Куќи на село

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Богомила е убаво место. Чисто, река, вода, под Солунска глава. Е сега не е баш блиску 100 км од Скопје сепак за погледов вреди, сликава е од плац на реклама5 сам да си градиш од 0 како ти одговара

Прегледај го приврзокот 398724
Ова у теорија само! Да преубав поглед…
Ама еден саат+ имаш од Велес вожња!
И ако не си знаел… Богомила ти се со “шајкачи” мештаните :rolleyes:
Согле подоле мешано, Ореше погоре див запад!
За толку мала популација стално се по црни хроники тие села…
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.337
Поени од реакции
57.858

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.434
Поени од реакции
2.420
:pos:
Не е селото епизода од очајни домаќинки, си имаат работа жените да наранат стоката.
Ако има жени таму, има ама на прсти се бројат, женетите, повеќето се ергени, гледај проводаџија ќе ти стане појасно.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.600
Поени од реакции
110.254
Да не ме сфатиш погрешно, ама за 20.000 евра не можеш ни една плевна да купиш во денешно време, а да не зборуваме за куќа со дворно место.
Може, верувај. Во Крушево џабе ги продаваат куќите, да немав станбен кредит сместа ќе опалев една куќа на некое такво место.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.664
Поени од реакции
70.796
Богомила е убаво место. Чисто, река, вода, под Солунска глава. Е сега не е баш блиску 100 км од Скопје сепак за погледов вреди, сликава е од плац на реклама5 сам да си градиш од 0 како ти одговара

Прегледај го приврзокот 398724Има се наоѓа. Во 'мое' село пред година дена продадоа куќа за 5к приземје плус спрат со 300-400 квадрати двор на Скопјанец. Е сега не природа како Богомила и не скроз нова куќа има реновирање внатре/надвор и нешто кров ама не беше ни стара пред рушење, само дали му беше за бизнис брзо и ја препродаде
Што знам, во скопскиве села не сум начекал толку ефтино да се продаваат куќи. Ако во Скопје квадратот стигна над 2000 евра, во селава во околинава е по 500-700 евра квадрат ако куќата е спремна за живеење или по 300-500 евра ако и треба реновирање. Дополнително се плаќа и за дворното место по некоја ниска цена, но најчесто селските куќи имаат дворови со голема квадратура. Па и во другиве градови веќе се цениве до небо скокнати, пример во Велес, Кавадарци и Гевгелија отидоа над 1400 евра од квадрат во новите згради.

По таа цена можеби во некои потешко пристапни места или места каде што шпонциве и циганиве вложуваат пари заработени во дијаспора, па нашиве ги шиткаат куќите.

За делот што го споменувате, во Богомила и околината. Во Богомила има стари куќи, за кои може ќе дадеш 20000 и уште 30000 минимум за да ги изградиш од 0. Сепак, далеку се од цивилизација, колку и да е убаво. Околу 40 минути до еден час одиш до Велес, по ултра тесен пат кој бара внимателност. Саат и пол до два саати е до Скопје. Согле веќе го издоминираа немакедонците. Теово е океј исто така. Бистрица е мало село во кое нема многу живот. Во Нежилово има исто стари куќи кои можеби се продаваат, ама па таму нема ни продавница, а е пооддалечено уште 10 км од Богомила.
Автоматски споено мислење:

Може, верувај. Во Крушево џабе ги продаваат куќите, да немав станбен кредит сместа ќе опалев една куќа на некое такво место.
Во кое село? :D
Купуваат шипциве и таму, се поместија од Алдинци нагоре, бараат куќи и во Крушево.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.600
Поени од реакции
110.254
Во кое село? :D
Купуваат шипциве и таму, се поместија од Алдинци нагоре, бараат куќи и во Крушево.
Во градот бе. Сеа скоро еден близок за 25.000е продаде куќа, буквално што се вика народски за џабе дадена. Значи куќата е во добра состојба, нормално внатре треба да се потсреди ама не е дека треба од корен да ја средуваш. Доста луѓе така си земаа куќи во Крушево, дел во градот, дел по околните села што се на неколку километри од Крушево и сега си имаат гратис викендици, т.е. викендици на преубаво место за ич пари.

Иначе шошоните замараат у задње време, сеа слушам Пуцко Петрол ја купил Монтана, а и ти што викаш луѓето од локалните шошонски села, Алданци, Лажани итн..., се поместуваат накај градот и бараат куќи. Крвта да им ја ебам, уште Крушево да го пошиптарат и да се угасиме ко народ.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.307
Поени од реакции
16.386
Иначе шошоните замараат у задње време, сеа слушам Пуцко Петрол ја купил Монтана, а и ти што викаш луѓето од локалните шошонски села, Алданци, Лажани итн..., се поместуваат накај градот и бараат куќи. Крвта да им ја ебам, уште Крушево да го пошиптарат и да се угасиме ко народ.
Е купуаат они око не им трепнуе.
А не ко оваа шо сака да купи куќа, сакала у чисто македонско место да купи.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Малку романтичарски ми е тоа за бавчичка муабетот: ќе одам повремено во куќата и ќе одгледувам зарзават. Кој зеленчук може да издржи без вода и без мотика цело лето ако не си таму постојано?
*
Во малите места има повеќе дружба отколку во големите, ова од искуство знам. Само ако ве прифатат локалните, инаку ништо од забавата. :)
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Mnogu sakam da imam vikendica vo selo so golem dvorot. No osnoven uslov e da ima asfatiran pat I da e do 100 km od Skopje vo etnichki chista sredina-makedonci.
Dali ima po selata da se prodavaat stari kuki I spored vas koe selo bi mi go prepracale?
Budget do 20000 ,ne e bitna goleminata na kukata no da ima voda, struja I golem dvor za bavca.
Ne bitna ni nadmorska visochina no vo chisto bez zagaduvanje podracje.
Штом е до 100км и етнички чиста средина значи мора да гледаш исток, југ и југоисток. Тоа значи селото треба да биде пред следниве градови: Крива Паланка, Кратово, Пробиштип, Кочани, Штип, Радовиш(110км е), Неготино, Кавадрци. Велес е 50км, а Св. Николе од автокомaнда до таму си за 30 минути.

Незнам кои села си ги посетила, но повеќето села од источна Македонија кои се на повисоко имаат убав поглед и природа. Е сега за вода во тие села подалеку од градот немаш водоводна мрежа и за тоа да ти се грижи некое јавно претпријатие. Водата најчесто е од извори и со цевки/црева донесено. Струја имаат скоро сите, а двор неверувам да нема куќа на село без голем двор затоа што претежно се од разбиен тип.

Најверојатно само за топло време ќе одиш. Зимно време не е едноставно на повисоко(1000+ метри).
Мене ми повеќе мерак прават селата на повисоко, дали дека и моите имаат израснато во такви села од кои се имаат напуштено пред скоро 50 години.

Така да верувај дека ти прави разлика надморската височина.
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
673
Поени од реакции
1.901
Од време на време ги пратам емисиите на Сител "Мое село со Томче", пред еден месец имаше една таква за село Преод во близина на Свети Николе.
Млад стоматолог се имаше преселено од Скопје во Преод со цела фамилија со мали деца (на почетокот им било чудно колку било тивко) .
Селото е блиску до новиот автопат Скопје - Штип така да секој ден си патува на работа со кола до Скопје за 30 мин. и многу беше задоволен.
Побарај ја емисијата на ФБ , мора да ја има за да видиш подетално.
И не мора да бараш стара куќа, земи си плац па направи си по своја мерка куќа.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
662
Поени од реакции
394
Имам роднини во Нови Сад, им беше многу галама и гужва и се преселија неколку километри вон градот (Нови Сад личи на Скопје по преизграденст и сообраќајни гужви). Купија салаш мн ефтино (појќе за салаш), го средија, ставија соалрни панели, имаат бавча и малку земја која сега за сега немаат време да ја работат па ја дадоа во закуп, ко ќе заминат во пензија планираат да имаат добиток. Градот им е релативно близу за лекар и купување, со еден збор идила. И после не е убаво да се живее во село! Али да бидам и искрен, сепак не е за млад човак кој сака да искача, да оди по кафиќи, диско, да се дружи и сл.
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
785
Поени од реакции
818
Имам роднини во Нови Сад, им беше многу галама и гужва и се преселија неколку километри вон градот (Нови Сад личи на Скопје по преизграденст и сообраќајни гужви). Купија салаш мн ефтино (појќе за салаш), го средија, ставија соалрни панели, имаат бавча и малку земја која сега за сега немаат време да ја работат па ја дадоа во закуп, ко ќе заминат во пензија планираат да имаат добиток. Градот им е релативно близу за лекар и купување, со еден збор идила. И после не е убаво да се живее во село! Али да бидам и искрен, сепак не е за млад човак кој сака да искача, да оди по кафиќи, диско, да се дружи и сл.
И за младите е, чист воздух, работа во лето колку сакаш и за излегување со кола ќе си се соберат друштво и ќе излезат кај што има забави и жива музика.
Кај мене има асфалт буквално на скоро секоја улица, а има и луѓе од странство што живеат странство овде куќа си правеа сега за ко ќе се вратат да седат во нејзе и има и други што се вратија и седат сега.
Ако зема минимална пензија во Германија, таа не му стасува, а овде може да си обезбеди пристоен живот и дури на внуците пари
Mnogu sakam da imam vikendica vo selo so golem dvorot. No osnoven uslov e da ima asfatiran pat I da e do 100 km od Skopje vo etnichki chista sredina-makedonci.
Dali ima po selata da se prodavaat stari kuki I spored vas koe selo bi mi go prepracale?
Друже, Скопје а и околу Скопје е населено Албанци па ако сакаш село без такви ќе си бараш подолго време, ќе си отвораш на интернет што народи живеат во тоа и во тоа село.
Да бараше каде било во Македонија, ќе ти го предложив Кривогаштани, ама ете тоа е. Ќе ти помогнат останатите членови повеќе.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Ова ми е многу јако… “сакам викендичка со голем двор”, кажано од некој што живее во стан! (претпоставка)

Да знае колку работа има околу куќа, ќе земе да бега г*з преку глава..!
Па уште и бавча :rolleyes:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom