Кучиња скитници

Ваше мислење:


  • Вкупно гласачи
    599
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Вчера разбрав дека во Вардариште се ургира за да усмртат здраво куче. Ова е врв на човечката мизерија. Неможам да поверувам.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Вчера разбрав дека во Вардариште се ургира за да усмртат здраво куче. Ова е врв на човечката мизерија. Неможам да поверувам.
па иди покажиим што е хуманост и земисиго дома јадното кутренце
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Open your eyes , open your mind
proud like a God don't pretend to be blind
trapped in yourself , break out instead
beat the machine that works in your head
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
644
Поени од реакции
156
Проблемот со кучината скитници ќе постои се додека има несовесни граѓани кои откако ќе им здосадат нивните љубимци ги испуштаат на улица а за такво нешто мислам дека беше казниво со закон ама законот собира прашина некаде.
Сигурно има добра причина тоа што некој сака да "успива" здрави кучина и најверојатно е просторно финансиска, така да наместо плукање по луѓето подобро да се излези со некој конкретен предлог за решавање на проблемот.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Проблемот со кучината скитници ќе постои се додека има несовесни граѓани кои откако ќе им здосадат нивните љубимци ги испуштаат на улица а за такво нешто мислам дека беше казниво со закон ама законот собира прашина некаде.

Сигурно има добра причина тоа што некој сака да "успива" здрави кучина и најверојатно е просторно финансиска, така да наместо плукање по луѓето подобро да се излези со некој конкретен предлог за решавање на проблемот.
За првото си во право, но со второто го побиваш првото.
Кучињата и другите животни не го спроведуваат законот туку луѓето тогаш и со право да се плука по нив.
Колку и предлози да се изнесат и усвојат и стават во законска рамка ако човекот не ги спроведува и пак исто.
 

karlovic

имам срце ама имам и фрижидер
Член од
5 ноември 2010
Мислења
616
Поени од реакции
161
Џену Грл напиша:
Се согласувам со Псајсајд, не мора да значи дека ако кучето изгледа како убиец дека е навистина такво. Другарка има ротвајлер и е најмилото кученце со кое си имам играно, многу сака да се гали. Спротивно на ова порано баба ми и дедо ми имаа пекинезер женско, не да касаше, прсти кинеше. Останато ми е во сеќавање, цело време ржеше за нешто. Се` зависи од тоа како ќе си го научиш од мало.

Кога сме веќе кај темава, не ги сакам пудлиците и сличните превлакнести кучиња, куче сакам, не јамболија :)
убаво си цитирала пост:)многу си играла со некој ротвајлер,стварно се соглашуваш со Псајсајд.Само што треба да се одличиш дали сакаш кученца или несакаш:pos2:
Да му се предадеш бидејќи ти си нижи род а тоа е твојот мастер :(
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Откај ми исцитира два различни поста од две сосема различни теми жити се :)
 

karlovic

имам срце ама имам и фрижидер
Член од
5 ноември 2010
Мислења
616
Поени од реакции
161
Откај ми исцитира два различни поста од две сосема различни теми жити се :)
еве ти уште еден
Стави се и ти на нивно место од кучињата. Да немаш јадено 3-4 дена ништо, мислиш не би се однесувала како крволочно створење?

А стави се и на место на родител. Да се шеташ по улица со детето твое и да ве збрка глутница. Како мислиш да се извлечеш?

Сите дома имаме кучиња и мислиме дека сите кучиња се како нашето, мили, слатки и сакаат да се галат. Ама забораваме дека нашите кучиња си ги храниме по 2-3 пати на ден, а овие на улица не виделе храна од бог зна кога.
темите можеби се различни,но тоа не значи дека ти не изиграваш да бидеш дел од елитата на темата на која што некој искусен форумџија има свој став,па еве ти како верен другар да подржиш некој со навистна недефиниран свој став.
Е сега по што рече дека навистина се две различни теми,а ти ги спомна најкрволочните кучиња(ротвајлер доберман)како најмили кученца во темата “Која раса на кучиња не ја сакате“ ми падна малку чудно...па аналогно на тоа подржуваш агресивни раси на кучиња,а во другата тема осудуваш убиство на безопсни

 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
еве ти уште еден

темите можеби се различни,но тоа не значи дека ти не изиграваш да бидеш дел од елитата на темата на која што некој искусен форумџија има свој став,па еве ти како верен другар да подржиш некој со навистна недефиниран свој став.
Е сега по што рече дека навистина се две различни теми,а ти ги спомна најкрволочните кучиња(ротвајлер доберман)како најмили кученца во темата “Која раса на кучиња не ја сакате“ ми падна малку чудно...па аналогно на тоа подржуваш агресивни раси на кучиња,а во другата тема осудуваш убиство на безопсни

Глеј вака.

Јас дома имам куче, сум имала 20 врсти до сега од „крволочни“ до „најмили“. Јас обожавам кучиња, морам нонстоп да сум со куче. Ама не ги сакам тие што се на улица затоа што се потенцијална опасност и милион пати досега ме бркале низ населби и имам трчано ко Болт за да спасам жива глава. Ако имаат луѓево по дома кучиња, ама да не ги пуштаат на улици кога ќе им текне дека не можат да ги чуваат или па женката му се окучила на некој и сега кученцата на улица. Не расно, какво сака нека е, против тоа сум.
 

karlovic

имам срце ама имам и фрижидер
Член од
5 ноември 2010
Мислења
616
Поени од реакции
161
Глеј вака.

Јас дома имам куче, сум имала 20 врсти до сега од „крволочни“ до „најмили“. Јас обожавам кучиња, морам нонстоп да сум со куче. Ама не ги сакам тие што се на улица затоа што се потенцијална опасност и милион пати досега ме бркале низ населби и имам трчано ко Болт за да спасам жива глава. Ако имаат луѓево по дома кучиња, ама да не ги пуштаат на улици кога ќе им текне дека не можат да ги чуваат или па женката му се окучила на некој и сега кученцата на улица. Не расно, какво сака нека е, против тоа сум.
како тогаш знаеш дека твоето е напаметно крволочно куче е најпаметно,а овие другиве(бездомници)се опасност за човештвото
без разлика на све,човекот е потецијална закана за животните.и секое осудување на животните се закана за нив.Ние можеме без проблем да истребиме сите видови на животни.....тие секогаш ќе бидат подложни на нареби од нас луѓето(макар тоа и во некој циркус да видиш)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
како тогаш знаеш дека твоето е напаметно крволочно куче е најпаметно,а овие другиве(бездомници)се опасност за човештвото
без разлика на све,човекот е потецијална закана за животните.и секое осудување на животните се закана за нив.Ние можеме без проблем да истребиме сите видови на животни.....тие секогаш ќе бидат подложни на нареби од нас луѓето(макар тоа и во некој циркус да видиш)
Затоа што моето јаде по сто пати на ден и е дресирано а овие уличниве само чекаат да те намирисаат да носиш нешто храна у ранец и готов си. Нормално дека и моево да го оставам без јадење ќе ми ја откорне раката. А и не до толку од што се закана колку и што не бива европска метропола со кучишта сегде исполегнати. Али ај, твое мислење си е твое мислење.
 

karlovic

имам срце ама имам и фрижидер
Член од
5 ноември 2010
Мислења
616
Поени од реакции
161
Затоа што моето јаде по сто пати на ден и е дресирано а овие уличниве само чекаат да те намирисаат да носиш нешто храна у ранец и готов си. Нормално дека и моево да го оставам без јадење ќе ми ја откорне раката. А и не до толку од што се закана колку и што не бива европска метропола со кучишта сегде исполегнати. Али ај, твое мислење си е твое мислење.
по сто пати на ден?ова беше убава човечка-хумана дикриминација..ако подржуваш повеќе човекчи животи одколку кучешки(успивање на кучињата) зошто не донираш нешто за галдните,наместо по сто пати на ден да го храниш твоето куче..на секое куче доволно е да му фрлиш исушена корка лебче за да те почитува и покорува
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493

Kajgana Shop

На врв Bottom