Куќи на село

Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
658
Mnogu sakam da imam vikendica vo selo so golem dvorot. No osnoven uslov e da ima asfatiran pat I da e do 100 km od Skopje vo etnichki chista sredina-makedonci.
Dali ima po selata da se prodavaat stari kuki I spored vas koe selo bi mi go prepracale?
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.433
Поени од реакции
8.122
Mnogu sakam da imam vikendica vo selo so golem dvorot. No osnoven uslov e da ima asfatiran pat I da e do 100 km od Skopje vo etnichki chista sredina-makedonci.
Dali ima po selata da se prodavaat stari kuki I spored vas koe selo bi mi go prepracale?
Која надморска висина и колку пари сакаш да потрошиш?
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
658
Која надморска висина и колку пари сакаш да потрошиш?
Budget do 20000 ,ne e bitna goleminata na kukata no da ima voda, struja I golem dvor za bavca.
Ne bitna ni nadmorska visochina no vo chisto bez zagaduvanje podracje.
Ima vo Srbija mesta kade prodavaat do 15000 selski kuki, no neznam dali vo Mk moze da se najde.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.739
Поени од реакции
7.126
Budget do 20000 ,ne e bitna goleminata na kukata no da ima voda, struja I golem dvor za bavca.
Ne bitna ni nadmorska visochina no vo chisto bez zagaduvanje podracje.
Ima vo Srbija mesta kade prodavaat do 15000 selski kuki, no neznam dali vo Mk moze da se najde.
Тоа со буџетот веќе те ограничува да е надвор од околината на Скопје.
Пред короната, Кучково, Бродец, Бањани, Раштак беа евтини цените. Сега се дуплирани, ако не и триплирани.
Ајвтовци, Виниче провери, иако и таму веќе се пораснати цените, ама не се на високо, па не се баш чисти ко Кучково и останати.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
658
Kuchkovo imaat problem so voda.Banjani I Rashtak meshani se. Brodec za taa cena teshko.
Sepak ne mora vo blizina na Skopje.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.567
Поени од реакции
20.808
Mnogu sakam da imam vikendica vo selo so golem dvorot. No osnoven uslov e da ima asfatiran pat I da e do 100 km od Skopje vo etnichki chista sredina-makedonci.
Dali ima po selata da se prodavaat stari kuki I spored vas koe selo bi mi go prepracale?
@puno :

1700753868018.png
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.333
Поени од реакции
67.733
Budget do 20000 ,ne e bitna goleminata na kukata no da ima voda, struja I golem dvor za bavca.
Ne bitna ni nadmorska visochina no vo chisto bez zagaduvanje podracje.
Ima vo Srbija mesta kade prodavaat do 15000 selski kuki, no neznam dali vo Mk moze da se najde.
Да не ме сфатиш погрешно, ама за 20.000 евра не можеш ни една плевна да купиш во денешно време, а да не зборуваме за куќа со дворно место.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
790
Поени од реакции
1.841
Богомила е убаво место. Чисто, река, вода, под Солунска глава. Е сега не е баш блиску 100 км од Скопје сепак за погледов вреди, сликава е од плац на реклама5 сам да си градиш од 0 како ти одговара

Screenshot_20231123_164154_Samsung Internet.jpg

Да не ме сфатиш погрешно, ама за 20.000 евра не можеш ни една плевна да купиш во денешно време, а да не зборуваме за куќа со дворно место.
Има се наоѓа. Во 'мое' село пред година дена продадоа куќа за 5к приземје плус спрат со 300-400 квадрати двор на Скопјанец. Е сега не природа како Богомила и не скроз нова куќа има реновирање внатре/надвор и нешто кров ама не беше ни стара пред рушење, само дали му беше за бизнис брзо и ја препродаде
 
Последно уредено:
Член од
27 мај 2018
Мислења
709
Поени од реакции
1.191
Да не ме сфатиш погрешно, ама за 20.000 евра не можеш ни една плевна да купиш во денешно време, а да не зборуваме за куќа со дворно место.
Ќе ја зголеми километражата и ќе си накде тоа што сака
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.116
Поени од реакции
1.826
Не знам како е социјалниот и друштвен живот по селава во Македонија, но да не бидам погрешно сфатена, мој впечаток е дека во Србија има поубав живот на село, поквалитетен и пожив ,во смисла на дружење со комшии, организација некоја на селски фестивали на вино, пити и некој фестивал на специфични карактеристики на конкретното селото кое го одвојуваат од останатите села. Можеби гледајќи емисии, а ги има доста, да не набројувам сега, на Српски сум стекнала таков погрешен впечаток. А можеби и не. Во Македонски села не сум живеела ниту имам роднини и затоа не можам да кажам со точност, и да не погрешам. И јас сум на таа мисла за куќа на село но не во Македонија.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.218
Поени од реакции
3.087
Budget do 20000 ,ne e bitna goleminata na kukata no da ima voda, struja I golem dvor za bavca.
Ne bitna ni nadmorska visochina no vo chisto bez zagaduvanje podracje.
Ima vo Srbija mesta kade prodavaat do 15000 selski kuki, no neznam dali vo Mk moze da se najde.
Можеш да најдеш сигурно. Во на дедо ми селото продаде еден куќа со огромен двор за 5-6000 евра, само што веќе не е чисто македонско. Иначе селото е убаво, оди воз, блиску шума. Би требало да најдеш, има еден куп луѓе што сакаат да продадат стари куќи, зашто не ги одржуваат. За вода и да нема некаде, бунар ќе си ископаш и решен проблем.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.254
Поени од реакции
4.990
Не знам како е социјалниот и друштвен живот по селава во Македонија, но да не бидам погрешно сфатена, мој впечаток е дека во Србија има поубав живот на село, поквалитетен и пожив ,во смисла на дружење со комшии, организација некоја на селски фестивали на вино, пити и некој фестивал на специфични карактеристики на конкретното селото кое го одвојуваат од останатите села. Можеби гледајќи емисии, а ги има доста, да не набројувам сега, на Српски сум стекнала таков погрешен впечаток. А можеби и не. Во Македонски села не сум живеела ниту имам роднини и затоа не можам да кажам со точност, и да не погрешам. И јас сум на таа мисла за куќа на село но не во Македонија.
Kujca na seko se kupuva za peovod, odmor, mir i cist vozduh. Da si nasadish bavcicka za zaninacija i komshii pi mozhnost pomalce.

Inace zavisi za koe selo stanuva zbor. Imash sela vo pelagonija poubavi se od Bitola i Prilep
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.116
Поени од реакции
1.826
Kujca na seko se kupuva za peovod, odmor, mir i cist vozduh. Da si nasadish bavcicka za zaninacija i komshii pi mozhnost pomalce.

Inace zavisi za koe selo stanuva zbor. Imash sela vo pelagonija poubavi se od Bitola i Prilep
Да стои тоа за бавчичката, секако ќе посадиш нешто зарзават чисто од ќеиф ако ништо друго, зборот ми е, некако ми се чини дека кај нас ја нема таа дружба во нашите села, како кај нашиот северен сосед, да се одржуваст селски слави и куќни слави, да пиеш секое утро кафе со комшики. Го нема тој социјален момент, што на некој би му го збогатил искуството за живот на село, поентата е да ни биде убаво зар не.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.019
Поени од реакции
37.675
Да стои тоа за бавчичката, секако ќе посадиш нешто зарзават чисто од ќеиф ако ништо друго, зборот ми е, некако ми се чини дека кај нас ја нема таа дружба во нашите села, како кај нашиот северен сосед, да се одржуваст селски слави и куќни слави, да пиеш секое утро кафе со комшики. Го нема тој социјален момент, што на некој би му го збогатил искуството за живот на село, поентата е да ни биде убаво зар не.
Не е селото епизода од очајни домаќинки, си имаат работа жените да наранат стоката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom