?

Јас мислам тигарот треба да се нарече цар на животните...
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.694
Поени од реакции
4.853
Тигарот живее сам и лови сам,тој е цар на џунглата,сам у савана ќе го изеде од група хиени не па од лавови/лавици.Проблемот е шо тигарот живее у џунгла а не во савана.

Еден на еден - скоро секад тигар ќе победи,најголема мачка е,повеќе агилност од лав има,потешка категорија е и поубиствена.

Ако глеаш така зошто да биде цар на животните? Повеќе смисла има да биде цар на мачките.А цар на животните во тој случај би бил крокодил или носорог или нешто друго.

Тигарот е пред истебување на доста места,колку може еден цар да преживее кога се мешаат луѓето? Од друга страна лебарки,комарци тоа ни човек неможе да победи.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.144
Поени од реакции
2.797
Тигарот живее сам и лови сам,тој е цар на џунглата,сам у савана ќе го изеде од група хиени не па од лавови/лавици.Проблемот е шо тигарот живее у џунгла а не во савана.

Еден на еден - скоро секад тигар ќе победи,најголема мачка е,повеќе агилност од лав има,потешка категорија е и поубиствена.

Ако глеаш така зошто да биде цар на животните? Повеќе смисла има да биде цар на мачките.А цар на животните во тој случај би бил крокодил или носорог или нешто друго.

Тигарот е пред истебување на доста места,колку може еден цар да преживее кога се мешаат луѓето? Од друга страна лебарки,комарци тоа ни човек неможе да победи.
Тигарот секогаш сам лови, а лавовите се збираат во група од едно 6-7 на било кое животно... Тигарот може да победи и крокодил и алигатор.

Лавот ни со мечка сам на сам не може да се бори...

А од каде носорог и тој да биде цар на животните? Не е толку моќно животно против фамилијата мачки!!!
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.490
Поени од реакции
5.521
Не мислиш дека Лавот е ЦАР затоа што има ЛАВИЦИ што ловат за него у стадо дур он си лади муда?
За разлика од Тигарот што иако е можеби појак пак сам мора да си спрема за вечера?
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.266
Поени од реакции
5.372
Некаде имав прочитано дека тигарот со едно замавнување со своја шепа испорачува сила од 5 тона

Нивните задни мускули се толку силни што тигарот може да биде исправен и откако ќе угине
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.379
Абе аман па еден куп видеа ги имаш на јутјуб, ама каде што се сам на сам... Само такви борби јас признавам...
Неќам шогоде утакмица, кажи некое јако дерби.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.168
Поени од реакции
56.588
Не знам што би победило од носорог вс нилски коњ. У овој дуел треба да се бара најјакото животно. После нив одма следи крокодилот.

Ако по тоа се бира цар на животните.

Све да ти ебам репрезентативен фудбал, види ме што праам.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.490
Поени од реакции
5.521
Све да ти ебам репрезентативен фудбал, види ме што праам.
Пред 3-4 дена гледав бејзбол, прв пат у мојот живот. У 5 сабајле.
Од бејзбол знаев само дека има палица и дека постои Хоумран. Сеа знам и дека е ултра досадна и глупа игра.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.144
Поени од реакции
2.797
Неќам шогоде утакмица, кажи некое јако дерби.
Aбе има доста такви само што не можам да ги најдам во моментов...
Не знам што би победило од носорог вс нилски коњ. У овој дуел треба да се бара најјакото животно. После нив одма следи крокодилот.

Ако по тоа се бира цар на животните.

Све да ти ебам репрезентативен фудбал, види ме што праам.
Нилскиот коњ е животно со најсилен загриз. Не поради острината на забите туку поради јачината на вилицата...

А порано тоа беа тигри „сабјозабни тигри“ (SMILODON) - SABER TOOTH TIGER... Изчезнале во времето на леденото доба 30.000 години п.н.е. Денешниве тигри се ништо во споредба со нив...

smil.jpg

smil2.jpg
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Не знам што би победило од носорог вс нилски коњ. У овој дуел треба да се бара најјакото животно. После нив одма следи крокодилот.

Ако по тоа се бира цар на животните.

Све да ти ебам репрезентативен фудбал, види ме што праам.
Секој во својот медиум! На суво носорогот е цар, во вода нилскиот коњ! Крокодилот е аутсајдер и во борба со лавот, тигарот, леопардот на суво и на брег. Неговата неподвижност го јаде на поле на борба!
Има еден штос, вика цар на животните е лавот, додека не се појави слонот!
 
Член од
1 септември 2021
Мислења
28
Поени од реакции
71
Ради лидерскиот став.
А и раскошниот изглед, неустрашивоста...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom