Кучиња скитници

Ваше мислење:


  • Вкупно гласачи
    599
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Уствари чим имаш срце да труеш кучиња и да се гордееш со тоа, психопат си…
Покрај срце, треба да имаш памет, емпатија кон деца и комшивки, а и спремен да си ја средиш околината, не ко тебе да се надевам од некој политичар. Не е тоа дефиниција за психопат :P
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.152
Поени од реакции
10.537
Со контрола на домашните кучиња ќе се запре главниот извор на скитници. Тоа е главната поента... За другото може да се дискутира.

Јас лично сум за еутаназија па дури и заловување ако може безбедно да се изведе. Без разлика што кучињата не го заслужуваат тоа, безбедноста на луѓето мора да биде на прво место. Ретардирано е ова секојдневно луѓе да бидат касапени во сред град, а како што гледаме најранливи се жени, деца, и постари луѓе.
Но фокусирање на овој момент е дефокусирање од главниот проблем. Повторно, кога ќе се регулираат домашните кучиња тогаш проблемот со скитниците ќе биде многу полесен за решавање. Ете сега некако магично да ги снема сите џукели, за неколку месеци нови ќе се појават. Напуштени домашни кучиња... Кога луѓето нема можат без последици да фрлаат кучиња, тогаш ќе се реши проблемот. Куче ќе зимаат само тие што мислат да го чуваат.
Еутаназијата е многу поскапа варијанта отколку стерилизацијата, а и стерилизацијата ќе доведе до какво-такво редуцирање на постоечката популација и некакво решение на проблемот, а не еутаназијата. Не сум за убивање кучиња освен ако стварно нема никаков друг начин за решавање на проблемот.

Факт е дека некои кучиња напаѓаат луѓе и тоа често завршува лошо, физички а има и психички последици по човекот секако, ама во таква ситуација стварно проблемот го гледам малку пишороко и мислам дека предвид треба да се земат и околностите кои довеле до тоа кучето да се најде на улица и да покаже агресија.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.464
Поени од реакции
9.397
Мене куче никогаш не ме нападнало. Ни сум видела некое да нападни. А сум била во многу ситуации каде кучето не нападнало, а тие што биле таму тврдат дека биле нападнати.
Ајде ќе ги убиеме тие агресивни кучиња што напаѓаат и касаат, ама што да правиме со луѓето што измислуваат или ги мачат и тепаат кучињата, па и нормално и дека некое ќе му се врати и ќе го касне?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.484
Поени од реакции
9.331
Лош човек во карактер секогаш ќе биде нападнат од улично куче и ова од лично искуство најодговорно ти го кажувам...

... уличните за разлика од домашните имаат способност да ја почувствуваат енергијата на некоја личност и во завосност од истата се однесуваат пријателски или агресивно кон некого.
По таа логика да одам взолошка, нека го пуштат лавот и од „домашен“ и „припитомен“ енергетски нека ме осети па како „уличен“ или нека ме изеде или ќе си поминам безгрижно.

Куче ќе те осети дали си исплашен или не во моментот кога е агресивно кон тебе, а дека ќе изиграва Карл Јунг и дека ќе ти ја процени личноста па според тоа ќе бидиш искасан или не, може да се дедуцира само на Кајгана форумот.
Аферим, шо да ти речам.


Едноставно психопат. Сите сериски убијци почнале со животинчиња.
Да труеш кучиња, да тепаш мачки, воопшто да се изживуваш врз животни говори за состојба која медицински треба да се третира.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
Прво треба да се регулира чувањето кучиња и општо домашни миленици, а потоа фокусот да се стави на скитниците.
Ja promasuvas poentata. Nema vrska sto e prvo, sto e vtoro, kuce napadna covek. Kraj na muabetot e tuka za nego, zavrsi prikaznata. Ne se zagrozen vid pa ajde jbg.
Ne smee da napadni covek osven ako ne mu e toa rabota, policisko kuce, vojnicko koe e dresirano da napagja i koi se pod postojan nadzor.
Kucinja so stopan mozi vo dadena situacija koga napadnale, go branele stopanot, kukjata. Sepak za toa i se cuvaat osven onie sto cuvaat mutirani macki. Ne go cuvam moeto za rakata na kuceski gaz da mi mirisa od so go nosam na race celo vreme, go cuvam za da djavka, da pazi, da brka macki i vo osnova da cuva. Sto cuvaat kucinjata skitnici pa da im se progleda niz prsti ako napadnat covek ?
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
516
Поени од реакции
755
Треба сите џукели во ќебапчиња да се направат
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.152
Поени од реакции
10.537
Ja promasuvas poentata. Nema vrska sto e prvo, sto e vtoro, kuce napadna covek. Kraj na muabetot e tuka za nego, zavrsi prikaznata. Ne se zagrozen vid pa ajde jbg.
Ne smee da napadni covek osven ako ne mu e toa rabota, policisko kuce, vojnicko koe e dresirano da napagja i koi se pod postojan nadzor.
Kucinja so stopan mozi vo dadena situacija koga napadnale, go branele stopanot, kukjata. Sepak za toa i se cuvaat osven onie sto cuvaat mutirani macki. Ne go cuvam moeto za rakata na kuceski gaz da mi mirisa od so go nosam na race celo vreme, go cuvam za da djavka, da pazi, da brka macki i vo osnova da cuva. Sto cuvaat kucinjata skitnici pa da im se progleda niz prsti ako napadnat covek ?
Не ја промашувам поентата. Ти треба да ја бараш причината на проблемот и да бараш решвање на истиот.

Суштината е таа. Проблемот со улични кучиња е последица од неодговорно однесување на некои луѓе. Тоа е тоа. Нема некоја филозофија.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.770
Поени од реакции
39.029
Не ја промашувам поентата. Ти треба да ја бараш причината на проблемот и да бараш решвање на истиот.

Суштината е таа. Проблемот со улични кучиња е последица од неодговорно однесување на некои луѓе. Тоа е тоа. Нема некоја филозофија.
И што треба ние да правиме? Чипови да ставаме, психолог советник да им обезбедиме на кучињата, кетеринг?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
Не ја промашувам поентата. Ти треба да ја бараш причината на проблемот и да бараш решвање на истиот.

Суштината е таа. Проблемот со улични кучиња е последица од неодговорно однесување на некои луѓе. Тоа е тоа. Нема некоја филозофија.
Resenieto e kazano mnogu pati, ali mnogu sentimentalni ste.
Rabotata nit me ljubis, nit me drugom dajes.
Niti sakate da si gi priberite doma od so vi e zal, niti ostavate drug da mu go najdi careto na vakov ili takov nacin.
Ova moeto bese kompromis.
Ulicno kuce ne pravi belja, ne napagja tuku samo jadi i seri i povremeno mavta so opavceto, neka zivej, neka jadi korka leb.
Napagja, agresivno e, inekcijata vgaz i cao.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
516
Поени од реакции
755
За секое отепано куче 50 евра награда. За 24 часа проблемот ќе биде решен.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.354
Поени од реакции
29.829
Еутаназијата е многу поскапа варијанта отколку стерилизацијата, а и стерилизацијата ќе доведе до какво-такво редуцирање на постоечката популација и некакво решение на проблемот, а не еутаназијата. Не сум за убивање кучиња освен ако стварно нема никаков друг начин за решавање на проблемот.

Факт е дека некои кучиња напаѓаат луѓе и тоа често завршува лошо, физички а има и психички последици по човекот секако, ама во таква ситуација стварно проблемот го гледам малку пишороко и мислам дека предвид треба да се земат и околностите кои довеле до тоа кучето да се најде на улица и да покаже агресија.
Нормално е да има разлика во мислења. Важно е да има консенсуз за важноста со регулација на домашните кучиња, што всушност е генеза на проблемот.
Автоматски споено мислење:

Мене куче никогаш не ме нападнало. Ни сум видела некое да нападни. А сум била во многу ситуации каде кучето не нападнало, а тие што биле таму тврдат дека биле нападнати.
Ајде ќе ги убиеме тие агресивни кучиња што напаѓаат и касаат, ама што да правиме со луѓето што измислуваат или ги мачат и тепаат кучињата, па и нормално и дека некое ќе му се врати и ќе го касне?
Ни мене, се додека еднаш враќајќи се со точак наеднаш од никде никаде се стрча една џукела и ме гризна за нога. Инаку и претходно и после сум бил и сум покрај кучиња, и домашни и џукели. Знам да препознам агресија, страв, знам како да постапам во разни ситуации... Освен кога немам време да реагирам. А според вестите луѓе често секојдневно доаѓаат во такви ситуации да бидат нападнати. Некои од страв/незнаење како да се одбранат, некои немаат време, некои се стари и спори (деца и старци).

Сакам да посочам дека анекдотални искуства не се меродавни (дедото цел живот пушел, не фатил рак на плуќа). Погледај во вести, секој ден има каснати а статистички сметај дека едвај секоје 10то/20то каснување се пријавува. И можеш да бидеш сигурна дека во 99% ситуации тоа не е заради тоа некој тепал кучиња па овие се одмаздувале. Кучињата едноставно имаат инстикти, територијални и ловечки. Кога некој е перцепиран како плен, брзо поминува (како јас на точак), итн.

Едноставно не живееме во џунгла/шума, па не очекуваш дека треба да носиш стап/оружје и слично за да се браниш од диви животни. И на диви животни/џукели не им е местото во урбана средина. Толку е едноставно.


Домашните кучиња газдата има обврска да ги социјализира, да ги контролира и е одговорен за нивните постапки (барем на хартија). За скитниците никој не се грижи. Некои им даваат јадење и мислат дека така нешто помагаат а не помагаат туку одмагаат. Пошто порано или подоцна на некој му пукнува филмот и тогаш покрај помалиот број опасни скитници, страдаат и неопасните, а и домашните кучиња/мачки.

Ама изгледа се вртиме во круг со муабетиве.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Едноставно психопат. Сите сериски убијци почнале со животинчиња.
Оставаш џукели да ти ги напаѓаат децата, оставаш жена ти да ти збори за други мажи, едноставно педерче.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.168
Поени од реакции
4.699
По таа логика да одам взолошка, нека го пуштат лавот и од „домашен“ и „припитомен“ енергетски нека ме осети па како „уличен“ или нека ме изеде или ќе си поминам безгрижно.

Куче ќе те осети дали си исплашен или не во моментот кога е агресивно кон тебе, а дека ќе изиграва Карл Јунг и дека ќе ти ја процени личноста па според тоа ќе бидиш искасан или не, може да се дедуцира само на Кајгана форумот.
Аферим, шо да ти речам.
Си помешал БАБИ и ЖАБИ бидејки правиш споредба на куче кое спаѓа во група на домашни со лав кое спаѓа во група на диви животни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom