Кoлегата ми нуди апарат за 40.000$

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Да или не?

Резолуција 37.5 милиони пиксели, 30x45mm CCD сензор (56% поголем од типичен 35mm сензор). ...











 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Чекај,4.000 или 40.000 како што имаш во насловот?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Зожто ти е ова нешто да не сликаш за на билборд , и многу сапичко некако :)
 

mmm121

Pentaxian
Член од
27 јуни 2006
Мислења
545
Поени од реакции
21
Чекај малку.... ти ни го мериш паметот..... никој не ти нуди таков апарат тебе бидејки Leica штотуку го најави S2 средноформатниот апарат од сликиве..... Мислам дека на прсти се бројат луѓето во светот кои го пробале.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Ех сега, ти завлегуваш во лични детаљи.:wink:

Цената е $40.000, мада во истиот муабет гледав едно чудо за речиси дупло!

Нејсе, иако апаратот е фантазија, одговорот сепак е едно големо, дебело “НЕ’’!

Меѓутоа купив Leica V-Lux1 за $850 што е супер. Базиран е на Panasonic FZ50, што мене ми е сосема ОК, оптиката е од Leica, а сликите се марсовски. Јаснотијата и резолуцијата се уште ми го заматуваат умот...
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
А да си купиш едно станче во Охрид со тие пари???:toe:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ех сега, ти завлегуваш во лични детаљи.:wink:

Цената е $40.000, мада во истиот муабет гледав едно чудо за речиси дупло!

Нејсе, иако апаратот е фантазија, одговорот сепак е едно големо, дебело “НЕ’’!

Меѓутоа купив Leica V-Lux1 за $850 што е супер. Базиран е на Panasonic FZ50, што мене ми е сосема ОК, оптиката е од Leica, а сликите се марсовски. Јаснотијата и резолуцијата се уште ми го заматуваат умот...
Aко заработуваш годишно $4.000.000 од фотографија, купи го, вреди да дадеш $40.000 за него :)
 

mmm121

Pentaxian
Член од
27 јуни 2006
Мислења
545
Поени од реакции
21
Ех сега, ти завлегуваш во лични детаљи.:wink:

Цената е $40.000, мада во истиот муабет гледав едно чудо за речиси дупло!

Нејсе, иако апаратот е фантазија, одговорот сепак е едно големо, дебело “НЕ’’!

Меѓутоа купив Leica V-Lux1 за $850 што е супер. Базиран е на Panasonic FZ50, што мене ми е сосема ОК, оптиката е од Leica, а сликите се марсовски. Јаснотијата и резолуцијата се уште ми го заматуваат умот...
Дотичниот апарат не вреди толку пари....
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Честито апарат.
Иако јас не би го купил.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Зошто бе не би го купил??? Нема ваљда 40 сома за саат да дадеш? :smir:

А да си купиш едно станче во Охрид со тие пари???:toe:
Јас не знам да има стан за тие пари?!? Ти изгелда не си бил во Охрид долго време.:smir:

Нејсе, велат Leica прави нај објективи иако “нормален’’ човек тешко да познае или да направи разлика со конкуренцијата.

А M8 произлезе од M3 rangefinder и му се колнат дека може да се користи цел живот, буквално! Тоа е разликата со Voitlander rangefinder.

Rangefinders, посебно тие од среден формат, имаат нај репутација за квалитет на фотографии. Сепак, 40 сома за SLR од Leica, нема шанса.

Сем ако не е заработувачката не е изразена во миљони што вика Мистичен.
 

mmm121

Pentaxian
Член од
27 јуни 2006
Мислења
545
Поени од реакции
21
M8 има острина ама боите ги греши .... и тоа многу. Апаратот е само за уметници со долга коса.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Јас не знам да има стан за тие пари?!? Ти изгелда не си бил во Охрид долго време.
Реков станче ,а не стан.Иначе стварно доолго време не сум бил во Охрид.:):):)
 
Член од
21 мај 2007
Мислења
422
Поени од реакции
141
M8 има острина ама боите ги греши .... и тоа многу. Апаратот е само за уметници со долга коса.
Дај ми ти острина на фотка а за боите не се секирај то е полесниот дел за суредвање.
И те молам немој да ми го вреѓаш М8, слабост ми е. На него работат објективи кои ги содржат, да цитирам: најсовршените леќи кои некогаш се изработени. (се мисли на неколку објективи од 1954 па наваму)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Leica е фирма која примарно се бави со оптика, слично како Olympus и двета фирми прават и апрати и микроскопи, така, да оптиката сигурна им е беспрекорна, и ради тоа неможе никој друг покомерцијален производител на камери да им конкурира.
Уште еден таков прозводител на камери, кој нема големи серии, а има добра оптика е Hasselblad.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Leica е фирма која примарно се бави со оптика, слично како Olympus и двета фирми прават и апрати и микроскопи, така, да оптиката сигурна им е беспрекорна, и ради тоа неможе никој друг покомерцијален производител на камери да им конкурира.

Уште еден таков прозводител на камери, кој нема големи серии, а има добра оптика е Hasselblad.
Се е тоа јапонско сега. 3а сериозни професионалци:

Hasselbad H3DII-50 со Kodak 50 Mpixel сензор, 36×48mm, двапати поголем од најголемите 35mm DSLR сензори:





http://www.hasselblad.com/media/1342809/uk_h3dii50_datasheet_v2.pdf


А што се однесува до тврдењето дека не може никој да им конкурира, би рекол дека ни Rollei не се поназад од прикажаново.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom