Кoлегата ми нуди апарат за 40.000$

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
можете слободно да ме банирате од темава али...
леб, паштета и мајонез вечерав бе да го ебам а овде 40.000 за апарат... :nesvest: :nesvest: :nesvest:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
можете слободно да ме банирате од темава али...леб, паштета и мајонез вечерав бе да го ебам а овде 40.000 за апарат... :nesvest: :nesvest: :nesvest:
хахаха добар! :smir:

Темава е зез ако не разбра до сега.:helou:

А излегуваат и интересни податоци.

Баш ме интересира ти каков апарат би сакал да имаш?
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Се е тоа јапонско сега
Абе јас колку што знам оптиката за Hasselblad се прави во Шведска другото е гарант јапанско, Leica си се германци, а Olympus си се 100% јапанци. Али д не идеме надвор од темата многу.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Oптиката е целосно јапонска.

Но Mamiya сега води пред Leica и Hasselblad за среден формат non view апарати и вади најдобар квалитет.








Некој спомна М8 му бил омилен, па да се надоврзам на постот на Јован погоре, М8 чини $5000.:smir:
 

NafuraN

Infinity is my Limit!!!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
286
Поени од реакции
24
Се е тоа јапонско сега. 3а сериозни професионалци:

Hasselbad H3DII-50 со Kodak 50 Mpixel сензор, 36×48mm, двапати поголем од најголемите 35mm DSLR сензори:





http://www.hasselblad.com/media/1342809/uk_h3dii50_datasheet_v2.pdf


А што се однесува до тврдењето дека не може никој да им конкурира, би рекол дека ни Rollei не се поназад од прикажаново.
Во моментов имам два Hasselblad 500 c/m ,и еден Nikon F4. Сите се аналогни, ама одлично ми вршат работа во секоја прилика. Произведувам календари, повеќе ради уметноста , отколку комерцијално.
Иначе овај апарат е фантазија, колку што разбрав цената се движела околу 43 000 долари. Знаете што викаат , ако купиш Mercedes повеќе не влегуваш во друга кола, така е и со оваа фирма-генијалци се во оваа технологија.
 
S

Sweet666

Гостин
Коа сме зезанциите за тоа, а и скапите апарати, не знам дали го погледнавте новото нешто од Никон...Ај добро тоа, видете што има Хитлер да каже за него


:uvo::pos2:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Многу јако е видеото со Хитлер.:pos2:


Што се однесува до коментарот на Јован погоре, ми текна на Holga, не знам дали сте чуле за апаратов. Се работи за култ, нешто како rangefinder верзија на Kodak Brownie, а илјадници луѓе просто ја обожаваат, Holga секта.

Фазонот е што Holga може да се купи за $1, но вади јаки фотографии! Всушност, не постои поевтин начин да направш фотка од среден формат.




http://www.argonauta.com/html/holga_cameras.htm


можете слободно да ме банирате од темава али...
леб, паштета и мајонез вечерав бе да го ебам а овде 40.000 за апарат... :nesvest: :nesvest: :nesvest:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
можете слободно да ме банирате од темава али...
леб, паштета и мајонез вечерав бе да го ебам а овде 40.000 за апарат... :nesvest: :nesvest: :nesvest:
Паштета и мајонез за вечера и тоа во неработен ден !!

Ти си буржуј бе
 

Kajgana Shop

На врв Bottom